اخبار تازه

پربازدید ها

  کد خبر ۸۶۹ انتشار : ۱ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۳۹
  مهر بررسی کرد؛

  گوهرتراشی برای دامغانی‌ها نان نداشت/ دستان جویای کار سرگردانند

  دامغان-یکسال پیش نخستین بار در جریان افتتاح کارگاه آموزش گوهر تراشی به بانوان جویای کار بود که مسئولان، طرح آموزش بانوان جویای کار دامغانی را مطرح کردند اما امروز این طرح بی نتیجه مانده است.

  خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها- فاطمه امانی، سیمین دلیلی: اسفندماه سال۹۳ برای بانوان دامغانی حاضر در نخستین کارگاه سنگ‌تراشی كانون فرهنگي تربيتي حاج اكبر تقوي دامغان، روزهایی سرد اما پر امید بود، امید به یافتن شغلی مناسب، با تسهیلات دولتی، امکان خرید دستگاه‌های گوهر تراشی و آموزش ویژه که مسئولان دامغانی از آن به‌عنوان رفع معضل بیکاری یاد می‌کردند و به دیار صددروازه، لقب قطب فرآوری سنگ‌های تزئينی و قيمتی استان می‌دادند.

  امروز اما باوجود ظرفیت‌های بسیار موجود در شهرستان دامغان اعم از مواد خام و نیروی انسانی، طرح آموزش ده‌ها تراش‌گر سنگ‌های نیمه قیمتی و زینتی استان سمنان، با مشکلاتی دست‌وپنجه نرم می‌کند تا آنجا که حتی افراد دارای مهارت و آموزش در این حرفه نیز امروز سرگردان و منتظر هستند تا ببینند مسئولان ذی‌صلاح دراین‌باره چه اقداماتی می‌کنند و آیا می‌توانند پس از یک سال بلاتکلیفی، نانشان را از گوهر به دست آورند یا باید باوجود مشکلات فراوان عطای گوهر تراشی را به لقایش ببخشند.

  سنگ‌تراشی یا گوهر تراشی هنر تغییر شکل ظاهری سنگ‌های زینتی مانند فیروزه و عقیق با استفاده از دستگاه‌های چرخ برقی است که حتی یک بانوی آموزش‌دیده نیز می‌تواند باکمی ذوق و زخم زدن بر جان سنگ زینتی، آن را به نگینی زیبا برای استفاده‌های مختلف بدل سازد اما در دامغان باوجود اظهارنظرهای مختلف سال گذشته مسئولان، سنگ‌ها در انتظار دستانی هستند که آن‌ها را زخم بزنند.

  آموزش ۷۰۰سنگ‌تراش دامغانی

  بیست و چهارم اسفندماه۹۳ بود که خبری به نقل از مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) استان سمنان در مراسم افتتاح کارگاه سنگ‌تراشی دامغان، بر روی خروجی خبرگزاری مهر قرار گرفت که طی آن نجفعلی انتظاری درباره اجرای طرح آموزش گوهر تراشی در استان، گفته بود: آموزش سنگ‌تراشی بااعتباری بالغ‌بر ۲۰۰میلیون ریال برای ۷۰۰مددجوی تحت پوشش این نهاد در استان انجام‌شده است.

  وی همچنین با اشاره به پتانسیل‌های موجود در این استان و به‌ویژه دامغان، تأکید کرد: اميدواريم طرح بزرگ آموزش تراش سنگ‌های تزئيني و نيمه قيمتي كه موردحمایت مسئولان استاني و شهرستاني است بتواند گام  مؤثری در ايجاد اشتغال و خودكفايي خانواده‌ها بردارد.

  همچنین رضا زارع زاده، رئیس شورای شهر دامغان نیز در ادامه همان مراسم، گفته بود: اين شورا براي آغاز فعاليت كارگاه سنگ‌تراشی در دامغان ۴۰۰ ميليون ريال اعتبار اختصاص داده است.

