اخبار تازه

پربازدید ها

  کد خبر ۹۳۰ انتشار : ۱۳ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۴۶

  رخ برفی همدان نمایان در قندیل‌های آبشار گنجنامه

  کم‌آبی در استان همدان آینده‌ای نامعلوم پیش چشم مردمانش به ویژه کشاورزان ترسیم کرده بنابراین چاره‌ای باقی نمی‌ماند جز اینکه یا به استانی صنعتی تبدیل شویم یا گردشگری...

  کم‌آبی در استان همدان آینده‌ای نامعلوم پیش چشم مردمانش به ویژه کشاورزان ترسیم کرده بنابراین چاره‌ای باقی نمی‌ماند جز اینکه یا به استانی صنعتی تبدیل شویم یا گردشگری...

  به گزارش پایگاه خبری استارتاپ های ایران به نقل از خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه همدان، روستاییان را تنها با توسعه صنعت توریسم می‌توان در روستا نگهداشت جز این باشد باید شاهد ورود و مهاجرت روستانشینان به شهرها باشیم و شاهد تبدیل همدان به روستا شهر، کما اینکه الان هم فاصله زیادی با این عنوان نداریم. پس باید به مسئولان تلنگر زد و گفت اگر دیر بجنبید مشکلاتی گریبانگیرمان خواهد شد که رفع آنها به راحتی امکان‌پذیر نخواهد بود.

  تنوع فصلی در صنعت توریسم چیزی نیست که بتوان به راحتی از آن چشم پوشید بنابراین می‌طلبد مسئولان بیش از پیش به آن توجه داشته باشند و از جاذبه‌های طبیعی برای جذب گردشگر بهره‌مند شوند.

  با وجود اینکه به گفته معاون استاندار "فرصت‌های گردشگری را نباید با در جا زدن در تصمیمات از دست دهیم" اما گویا این کلام آنچنان که باید و شاید در عمل قابل رؤیت نیست. همدان با داشتن چهار فصل و بهره‌مندی از جاذبه‌های گرانقدر هنوز برای گردشگران معرفی نشده تا آنان بدانند با آمدن به همدان قدم بر تکه‌ای از بهشت می‌گذارند.

  این بهشت پنهان از چشم همه، این روزها شاید سرد و برفی باشد اما به شدت می‌ارزد که جاذبه‌هایش را تجربه‌ کرد. تجربه‌ای که شاید به علت تغییرات اقلیم در سال‌های دیگر نتوان آن را کسب کرد و محروم ماند.

  هر چند دیر اما آبشار زیبای گنجنامه این روزها قندیل بسته و فضایی رویایی پدید آورده به طوریکه دوست داری ساعت‌ها منظره زیبای آن را تماشا کنی.

  از سوی دیگر کوه‌های مخملی همدان است که دور تا دور منظره‌ای شگفت‌انگیز ایجاد کرده، کوهنوردی در این کوه‌ها چه لذتی دارد. حتی تصورش هم جذاب و لذت‌بخش است. از طرف دیگر همدانی‌ها از پیستی بهره‌مند هستند که قیمتش آنقدر زیاد نیست که نتوان از آن به عنوان تفریحی سالم استفاده کرد.

  این روزها همه از نبود تفریحات سالم گلایه می‌کنند اما اگر سری به پست اسکی تاریک‌دره همدان بزنید می‌بینید که با گذراندن دوره آموزشی می‌توانید لذتی بی‌حد و حصر را نصیب خود کنید. البته طبیعت بکر همدان که با درختان رنگارنگش همیشه شهره است، در این فصل هم دیدنی است.

  تا پایان برنامه ششم سهم گردشگری از اشتغال به 15.5 درصد می‌رسد

  معاون گردشگری اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان به خبرنگار ایسنا گفت: پیش‌بینی می‌شود با برداشتن تحریم‌ها تا پایان برنامه ششم توسعه سهم گردشگری از میزان اشتغال استان به 15.5 درصد برسد این در حالیست که تا انتهای برنامه پنجم توسعه گردشگری 3.5 درصد از اشتغال استان همدان را به خود اختصاص داده است.

  "علی خاکسار" اظهار کرد: استان همدان با وجود داشتن آثار ارزشمند تاریخی، طبیعی و جاذبه‌های خاص که قابلیت ثبت جهانی دارند، جایگاه ویژه‌ای در سطح کشور دارد اما به علت وجود مشکلات زیاد، این حوزه هنوز در جایگاه حقیقی خود قرار نگرفته است.

  وی مشکل اصلی صنعت گردشگری استان را عدم‌شناسایی و معرفی درست استان در بین گردشگران داخلی و خارجی دانست و تصریح کرد: امسال با حمایت استاندار جلسات متعددی در خصوص حل این مشکل برگزار کرده‌ایم و براین اساس مقرر شد برای دو سال کاری تقریبا پنج میلیارد تومان اعتبار به تبلیغات و بازاریابی اختصاص داده شود که در سال اول بخش اعظم مسئولیت را بخش دولتی و سهم اندکی از مسئولیت‌ها را بخش خصوصی برعهده می‌گیرد.

