اخبار تازه

پربازدید ها

  کد خبر ۸۴۴ انتشار : ۲۸ دی ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۳۴
  در گفتگو با مهر عنوان شد:

  اقتصاد دست به دامن صنایع کوچک/روستاها بایدبه محورتولید تبدیل شوند

  قروه- اقتصاد در برنامه ششم توسعه قرار است این بار دست به دامن صنایع کوچک شود و زیر چتر حمایتی بانک کسب و کار خرد نفسی تازه کرده و درمانی برای رفع بیکاری در کردستان باشد.

  به گزارش پایگاه خبری استارتاپ های ایران به نقل از خبرنگار مهر، معضلی به نام بیکاری سالهاست در کشور میان کوچه های زندگی قدم می زند و در واقع دستهای خالی جوانان را به رخ می کشد. این امر باعث شده علاوه بر ظهور آسیبهای اجتماعی مهاجرت های بی رویه نیز افزایش یافته و یکسری پدیده های جدید به لیست آسیبها اضافه شود. به همین دلیل دولت برای جلوگیری از پیشرفت آسیبهای ناشی از بیکاری در برنامه ششم توسعه تدبیری کرده که شاید قفل بیکاری را بگشاید.

  در واقع در برنامه ششم توسعه سازمان مدیریت به دولت پیشنهاد کرد، به منظور تقویت و توسعه کارآفرینی و تأمین مالی کسب و کارهای خرد و کوچک، «بانک کسب‌ و کار کوچک» با ادغام صندوق کارآفرینی امید و سایر نهادهای مالی مرتبط با تشخیص دولت تأسیس کند. حال باتوجه به اینکه استان کردستان به عنوان یکی از استانهای با نرخ بالای بیکاری می باشد؛ در همین راستا باتوجه به ویژگی مهم این امر در گفت و گویی با رامین اسدی؛ مشاور سرمایه گذاری استاندار کردستان به چالشهای این برنامه و شناخت بهتر در این زمینه جهت توسعه اقتصاد استان پرداختیم:

  طرح بانک کسب و کار خرد در واقع امر به قطعیت اجرا خواهد رسید؟ و اینکه هویت اصلی این برنامه چگونه خواهد بود؟

  این پیشنهاد فعلاً در دست بررسی است و امیدوارم که به تصویب قطعی نیز برسد اما آنچه در این بین مهم است این می باشد که اگر این طرح تصویب شود قطعاً پراکندگی بانکها حل شده و یک هماهنگی ویژه به وجود خواهد آمد و باید گفت کمک شایانی به فضای کسب و کار در کشور خواهد کرد البته به شرط یک برنامه ریزی و تقسیم کار اصولی چرا که دغدغه اصلی تمامی مسئولان توجه به سرمایه گذاری و حمایت از طرح و ایده های توسعه آمد بوده است لذا حرکت در این مسیر می تواند راهگشای مسئله باشد.

  گفته شده صنايع كوچك و متوسط از طريق چهار كانالِ كارآفريني، نوآوري و تغيير فناوري، پويايي صنعت و در نهايت ايجاد فرصت‌هاي شغلي و افزايش درآمد بر اقتصاد جهاني تأثيرگذارند، آیا این چهار کانال آن طور که باید در محوریت برنامه قرار دارند؟

  این چهار کانال زنجیره تولید مشاغل خرد بوده و به نوعی گرداننده کار هستند لذا محوریت اصلی برنامه بانک کسب و کار خرد بر همین اساس خواهد بود که به تأمین منابع مالی مشاغل خرد به منظور فقرزدایی، عدالت اجتماعی و افزایش درآمدهای پایدار از طریق همین چهار کانال ویژه بپردازد بنابراین تعریف و تبیین قانونی یک نهاد تخصصی دوسویه برای تامین منابع خرد و تخصیص هدفمند، علمی و فرآیندمحور به کسب و کارهای خرد در قانون خصوصاً قانون برنامه ششم توسعه که هم‌اکنون در جریان تدوین و تصویب قرار دارد ضروری است.

  همیشه کسب و کارهای خرد از طریق مناطق روستایی کلید خورده است، به نظر شما توسعه مشاغل خرد روستایی چقدر می تواند مثمر ثمر باشد؟

  به نظر من برای مشاغل خرد ابتدای امر باید به روستاها که دارای پتانسیلهای بهتری هستند پرداخت چرا که در این مناطق یک نوع همبستگی و اتحاد وجود دارد که باعث تقویت اقتصاد خانواده ها می شود به همین دلیل مشاغل خرد را باید به جامعه های کوچکتر ببریم و با این انتقال اقتصاد به روستاهای کشور جدای از اینکه یک نوع ایجاد شغل می شود بلکه از مهاجرتهای شغلی هم جلوگیری خواهد کرد چرا که در کلان شهرها پرت زمانی بالاست اما در شهرهای کوچکتر علاوه بر میزان دهی زمان، تقسیم کار و توجه بیشتر به کار نیز وجود دارد.