  وقتی طرحی کارشناسی نمی‌شود

  باوجود سخنان مسئولان استانی اما، مشکلاتی مانند کمبود زیرساخت‌های آموزشی اعم از کارگاه، دستگاه و ابزارآلات، در دسترس نبودن سنگ‌های ارزان‌قیمت، عدم توجه مسئولان به تعهداتشان، عدم تائید دستگاه‌های خریداری‌شده کمیته امداد توسط مربیان، عدم رضایت کمیته امداد از آموزش دیدگان، عدم تخصص کافی شرکت پیمانکار آموزش گوهر تراشی، نبود بازار مناسب و... باعث شد تا نه آمار و ارقام مطرح‌شده توسط مسئولان به واقعیت بیانجامد و نه گوهر تراشان امروز در این پیشه به موفقیت دست یابند.

  همچنین مشکل بعدی آموزش گوهر تراشی اختلاف‌نظری است که بین کمیته امداد امام خمینی(ره) و شورای شهر دامغان به‌عنوان برگزارکننده دوره‌های آموزشی و شرکت توسعه عمران صنعتی دامغان به‌عنوان مجری این دوره‌های آموزشی است.

  کمیته امداد با همراهی شورای شهر دامغان نسبت به خرید دستگاه‌های گوهر تراشی در گام نخست اقدام می‌کند اما شرکت مجری این طرح با طرح این ادعا که دستگاه‌های خریداری‌شده مناسب برگزاری دوره‌های پیشرفته نیستند، آن‌ها را مورد تائید قرار نمی‌دهد.

  از سوی دیگر اما کمیته امام خمینی(ره) و شورای شهر دامغان در مصاحبه با خبرنگار مهر، عدم رضایت از سیر آموزشی توسط مجری طرح را بیان می‌کنند و معتقد هستند که شرکت پیمانکار برگزاری دوره‌های آموزشی سنگ‌تراشی از تخصص کافی برخوردار نبوده است این موضوع متأسفانه نشان‌دهنده عدم اجرای کارشناسی لازمه برای تصمیم‌گیری مسئولان است.

  مشکلات گوهر تراشان دامغانی یکی دو تا نیست

  کارشناس و مدرس گوهر تراشی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره این هنر، گفت: گوهر تراشی هنر تبدیل سنگ خام به انواع زیورآلات سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی اعم از فیروزه‌تراشی، عقیق‌تراشی و سایر تراش‌ها است که در انواع زیورآلات مانند طلا، نقره، پلاتین و صنایع‌دستی وابسته، کاربرد دارد.

  محمدحسین شاکری اشاره ای به ظرفیت‌های شهرستان داشت و افزود: ازلحاظ مواد معدنی سطح خوبی در استان داریم و قوی‌ترین شهر استان درزمینهٔ سنگ، دامغان است که بعد از نیشابور، قطب دوم معدن فیروزه کشور را دارد و دارای موادی چون فلورین، کوارتز و کلسدونی است اما این هنر در دامغان مشکلاتی هم دارد چراکه عدم‌حمایت دولتی از این کار نخستین آن‌ها است.

  وی بابیان اینکه دو هزار سنگ‌تراش دامغانی امروز با مشکلاتی روبرو هستند، افزود: برنامه‌ریزی آموزشی بدون در نظر گرفتن زیرساخت‌ها شامل دستگاه‌های تراش و ابزارآلات، عدم وجود فیلترهای مناسب آموزش مانند سن، جنس، مدرک تحصیلی و... برای جذب هنرجو، عدم رغبت هنرجویان دوره اول به اشتغال‌زایی از این طرق، به دلیل رایگان بودن آموزش، خام فروشی و بالا بردن قیمت سنگ از معادن دامغان به دلیل عدم وجود شرکت‌های تعاونی معدن داران و... ازجمله مشکلات این عده هستند تا جایی که امروز دستان سنگ تراشان دامغانی به سنگ‌های زینتی برخورد هم نمی‌کند.