  وی افزود: مقرر شده در سال دوم که رشد خوبی حاصل شد، بخش اعظم مسئولیت تبلیغات و بازاریابی را بخش خصوصی برعهده بگیرد.

  خاکسار اضافه کرد: جلساتی هم با حضور رئیس شبکه مستند کشور آقای تاجیک در استانداری برگزار و مقرر شد کمیته‌ای تشکیل شود تا مستندی از آثار شاخص استان ساخته و در شبکه‌های پر مخاطب کشور نمایش داده شود.

  انعقاد تفاهم‌نامه بین شبکه مستند و میراث فرهنگی همدان

  وی از گرایش شبکه مستند به شبکه گردشگری خبر داد و تصریح کرد: تفاهم‌نامه‌ای بین شبکه مستند و مدیریت اداره میراث فرهنگی استان منعقد شده که پس از امضای این تفاهم‌نامه با 70 نفر از مستندسازان کشور بعد از بازدید و آشنایی با جاذبه‌های تاریخی استان، جلساتی برگزار کردیم که مقرر شده است با همکاری بخش خصوصی مستنداتی ساخته و در شبکه مستند پخش شود.

  خاکسار از برگزاری کارگاه‌های تخصصی بازاریابی و تبلیغات به منظور آشنایی بخش خصوصی و دولتی خبر داد و گفت: از جمله اقداماتی که برای جذب گردشگران انجام داده‌ایم شرکت در نمایشگاه‌های داخلی و خارجی و برگزاری همایش‌های تخصصی به صورت ملی و منطقه‌ای بوده است.

  کمبود اعتبار و عدم برگزاری جشنواره زمستانی

  وی در خصوص جذب گردشگران در فصل زمستان گفت: با توجه به اینکه صنعت گردشگری در سطح کشور فصلی است، در جهت معرفی بهتر استان و جذب گردشگران در فصل‌های سرد سال برگزاری جشنواره زمستانی را در دستور کار داریم که با همکاری بخش خصوصی اجرا خواهد شد اما برگزاری قطعی آن در هاله‌ای از ابهام قرار دارد چرا که با کمبود اعتبار مواجهیم.

  خاکسار ادامه داد: از آنجاکه اداره میراث فرهنگی متولی سازماندهی امور گردشگری است، اعتباراتی که به این بخش اختصاص داده می‌شود، پاسخگوی نیازهای آن نیست و باید با بخش خصوصی در این خصوص همکاری لازم را داشته باشیم.

  وی اعلام کرد: با بخش خصوصی هم برای برگزاری جشنواره زمستانی هنوز به توافق نرسیده‌ایم اما سعی می‌کنیم بتوانیم این طرح را در بهمن‌ماه اجرایی کنیم.

  خاکسار در خصوص برنامه‌های میراث فرهنگی و گردشگری استان همدان برای جذب گردشگر در فصل زمستان تصریح کرد: بنا داریم در نمایشگاه سراسری میراث فرهنگی و گردشگری در بهمن‌ماه که در تهران برگزار می‌شود، در حوزه تبلیغات و معرفی استان حضور موثری داشته باشیم که نتیجه این حضور موفق را در سال‌های آینده باید شاهد بود.

  صنعت گردشگری در همدان روند معمولی خود را طی می‌کند

  وی ادامه داد: درحال حاضر صنعت گردشگری استان همدان روند معمولی را طی می‌کند هرچند امسال رشد 35 درصدی ورودی مسافران و گردشگران به استان، افزایش 30 درصدی بازدید آنها از اماکن گردشگری و رشد 10 درصدی اقامتشان را داشته‌ایم اما با توجه به اینکه صنعت گردشگری در تمامی استان‌ها فصلی است، از اوایل آذرماه تا پایان سال این صنعت در استان همدان هم با رکود مواجه می‌شود.

  معاون گردشگری همدان در خصوص تدوین اطلس گردشگری استان نیز گفت: این طرح یک‌سال پیش در استان مصوب شد و آن را به سایت راهبردی ریاست جمهوری ارسال کردیم اما متاسفانه تاکنون هیچ اعتباری به آن تخصیص داده نشده است.

  وی با بیان اینکه ما به سوئیت‌هایی که دارای مجوز از سازمان گردشگری هستند، نظارت می‌کنیم، اظهار کرد: برای برخورد با واسطه‌های تابلو به دست که در ورودی شهرها می‌ایستند، نیازمند همکاری سیستم قضایی و امنیتی استان هستیم.

