اخبار تازه

پربازدید ها

  کد خبر ۶۷۱ انتشار : ۱۷ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۴۳

  استارت فروش «قسطی» از بازار زمین

  تهران- ایرنا- روزنامه دنیای اقتصاد در صفحه مسکن و عمران نوشت: ساختار عرضه «زمین» در بازار املاک کلنگی، طی یک ماه گذشته از فصل «خرید ملک قابل ساخت»، کاملا با شرایط وخیم مالی بساز و بفروش ها تطبیق پیدا کرده و سه پیشنهاد جذاب از سمت فروشنده های زمین برای سازنده ها در نظر گرفته شده است.

  در این گزارش که در شماره سه شنبه 17 آذر 1394 خورشیدی به قلم نورا حسینی انتشار یافته است، می خوانیم: با شروع فصل خرید زمین از ابتدای آذر ماه امسال، پیش بینی می شد در تهران سرمایه گذاران ساختمانی برای شروع پروژه های مسکونی سال 95، رکود معاملاتی نیمه اول امسال بازار زمین را بشکنند و برای تامین عرصه مورد نیاز ساخت و سازهای جدید اقدام کنند اما تداوم کسادی در بازار معاملات زمین مسکونی، تغییراتی را اخیرا در فایل های فروش زمین و ملک کلنگی به وجود آورده و غالب فروشنده ها را به عرضه غیرنقد وادار کرده است.
  بررسی های «دنیای اقتصاد» درباره چالش موجود در فروش زمین به سازنده ها نشان می دهد: مشکل به قیمت برنمی گردد، چرا که متوسط قیمت زمین مسکونی از پاییز سال گذشته تاکنون- بعد از تخلیه حباب سال 92 که به مرز 6 میلیون تومان در هر مترمربع رسیده بود- در سطح متری 4 میلیون و 400 هزار تومان ثابت مانده و در مقایسه با قیمت فروش مسکن، رقم بالایی محسوب نمی شود. عامل بازدارنده خرید زمین در سمت تقاضا – سازنده ها- به حبس نقدینگی در ساختمان های نوساز و نیمه تمام مربوط می شود که قدرت مالی برای تامین زمین را از بسازوبفروش ها گرفته و عوامل ساخت و ساز را در ایستگاه اول خروج از رکود ساختمانی متوقف کرده است.
  برای حل این چالش، فروشنده های زمین در تهران حاضر شده اند سه امتیاز برای خریدار قائل شوند و با روش های قسطی، تهاتر با آپارتمان نوساز و همچنین معاوضه با سایر دارایی های ملکی خریدار، زمین یا ملک کلنگی خود را به سازنده عرضه کنند. تحقیقات میدانی «دنیای اقتصاد» در این باره حاکی است: بیش از نیمی از فایل های عرضه زمین در تهران طی چند روز گذشته، به حالت فروش غیرنقد تغییر شکل پیدا کرده و اغلب فروشنده ها حاضر هستند حداقل 30 درصد از بهای زمین را بدون دریافت سود یا مبلغ اضافه، به شکل اقساط دریافت کنند.
  حجم فروش غیرنقد زمین در زمین های بالای 700 تا 1000 مترمربع در مناطق بالای شهر تهران، بیشتر از 50 درصد کل فایل ها را شامل می شود. آمادگی مالکان زمین قابل ساخت به فروش در ازای دریافت آپارتمان نوساز، کوتاه ترین مسیر ممکن را برای ساخت و سازهای جدید پیش روی بسازوبفروش ها قرار داده است. کارشناسان انتظار دارند، شرایط جدید در بازار زمین بتواند به بازگشت سرمایه گذاران ساختمانی منجر شود.