  سنگ‌تراشی دامغان رقبای زیادی دارد

  رئیس توسعه عمران دامغان و مجری آموزش‌های گوهر تراشی، درباره مشکلات این رشته، گفت: از طرفی گوهر تراشی در دامغان، رقبای زیادی مانند استان‌های خراسان، یزد و کرمان دارد و از سوی دیگر، محصول حاصله از آموزش سه روز اصلاً قابل‌عرضه به بازار نیست و نیاز به آموزش حرفه‌ای و تخصصی دارد البته این نکته را نیز باید گفت که بحث پشتیبانی طرح گوهر تراشی از طریق کمیسیون اشتغال شهرستان به ما ابلاغ‌و مقرر شده است نهادهایی مانند فنی و حرفه‌ای، شورای شهر، میراث فرهنگی، کمیته امداد و صندوق کارآفرینی به ما در این زمینه کمک کنند.

  علی شفیع‌زاده بابیان اینکه یافتن بازار برای سنگ‌های نیمه قیمتی بسیار سخت است، بیان داشت: ایجاد کارگاه با ظرفیت آموزشی ۱۰ نفر، هم‌اکنون۷۰میلیون تومان هزینه لازم دارد همچنین کمیته امداد قرار بود پنج دستگاه در اختیار طرح قرار بدهد ولی این دستگاه‌ها مورد تائید مربی آموزشی نبود که این مورد یکی از مشکلات عدم اجرای طرح در دامغان شد.

  وی با اشاره به سایر مشکلات سنگ‌تراشی در دامغان افزود: آموزش رایگان طرح باعث شد تا بهره‌برداری و فروش محصولات در حد همان دوره آموزشی امکان‌پذیر نبود از سوی دیگر، گوهر تراشی با مشکلات دیگری نیز روبرو است برای مثال، دامغان معدن فیروزه دارد اما فیروزه ندارد همچنین طولانی بودن دوره آموزش و بالا بودن هزینه دستگاه‌ها، ابزار آلات و سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی بخشی از مشکلات موجود است.

  آموزش سنگ‌تراشی پروسه‌ای طولانی است

  این کارشناس همچنین درباره آموزش گوهر تراشی و مراحل آن گفت: بعد از آموزش مقدماتی نیاز به حدود هفت ماه تمرین است و آنگاه به محصول اولیه که تنها یک گوهر است می‌رسیم که باید در صنایع دیگر مورداستفاده قرار گیرد و به دلیل عدم وجود صنایع وابسته در دامغان مجبور به ارائه گوهر به جواهرسازی هستیم که آن‌ها نیز به علت قرارداد با شرکت‌های بزرگ از محصول ما استقبال کمک نمی‌کنند.

  شفیع‌زاده به ویژگی‌های هنرجویان اشاره کرد و گفت: افرادی که وارد آموزش گوهرتراشی می‌شوند نباید به این رشته عنوان یک شغل زودبازده نگاه کنند و امکان وام گرفتن داشته باشند تا دستگاه و مواد اولیه برای کار را خریداری کنند.

  وی در پاسخ به این سؤال که برای رفع مشکلات چه باید کرد، افزود: امروز نمی‌توان کاری کرد مگر اینکه شرکت یا ارگانی سرمایه‌گذاری اولیه این امر را انجام دهد چون یک شرکت خصوصی نمی‌تواند چنین سرمایه‌گذاری انجام دهد و هنرجویان باید حمایت شخصی خرید دستگاه و فروش محصولات را داشته باشند.