  جذب سرمایه‌گذار برای احداث مجتمع تفریحی در روستای علیصدر

  مدیرعامل شرکت سیاحتی علیصدر نیز در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا به ساخت 10 دستگاه ویلا، محوطه‌سازی و ایجاد امکانات تفریحی همچون پینت‌بال در مجتمع تفریحی عباس‌آباد در سال‌جاری اشاره کرد و گفت: امسال در مجتمع علیصدر هم سه رستوران، پارکینگ دو هزار خودرویی، بازارچه با اشتغال 150 نفر در قالب 72 غرفه و باشگاه کوچک ورزشی ساخته شده و مسیر جدیدی در غار راه‌اندازی شده است.

  "حمیدرضا یاری" به جذب سرمایه‌گذار برای سرمایه‌گذاری در روستای علیصدر اشاره و عنوان کرد: شرکت برای تامین مالی در علیصدر چند راه بیشتر نداشت؛ یک بحث سرمایه‌گذاری مجدد سهامداران که میسر نشد چرا که نیازمند دریافت تسهیلات بودیم که با بهره‌های بالا منطقی نبود، پس بهترین راه تامین مالی آوردن سرمایه‌گذار بود که انجام شد و مطمئن هستم با این حجم سرمایه‌گذاری که انجام خواهد گرفت، به طور قطع بر روی گردشگری و مسائل اقتصادی استان تاثیرگذار خواهد بود.

  استارت کار سال آینده زده می‌شود

  وی با اشاره به اینکه از سال آینده استارت کار توسط سرمایه‌گذار زده می‌شود البته اکنون نیز آمادگی وجود دارد اما آب و هوا اجازه آغاز عملیات اجرایی را نمی‌دهد، تصریح کرد: در حال حاضر سرمایه‌گذار به دنبال مطالعات نقشه‌های فاز اجرایی بوده به طوریکه نقشه‌های فاز صفر و یک، طرح تفصیلی و جامع تهیه شده، نقشه‌های اجرایی هم در دست تهیه و اقدام است.

  آورده اولیه 200 میلیارد تومانی برای فاز اول

  وی تصریح کرد: با آمدن سرمایه‌گذار میزان اقامت مسافران در علیصدر هم افزایش می‌یابد به طوریکه در این پروژه بحث احداث مراکز تفریحی، استخر موج‌های آبی، پیست اسب سواری، کارتینگ و ... با آورده اولیه 200 میلیارد تومان برای فاز اول دیده شده است و حدود یک‌سال و نیم به طول می‌انجامد.

  عضویت علیصدر در سازمان جهانی گردشگری

  یاری به عضویت شرکت علیصدر در سازمان جهانی گردشگری اشاره و از کم‌توجهی رسانه‌ها و مدیران به این موضوع گلایه کرد و گفت: علیصدر به عضویت سازمان جهانی گردشگری(UNWTO) که یکی از سازمان‌های وابسته به سازمان ملل همچون یونسکو و یونیسف است و 457 عضو دارد، درآمده که 8 عضو از ایران است.

  وی با بیان اینکه شرکت‌هایی که به دنبال عضویت در سازمان جهانی گردشگری هستند باید یکسری مسائل و استانداردهایی داشته باشند که خوشبختانه با رعایت آنها و قول تامین برخی از شرایط و پیگیری‌های بی‌وقفه شرکت این مهم بعد از یک‌سال و نیم عملیاتی شد، خاطرنشان کرد: این سازمان شرکت‌های مقاصد گردشگری دنیا را تحت پوشش قرار می‌دهد و گردشگران برای تعیین مقاصد گردشگری خود از این سایت استفاده زیادی می‌کنند که این بزرگترین تبلیغات علیصدر در بحث بین‌المللی است.

  عضویت علیصدر در سازمان جهانی غارشناسی

  وی با اشاره به عضویت شرکت علیصدر در سازمان جهانی غارشناسی در سال‌جاری به عنوان دیگر اقدام بین‌المللی شرکت برای انجام تبلیغات افزود: این سازمان 90 عضو دارد که از خاورمیانه کشورهای ترکیه و عمان عضویت دارند و از ایران، علیصدر عضو است به طوریکه اگر امسال در انواع و اقسام نمایشگاه‌های بین‌المللی یا در بولتن‌های خارجی شرکت می‌کردیم، بردش آنقدر نبود که ما موفق شدیم به عضویت سازمان توریسم جهانی و غارشناسی دربیاییم.

  وی به فعالیت آژانس علیصدر مهر هم اشاره‌ای کرد و گفت: این آژانس موفق شده دو پرواز را گارانتی کند به طوریکه پرواز مشهد 33 ماهه شده و کیش ایر هم امسال یک‌روز تعطیل نشده است و بدون وقفه پرواز داشته‌ایم.

  وی با بیان اینکه امسال در پروازها حتی تاخیر هم نداشتیم، یادآور شد: پرواز کیش شنبه‌ها و سه‌شنبه‌ها از شش صبح در اختیار ماست و پروازها به صورت منظم انجام می‌شود با وجود اینکه ضرر زیادی به شرکت متحمل شد.