  نکته دیگر در این زمینه که نیاز است بیان شود این است که برای کسب و کارهای خرد بهتر است از مشاغل خانوادگی آغاز شود چرا که باتوجه به وضعیت کارگری در کشور اینگونه مشاغل معضلات کمتری داشته و در مقابل اتحاد بیشتری را حاصل می شود و در اصل برای نتیجه بخش بودن این مشاغل خانوادگی بهتر است در روستاها باتوجه به ظرفیتهایی که دارند کار شود.

  توجه این طرح به مناطق محروم را چطور خواهید دید؟

  مسلماً اگر تسهیلاتی تعلق بگیرد با یک نرخ بهره می باشد اما لازم است که منابع تسهیلات در مناطق محروم بیشتر شده و تمرکز ویژه نیز حاکم شود چرا که اکثریت مناطق محروم همانند کردستان دارای پتانسیلهای خوبی برای تزریق انرژی به اقتصاد کشور می باشند که این مهم اگر با برنامه ریزی و تدوین سرفصلهای اصولی صورت گیرد بسیار تأثیرگذار خواهد بود.

  بانک کسب و کار خرد برنامه اجرایی آن با همان محوریت صندوق مهر امام رضا نیست؟

  امیدوارم که این طرح روند قبلی را تکرار نکند و تنها به تزریق پول در جامعه و هدر دادن سرمایه منجر نشود در آن دوره سیاست ها و برنامه ریزیها دقیق نبود، وقتی صحبت وام خوداشتغالی شد همه آمدند و وام گرفتند و به دلیل اینکه یک برنامه ریزی دقیقی صورت نگرفته بود و نظارتها هم کافی نبود عملکرد ضعیفی را نمایان ساخت و بدانیم که عدم نظارت کافی در هر مسئله ای عامل سقوط است.

  اما این طرح جدید یک برنامه ریزی کلان کشوری را نیاز دارد، ابتدای امر باید تهدیدها و فرصتها دیده شده، آموزش های لازم به افراد مرتبط داده شود و به طور کل زیرساختها آماده و مجموعه برنامه های مدون برون سازی شوند و بعد به مرحله اجرا برسد و با یک برنامه ریزی صحیح برای انجام کارهای تولیدی با حمایت دولت و مردم یک زنجیره کسب و کار  در شبکه بازار به راه افتد.

  اما سؤال آخر اینکه در استان کردستان برای اجرای این طرح برنامه ای مدنظر می باشد؟

  ما در استان اقدام به تأسیس مرکز خدمات و پنجره واحد سرمایه گذاری برای جذب سرمایه گذار و شناسایی موانع پیش رو کرده ایم که از این طریق یک ارتباط دوسویه برای حل مشکلات توسعه ای ایجاد شده است لذا این مرکز در واقع همان محور برنامه کسب و کار خرد را دارا می باشد که به دنبال تسهیل گری در ایجاد کارآفرینی و حضور حمایت کنندگان مالی در استان است بنابراین اگر صورت مسئله را بدانیم مشکلات به راحتی قابل حل می باشد لذا همدلی و همنوایی باید به گونه ای باشد که کارهای توسعه ای به درستی پیش رود که با این وجود با ایجاد اشتغال در منطقه همراه خواهیم بود.

  و در آخر باید گفت که فقط دقت در تدوین برنامه ریزی و نظارت است تا که این طرح مثل طرح مهر امام رضا درگیر تعبیرات پیچیدگی اقتصادی نشود. اما در مجموع با حمایت های صحیح و اصولی از صنایع کوچک و متوسط، این صنایع می توانند با ایجاد اشتغال و افزایش صادرات به موتور توسعه اقتصادی کشور تبدیل شوند و تحول عظیمی را در این عرصه ایجاد کنند و در واقع توسعه صنايع كوچك و متوسط، رمز توسعه اقتصادي دهه آينده است.

  این سایت صرفا مطالب مرتبط با کارآفرینی را جمع آوری نموده و به هیچ وجه در پی تایید و یا رد محتوای آنها نیست.
  برچسب ها :کارآفرینی