  کمیته امداد آموزش گوهر تراشی را دارد

  رئیس کمیته امداد شهرستان دامغان در گفتگو با خبرنگار مهر، از اجرای چندین مرحله آموزش گوهرتراشی ویژه مددجویان تحت پوشش این اداره خبر داد و گفت: نخستین سازمانی که آموزش تراش سنگ را حتی در استان شروع کرد کمیته امداد دامغان بود که طی آن ۱۰۰ نفر از مددجوهای تحت پوشش مورد آموزش قرار گرفتند که سه مرحله آن در روستای کوه زر به همراه بازدید از معادن سنگ برگزار شد.

  قوسی درباره علت متوقف شدن این طرح نیز توضیح داد: کمیسیون اشتغال دامغان طرح گوهر تراشی را نخستین بار پیشنهاد داد و ما همان‌طور که بیان شد ۱۰۰مددجو را مورد آموزش قراردادیم اما عدد دو هزار که توسط مسئولان بیان شد، افراد غیر مددجو هستند و ما در برابر آموزش آن‌ها دیگر مسئول نیستیم گفتنی است دوره اول اجرای این طرح، گروه۴۰ نفره با هزینه کمیته امداد مشغول آموزش شدند و بعدازاینکه کار آموزش آن‌ها به پایان رسید قرار شد شرکت توسعه و عمران ادامه کار را انجام دهد.

  وی در پاسخ به این سؤال که آیا همان۱۰۰نفر آموزش‌دیده، امروز سرکار هستند یا خیر، افزود: کمیته امداد دامغان، استارت آموزش تراش سنگ را زد و مکان کانون فرهنگی و هنری تقوی را به‌عنوان کارگاه و دستگاه‌های خود را نیز در اختیار طرح قرارداد اما چون دو هزار نفر دیگر مددجوهای تحت پوشش کمیته امداد نبودند و ما متولی آن نبودیم، قرار شد پیگیری کار با شرکت توسعه و عمران باشد و وامی برای خرید دستگاه‌های کارگاه در اختیار آن‌ها قرار دهند اما اتفاقی نیفتاد.

  آموزش دیدگان رضایت ما را جلب نکردند

  رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) دامغان درباره عدم موفقیت‌های طرح آموزشی گوهر تراشی، گفت: از۴۰ نفری که دوره اول طرح آموزش دیدن راضی نبودیم و به‌جز تعدادی اندک، مابقی مشغول به آموزش تراش سنگ نشدند و به‌صورت تفننی در کارگاه آموزشی شرکت کردند اما قرار است برای دوره‌های بعد، فیلتری برای گزینش افراد گذاشته شود که فقط کسانی که واقعاً می‌خواهند کار کنند وارد آموزش شوند.

  قوسی بابیان اینکه ۱۰۰ نفر از مددجوها را آموزش و به همه دستگاه اعطا کردیم، اما فقط ۲۰ نفر مسلط به کار هستند ادامه داد: ابتدا باید گفت، نبود فیروزه دلیل توقف این طرح بود اما با پیگیری‌های، رئیس گروه اشتغال شهرستان دامغان مجوز آموزش ۵۰ نفر که هزینه ۱۰۰ هزار تومان از آموزش آن‌ها را کمیته امداد بر عهده بگیرد داده شد ولی به شرطی که این گروه ۵۰ نفره بعد از آموزش واقعاً به کار مشغول شوند.

  وی با اشاره به خام فروشی به‌مثابه دومین مشکل گوهر تراشی در دامغان، افزود: یکی از مشکلات متولی نداشتن معدن فیروزه دامغان است البته شرکت طلای ایران می‌گوید متعلق به ماست اما هرکسی با خودش یک‌مشت فیروزه می‌آورد و به‌صورت خام فیروزه می‌فروشد.

  موضوع گوهر تراشی پیگیری خواهد شد

  رئیس شورای اسلامی شهرستان دامغان نیز در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن بیان اینکه به دلیل پتانسیل خوب شهرستان و خیل جوانان جویای کار با مشورت کمیسیون اشتغال قرار شد موضوع دنبال شود، گفت: ما در دامغان سنگ فیروزه و در رود سنگ عقیق داریم که از کیفیت خوب و عیار بالایی برخوردارند لذا طرح آموزش تراش سنگ را  با همکاری کمیته امداد، میراث فرهنگی، فنی و حرفه‌ای، شورای شهر و صندوق کارآفرینی نوین دامغان آغاز کردیم.

