اخبار تازه

پربازدید ها

  کد خبر ۸۹۴ انتشار : ۶ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۵۸

  کارآفرین یا کپی کار؟

  کشورهایی در منطقه داریم که از لحاظ منابع و نیروی انسانی و از لحاظ مدارج علمی از ما پائین‌تر هستند چرا آن‌ها باید شعار «هر خانه یک کارخانه» سر دهند و ما فقط چشم به راه استخدام دولتی باشیم.

  کشورهایی در منطقه داریم که از لحاظ منابع و نیروی انسانی و از لحاظ مدارج علمی از ما پائین‌تر هستند چرا آن‌ها باید شعار «هر خانه یک کارخانه» سر دهند و ما فقط چشم به راه استخدام دولتی باشیم.

  در خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه ایلام، در میزگردی مشکلات کارآفرینان و کارآفرینی بررسی شد.

  ریسک سرمایه‌گذاری یک کارآفرین برد و باخت نیست

  مهندس «محمدنقی رحمتی»، تولیدکننده و کارآفرین ایلامی در این میزگرد گفت: برخی‌ها فکر می‌کنند که کارآفرینی فقط ایجاد اشتغال است بلکه یک بخش از کارآفرینی ایجاد اشتغال است، کارآفرینی فعالیتی بین رشته‌ای است که مدیریت، اشتغال، حسابداری، علوم‌سیاسی، روانشناسی و سایر رشته‌ها را نیز در بر می‌گیرد.

  وی با بیان این‌که شاخصه‌ی کارآفرینی خلاقیت، سرمایه‌گذاری و مدیریت است، افزود: کارآفرینی یعنی از منابع محدود بیشترین راندمان کار را داشته باشیم، هر سرمایه‌گذاری ریسک خاص خود را دارد، ریسک سرمایه‌گذاری یک کارآفرین، برد و باخت نیست، یک کارآفرین ایده‌های زیادی دارد و نیازی نیست خود را به مخاطره بیندازد، کارآفرین خصوصاً در ایلام باید حواسش به همه جوانب کار باشد چون موانع تولید زیاد هستند.

  رحمتی افزود: موانع کسب و کار در ایلام نسبت به سایر استان‌ها بیشتر است چون تازه وارد کار شده‌ایم، کارآفرینان در حوزه خدمات، تولید و بازرگانی فعالیت دارند و می‌توان گفت که هر تولیدکننده‌ای نمی‌تواند کارآفرین باشد. 365 روز سود پرداخت می‌کنیم، اما در ایلام با توجه به وضعیت موجود نمی‌توانیم آن گونه که باید و شاید درآمد داشته باشیم.

  نشست کارآفرینی ایلام

  این تولیدکننده ایلامی ادامه داد: دیده می‌شود یک تولیدکننده در ایلام هم خودش مدیرعامل است هم حسابدار هم بازاریاب و حتی نگهبان که این عامل باعث ورشکستگی یا ناموفق بودن آن‌ها شده است. این‌ها باعث می‌شود که فرد از کار اصلی خودش که مدیریت و کارآفرینی است فاصله بگیرد، کارآفرین باید ایده و خلاقیت داشته باشد، باید از ایده‌ها ارزش افزوده ایجاد کند، یک نوآور نمی‌تواند همیشه کارآفرین باشد.

  وی ادامه داد: برای موفقیت در یک زمینه لزومی ندارد که حتماً فارغ‌التحصیل در آن رشته باشیم، دنیا از فارغ‌التحصیلان به خوبی استفاده می‌کند و موفق هم بوده، کسی که درس را درست یاد گرفته است می‌تواند به خوبی کار کند نه این‌که صرف مدرکی از دانشگاه گرفته باشد.

  رحمتی با بیان این‌که مدیر در هر بخشی باید اهداف را مشخص کند و وقت آزاد و تعهد لازم را داشته باشد، گفت: عامل موفقیت من علاقه است، کسانی که هم‌اکنون تسهیلات بانکی می‌گیرند گرفتاران بخش خصوصی هستند که می‌خواهند ورشکستگی خود را به تعویق بیندازند، گرفتن سرمایه در گردش برای خیلی از صنعت‌گران برای عقب انداختن شکست است، خیلی از افراد با تسهیلات بخش صنعت، خانه خریدن و یا در جای دیگر هزینه کردند که توجیه اخلاقی ندارد.