  وی از عدم‌همکاری آژانس‌های همکار با شرکت گلایه کرد و گفت: انتظار داریم پروازها که یکی از شاخصه‌های هر شهر، کشور و منطقه‌ای است، اطلاع‌رسانی شود و گلایه‌هایی هم به آژانس‌های همکار داریم و امیدواریم بیشتر ما را مدد و کمک کنند.

  قول برقراری پروازهای شیراز و بندرعباس

  وی با بیان اینکه با بهبود وضعیت اقتصادی مردم قول برقراری پروازهای شیراز و بندرعباس را می‌دهیم، اظهار کرد: توسعه شبکه پروازی، ساخت مجدد ویلاهای اقامتی در مجتمع عباس‌آباد برای سال آینده، بحث سرمایه‌گذاری و ساخت اماکن اقامتی، تفریحی، پذیرایی و مراکز تجاری در مجتمع علیصدر از برنامه‌های آینده شرکت است.

  وی به راه‌اندازی واحد بازرگانی در شرکت اشاره کرد و افزود: این واحد برای جذب گردشگر به استان از تور سازمان‌ها آغاز کرده به طوریکه راه‌اندازی تورهای شهرداری تهران و سازمان بازنشستگی نیروهای مسلح، تورهای یک‌روزه همدان‌گردی، برگزاری شوی اسب، نمایشگاه گردشگری از جمله این‌برنامه‌های این واحد است که البته در حوزه کاری اداره میراث قرار دارد اما ما انجام می‌دهیم.

  واکنش مدیرعامل شرکت علیصدر در خصوص آمار بالای بازدیدکنندگان از غار

  وی در خصوص تعداد بازدیدکنندگان از غار علیصدر و انتقاد برخی از آمار بالای آن نیز گفت: بد است آدم بدون حساب و کتاب و چرتکه وارد شود و حرف بزند، بهتر است این افراد با کار کارشناسی شده ظرفیت و گنجایش غار را برآورد کرده و به ما بگویند دقیقا ظرفیت غار چقدر است. روزی 12 هزار نفر هم از غار بازدید کرده‌اند، مگر اشکالی پیش آمده است؟

  وی با اشاره به اینکه در بحث کتیبه‌های گنجنامه هم چنین صبحت‌هایی مطرح می‌شد اما مگر کتیبه‌ها از بین رفت و داغون شد؟ تصریح کرد: تله کابین رامسر و نمک‌آب‌رود بالای جنگل است، مگر اکوتوریسم منطقه از بین رفته است؟ ضمن اینکه خدا به انسان عقل داده که از منابع طبیعی به شرط استفاده از سیستم سپتیک و حفظ فضا بهره‌مند شود بنابراین باید هم دید گردشگری و اقتصادی داشته باشیم و هم از منابع حفاظت پایداری داشته باشیم.

  وی در خصوص جبهه‌گیری برخی مسئولان در سال 93 به حجم بالای بازدید مسافران از غار گفت: در غار علیصدر با داشتن 400 تخت مجتمع و احتساب بین هزار تا هزار و 500 خانه‌ روستایی ظرفیت پذیرایی زیادی داریم. امسال تنها پنج روز آمار بالای پنج هزار نفر و مابقی روزها بین هزار تا هزار و 500 نفر بازدیدکننده داشتیم.

  وی با بیان اینکه فصل گردشگری محدود است به طوریکه الان مسافران به صورت رایگان هم به غار نمی‌روند چرا که بچه مدرسه‌رو دارند، تصریح کرد: امسال به طور میانگین روزی هزار نفر بازدیدکننده از غار داشتیم.

  کاهش چشمگیر بازدیدکنندگان از غار علیصدر

  وی به کاهش چشمگیر بازدیدکنندگان از غار نسبت به سال 92 اشاره کرد و با تاکید بر اینکه غار علیصدر یک غار تجاری و گردشگری است، عنوان کرد: البته باید بتوانیم از غار به خوبی نگهداری کنیم بنابراین بدین منظور با دانشکده کشاورزی دانشگاه بوعلی‌سینا همکاری کرده و پرفسور خانجانی برای خزه و گل‌سنگ‌ها که طی30 تا 40 سال ممکن است، ایجاد شود، محلولی کشف کرده و در حال حاضر سالی دو بار از محلول در ماه‌های اردیبهشت و آبان‌ و هر بار سه مرتبه با هزینه‌کرد 20 میلیون تومان برای رفع آنها استفاده می‌کنیم و به جرأت می‌توان گفت یک نمونه خزه و گل‌سنگ در غار مشاهده نخواهید کرد مگر اینکه با چشم قابل مشاهده نبوده و از دید پنهان مانده باشد.

  وی تاکید کرد: این محلول به هیچ وجه سنگ‌های داخل غار را از بین نبرده است و حتی اگر این محلول را به صورت هم بزنی اتفاقی نمی‌افتد البته می‌توان سنگ‌ها را با کلر شست اما با این کار از بین می‌رود.

