اخبار تازه

پربازدید ها

  کد خبر ۸۹۰ انتشار : ۵ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۵۶
  مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان تاکید کرد:

  لزوم استفاده از ظرفیت صادراتی تعاونی‌های مرزنشین در پساتحریم

  مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان با اشاره به 37 میلیون دلار صادرات تعاونی‌های مرزنشین در 6 ماه نخست امسال بر لزوم استفاده بهینه از ظرفیت صادراتی این تعاونی‌ها در پساتحریم تأکید کرد.

  مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان با اشاره به 37 میلیون دلار صادرات تعاونی‌های مرزنشین در 6 ماه نخست امسال بر لزوم استفاده بهینه از ظرفیت صادراتی این تعاونی‌ها در پساتحریم تأکید کرد.

  هوشمند صفائی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه خوزستان، با بیان اینکه 23 تعاونی مرزنشین فعال در سطح استان وجود دارد، اظهارکرد: در سال گذشته این تعاونی‌ها 92 میلیون دلار صادرات داشته‌اند و در سال آتی نیز قصد داریم این تعاونی‌ها صادرات خود را افزایش دهند.

  وی افزود: با این هدف جلساتی بین تعاونی‌های مرزنشین، اتحادیه‌های کشاورزان و اتحادیه‌ آبزی‌پروران برگزار کردیم و با توجه به اینکه تعاونی‌های مرزنشین از امتیاز انجام واردات معادل صادرات بدون پرداخت حق گمرک برخوردار هستند باید از فرصت به وجودآمده نهایت استفاده را کرد.

  صفائی با توجه به موقعیت کنونی و رفع تحریم‌ها خاطرنشان کرد: پیش بینی می‌کنیم که تعاونی‌های مرزنشین، اتحادیه‌های آبزی‌پروری و اتحادیه‌های کشاورزی نقش فعالتری در صادرات ایفا کنند و با توجه به بازشدن ال‌سی و تلاش ما در پرداخت تسهیلات، صادرات بیشتری در سال‌های آتی خواهیم داشت.

  وی مهمترین مشکل کنونی تعاونی‌های مرزنشین را کمبود نقدینگی دانست و عنوان کرد: از اواخر بهمن‌ماه امسال تا اردیبهشت یا خردادماه سال آتی اعتباری از وزارتخانه به معاونت تعاون استان‌ها تخصیص داده می‌شود که با توجه به نرخ بیکاری و جمعیت استان، سهم خوزستان از این اعتبارات حدود 7 تا 10 میلیارد تومان برآورد می‌شود که این امر می‌تواند بسیاری از مشکلات را مرتفع کند.

  صفائی تصریح کرد: طبق قانون مصوب در 28 آذر سال 89 موظف به تشکیل تعاونی توسعه و عمران شهرستانی در هر شهرستان شدیم و بر اساس تبصره یک ماده 2 این قانون یکی از شرایط تشکیل تعاونی‌ها عضویت نیم درصد از جمعیت آن شهرستان در تعاونی توسعه و عمران مربوطه بوده است.

  وی ادامه داد: در سال گذشته 2 شهرستان خرمشهر و هویزه را هدفگذاری شدند و تعاونی‌ها، اعضا و مجامع خود را تشکیل و همچنین هیئت مدیره خود را انتخاب کرده‌اند و اکنون در مرحله ثبت تعاونی‌ها قرار داریم.

  صفائی با اشاره به اینکه تفاهم‌نامه تشکیل تعاونی‌های توسعه عمران روستایی نیز به‌تازگی ابلاغ شده است، اظهار کرد: جهت ایجاد اشتغال در روستاها و جلوگیری از مهاجرت به شهرها و گسترش حواشی مقرر شد در روستاهایی با جمعیت بالای 25 خانوار، تعاونی‌های توسعه و عمران روستایی تشکیل شود.

  وی در خصوص محل اعتبارات تشکیل تعاونی‌های توسعه و عمران روستایی بیان کرد: صندوق کارآفرینی امید این اعتبارات را تامین می‌کند و تاکنون 5 جلسه با مدیرکل امور روستایی و رئیس صندوق کارآفرینی امید برگزار شده است تا در هر شهرستان دو تعاونی برای روستاهایی با بیش از 25 خانوار تشکیل شود.

  مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان با بیان اینکه نرخ بهره وام‌ها به تعاونی‌های فوق، صفر تا 3 درصد از طریق صندوق کارآفرینی امید است، خاطرنشان‌کرد: در سال 95 دو شهرستان شادگان و دشت آزادگان را برای تشکیل تعاونی‌های توسعه و عمران شهرستان هدف‌گذاری کرده‌ایم و همچنین به‌محض ابلاغ اعتبارات اقدام به تشکیل تعاون عمران روستائی برای کل روستاهای بالای 25 خانوار استان خواهیم کرد.

  انتهای پیام

  این سایت صرفا مطالب مرتبط با کارآفرینی را جمع آوری نموده و به هیچ وجه در پی تایید و یا رد محتوای آنها نیست.
  برچسب ها :کارآفرینی