  این کارآفرین خاطرنشان کرد: اگر ما یک کارگروه داشته باشیم باید از من که می‌خواهم یک طرح 2 یا 5 میلیاردی بگیرم، پرسیده شود که تاکنون چکار کرده‌اید؟ در آن زمینه کاری انجام داده‌اید؟ گردش حساب طرف گرفتار شود، پرداخت مالیات افراد کنترل شود که آیا چگونه افرادی هستند. متأسفانه موانع کسب و کار از سوی برخی ادارات برای سرمایه‌گذاری در استان وجود دارد.

  این فعال اقتصادی و تولیدکننده ایلامی یادآور شد: من به شخصه وارد هیچ کاری نمی‌شوم تا این‌که 80 درصد منابع آن را نداشته باشم تا اگر حتی آن طرح نابود شد بازتوانی اجرای آن را داشته باشم، باید به این نکته توجه داشت که کارآفرین خودش را به مخاطره نمی‌اندازد. فارغ‌التحصیل ما نباید از ابتدا شخصاً وارد کار شود بلکه باید در کنار یک واحد تولیدی بعد از کسب تجربه و آگاهی کافی خودش رأساً وارد بازار شود.

  رحمتی یادآور شد: کسی که در ایلام کار کرده می‌داند وضعیت چگونه است، کار خدماتی در ایلام زیاد و کار صنعتی کم است. جوانی که تازه فارغ‌التحصیل شده نباید از همان آغاز کار خودش را به مخاطره بیندازد بلکه باید اول تجربه کسب کرده و با چند نفر کار کند تا به‌تدریج خودش وارد میدان شود. در کارهای خدماتی اگر رقیب دولتی داشته باشیم شکست خواهیم خورد.

  60 واحد تولیدی تعطیل ایلام ویترین صنعت هستند

  «احمد منصورزاده»، تولیدکننده لوله‌های پلیمری و کارآفرین ایلامی نیز اظهار کرد: کارگاه‌هایی در اراک و اصفهان هستند که فقط برای ایلام تولید می‌کنند چون قیمت تمام شده کمتر و این‌که کنترل کیفیت ندارند.

  وی با بیان این‌که فرهنگ‌سازی برای مصرف کالای تولیدی استان جزو زیرساخت‌ها بشمار می‌رود، افزود: واحدهای تولیدی در استان هر 15 روز یک‌بار توسط اداره استاندارد کنترل و بازرسی می‌شوند که این امر نشان از کیفیت کالاهای تولید داخلی استان دارد.

  منصورزاده خاطرنشان کرد: تا سال 84 شهرک صنعتی ایلام معاف از مالیات بود، اما پس از آن تصویب شد که واحدهای تولیدی باید مالیات پرداخت کنند، ما می‌توانیم در استان زیربال همدیگر را بگیریم، در استان به سرعت پروانه بهره‌برداری صادر می‌کنیم و فقط به‌دنبال ارائه آمار هستند، عارضه‌یابی نمی‌کنیم و فقط آمار تولید ارائه می‌کنیم.

  این تولیدکننده لوله‌های پلیمری با اشاره به این‌که ما همانند مادری هستیم که بچه ناقص به دنیا می‌آورد، گفت: هیچ کس به فکر این نیست که این پدر و مادر را به مرکز درمانی ببرد تا درمان شوند، صنعت ما فقط اسم صنعت را یدک می‌کشد.

  نشست کارآفرینی ایلام

  منصورزاده با تأکید بر این‌که فرهنگ مصرف بومی در استان وجود ندارد، گفت: 16 آیتم آزمایشگاهی داریم، آزمایشگاه همکار سازمان استاندارد ایران و آزمایشگاه معین وزارت جهاد کشاورزی هستیم، کیفیت محصولات ما در حد مطلوب است، ما از نخستین روز بر روی بازار استان برای فروش حساب کرده بودیم که محقق نشد و باید گفت که متأسفانه در داخل استان محصولات ما خریدار ندارند این در حالی است که مصوبه استانی داریم که در خرید محصولات مورد نیاز دستگاه‌ها، اولویت با محصولات تولیدی داخل استان است به‌عنوان نمونه در سد کرخه یک متر لوله از ما خریداری نشد.

  وی با بیان این‌که نظام اقتصادی و بانک‌های ما با نگاه بنگاه‌داری به صنعت می‌نگرند، ادامه داد: در کشورهای صنعتی پیشرفته پس از ارائه تسهیلات تنها به فکر تولید صرف نیستند، بلکه به‌دنبال اشتغال پایدار هستند. این در حالی است که بانک‌ها فقط به‌دنبال باز پس گرفتن پول و بهره خود هستند.