  وی ادامه داد: به جز سه یا چهار پروژکتور کله گاوی که گرمازا هستند و محوطه بازی را تحت پوشش قرار می‌دهند، سیستم روشنایی اس‌ام‌دی در کل غاز نصب شده که حساس بوده و حاوی نور کم و بدون گرما هستند و تنها قسمت عبوری را روشن می‌کنند و زمانی‌که مسافر نیست خاموش است که این کار از رشد خزه و گل‌سنگ جلوگیری می‌کند البته در این ایام غار خاموش است.

  وی در خصوص گردشگری زمستانی گفت: باید امکانات میزبانی از مسافران و گردشگران در این فصل ایجاد شود. در حال حاضر علیصدر به تنهایی جور گردشگری استان را می‌کشد.

  ضعف در مباحث فرهنگی گردشگری

  مدیر بازرگانی شرکت سیاحتی علیصدر نیز در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا با اشاره به اینکه کسب درآمد در ورود به بحث گردشگری در اولویت است اما باید مباحث فرهنگی گرشگری را هم تقویت کنیم، تصریح کرد: در حال حاضر در مباحث فرهنگی گردشگری ضعف داریم بنابراین با ورود تخصصی به این عرصه و کار بر روی آن به دنبال رونق بحث گردشگری به صورت واقعی و نه تنها در حرف هستیم.

  راه‌اندازی تورهای ارزان‌قیمت

  "مصطفی عزیزیان" با اشاره به راه‌اندازی تورهای ارزان‌قیمت و ارائه آن به تمام مردم عنوان کرد: باید فضای گردشگری ارزان ایجاد کنیم تا تمام اقشار جامعه بتوانند از آن بهره‌مند شوند.

  عزیزیان با بیان اینکه هر پنج گردشگر یک شغل ایجاد می‌کند، خاطرنشان کرد: راه‌انداری تورهای گردشگری ارزان‌قیمت علاوه بر ایجاد شادابی در مردم، آنها را از سردمزاجی هم خارج می‌کند.

  وی به تورهای یک‌روزه بازدید از فضاهای محلی ملایر برای نخستین گام تقویت گردشگری استان اشاره کرد و گفت: با سمن‌های تهران رایزنی کرده‌ایم تا با تقبل 50 درصد قیمت تور، افراد را به این تور دعوت کنند البته ‌هم‌استانی‌های عزیز هم می‌توانند از این تورها بهره‌مند شوند.

  عزیزیان با بیان اینکه این تورهای یکروزه عمده برنامه‌های گردشگری زمستانی شرکت علیصدر است، اظهار کرد: می‌خواهیم وارد مباحث جشنواره‌ای و نمایشگاهی شویم به طوریکه به دنبال زدن استارت نمایشگاه‌های برند در همدان هستیم چرا که باید به بهانه‌های مختلف گردشگران را به همدان بکشانیم.

  وی به قرارداد 10 هزار نفره با شهرداری تهران و ثبت‌نام 80 نفر از نیروهای مسلح کشور برای حضور در همدان اشاره کرد و گفت: متاسفانه به علت سردی هوا مسافران از آمدن به همدان امتناع می‌کنند و تور را پس می‌زنند بنابراین برای از دست ندادن بازار تدبیری اندیشیده و مسافران را به اصفهان می‌بریم.

  برگزاری جشنواره شوی زیبایی اسب در همدان

  وی با بیان اینکه در اذهان همگان اینگونه جا افتاده که هوای همدان در شش ماهه دوم سال بسیار سرد است اما تغییر اقلیم را در استان شاهدیم، اعلام کرد: در اردیبهشت‌ماه سال آینده جشنواره شوی زیبایی اسب عرب در کلاس C دنیا را خواهیم داشت.

  وی با بیان اینکه با عضویت در سازمان جهانی توریسم هماهنگی‌های لازم برای اطلاع‌رسانی و تبلیغات جشنواره انجام می‌شود و افراد زیادی برای حضور در جشنواره شوی اسب حضور خواهند یافت، تصریح کرد: از سراسر کشور اسب‌های گران‌قیمت بالای یک میلیارد تومان حضور خواهد داشت و علاوه بر صاحبان اسب‌ها، مخاطبان خاص این رشته هم جذب شده و به همدان می‌آیند.

  وی با اشاره به اینکه اسب عرب توسط مهری خانم یکی از بانوان ورکانه در سازمان ملل به نام ایران ثبت شده است، افزود: اصطلاح نمایشگاه شوی اسب عرب برگرفته از این اقدام بانوی همدانی است بنابراین علاوه بر نیت جذب گردشگر، بحث ملی‌گرایی هم مطرح است.

