اخبار تازه

پربازدید ها

  کد خبر ۸۷۵ انتشار : ۳ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۴۱
  در بازدید جمعی از مدیران و خبرنگاران تسنیم از منطقه اقتصادی بیرجند مطرح شد

  پساتحریم فرصتی ویژه برای توسعه اقتصادی خراسان‌جنوبی/نقش ویژه تسنیم در بهبود فضای کسب‌و‌کار

  در بازدید جمعی از مدیران و خبرنگاران تسنیم از منطقه ویژه اقتصادی بیرجند بر نقش ویژه این خبرگزاری در توسعه کارآفرینی، بهبود فضای کسب و کار و توسعه روحیه مشارکت و همدلی تاکید شد.

  به گزارش پایگاه خبری استارتاپ های ایران به نقل از خبرگزاری تسنیم از بیرجند، مرتضی صفدری‌زاده در بازدید معاون پژوهشی، مدیرکل استان‌ها، مدیرکل آموزش و مدیران و خبرنگاران خبرگزاری تسنیم در استان‌های خراسان‌رضوی، خراسان‌شمالی، خراسان‌جنوبی و سیستان و بلوچستان از منطقه ویژه اقتصادی بیرجند، اظهار داشت: خبرگزاری تسنیم در مدت فعالیت به‌دور از سیاست‌زدگی، واقعیت‌ها را منعکس و همواره ابتدا نقاط قوت و سپس نقاط ضعف را بیان کرده است.

  وی بااشاره به اینکه خبرگزاری تسنیم در حال حاضر از جایگاه خوب در سطح کشور و میان افکار عمومی برخوردار است، گفت: این خبرگزاری تاکنون توانسته توسعه کارآفرینی، بهبود فضای کسب و کار و توسعه روحیه مشارکت و همدلی را ترویج و گسترش دهد.

  مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی بیرجند در ادمه با بیان اینکه طرح ایجاد این منطقه در برنامه چهارم توسعه مطرح و به تصویب وزیران رسید، گفت: در سال 89 مجلس شورای اسلامی ایجاد منطقه ویژه اقتصادی بیرجند را تصویب و به تأیید شورای نگهبان رسید.

  صفدری زاده افزود: منطقه ویژه اقتصادی بیرجند تنها منطقه ویژه اقتصادی کشور است که دارای یک قطعه منفصله در نقطه صفرمرزی است و با هدف جذب سرمایه‌های داخلی و خارجی، ایجاد فرصت شغلی جدید و ارتقای سطح اشتغال در کشور و استان با کاهش هزینه‌های تولید، در راستای ورود به بازارهای رقابتی فعالیت دارد.

  وی خاطرنشان کرد: با وجود ظرفیت‌ها، ما با کمی تغییر نگاه و دیدگاه می‌توانیم نظر سرمایه‌گذاران را به خراسان‌جنوبی جلب کنیم چراکه منطقه ویژه اقتصادی بیرجند با توجه به نزدیکی به شاه‌راه حلقوی افغانستان و مجاورت با 460کیلومتر مرز مشترک با  این کشور نقش مهمی در گسترش همکاری‌های اقتصادی ایفا می‌کند.

  مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی بیرجند با بیان اینکه واقع‌شدن در مرکز ثقل چهارراه ترانزیتی کریدورهای منطقه‌ای و بین‌المللی از دیگر ویژگی‌های این منطقه ویژه اقتصادی است، گفت: امیدواریم با اجرایی شدن راه‌آهن چابهار - زاهدان و زاهدان - بیرجند و اتصال آن به راه‌آهن سراسری، شرایط ویژه‌ای برای توسعه شرق کشور فراهم شود.

  صفدری‌زاده ضمن اشاره به شرایط پساتحریم و پسابرجام ادامه داد: ما در شرایط تحریم‌ها در راستای معرفی فرصت‌ها و توانمندی‌های خراسان‌جنوبی و منطقه ویژه بیکار نبودیم بلکه با دعوت از هیئت‌های تجاری از ولایت‌های مختلف افغانستان و استان‌های مختلف کشور به معرفی ظرفیت‌های خراسان‌جنوبی پرداختیم که البته این فعالیت‌ها هنوز هم ادامه دارد. 

  وی با اشاره به اینکه شرایط پساتحریم فرصتی ویژه و غیرقابل انکار برای توسعه اقتصادی خراسان‌جنوبی است، بیان کرد: منطقه ویژه اقتصادی بیرجند به‌عنوان کرانه بندر چابهار، نقش لجستیکی را برای منطقه ویژه اقتصادی دوغارون و سرخس ایفا می‌کند. از سویی دیگر خراسان‌جنوبی با وجود ظرفیت‌ها و پتانسیلی مانند معادن غنی، کشاورزی و نیروهای دانشگاهی، جهشی قوی اقتصادی برای استفاده از فرصت‌های پساتحریم است.

  مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی بیرجند با بیان اینکه واحد مطالعات استراتژیک بین‌المللی در منطقه ویژه اقتصادی بیرجند کشورهای خاورمیانه را تحت نظردارد، گفت: تاکنون اطلاعات خوبی از این بازارها در اختیار سرمایه‌گذاران قرار دادیم.

  وی بیان داشت: افغانستان ظرفیت زیادی برای واردات دارد به‌گونه‌ای که 97 درصد از نیازهای خود را از خارج وارد می‌کند درحالی که ایران با وجود مرزهای طولانی با افغانستان، سهم کمی از صادرات به این کشور را دارد که با توجه به تمایل افغانستان برای افزایش مبالادت تجاری با ایران، می‌توانیم سهم خود را از بازارهای این کشور افزایش دهیم.

  مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی بیرجند با بیان اینکه تجار ما با شناخت بهتر از محصولات و تولیدات افغانستان، می‌توانند واردات از این کشور را در دستور کار قرار دهند، اظهار داشت: تاکنون منطقه ویژه اقتصادی بیرجند با عمرکوتاه خود توانسته 18 قرارداد با سرمایه گذاران منعقد کند؛ تنها یکی از این سرمایه‌گذاران زمینه ذخیره‌سازی 4 میلیون لیتر سوخت را در این منطقه فراهم کرده که این ذخیره‌سازی به 16 میلیون لیتر افزایش می‌یابد.

  این سایت صرفا مطالب مرتبط با کارآفرینی را جمع آوری نموده و به هیچ وجه در پی تایید و یا رد محتوای آنها نیست.
  برچسب ها :کارآفرینی