  این تولیدکننده ایلامی تصریح کرد: ما کارآفرینی و اشتغال را با هم در هم آمیختیم، کارآفرینی یکی از بخش‌های اشتغال است، قرار نیست همه ما بیل‌گیتس باشیم، خودباوری در بخش صنعت وجود دارد ما نباید نیمه خالی لیوان را ببینیم، همواره از تنگناهای صنعت گفته‌ایم، قرن 16 از کارآفرینی تعریف شده است، اما هم‌اکنون قرن 21 است و هنوز برای ما اجرایی نشده است.

  منصورزاده با اشاره به این‌که رویاهای ما باعث بروز مشکلات ما شده‌اند، اظهار کرد: قرار نیست که همیشه به رویاهایمان برسیم، در کشورهای پیشرفته از مدرسه، افراد را شناسایی می‌کنند تا افراد کارآفرین و خلاق مشخص شوند، زیرساخت‌ها باید فراهم شود، خیلی‌ها فکر می‌کنند که واحدهای تولیدی کف روی آب هستند.

  وی افزود: 60 واحد تولیدی تعطیل در استان، ویترین صنعت ما شده‌اند، ویترین صنعت استان ما به جایگاه زمین خوردن تبدیل شده که باید این صفحه را اصلاح کرد، چون آن واحدها نمی‌توانند جلوه صنعت همه استان باشند.

  این کارآفرین ایلامی با بیان این‌که پرداخت مالیات و بیمه زمانی به سرانجام می‌رسد که تولید ما شاکله اصلی خود را پیدا کند و رونق داشته باشد، تصریح کرد: در زمان جنگ تحمیلی، سرمایه‌گذاری نداشتیم، پس از آن بازسازی شد و بخش خصوصی را وارد کردند و چون ما محروم بودیم باید سرمایه‌گذار خارجی می‌آمد، سرمایه‌گذار همان فردی است که در دوران جنگ، دولت به او امکانات داده است پس باید مشوق برایش ایجاد کنیم.

  منصورزاده اظهار کرد: آیا از تولیدکنندگان بومی ما این استقبال صورت می‌گیرد؟ برخی تولیدکنندگان به‌علت وجود مشکلات مالی به حال خود رها شده و نباید فراموش کرد که خیلی از چالش‌های ما را بوروکراسی اداری ایجاد کرده‌اند، سرمایه‌گذار خارجی که به استان می‌آید هر کاری می‌کنند تا از استان نرود، اما آیا همان کارها را برای واحدهای داخلی انجام می‌دهند؟ اعتدال سرمایه‌گذاری در استان باید اجرا شود، یک بچه کوچک بیشتر نیازمند مراقبت است تا یک فرد بزرگتر، صنعت استان همان بچه کوچک است.

  وی یادآور شد: یکی از مشکلات موجود این است که فرهنگ حاکم در استان بیشتر اداری است، استخدام در بخش دولتی بیشتر مدنظر است و مردم و جوانان جویای کار بیشتر به‌دنبال استخدام دولتی هستند، نگاه به فعالیت در صنعت بدبینانه است، تصور مردم این است که استخدام در بخش خصوصی پایدار نیست.

  این تولیدکننده ایلامی با بیان این‌که مواد اولیه مورد نیاز ما از خارج استان تأمین می‌شود، تصریح کرد: تعرفه‌های صادرات ما از مرز بین‌المللی مهران گران‌تر از سایر مرزهاست و تجار عراق مایل هستند که از سایر مرزها خرید کنند،

  چرا فارغ‌التحصیلان ما برای ورود به بازار کار مشکل دارند؟

  «قاسم شیروانی»، فارغ‌التحصیل کارآفرینی و مدرس دانشگاه نیز در این میزگرد گفت: بحث حوزه کسب و کار بحث گسترده‌ای است و در یک و یا دو مولفه جا نمی‌شود، یکی از معضلات آغاز کسب و کار، کپی‌برداری است یعنی از ایده‌های موفق دیگران کپی می‌گیریم، اما شرایط روحی و شخصیتی خودمان را در نظر نمی‌گیریم. کسی در کسب و کار موفق است که به آن کاری که انجام می‌دهد، علاقه داشته باشد، کسی که صبح خواب است و می‌خواهد برای کسب و کارش بیدار شود آیا به راحتی رختخواب را رها می‌کند؟ باید بررسی کرد که چرا ما در تولید خلاقیت نداریم، نوآوری در کار و علاقه لازمه موفقیت است.

