اخبار تازه

پربازدید ها

  کد خبر ۸۲۸ انتشار : ۲۴ دی ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۲۵

  افزایش کارآفرینی تثبیت شده و کاهش نرخ خروج از کسب و کار در ایران

  تهران- ایرنا- رئیس دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران با استناد به آمارهای سازمان دیده بان جهانی کارآفرینی از بهبود شاخص های کارآفرینی تثبیت شده و نرخ خروج از کسب و کار در ایران در قیاس با سال گذشته خبر داد.

  دکتر محمدرضا زالی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا اظهار داشت: نزدیک به 100 کشور عضو سازمان دیده بان جهانی کارآفرینی هستند که امسال 60 کشور در برنامه پایش آن شرکت کردند.
  وی خاطرنشان کرد: این 60 کشور حدود 90 درصد تولید ناخالص (GDP) دنیا را شکل می دهند و بقیه کشورهای کوچکی هستند که سهم زیادی در تولید ناخالص دنیا ندارند.
  به گفته زالی، وضعیت ایران در اغلب شاخص های دیده بان جهانی کارآفرینی طی سال های اخیر رو به افزایش و بهبود بوده است.
  وی ادامه داد: 'قصد کارآفرینانه' از جمله این شاخص های بین المللی است که که در ایران از 35 درصد در سال 1393 به 38 درصد در سال جاری رسیده است.
  استاد دانشگاه تهران یادآور شد: شاخص 'درک فرصت های کارآفرینانه' نیز از 28 درصد به 41 درصد افزایش یافته است، به این معنی که 41 نفر از هر یکصد نفر مردم ایران فکر می کنند که طی 12 ماه آینده، می توانند فرصت های خوبی را تشخیص بدهند که براساس آن بعدها کسب و کاری تشکیل دهند.
  وی افزود: حتی توجه رسانه ای به کسب و کار در ایران نیز افزایش یافته است و از 55 درصد به 58 درصد رسیدیم که میان 60 کشور، رتبه 25 را داریم.

  **ایران به لحاظ شان و منزلت کارآفرینان، رتبه پنجم دنیا را داراست
  زالی به پتانسیل های خوبی که در حوزه کارآفرینی کشور وجود دارد، اشاره کرد و گفت: براساس آمار سازمان دیده بان جهانی کارآفرینی، شاخص شان و منزلت کارآفرینان در ایران ارتقا پیدا کرده و از 76 درصد در سال گذشته به 82 درصد در سال جاری رسیده است که از بین 60 کشوری که در این برنامه شرکت کرده اند رتبه پنجم را داریم.
  وی توضیح داد: برمبنای این شاخص، 82 نفر از هر 100 ایرانی 18 تا 64 ساله، فکر می کنند که کارآفرینان جامعه منزلت اجتماعی خوبی دارند و مردم ما به حق، کارآفرین را از یک سرمایه دار مرفه بی درد جدا می دانند و این بسیار ارزشمند است زیرا مردم می دانند که کارآفرینان با اشتغالزایی به جامعه خدمت می کنند.
  رئیس دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران تصریح کرد: امسال نسبت به سال گذشته، ورود به کسب و کارهای جدید به میزان چهار درصد کم شده است اما در عوض، کسب و کارهایی که قبلا ایجاد شده بود به مرحله ثبات بیشتری رسیده اند و این امیدبخش است.
  وی ادامه داد: آمارهای دیده بان جهانی کارآفرینی نشان می دهد که میزان کارآفرینی تثبیت شده در ایران از 11 درصد به 14 درصد رسیده است و رتبه ما نسبت به سال گذشته از 14 به رتبه 10 بهبود یافته است.
  زالی تاکید کرد: نکته مهم دیگر این که در کنار افزایش کارآفرینی تثبیت شده، نرخ خروج از کسب و کار کشور هم بهبود یافته و این نرخ از 6 درصد به 4 درصد رسیده است.
  وی یادآور شد: این کاهش به معنای بهبود شاخص است و نشان می دهد کسانی که درگیر فعالیت های کارآفرینانه بودند تمایل چندانی نداشتند که کسب و کار خود را رها کنند یا بفروشند.
  زالی با بیان اینکه نرخ خروج از کسب و کار به معنای ورشکستگی نیست، گفت: یکی از دلایل بهبود وضعیت خروج از کسب و کار این است که اغلب کسانی که طی سال های گذشته در ایران کارآفرینی کرده اند، کارآفرینی آنها فرصت گرا بوده است و نه از سر اجبار و لاعلاجی، بلکه با چشم باز نسبت به این کار اقدام کرده اند بنابراین در این مرحله، نرخ کسب و کار ما کمتر شده است.
  وی درخصوص شاخص ترس از شکست در فضای کسب و کار نیز گفت: ترس از شکست به عنوان یکی از شاخص های دیده بان جهانی کارآفرینی مطرح است که میزان آن برای ایران در سال 1393 حدود 35 درصد بوده و امسال با 6 درصد افزایش به 41 درصد رسیده است.
  زالی درباره دلایل افزایش این شاخص در کشور اظهار داشت: بخشی از این افزایش ممکن است واقعی و بخشی هم ناشی از تصور مردم از فضای کسب و کار باشد که در هر صورت، درست است چون آدمی معمولا براساس ادراک خود از واقعیت عمل می کند نه خود واقعیت.
  وی تصریح کرد: درباره شاخص ترس از شکست، آنچه اهمیت دارد این است که مردم چگونه فکر می کند و باید در این زمینه برنامه ریزی کرد و البته اقدامات خوبی کماکان در کشور درحال جریان است که البته بهبود محیط کسب و کار باید به طور مداوم پایش شود.
  زالی محیط کسب و کار را مقوله ای فرابخشی توصیف کرد و همکاری دستگاه ها و بخش های مختلف کشور در سه قوه مجریه، مقننه و قضاییه را برای بهبود فضای کسب و کار ضروری دانست.
  علمی**1055**2017

  این سایت صرفا مطالب مرتبط با کارآفرینی را جمع آوری نموده و به هیچ وجه در پی تایید و یا رد محتوای آنها نیست.
  برچسب ها :کارآفرینی