  **راهکار اضطراری فروش زمین
  صاحبان زمین برای خروج از تنگناهای اقتصادی و کمبود نقدینگی در بازار مسکن از راهکاری اضطراری بهره برده اند تا با فروش قسطی زمین یا تها تر آن با واحد های نوساز در همان منطقه فصل مناسب فروش را از دست ندهند. سازندگان مسکن به طور معمول در ماه پایانی پاییز و فصل زمستان اقدام به خرید زمین کرده اند اما بر اساس آمارهای رسمی و مشاهدات میدانی «دنیای اقتصاد» اشتیاق سازندگان طی دو سال اخیر به خرید زمین کاهش داشته است.
  نیمه کاره ماندن پروژه های ساختمانی و فروش نرفتن واحد های نوسازی که به دلیل نبود خریدار تبدیل به فایل اجاره شده اند سبب شده، فعالان حوزه ساخت و ساز تمایلی به آغاز پروژه های جدید نداشته باشند. در این میان صاحبان زمین های بزرگ متراژ برای ایجاد انگیزه در میان سازندگان به جز فروش قسطی که در بیشتر موارد بدون در نظر گرفتن سود است، تخفیف های ویژه ای نیز در نظر می گیرند.
  قطعه زمینی به مساحت 26 هزارمتر مربع در منطقه 20 شهر تهران با دستور نقشه پروانه ساختمان با تراکم مفید 70 هزار متر مربع کاربری مسکونی در پهنه121 R به صورت اقساط با 50 درصد تخفیف ویژه به فروش می رسد.
  بنا به ادعای صاحبان این قطعه زمین قیمت کار شناسی شده این زمین حدود 32 میلیارد تومان است اما قیمت پیشنهادی صاحب زمین برای فروش 18 میلیارد تومان است که تنها 8 میلیارد این مبلغ را به صورت نقد دریافت می کند و باقی مانده هزینه خرید زمین را به صورت تها تر با واحدهای نوساز و قسطی از خریدار دریافت می کند و هیچ سودی نیز برای بخشی از قیمت زمین که به صورت قسطی پرداخت می شود، در نظر گرفته نشده است! فرمولی که صاحب این زمین برای فروش این قطعه زمین استفاده کرده روشی است که این روز ها بیشتر مالکان زمین از آن استفاده می کنند.
  حتی صاحبان زمین های کوچک متراژ و کمتر از 1000 مترمربع هم مجبورند برای سازنده ها تسهیلاتی را پیش بینی کنند تا آنها را ترغیب به خرید کنند. تخفیف های بالا از سوی صاحبان املاک که گاهی تا 30 درصد قیمت کل زمین می رسد؛ سیاست تشویقی دیگری است که خریداران را ترغیب به خرید زمین کند اما خریداران چندان به این تخفیف های بالا خوش بین نیستند به اعتقاد برخی فعالان بازار مسکن بیشتر این تخفیف ها صوری است و فروشندگان زمین های مرغوب حاضر نیستند تخفیف چندانی به خریداران بدهند.
  گروهی از فعالان بازار مسکن معتقدند فروش زمین نسبت به سال گذشته بهتر شده است و سازندگان مسکن امید بیشتری به بهبود وضعیت مسکن دارند اما در مقابل این دیدگاه برخی سازندگان ملک معتقدند به دلیل تنگناهای اقتصادی و کمبود نقدینگی در بازار مسکن خرید زمین پاییز امسال نسبت به سال گذشته کاهش داشته است.
  این دیدگاه متضاد در میان مشاوران املاک نیز وجود دارد. گروهی از مشاوران بازار زمین وضعیت بازار زمین را در سال 94 نسبت به سال گذشته مناسب تر دانسته و برخی آن را مشابه سال گذشته توصیف می کردند. کاهش قیمت زمین یکی از دلایلی است که طرفداران بازگشت رونق به بازار آن را به عنوان تمایل به خرید بیشتر مطرح می کنند.
  فعالان بازار زمین فروش قسطی زمین را راهکاری برای جبران کمبود نقدینگی در این بازار می دانند که توانسته راهگشای خریدارانی باشد که قصد آغاز ساخت وساز در سال آینده را دارند. تها تر نیز روش مناسبی برای سازندگانی است که به دلیل فروش نرفتن واحد های نوساز پروژه های گذشته امکان خرید زمین برای آغاز پروژه جدید را ندارند.