  وی با اشاره به این‌که یکی از مشکلات دیگر ما در کسب و کار داریم فضای کسب و کار ماست، گفت: خوشبختانه امسال در زمینه فضای کسب و کار در کشور پیشرفت‌هایی داشتیم، از دیگر مشکلات کسب و کار در استان این است که واحد فروش و بازاریابی در واحدهای تولیدی ما در استان وجود ندارد، بازاریابی علمی است فنی و پویا که باید در واحدهای تولیدی مدنظر باشد.

  نشست کارآفرینی ایلام

  این فارغ‌التحصیل کارآفرینی ادامه داد: نداشتن تیم کاری یکی از عوامل دیگر در عدم موفقیت تولید در استان است، در بحث حقوقی، فروش، بازاریابی، حسابداری و سایر موارد باید افراد خبره را جذب کند، دکتر «احمد روستا» پدر بازاریابی ایران در پاسخ به این پرسش که چرا فارغ‌التحصیلان ما برای ورود به بازار کار مشکل دارند؟ گفت: در مباحث آکادمیک همه چیز خط‌کشی شده است اما در بازار کار همه چیز خط خطی شده است.

  شیروانی با طرح این پرسش‌ها که آیا تولیدکنندگان ما چشم‌انداز دارند؟ آیا تابلو آرزوها در دفاتر مدیران تولیدی ما وجود دارد؟ گفت: سیستم آموزشی کشور طوری طراحی شده که جوانان را به سمت استخدام سوق می‌دهد تا کارآفرینی.

  وی ادامه داد: اولویت اول استخدام و بعد از آن خویش‌فرمایی است، آیا سیستم آموزشی داریم که جوانان را به سمت کارآفرینی هدایت کند؟ همان‌طور که می‌دانید روش‌های درآمد برای جوانی که بخواهد اشتغال و درآمد داشته باشد عبارتند از حقوق ثابت استخدامی، خویش‌فرمایی که برای خودش کسب و کار انفرادی داشته باشد و کارآفرینی.

  این مدرس دانشگاه بزرگترین سم زندگی هر فردی را داشتن یک منبع درآمدی ثابت دانست و گفت: این افراد برای گردش چرخ زندگی به داشتن یک منبع درآمدی ثابت نیاز دارند. ترس از امنیت مالی باعث می‌شود که استقلال مالی نداشته باشند به عبارتی در زندگی فردی ما استقلال مالی مهم‌تر از امنیت مالی است.

  شیروانی با اشاره به این‌که باید جوانان را طوری آموزش داد که به سمت استقلال مالی و کارآفرینی بروند، خاطرنشان کرد: درآمد یک پزشک خویش‌فرمایی است اگر دستان یک دندانپزشک آسیب ببیند نمی‌تواند درآمد داشته باشد پس بحث کارآفرینی در اینجا اهمیت پیدا می‌کند.

  وی گفت: پارسال برنامه کافه بازار از محل فروش تبلیغات 120 میلیارد ریال و در سال‌جاری پیش‌بینی می‌شود که 400 میلیارد ریال درآمد داشته باشد، سیستم آموزشی کشور باید جوانان را به سمت کارآفرینی سوق دهد.

  این فارغ‌التحصیل کارآفرینی با تأکید بر این‌که دانش و آگاهی است که می‌تواند درآمد پایدار ایجاد کند، اظهار کرد: کشورهایی در منطقه داریم که به‌لحاظ منابع و نیروی انسانی و مدارج علمی از ما پائین‌تر هستند چرا آن‌ها باید شعار «هر خانه یک کارخانه» سر دهند و ما فقط چشم به راه استخدام دولت باشیم، ما با برنامه‌ای تدوین شده می‌توانیم از طریق کارآفرینی، شغل ایجاد کنیم.

  شیروانی افزود: شمار فارغ‌التحصیلان ما با بازار کار ما هم‌خوانی ندارد، هم‌اکنون فضای مجازی و اینترنتی می‌تواند فضایی برای کسب و کار جوانان ما باشد و مشکل بیکاری آنان را از میان ببرد که این امر نیازمند کسب اطلاعات و دانش است.

  این‌ها کپی کار هستند نه تولیدکننده

  «علی آخی‌زاد»، معاون اقتصادی - اداره کل امور اقتصادی و دارایی استان ایلام اظهار کرد: در کارآفرینی باید اولاً در یک قسمت نوآوری و خلاقیت وجود داشته باشد، ما هم‌اکنون تولیدکنندگان زیادی داریم که کمتر از 10 درصد آن‌ها کارآفرین هستند، تولیدکنندگان ما بعضاً کپی کردن را انجام می‌دهند، به نظر ما این‌ها کارآفرین نیستند بلکه تولیدکننده هستند.