  رضا زارع زاده افزود: بعد از آموزش باید تسهیلات در اختیار افراد آموزش‌دیده قرار می‌دادیم که دستگاه‌ها را خریداری کنند اما افراد آموزش‌دیده مرحله‌ اول از تسهیلات خیلی استقبال نکردند و از ۴۰ نفر ۱۰ نفر حاضر به دریافت تسهیلات و خرید دستگاه و شروع کار شدند از سوی دیگر، ما طی این مدت در بخش غیردولتی به دنبال متصدی بودیم که کار طرح را اعم از آموزش و فراهم کردن مکان و فضا را بر عهده بگیرد تا افراد آموزش‌دیده بتوانند دستگاه‌ها را در آنجا قرار بدهند و کار کنند.

  وی ادامه داد: مکان‌هایی نیز برای این منظور شناسایی شد اما هرکدام از آن‌ها به موانعی برخوردند و هم‌اکنون بحث مکان قطعی شده و یکی از مدارس آموزش پرورش برای این منظور اجاره شد و کار را به شرکتی واگذار کرده‌ایم و صندوق کارآفرینی مهر برای اعطای تسهیلات به کسانی که آموزش‌دیده‌اند اعلام آمادگی کرده است.

  ۵۰ نفر سنگ تراش در آینده آموزش می‌بینند

  رئیس کمیته اشتغال‌زایی شورای شهر دامغان از آغاز دوره‌ آموزش جدید گوهرتراشی طی هفته آینده برای ۵۰ نفر خبر داد و گفت: با تعدادی از شرکت‌ها در خارج از شهرستان دامغان برای خرید تولیدات صحبت کردیم و حتی آن‌ها پیشنهاد پیش‌خرید محصولات را داده‌اند، اما چون ابتدای کار است و هنرجویان باید تمرین بیشتری داشته باشند تا مهارت پیدا کنند، از امضای پیش‌خرید خودداری کرده و قرارداد را به زمان دیگری موکول کردیم.

  زارع زاده بابیان اینکه شروع یک کار تازه بنا به محدودیت، معذوریت، مشکلات قانونی و اختلاف‌سلیقه‌ها مشکلاتی دارد اما به لطف خدا همه این موانع را تقریباً از سر راه برداشته‌ایم، گفت: هزینه‌ آموزش در مرحله دوم ۳۵۰ هزار تومان برآورد شد اما وقتی به هنرجوها اطلاع داده‌شده همگی عقب‌نشینی کردند و حتی یک نفر حاضر به پرداخت این مبلغ نبود و این‌یک مشکل بود.

  وی افزود: ما به دنبال پشتیبان بودیم و از نهادهای مختلف کمک گرفتیم که در دوره جدید هزینه آموزش را به ۵۰ هزار تومان رسانده‌ایم و مابقی هزینه را کمیته امداد و سایر نهادها کمک کردند و این مانع عمده ما بود، اکنون به دنبال آن هستیم تا مراحل آموزش بعد را فراهم کنیم و به‌صورت رایگان یا هزینه کم آموزش دهیم.

  ۶۰۰هزار تومان آموزش برای هر فرد هزینه کردیم

  رئیس کمیسیون اشتغال شهرستان دامغان، بابیان اینکه افراد حاضر در آموزش‌های گوهر تراشی باید پالایش شوند تا از ورود افراد سودجو خودداری کنیم، گفت: اشتباه ما در دوره‌ قبل این بود که برای پذیرش افراد شاخص نگذاشته بودیم و افرادی تنها برای تفنن وارد آموزش شدند و به دنبال کار نبودند، درحالی‌که ما برای هر شخص حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان هزینه کرده بودیم.