  وی با بیان اینکه تقویم مناسبتی واحد بازرگانی شرکت با آغاز به کار رسمی اعلام می‌شود، خاطرنشان کرد: همدان پتانسیل‌های گردشگری بالایی دارد اما متاسفانه اصلا در زمینه شناساندن آن کاری صورت نگرفته به طوریکه با وجود اینکه سفال لالجین برند اصلی سفال ایران است اما تا کنون جشنواره‌ای در این زمینه برگزار نشده است.

  برگزاری جشنواره سفال

  وی با بیان اینکه به احتمال قوی جشنواره سفال قبل از جشنواره شوی اسب در استان برگزار شود، به استارت جشنواره زمستانی استان توسط علیصدر اشاره کرد و گفت: هفت سال پیش استارت جشنواره زمستانی توسط علیصدر زده شد، قصد برگزاری مجدد آن را داشتیم اما ادارات و سازمان‌ها و در رأس آنها میراث فرهنگی در مرحله مالی و اجرایی پا پس می‌کشند و علیصدر را تنها می‌گذارند بنابراین نمی‌توان به تنهایی برنامه‌های گردشگری را اجرا کرد.

  وی با بیان اینکه همدان به عنوان شهر بین راهی شناخته شده است، یادآور شد: متاسفانه میرث فرهنگی برای از بین بردن این وجهه اقدامی انجام نداده است به طوریکه در کاتالوگ‌های انگلیسی، عرب و فارسی زبان موجود در این اداره‌کل که در ابتدای هر سال بین مسافران توزیع می‌شود، اثری از همدان ولو در حد عکسی کوچک نیست.

  وی ادامه داد: البته اگر قرار باشد اتفاقی در بحث گردشگری رخ دهد، مردم باید ورود یابند چرا که گم کردن فرهنگ و دور شدن از آداب و رسوم و اصلیت خود و رفتن به سمت مدرنیته باعث شده کشورهای اروپایی تمایلی برای حضور در استان نداشته باشند. خارجی‌ها به جایی می‌روند که سنتشان حفظ شده باشد و آن فرهنگ را می‌پذیرند.

  حفظ ذات و شخیصت مردم جاذب گردشگر است

  وی با اشاره به به موفقیت چادرنشین شیرازی که با کته و ترشی کار جذب گردشگر را آغاز کرد، تصریح کرد: تنها حفظ ذات و شخصیت مردم است که می‌تواند جاذب گردشگر باشد البته تا زمانی‌که همدان به عنوان شهری بین‌راهی شناخته شده باشد، هویت گردشگری نخواهد داشت.

  وی با ابرازخرسندی از عدم کاهش چشمگیر ورود مسافر به استان در سالجاری، افزود: این در حالیست که استان‌های نظیر اصفهان و شیراز با 40 درصد و شمال کشور با 20 درصد کاهش مسافر روبرو بوده‌اند.

  افتتاح بزرگترین غار مصنوعی کشور در گنجنامه

  رئیس هیئت مدیره مجتمع تفریحی توریستی تله‌کابین گنجنامه نیز در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا از افتتاح بزرگترین غار مصنوعی کشور در گنجنامه خبر داد.

  "سعید ترابیان" از فعالیت‌های انجام شده این مجتمع در سال‌جاری سخن گفت و اظهار کرد: اتمام پروژه‌های نیمه‌تمام با هدف زیباسازی محیط داخلی دهکده، تغییر در طراحی و کیفیت‌بخشی به سالن همایش‌ها، رستوران بزرگ داریوش، لمکده و کافی‌شاپ‌های روباز و سرپوشیده دهکده، راه‌اندازی آلاچیق‌های چوبی دهکده در فضایی متفاوت و نمایی از کوهستان الوند و راه‌اندازی خانه عکاسان دهکده گنجنامه همراه با برگزاری مسابقه بزرگ خانواده مهربان من در سطح ملی و با شرکت کودکان و نوجوانان از جمله این فعالیت‌هاست.

  وی ادامه داد: راه‌اندازی کافه عکس، راه‌اندازی کارگاه دائمی آموزش عکاسی، راه‌اندازی نگارخانه هنری برای برگزاری نمایشگاه‌های عکس و نقاشی و آثار هنری و برگزاری مسابقه تدارکاتی شرکت در رقابت‌های ملی در رشته دانهیل با حضور پنج استان بزرگ غرب کشور از دیگر فعالیت‌های مجتمع به شمار می‌آید.

  وی برنامه‌های پیش‌روی مجتمع را راه‌اندازی رسمی باشگاه دانهیل دهکده گنجنامه، باشگاه اسکیت، باشگاه تیر و کمان، باشگاه آمادگی جسمانی و ایروبیک با استفاده از فضای کوهستان، خانه هنرمندان دهکده گنجنامه، انجمن ورزش‌های هیجانی، انجمن فعالان محیط زیست، خانه کوهنوردان دهکده گنجنامه و آژانس گردشگری گنجنامه دانست.

