اخبار تازه

پربازدید ها

  کد خبر ۷۵۳ انتشار : ۲۹ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۰۷:۲۸

  خدمات فنی و حرفه ای در4 درصد روستاهای کشور ارایه می شود

  بوشهر- ایرنا- مدیرکل دفتر آموزش روستایی سازمان فنی و حرفه ای کشور گفت: از 61 هزار روستا و آبادی موجود در کشور تنها چهار درصد معادل دو هزار و 600 روستا از خدمات و مهارتهای آموزش فنی و حرفه ای برخوردار هستند.

  حسن کشاورز روز شنبه درحاشیه گردهمایی دو روزه مدیران کل آموزش فنی و حرفه ای منطقه سه کشور با حضور استانهای فارس، بوشهر، کهگیلویه و بویراحمد و خوزستان در بوشهر افزود: محدودیت اعتباری و مشکلات بودجه باعث شده نتوانیم جمعیت بیشتری از روستاها را زیر پوشش خدمات آموزشی و مهارتی فنی و حرفه ای ببریم.
  وی اضافه کرد: بسیاری از روستائیان و جمعیت عشایری کشور برای فراگیری مهارتها به شهرها می آیند و آموزشهای لازم را فرا می گیرند.
  کشاورزی اظهارکرد: آموزشهای ارائه شده در مناطق روستایی و عشایری در سه سطح کشاورزی، خدمات، صنعت و حوزه فناوریهای نوین است که از هر هزار نفر جمعیت روستایی پنج نفر از این آموزشها برخوردار می شوند.
  وی گفت: هدف از برگزاری این آموزشها کمک به اقتصاد خانواده و تامین بخشی از نیازمندیهای روستائیان به وسیله خودشان است.
  کشاورز با اشاره به اجرای طرح توانمند سازی روستائیان، عشایر و مناطق محروم و مرزی افزود: این طرح براساس برنامه اقتصاد مقاومتی و با هدف توسعه ضریب نفوذ ارائه آموزشهای خدمات فنی و حرفه ای در سطح آموزشهای عمومی، شغلی و کسب و کار و کارآفرینی برگزار می شود.
  وی یادآور شد: این آموزشها براساس نیازسنجی های صورت گرفته در روستاها با هدف افزایش دانش و بهره وری بیشتر ارائه می شود.
  مدیرکل دفتر آموزش روستایی سازمان فنی و حرفه ای کشور افزود: براساس ماده 5 قانون برنامه توسعه که بر سهم بری عادلانه همه عوامل تولید تاکید شده است آموزشهای کسب و کار و کارآفرینی روستاییان برای آموزش افراد بومی، خیران و تشکلهای غیردولتی است که به عنوان پشتیبان و عاملهای توسعه در منطقه روستا و دهستان نقش آفرینی کنند.
  وی افزود: برهمین اساس افراد بومی روستاها به عنوان عاملهای واسطه تولیدات روستائیان وعشایر را به بازار مصرف می رسانند.
  کشاورز گفت: امسال با همکاری دستگاههای اجرایی از جمله کمیته امداد، سازمان بسیج مستضعفان، بهزیستی و گروههای خودیار و خیرین برنامه توانمند سازی روستائیان برپایه اشتغال پایدار درمناطق روستایی، عشایری، مرزی و محروم همه استانها براساس نیازسنجی های صورت گرفته اجرا می شود.
  وی ادامه داد: کاهش بیکاری و اشتغال زایی بویژه در مناطق روستایی و مناطق کمتر توسعه یافته همواره به عنوان یکی از اهداف کلان توسعه مورد توجه متولیان، سیاست گذاران و برنامه ریزان قرار دارد.
  مدیرکل دفتر امور آموزش روستایی سازمان فنی و حرفه ای گفت: توسعه روستایی فرآیندی همه جانبه و پایدار است که در چارچوب آن توانایی های اجتماع های روستایی برای رفع نیازهای مادی و معنوی و کنترل موثر بر نیروهای شکل دهنده نظام سکونت محلی رشد و تعالی می یابد.
  وی گسترش عدالت اجتماعی در مناطق روستایی، جلوگیری از مهاجرت بی رویه روستائیان و گسترش پدیده حاشیه نشینی در شهرها، تحقق پیشرفت فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی با بهبود وضعیت اشتغال و افزایش نرخ بهره وری، تحقق توسعه زیست محیطی از طریق حفظ و استفاده بهینه از منابع طبیعی از جمله دیگر اهداف طرح توانمند سازی روستائیان با هدف اشتغال پایدار است.
  مدیرکل دفتر امور آموزش روستایی سازمان فنی و حرفه ای اظهارکرد: افزایش و تثبیت سرانه آموزش روستایی و عشایری، افزایش ضریب نفوذ آموزش مهارتی در روستاها و مناطق عشایری، شناسایی مشاغل بومی و جدید روستایی، توسعه آموزش کارآفرینی روستایی، شناسایی صنایع کوچک روستایی، پیگیری استمرار نیازسنجی و تهیه تقویم آموزشی، توسعه آموزش بازارمحور (آموزش – تولید – بازاریابی و فروش)، پیگیری امور مرتبط با ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی و نظارت میدانی بر آموزش های روستایی و عشایری از برنامه های این دفتر است.
  6047/6043

  این سایت صرفا مطالب مرتبط با کارآفرینی را جمع آوری نموده و به هیچ وجه در پی تایید و یا رد محتوای آنها نیست.
  برچسب ها :کارآفرینی