  زارع زاده توضیح داد: در مرحله‌ جدید آموزش کسانی که رنج سنی ۱۸ تا ۳۰ سال و برای بانوان سرپرست خانوار تا ۳۵ سال دارند،   درجایی مشغول به کار نیستند، توانایی جسمی مناسب و امکان کار تمام‌وقت را داشته باشند را ثبت‌نام می‌کنیم تا کار بهره‌وری داشته باشد.

  وی به سؤال خبرنگار مهر که پرسید مشکل تهیه مواد اولیه در دامغان با توجه به تعطیل بودن معادن چگونه حل می‌شود این‌طور پاسخ داد: ما در حد و اندازه‌ای که می‌خواهیم کار انجام بدهیم صنایع به ما قول داده‌اند مواد اولیه را تأمین کند و بخش خصوصی نیز آن را تأمین کند، ما نیز به دنبال کار زیربنایی هستیم که بتوانیم بخشی از معدن فیروزه را شرکت ما بخرد و یا اجاره کند و یا قراردادی با شرکتی که معدن را اجاره کرده منعقد کنیم که سالانه مقداری مواد اولیه در اختیار ما قرار بدهد که ما دغدغه این موضوع را نداشته باشیم.

  تهیه مواد اولیه مشکل ما است

  رئیس شورای اسلامی شهر دامغان بابیان اینکه یکی از دغدغه‌های ما تأمین مواد اولیه است، گفت: علی‌رغم اینکه در منطقه ما مواد خام فراوان ست اما در حال حاضر در اختیار بخش خصوصی بوده و ما با آن‌ها وارد مذاکره می‌شویم که بتوانیم حل کنیم، اما اکنون در شهر ما مشکل تأمین مواد اولیه نیست.

  زارع زاده تأکید کرد: ما به باور و همت جوانان نیاز داریم، نمی‌گوییم اول کار درآمد وجود دارد اما زودبازده نیست و ممکن است شخص سه ماه تمرین کند و هیچ درآمدی نداشته باشد و بعد سه ماه درآمد حداقلی بگیرد اما با تمرین شش ماه، یک سال، دو سال درآمد ماهانه دو تا سه میلیون خواهند داشت.

  وی در پاسخ به سؤال خبرنگار که پرسید آیا محصول افراد قابل‌عرضه به شرکت‌هایی که شما صحبت کرده‌اید هست گفت: ما در حال حاضر کار را به شرکتی که متخصص هستند واگذار کرده‌ایم تا حمایت، دستگاه و آموزش‌ها را انجام بدهند و اشتغال حاصل شود که اکنون کار روی روال افتاده است همچنین فعلاً برای بازار فروش مشکلی نداریم و شرکت‌های زیادی متقاضی هستند.

  شرکت مجری طرح توسعه عمران، تخصص کافی نداشت

  رئیس شورای شهر دامغان درباره نقش شرکت توسعه عمران به‌عنوان مجری طرح آموزش گوهر تراشی، گفت: در حال حاضر مسئولیت را به گروه جدیدی واگذار کرده‌ایم، چراکه توسعه عمران تخصص کار را نداشتند و نمی‌توانستند کار را پیش ببرند البته تهیه دستگاه‌ها نیز به عهده‌ این شرکت بوده است که نتوانستیم همکاری‌مان را با این شرکت ادامه دهیم.

  زارع زاده درباره راهکارهای ارائه‌شده برای رفع این معضل، توضیح داد: طرح مابعد از اجرای دوره‌ آموزشی که ۲۰ نفر، ۵۰ نفر دوره‌دیده آنجا کار کنند و دستمزد بگیرند و مثلاً ما پیش‌بینی کردیم که دانشجویان را برای این کار جذب کنیم کما اینکه ما متقاضی دانشجو نیز داشتیم و یا اینکه گروهی که توانایی دارند دستگاه را بخرند در خانه کار کنند که ما تسهیلات به او می‌دهیم.