  وی افزود: تهیه 50 ساعت فیلم و تیزر تبلیغاتی برای معرفی جاذبه‌های توریستی و طبیعی دهکده، رونمایی از سایت جدید دهکده گنجنامه، برگزاری مسابقات مختلف برای عموم مردم در فضای مجازی همراه با جایزه‌های ویژه، راه‌اندازی فضای شب مانی مردم همدان در دهکده گنجنامه در فضایی تمیز و دلنشین، راه‌اندازی غرفه‌های جدید ارائه محصولات و خدمات در ساختمان اصلی دهکده و ارتباط با هیئت‌های ورزشی و راه‌اندازی باشگاه‌های ورزشی جدید در دهکده از دیگر برنامه‌هاست.

  وی ادامه داد: و همچنین اجرای مسابقات در سطح ملی و منطقه‌ای و ارتباط با انجمن‌های فرهنگی و هنری و تشکل‌های مردم نهاد و افتتاح آکواریوم خلیج دهکده با گونه‌های بی‌نظیر ماهی‌های آب سرد و گرم از دیگر برنامه‌های پیش‌روی مجتمع است.

  ترابیان اظهار کرد: صعود زمستانی کوهنوردان کشور به الوند با همکاری هیئت کوهنوردی همدان، راه‌اندازی مدرسه اسکی ویژه نونهالان و نوجوانان در دشت میشان راه‌اندازی سایت اسکیت‌بورد بر روی برف، جشنواره برف شادی با محوریت شادی خانواده‌ها و برف‌بازی در دشت میشان، مسابقه کوهنوردی آماتور به الوند و صعود زمستانی خبرنگاران به الوند از برنامه‌های زمستانی مجتمع است.

  وی با اشاره به اینکه به دنبال برگزاری جشنواره زمستانی هم بودیم، افزود: متاسفانه به علت عدم وجود بودجه نتوانستیم این جشنواره را برگزار کنیم و تا کنون هم کسی اعلام همکاری نکرده است.

  پیست اسکی تاریک‌دره پس از پیست‌های شمشک و دیزین به عنوان منحصر بفردترین پیست اسکی در کشور مطرح بوده که دارای تاییدیه بین‌المللی است. این پیست با یک هزار و 600 متر طول قابلیت برگزاری مسابقات اسکی روی چمن و برف را در تمام فصول سال دارد. تله‌سیژ این مجموعه با 100 صندلی و یک هزار و 600 متر طول فعال شده که با راه‌اندازی این دستگاه وسعت پیست به 50 هکتار رسیده است.

  ارزان‌تر از همه جا

  مدیر مجموعه پیست اسکی بهشت پنهان(تاریک‌دره) همدان نیز با ویژه خواندن این پیست به خبرنگار ایسنا گفت: ارزان‌ترین پیست اسکی کشور در همدان با بهترین امکانات پذیرای گردشگران است به طوریکه افراد می‌توانند با پرداخت 20 هزار تومان علاوه بر استفاده از تله‌سیژ، یکروز کامل در پیست به اسکی بپردازند.

  "محمدرضا عسگری" افزود: نرخ ورودی و استفاده از امکانات پیست تاریک‌دره کمتر از نصف پیست‌هایی نظیر دیزین تهران است ضمن اینکه مسافت دسترسی به این پیست حتی در برخی مواقع سریع‌تر و مهیاتر از پیست‌های اطراف تهران و کرج است که نیاز به زمان بیشتری برای تردد در مسیر به علت ترافیک پایتخت دارد!

  وی بیان کرد: نرخ پیست تاریک‌دره به قدری مقرون‌به‌صرفه است که هر اسکی‌بازی که از تهران به همدان آمده، بسیار راضی بوده ضمن اینکه مسیر دسترسی به این پیست را زودتر از اطراف تهران و کرج می‌دانند. البته از استان‌های همجوار نیز هر هفته شاهد حضور اسکی‌بازان علاقه‌مند هستیم.

  نرخ ورودی پیست با نرخ پارکینگ پیست‌های تهران برابری می‌کند

  وی افزود: نرخ ورودی پیست تاریک‌دره همدان به اندازه نرخ پارکینگ پیست‌های تهران است و هدف اصلی ما خدمات‌رسانی مناسب به اسکی‌بازان و رونق گردشگری زمستانی است.

  مدیر مجموعه پیست اسکی بهشت پنهان (تاریک‌دره) همدان یادآور شد: این مجموعه دارای پارکینگ اختصاصی است و برای رفاه گردشگران امکانات رفاهی از قبیل بوفه، استراحتگاه و سرویس بهداشتی در ایستگاه آخر تله‌سیژ تعبیه شده است.

  وی با بیان اینکه همدان ارزان‌ترین پیست کشور را دارد، گفت: پیست اسکی بهشت پنهان همدان جذاب‌ترین و ارزان‌ترین تله‌سیژ در سطح کشور است که با دره‌های دیدنی و هیجان‌انگیز می‌تواند لحظات بسیار خوب و به یادماندنی را برای گردشگران در همدان ایجاد کند.