  وی با بیان این‌که یکی از ملزومات اصلی که هر تولیدکننده و کارآفرین باید برای تولید داشته باشد، طرح کسب و کار است، گفت: کارآفرین باید نقشه راه برای تولید داشته باشد در غیر این صورت در راه خواهد ماند، یکی از مشکلات ما این است که تولیدکنندگان ما طرح کسب و کار ندارند و فقط طرح توجیهی دارند که آن هم یا برای دریافت تسهیلات بانکی است و یا برای دستگاه اجرایی و اخذ مجوز، تولیدکننده ما در کشور و به تبع آن در استان نقشه تولید و راه ندارند.

  نشست کارآفرینی ایلام

  معاون اقتصادی اداره‌کل امور اقتصادی و دارایی استان ایلام یادآور شد: بیشتر تولیدکنندگان ما طرح تولید ندارند، بازاریابی و فروش محصول دقیق ندارند و فقط طرح توجیهی است که تنها بحث مالی را در برمی‌گیرد، یک نفر به تنهایی نمی‌تواند همه امور واحد تولیدی را اداره کند، اگر یک طرح درست برای تولید(تولید ریسک است) داشته باشد ریسک آن کاهش می‌یابد، متأسفانه نیازسنجی از همه جهات از سوی تولیدکنندگان ما انجام نمی‌شود.

  آخی‌زاد با اشاره به این‌که تولیدکننده ما واحد تحقیقات ندارد و بیشتر تولیدکنندگان در ایلام به روش سنتی کار می‌کنند، تصریح کرد: با توجه به این مشکلات بدون شک با عدم فروش مواجه می‌شوند، تولیدکنندگان ما باید نوآوری و اطلاعات به روز داشته باشند تا محصول جدید تولید کند. دولت باید محیط کسب و کار را فراهم کند، محیط کسب و کار شاخص‌هایی دارد به طوری‌که از سال 2007 تاکنون محیط کسب و کار رتبه 131 در جهان بودیم و در سال 2013 به رتبه 152 رسیده‌ایم و هم‌اکنون نیز به رتبه 118 رسیده‌ایم.

  وی تصریح کرد: دفتر فضای کسب و کار در معاونت اقتصادی وزارت اقتصاد ایجاد شده است، یکی از اقدامات مهم این دفتر در بحث صدور مجوزها است. استان ایلام در بحث فضای کسب و کار در حد متوسط کشوری است. ما در بحث اعتبارات بانکی در کشور وضعیت خوبی داریم، بانک‌های استان حدود 2 برابر منابع خود تسهیلات بانکی ارائه کرده‌اند که در کشور هر بانک باید 80 درصد منابع خود را تسهیلات دهد، بانک‌های استان در حد توان خود به تولید کمک کرده‌اند.

  سرمایه‌گذاران ما متکی به بانک‌ها هستند

  معاون اقتصادی اداره‌کل امور اقتصادی و دارایی استان ایلام با بیان این‌که برخی تولیدکنندگان ما در استان عمده سرمایه‌گذاری آن‌ها با استفاده از تسهیلات بانکی است، اظهار کرد: استان ایلام از لحاظ پرداخت تسهیلات بانکی نسبت به منابع رتبه نخست کشوری را دارد. هم‌اکنون در کشور پس از گرفتن همه مجوزها، استعلام گرفته می‌‎شود در صورتی که باید پیش از دریافت مجوز استعلام از بانک، اداره مالیاتی، بیمه و سایر دستگاه‌ها اخذ شود. مرکز خدمات سرمایه‌گذاری را برای کسب و کار در استان راه‌اندازی می‌کنیم، نرم‌افزاری را برای آن ایجاد می‌کنیم که همه مجوزها الکترونیکی ایجاد شود که البته در سایر استان‌ها این سیستم راه‌اندازی شده است. این نرم‌افزار، استعلامات از سرمایه‌گذار را می‌گیرد و به سایر دستگاه‌ها ارجاع می‌دهد.

  وی با بیان این‌که ضرورتی ندارد که هر فارغ‌التحصیلی در همان رشته فعالیت کند، خاطرنشان کرد: با راه‌اندازی این دفتر درخواست سرمایه‌گذار به دستگاه‌های اجرایی نمی‌رود تا این‌که استعلامات لازم از سوی دفتر خدمات سرمایه‌گذاری گرفته شود.

  انتهای پیام

  این سایت صرفا مطالب مرتبط با کارآفرینی را جمع آوری نموده و به هیچ وجه در پی تایید و یا رد محتوای آنها نیست.