  گروهی از سازندگان مسکن معتقدند این روش های سنتی می تواند سبب جهش های کوچک در بازار کم رونق زمین شود و برخی این روش ها را درمانی موقت برای وضعیت کنونی بازار مسکن می دانند و معتقدند رواج این نوع فروش زمین نشان دهنده وضعیت اقتصادی بازار مسکن است.
  فروشندگان ناچار به فروش اقساطی زمین هایشان هستند زیرا صنعت ساخت و ساز گرفتار رکود سنگینی شده است که تحرکات سال های اخیر هم نتوانسته عمق این رکود را کاهش دهد.
  سازندگانی که مدعی هستند امسال نسبت به سال گذشته خریداران زمین کاهش داشته اند معتقدند رکود ادامه دار این سال های مسکن سرمایه گذاران این حوزه را نسبت به ساخت و ساز جدید بی رغبت کرده زیرا سود این سال های حوزه ساخت وساز از سود بانکی کمتر است و اگر سرمایه ای که در آپارتمان های نوساز بی مشتری خوابیده است در بانک سرمایه گذاری می شد دست کم سودی حدود 20 درصد را نصیب سازندگان می کرد بنابراین انگیزه ای برای خرید ملک از سوی سازندگان وجود ندارد.
  او معتقد است تصمیم گیران حوزه مسکن برای خروج از این رکود اقدامات اساسی تری انجام دهند. فروش قسطی زمین تنها به زمین های بزرگ متراژ اختصاص ندارد.
  زمین های با متراژ 600 تا 700 متر هم برای فروش از این فرمول استفاده می کنند. قطعه زمینی به مساحت 660 متر در محله زعفرانیه برای فروش تخفیف بالایی را در نظر گرفته است و نزدیک به متری 8 میلیون کمتر از نرخ میانگین منطقه این قطعه زمین را برای فروش گذاشته است.
  برخی از سازندگان معتقدند دلیل این نوع تخفیف ها فروش واحد های مسکونی نوساز در همان محدوده با قیمت پایین است و آنها مجبور به دادن چنین تخفیفی شده اند. این نوع فروش زمین در منطقه خاصی از شهر تهران رواج ندارد بلکه در تمام مناطق شهر تهران که ساخت وساز رونق بیشتری دارد، این سبک فروش فراگیر شده است.
  گروهی از فعالان حوزه ساخت و ساز معتقدند دلیل تمایل به تهاتر برخی از صاحبان زمین این است که تمایل و تحمل ریسک مشارکت در ساخت و ساز را ندارند و با توجه به شرایط اقتصادی علاقه مند به واگذاری آپارتمان های نوساز در برابر آپارتمان های کلنگی شان در همان منطقه هستند. روش های سنتی که این روزهای برای خروج از رکود به کار گرفته می شود از گذشته وجود داشته اما در زمان هایی که رکود اقتصادی افزایش می یابد این روش ها نیز رونق بیشتری می گیرد.
  اما همیشه نباید به این نوع معاملات اطمینان کرد. این فروش ها همیشه به نفع خریدار نیست. یکی از هشدارهایی که انبوه سازان به خریداران زمین های قسطی می دهند توجه به سند قطعه زمینی است که خریداری می کنند به دلیل انتقال زمین پس از پرداخت اقساط، برخی از این زمین ها، اسنادشان دچار مشکل است که خریداران باید دقت لازم را در این خصوص به عمل بیاورند.
  *منبع: روزنامه دنیای اقتصاد
  **گروه اطلاع رسانی**9165**2002**9131

  این سایت صرفا مطالب مرتبط با کارآفرینی را جمع آوری نموده و به هیچ وجه در پی تایید و یا رد محتوای آنها نیست.
  برچسب ها :استارتاپ