اخبار تازه

پربازدید ها

  کد خبر ۸۹۲ انتشار : ۶ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۵۸

  نقش سمن‌ها در کارآفرینی و کاهش نرخ بیکاری

  ایجاد سمن‌های مردم نهاد، اعطای وام‌های کم بهره، مشارکت صاحبان سرمایه برای اشتغال از جمله عوامل اصلی کاهش نرخ بیکاری جوانان در جامعه است.
  نقش سمن‌ها در کارآفرینی و کاهش نرخ بیکاریبه گزارش پایگاه خبری استارتاپ های ایران به نقل از خبرنگار گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ پیشرفت کشورها در گرو استفاده از نیروی کار و منابع انسانی ماهر و آموزش دیده است.
  امروز یکی از دغدغه‌های اصلی کشورهای مختلف دنیا ایجاد اشتغال و از بین بردن بیکاری جوانان است. کشورهای درحال توسعه و جهان سومی به دلیل بالا بودن جمعیت و جوانی آن اغلب با مشکل بیکاری مواجه‌اند.
  در چند دهه اخیر گرایش افراد جامعه و بویژه جوانان به تحصیل و کسب علم، این کشورها را با حجم عظیم و تعداد بسیاری از فارغ التحصیلان رشته‌های مختلف درسی روبرو کرده است که با در دست داشتن مدارک عالیه همچنان از بیکاری رنج می‌برند و به دنبال راهی برای خلاصی از این وضعیت هستند.
  *نبود فرصت‌های شغلی و افزایش آمار بیکاری
  البته فرصت‌های مناسب شغلی و امکانات مناسب برای اشتغال این جوانان خود مزید علتی بر افزایش میزان بیکاری آن‌ها در جامعه است. علاوه‌بر این عدم سرمایه گذاری مناسب برای ایجاد فرصت‌های شغلی و کارآفرینی توسط سرمایه در جوامع و نبود آموزش و تربیت نسل جوان برای پذیرفتن مسئولیت‌های مهم جامعه در سنین اشتغال خود زمینه‌های بیکاری را در بین اقشار مختلف در جوامع گوناگون افزایش می‌دهد.
  *کارآفرینی عامل کلیدی توسعه جوامع
  کارآفرینی و ایجاد اشتغال یکی از عوامل اصلی و کلیدی در رشد و توسعه اجتماعی، اقتصادی و نیز فرهنگی جوامع در عصر حاضر است. چرا که کارآفرینی موجب رشد و توسعه کشور می‌شود و بهره‌مندی مردم آن کشورها و تربیت نیروی ماهر و خلاق را به همراه می‌آورد. دراین میان دولت‌ها باید با ایجاد و تقویت ارزش‌ها و ایجاد نگرش جدید کارآفرینانه بین اقشار مختلف جوامع و ترویج رفتارهای کارآفرینی برای فراهم سازی فضای مناسب کسب و کار درجامعه فرهنگ سازی کنند.
  البته فرهنگ سازی در زمینه کارآفرینی تنها به آموزش و ایجاد فضای کسب و کار به وسیله دولت ختم نمی‌شود، بلکه این کار نیازمند مشارکت هرچه بیشتر اقشار مختلف جامعه است.
  *سازمان‌های مردم نهاد و نقش آن‌ها در تربیت نیروی کار
  در نتیجه تشکیل سازمان های مردم نهاد و سمن‌ها برای تربیت نسل کارآفرین برای جامعه و نیز حمایت از کارآفرینان جوان موجب رشد بالندگی عرصه های اقتصادی و اجتماعی جامعه و موتور محرکه مناسب برای پیشبرد اهداف توسعه پایدار کشور است.
  ایجاد زمینه های شغلی مناسب توسط سرمایه داران و صاحبان کارگاه های تولیدی و کارخانه ها موجب شکوفا شدن نیروهای متخصص و استفاده از آن‌ها در امر تولید کشور و خلاقیت در تنوع و بالا بردن کیفیت محصولات داخلی می‌شود.
  از طرفی دیگر سمن ها با ارائه آموزش های مربوط به حوزه کارآفرینی و نیز مهارت آموزی جوانان برای کار و فعالیت در عرصه های اجتماعی و اقتصادی خود زمینه بروز آسیب های اجتماعی ناشی از بیکاری را در جامعه کاهش می‌دهد.
  *ضرورت ایجاد زمینه های لازم برای کارآفرینی 
  اعطای وام هایی با درصد پایین به جوان‌ها و کسانی که به دنبال کارآفرینی هستند و نیز سهولت در ارائه مجوزهای صنفی و حمایت‌های سازمان‌ها و ارگان‌های مربوطه از سمن‌ها و فراهم کردن زمینه‌های مناسب برای کار و فعالیت اقشار مختلف جامعه باعث رشد و توسعه کشور و کاهش نرخ بیکاری در آن می‌شود.
  رضا حجتی مدیرکل مشارکت‌های اجتماعی جوانان با اشاره به امضای تفاهم نامه معاونت ساماندهی جوانان وزارت ورزش و جوانان با بانک قرض الحسنه مهرایران، گفت: این تفاهم نامه با هدف تمرکز حساب‌ سمن‌های جوانان و تامین نقدینگی مورد نیاز تشکل‌هایی که در حوزه کارآفرینی اجتماعی طرح و برنامه دارند، امضا شده است.
  وی بیان کرد: در راستای حمایت از طرح‌های کارآفرینی، تشکل‌های جوانان و تمامی سمن‌ها می‌توانند براساس کارکرد حساب خود، وام قرض‌الحسنه 15 میلیونی با کارمزد 4 درصد دریافت کنند.
  این سایت صرفا مطالب مرتبط با کارآفرینی را جمع آوری نموده و به هیچ وجه در پی تایید و یا رد محتوای آنها نیست.
  برچسب ها :کارآفرینی