  وی اظهار کرد: شرایط جوی همدان و کوهستانی بودن این شهر و زمستان‌های بسیار دیدنی و پر برف اجازه فعالیت در ورزش‌های زمستانی را به خوبی فراهم کرده است.

  عسگری با بیان اینکه این پیست می‌تواند محور توسعه گردشگری زمستانی در همدان باشد، افزود: پیست اسکی بهشت پنهان همدان با میزبانی از گردشگران و ورزشکاران در طول سال، محور توسعه گردشگری این استان به شمار می‌رود و این پیست قابلیت و آمادگی لازم برای برگزاری جشنواره‌های مختلف را دارد.

  وی با پیشنهاد اینکه مردم از امکانات پیست تاریک‌دره همدان به علت مسافت بسیار کمی که با مرکز شهر دارد استفاده کنند، گفت: تمام امکانات را با حمایت مدیرکل ورزش و جوانان استان برای رفاه حال شهروندان در این مکان فراهم کرده‌ایم تا گردشگران بهترین لحظات خود را در ارتفاعات این پیست رقم بزنند.

  ضرورت توجه ویژه اداره راه و شهرسازی

  عسگری با قدردانی از نیروهای راهدار اداره راه و شهرسازی همدان گفت: راه دسترسی به پیست تاریک‌دره باریک است و با این حال پس از بارش برف مشکلاتی در مسیر تردد پیش می‌آید.

  وی افزود: مسئولان اداره راه معتقدند که ابتدا باید راه دسترسی به روستاها بازگشایی شود سپس به بازگشایی مسیر پیست بپردازند.

  وی بیان کرد: در چند سال قبل یک دستگاه ماشین برف‌روب سنگین همیشه در پیست مستقر می‌شد و به محض بارش سنگین برف اقدام به تردد در مسیر و بازکردن جاده می‌کرد اما طی سال‌های اخیر این اقدام تکرار نشد و حالا نیاز به توجه ویژه مسئولان اداره راه داریم.

  تاریک‌دره مقصد گردشگری زمستانی

  معاون توسعه ورزش قهرمانی اداره‌کل ورزش و جوانان همدان نیز در این‌باره گفت: اسکی نقش مهمی در رونق گردشگری ورزشی استان همدان دارد.

  "علی ضمیری‌کامل" افزود: توسعه کیفی و کمی ورزش‌های زمستانی نظیر اسکی از سیاست‌های اصلی دستگاه ورزش استان همدان در راستای رشد صنعت گردشگری ورزشی است.

  وی بیان کرد: برنامه‌ریزی لازم برای تجهیز و رونق گردشگری در پیست اسکی تاریک‌دره را در دستور کار داشته و قصد داریم مسابقات و جشنواره‌های مختلف را در این مکان برگزار کنیم.

  ضمیری‌کامل اضافه کرد: پیست تاریک‌دره یکی از بهترین پیست‌های کشور به شمار می‌رود و بهترین مزیت آن نزدیکی به مرکز شهر و شرایط اقامتی در این مکان است.

  معاون توسعه ورزش قهرمانی اداره ورزش و جوانان همدان خاطرنشان کرد: همدان در سنگنوردی، یخ‌نوردی، کوهنوردی و اسکی سرشار از پتانسیل و استعدادهای نخبه است و حمایت همه‌جانبه در توسعه این رشته‌‍های ورزشی داریم.

  همدان به عنوان یکی از پایلوت‌های گردشگری ورزشی مطرح است

  وی گفت: استان همدان با داشتن زیرساخت‌ها و امکانات مطلوب در بخش ورزش به‌ویژه در رشته‌های زمستانی به عنوان یکی از پایلوت‌های گردشگری ورزشی در کشور مطرح است و باید از این ظرفیت بالقوه در برگزاری رویدادهای ورزشی بویژه در فصل زمستان استفاده کرد.

  وی خاطرنشان کرد: پتانسیل موجود در امکانات طبیعی و زیرساخت‌ها در ورزش همدان افتخار بزرگی برای این استان است و باید در راستای توسعه رشته‌های ورزشی مورد توجه و استفاده قرار بگیرد.

  به گزارش پایگاه خبری استارتاپ های ایران به نقل از ایسنا؛ گردشگری آن هم از نوع زمستانی‌اش نباید به راحتی مورد غفلت مسئولان قرار گیرد. کما اینکه می‌شد با برگزاری جشنواره زمستانی، برنامه‌های ورزشی زمستانی و چند برنامه جانبی دیگر رخ برفی همدان را هم برای گردشگران نمایان کرد.

  غار علیصدر

  غار علیصدر

  غار علیصدر

  گنجنامه

  گزارش از: سمیرا معارفی، خبرنگار ایسنا، منطقه همدان

  انتهای پیام

  این سایت صرفا مطالب مرتبط با کارآفرینی را جمع آوری نموده و به هیچ وجه در پی تایید و یا رد محتوای آنها نیست.