اخبار تازه

پربازدید ها

  کد خبر ۸۲۰ انتشار : ۲۲ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۴۶

  چشم نرگس استان به بازارهای فرا منطقه ای

  روزنامه آوای خراسان روز سه شنبه 22دی ماه 94 گزارشی به قلم رحیم زاده با عنوان « غفلت از قابلیت های گوناگون محصولی ارزشمند در خراسان جنوبی و چشم نرگس استان به بازارهای فرا منطقه ای » در شماره 3415خود چاپ و منتشر کرد.

  ادامه گزارش به این شرح است: نرگس که در متون کهن از آن به عنوان نارسیوس یا نارسیس نام برده شده گلی است که بر خلاف بیشتر گل ها نه در بهار و تابستان بلکه در چله زمستان شکوفا می شود.
  این روزها نرگس زارهای پراکنده در گوشه و کنار شهرستان خوسف به گل نشسته است و عطر دل انگیز نرگس را در کوچه باغ های این شهر کوچک و زیبای خراسان جنوبی می توان استشمام کرد.
  به جز خوسف، نرگس در طبس و برخی شهرهای دیگر استان نیز برداشت می شود اما، با وجودی که گل های نرگس خراسان جنوبی از لحاظ کیفیت از رتبه بالایی در کشور برخوردارند نقش چندانی در ارزآوری و اقتصادی استان نداشته و مورد غفلت واقع شده اند.
  ** پنجمین محصول صادراتی استان با وجود ظرفیت های بسیار نتوانسته جایگاه خود را در کشور پیدا کند
  یکی از تولیدکنندگان گل نرگس می گوید: با توجه به اینکه گل نرگس جزو گل های کم آب بر و مطابق با شرایط آب و هوایی استان است و به عنوان پنجمین محصول صادراتی استان مطرح می باشد، متأسفانه مدیران استانی نگاه جدی و در خور به آن نداشته و برنامه خاصی در جهت استفاده بهینه از این منبع اجرا نشده است.
  محمدی معتقد است: این محصول راهبردی می تواند در زمینه شکوفایی اقتصاد استان مؤثر باشد که در نبود فرآوری و بازاریابی و معرفی کافی نتوانسته است جایگاه واقعی خود را در کشور پیدا کند.
  ** عمده مشکلات گل کاران بعد از به عمل آمدن و رشد گل ها آغاز می شود
  وی مهمترین مسایل و مشکلات نرگس کاران را نبود بازار فروش مناسب و مطمئن دانسته و می گوید: عمده مشکلات کشاورزان و گل کاران بعد از به عمل آمدن و رشد گل ها آغاز می شود به گونه ای که فروش محصول مهمترین دغدغه کشاورزان این منطقه بوده و اکثر کشاورزان در بازاریابی و فروش گل های نرگس به صورت سنتی عمل می نمایند.
  به اعتقاد وی افزایش و یکپارچه سازی سطح زیرکشت و راه اندازی پایانه خرید گل در مراکز تولید در این خصوص مفید بوده و مانع از ضرر و زیان کشاورزان می شود.
  ** نبود بازار فروش مطمئن پای دلالان را به این عرصه باز کرده است
  محمدی ادامه می دهد: در نبود بازار مطمئن برای فروش محصول گل تولیدی، فضا برای ورود و کار دلالان باز شده به گونه ای که با ورود واسطه ها به این عرصه و خرید گل ها از کشاورز با قیمت پایین و فروش و ارسال آن به سایر استان ها سود اصلی به جیب آنها می رود.
  ** راه اندازی تعاونی تولید کنندگان گل نرگس گامی مؤثر در حل مشکلات تولید کنندگان
  دیگر تولیدکننده گل نرگس معتقد است: تمام دسترنج کشاورزان به صورت سنتی به فروش می رسد که البته این کار صرفه اقتصادی ندارد.
  قاسمی ادامه می دهد: به دلیل نبود تعاونی در جهت حمایت از تولید کنندگان گل نرگس، هم بازاریابی و هم فروش توسط کشاورز انجام می شود و اغلب تولید کنندگان محصول خود را برای فروش به گل فروشی ها برده و یا به صورت دستی در شهر می فروشند که این خود موجب ایجاد رقابت ناسالم در فروش می گردد.
  وی با اشاره به اینکه تشکیل این تعاونی ها نیازمند حمایت سازمان بازرگانی و جهاد کشاورزی است، خاطر نشان می کند: با تشکیل تعاونی ها بخش بزرگی ازمشکلات کشاورزان حل شده و امکان صادرات گل نرگس به استان های مجاور و حتی سایر کشورها مهیا می شود.
  **حمایت از نرگس کاران، در حداقل است
  این کشاورز با گلایه از حمایت حداقلی مسئولان از نرگس کاران می گوید: متأسفانه با وجود ذخایر ارزشمند طبیعی در استان این منابع از چشم مدیران پنهان مانده و تنها به فکر سرمایه ها و سرمایه گذاری صنعتی هستند این در حالی است که اگر با شناخت از قابلیت های استان بر قابلیت ها و استفاده بهینه از آن تمرکز نمایند محرومیت از منطقه رخت بر می بندد.