  وی در پاسخ به این سؤال که چرا درگذشته پیش‌بینی این مشکلات را نکردید، افزود: در دولت قبل حرکاتی انجام‌شده بود اما با تغییر دولت و اوضاع اقتصادی متأسفانه موانعی در تولید به وجود آمد که دیگر دست ما نبود و این به اوضاع اقتصادی کشور بازمی‌گشت حتی در مجلس نیز طرحی برای اشتغال‌زایی و حمایت از آن مطرح بود که با تغییر دولت مغفول ماند و امروز این مشکلات پدید آمد.

  کمیته امداد هزینه دستگاه‌ها را پرداخته است

  رئیس شورای شهر دامغان درباره نقش کمیته امداد دامغان در اجرای این طرح، گفت: کمیته امداد تاکنون فضای رایگان و هزینه مربی دوره قبل را داده است والان هم برای دوره‌ جدید قرار است که برای هر کارآموز مبلغ ۱۰۰ هزار تومان یارانه بدهد و برای مراحل بعدی پیگیر هستیم که از مقامات بالاتر مجوزی بگیریم و دوره سوم هم با یارانه انجام دهیم تا در دوره‌های بعدی باور برای افراد ایجاد شود که در صورت صرف هزینه، در آینده آوری نیز خواهد داشت.

  زارع زاده همچنین با اشاره به نقش میراث فرهنگی، بیان داشت: این اداره نقش معنوی و حمایتی دارد، البته میراث فرهنگی سه دستگاه سنگ تراشی خریداری کرده است و ما درصدد هستیم که با آن‌ها رایزنی کنیم تا دستگاه‌ها را در محیط آموزشی خود بیاوریم.

  وی در پاسخ به این سؤال که آیا به این طرح، تسهیلات بانکی تعلق می‌گیرد، افزود: صندوق کارآفرینی مهر تا ۲۰۰ نفر به کسانی که شرایطش را داشته باشند وام قرض‌الحسنه می‌دهد.

  گوهرهای دامغانی چه زمان تراشیده می‌شوند

  درنهایت باوجود اظهارات مسئولان باید برای اجرای طرح‌های گوهر تراشی دامغان به انتظار نشست، از یک‌سو مسئولان در تحقق وعده‌های خود موفق نبوده‌اند و از سوی دیگر به نظر می‌رسد کارشناسی‌های انجام‌شده دراین‌باره اصولی نبوده است.

  امروز و پس از گذشت یک سال از افتتاح نخستین آموزشگاه گوهر تراشی در دامغان، نبود فیروزه، عدم تائید دستگاه‌های مناسب برای گوهر تراشی، نبود بازار فروش، خام فروشی، معادن و بخش خصوصی، عدم برآورده شدن انتظارات آموزش دیدگان، عدم رضایت مسئولان از آموزش دیدگان، عدم رضایت مسئولان از شرکت مجری، عدم وجود فیلتر برای ثبت‌نام افراد آموزش‌دیده و ... مشکلاتی هستند که بین دستان متخصص و سنگ‌های موجود در دامغان فاصله انداخته است.

  حال باید به انتظار نشست و دید که آیا وعده آغاز دور جدید آموزش‌ها با پالایه‌های ثبت‌نام، اعطای تسهیلات ویژه خرید دستگاه، آموزش‌های مناسب و تغییر مدرسان این طرح، آیا سرانجام، گوهر تراشی برای جویندگان کار در دامغان، نان‌وآب می‌شود یا خیر اما تا آن زمان باید شاهد صادرات گوهرهای نتراشیده دامغانی به اصفهان،  تهران، مشهد و قم باشیم.

  این سایت صرفا مطالب مرتبط با کارآفرینی را جمع آوری نموده و به هیچ وجه در پی تایید و یا رد محتوای آنها نیست.
  برچسب ها :کارآفرینی