  **حمل و نقل دیگر چالش های نرگس کاران
  وی مشکل حمل و نقل گل را از دیگر چالش های فرا روی کشاورزان دانسته و می گوید: اغلب کشاورزان و گل کاران در حمل و جابجایی محصول خود با مشکل مواجه اند، با نبود شرایط و ابزار مناسب در این باره بسیاری از گل ها در هنگام حمل و نقل علاوه بر کاهش کیفیت، آسیب دیده و پژمرده می شوند.
  ** نبود صنایع تبدیلی و فرآوری محصول از دیگر مشکلات نرگس کاران
  یکی از بدیهی ترین مصارف این گل ها در تهیه انواع عطرها و اسانس ها و ادکلن هاست که متأسفانه در این خصوص هیچ کارخانه و یا خوشه ای ایجاد نشده و تمام سودآوری محصول در فروش گل های نر گس در خیابان ها و به صورت شاخه ای خلاصه شده است.
  دهجو از دیگر تولید کنندگان گل نرگس با این توضیح ادامه می دهد: ایجاد صنایع تبدیلی و خوشه های صنعتی از عوامل ناشناخته ماندن این ظرفیت خدادادی است و تأسیس صنایع جانبی وابسته به گل، از جمله گلاب گیری، تهیه اسانس و رایحه از ملزومات گسترش این صنعت است.
  **خواص پزشکی و فرآورده های دارویی گل نرگس و ایجاد جاذبه های گردشگری از پتانسیل های محصول است
  وی با اشاره به خواص دارویی گل نرگس در درمان آلزایمر، شب کوری، رفع کرم معده و درمان آبسه و جوش صورت می گوید: در صورتی که مسئولان از سر دلسوزی و با نگاهی دراز مدت به سرمایه گذاری در فرآوری این محصول بنگرند نرگس زارهای استان قابلیت های بسیاری در چرخه اقتصادی خواهند داشت.
  آنطور که این کشاورز خوسفی می گوید: ضماد پیاز گل نیز در ترکیب با سرکه در درمان دردهای مزمن مفاصل و اعصاب و نقرس مفید بوده و مصرف جوشانده آن نیز نقش قابل توجهی در رشد موها و درمان بیماری آسم دارد.
  دهجو معتقد است: تولید فرآورده های دارویی گل نرگس با ایجاد اشتغال پایدار در این راستا در رونق اقتصادی و گسترش طب سنتی مؤثر خواهد بود.
  وی با اشاره به ثبت نرگس زار خوسف، در اردیبهشت ماه امسال در فهرست میراث طبیعی ملی می گوید: این در حالی است که در حال حاضر حتی اکثر شهروندان و هم استانی ها از وجود نرگس زارهای مختلف در شهرستان های استان آگاهی ندارند و اداره کل میراث فرهنگی باید برای معرفی نرگس زارها به عنوان جاذبه های گردشگری فعالیت کند.
  ** پیش بینی برداشت 13 میلیون شاخه گل نرگس در استان
  رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی نیز از پیش بینی برداشت 13 میلیون شاخه گل نرگس به ارزش 39 میلیارد ریال در استان خبر داده و می گوید: 32 هکتار از اراضی استان زیر کشت گل نرگس است.
  هاشم ولی پور مطلق کهن ترین نرگس زارهای خراسان جنوبی را متعلق به شهرستان خوسف دانسته و می گوید: سازگاری با وضع اقلیمی، مقاومت به کم آبی با توجه به خشکسالی های حاکم برمنطقه، پرورش در فضای باز، اقتصادی بودن این گل و نیاز به آبیاری در زمانی که نیاز آبی دیگر محصولات منطقه حداقل است از جمله مزایای کاشت گل نرگس در خراسان جنوبی است.
  وی بیشترین سطح زیر کشت گل نرگس را 23 هکتار متعلق به شهرستان خوسف دانسته و ادامه می دهد: تعداد بهره برداران گل نرگس در خراسان جنوبی 240 خانوار است.
  وی با اشاره به اینکه گل نرگس تولیدی استان به استان های خراسان رضوی، یزد، تهران، اصفهان، البرز و سیستان و بلوچستان ارسال می شود و از نظر کیفیت و عطر رتبه نخست را با توجه به شرایط آب و هوایی دارد، خاطر نشان می کند: سال گذشته نیز از 31 هکتار سطح زیر کشت گل نرگس 11 میلیون و 650 هزار شاخه گل برداشت شده است.
  ولی پور مطلق در باره تشکیل تعاونی گل نرگس می گوید: تشکیل تعاونی در گرو درخواست تولیدکنندگان بوده و در صورتی که تولیدکنندگان گل نرگس متقاضی تشکیل تعاونی باشند، زمینه لازم در این خصوص مهیا می باشد.
  وی ادامه می دهد: درباره تشکیل تعاونی ها، تفاهم نامه هایی بین سازمان جهاد کشاورزی و سازمان تعاون روستایی و همچنین اداره کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی به امضاء رسیده و متقاضیان می توانند در زمینه تشکیل تعاونی اقدام نمایند.
  رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی خاطر نشان می کند: با افزایش و توسعه سطح زیرکشت و تشکیل تعاونی نیز امکان ایجاد مرکز جمع آوری گل وجود خواهد داشت و به طور کلی اعطای تسهیلات بانکی، بیمه گل نرگس و ... از جمله برنامه های سازمان در حمایت از نرگس کاران است.
  2047/

  این سایت صرفا مطالب مرتبط با کارآفرینی را جمع آوری نموده و به هیچ وجه در پی تایید و یا رد محتوای آنها نیست.
  برچسب ها :بازاریابی