اخبار تازه

پربازدید ها

  کد خبر ۶۵۶ انتشار : ۱۶ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۰۶:۴۶

  راه پرفراز و نشیب کارآفرینی نیازمند تعمیر است

  کارآفرین بودن کار آسانی نیست، سفری طولانی و پر از چالش‌ها و مشکلات است که فائق آمدن بر آنها نیازمند چیزی فراتر از جعبه فکر است. جالب است بدانید در دوره‌های مختلف، گاهی به دلالان و واسطه‌ها کارآفرین گفته می‌شده و گاهی به سازندگان کلیساها، ساختمان‌های عمومی شهر، قلعه‌ها و تاسیسات نظامی، گاهی تجار و بازرگانانی مثل مارکوپولو کارآفرین بوده‌اند و گاهی مخترعانی مثل ادیسون!

  کارآفرین بودن کار آسانی نیست، سفری طولانی و پر از چالش‌ها و مشکلات است که فائق آمدن بر آنها نیازمند چیزی فراتر از جعبه فکر است. جالب است بدانید در دوره‌های مختلف، گاهی به دلالان و واسطه‌ها کارآفرین گفته می‌شده و گاهی به سازندگان کلیساها، ساختمان‌های عمومی شهر، قلعه‌ها و تاسیسات نظامی، گاهی تجار و بازرگانانی مثل مارکوپولو کارآفرین بوده‌اند و گاهی مخترعانی مثل ادیسون!

  گر چه به طور دقیق نمی‌توان قالب مشخصی را برای کارآفرینی ارائه داد، اما در بین تعاریف مختلف، مشترکاتی وجود دارد که می‌تواند راهگشا باشد.کارآفرینی به زبان ساده به این معناست که فردی دارای ایده و تفکر جدید از طریق ایجاد کسب و کار، با بسیج منابع و درک فرصت‌ها، محصول و خدمت جدیدی به بازار ارائه می‌دهد.

  به گزارش پایگاه خبری استارتاپ های ایران به نقل از خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه خراسان، موفقیت در حرفه و کسب و کار به خود هر فرد بستگی دارد و اینکه چطور بتواند امور کاری و مالی‌اش را مدیریت کرده و با چالش‌ها روبه‌رو شود. اصولا در کارآفرینی درصد موفقیت افراد به بستر و فضای کسب و کار جامعه بسیار مرتبط است.

  بهبود فضای کسب و کار، مهمترین عامل رشد کارآفرینی

  محمدعلی چمنیان، یک کارآفرین نمونه در صنعت الکترونیک بهبود فضای کسب و کار را مؤثرترین عامل در موفقیت و رشد کارآفرینان می‌داند و می‌گوید: اگر فضای کسب و کار فضایی بسته باشد مجال رشد برای کارآفرین به وجود نمی‌آید.

  وی با اشاره به اینکه یکی دیگر از فاکتورهای تاثیرگذار در رشد کارآفرینان انگیزه‌مند بودن آنان است، ادامه می‌دهد: از خصوصیات بارز یک کارآفرین داشتن انگیزه به جهت رویارویی با چالش‌های موجود در مسیر است. وقتی امید در وجود آنها نباشد هنگام مواجه با مشکلات به راحتی کار خود را رها کرده و عقب می‌کشند.

  عضو هیأت رئیسه انجمن مدیران صنایع خراسان رضوی با بیان اینکه کارآفرین برای مقاومت در برابر سختی‌های راه نیازمند حمایت جدی‌ست، اظهار می‌کند: حمایت در این زمینه شامل دو بخش از جمله حمایت به منظور جلوگیری از تعطیلی واحدها و حمایت در جهت جذب واحدهای کوچک‌تر توسط بنگاه‌های بزرگ‌تر می‌شود، اما در حال حاضر اینگونه حمایت‌ها و به خصوص حمایت به منظور پیشگیری از تعطیلی واحدها وجود ندارد.

  چمنیان در خصوص مشکلاتی که در حوزه کارآفرینی وجود دارد به حمایت قوانین از بنگاه‌های متخلف اشاره می‌کند و می‌گوید: متاسفانه در سیستم بانکی اعتبار سنجی وجود ندارد و حتی قوانینی وجود دارد که از بنگاهی که تعهدات خود را در زمان مقرر انجام نداده است حمایت می‌‎کند و این در حالی است که واحدهای تازه تاسیس به آن اندازه مورد حمایت قرار نمی‌گیرند. حمایت‌ها به شیوه درست توزیع نشده‌اند و نیاز است تا بیشتر به اولویت‌ها توجه شود.

  اگر بپذیریم که در قرن حاضر اقتصاد جهان و سرعت رشد اقتصادی بر پایه نوآوری استوار است باید بستر لازم را برای رشد کسانی که ایده را به محصول و علم و دانش را به صنعت تبدیل می‌کنند، فراهم سازیم. اینجاست که نقش کارآفرین و نیاز به کارآفرین در جامعه مشخص می‌شود.

  حدود 150 تعریف برای کارآفرینی در چند سال اخیر مطرح شده است که کارآفرین در تمام این تعاریف نقش اصلی را ایفا می‌کند. کارآفرینی فرایند تشخیص، ارزیابی و بهره‌برداری از فرصت‌هاست، اما برای اینکه کارآفرینان، صنعت‌گران و فعالین در این حوزه‌ها بتوانند ابراز وجود کنند باید در این زمینه فرصت‌هایی ایجاد شود.

  صنعت‌گران به دنبال بستر فعالیت

  حسین خانی‌زاده، دبیر کانون انجمن‌های صنفی کارفرمایی خراسان رضوی معتقد است این فرصت‌ها باید توسط دولت و خود کارآفرینان ایجاد شود و خاطرنشان می‌کند: قطعا از فرصت‌های ایجاد شده بهره‌برداری خواهد شد، زیرا امروز صنعت‌گران به دنبال بستری برای فعالیت خود هستند.

  وی با اشاره به اینکه کارآفرینی فرایند پرورش توانمندی‌های لازم برای بهره‌مند شدن از فرصت‌هاست، یادآور می‌شود: در حال حاضر ظرفیت‌های بسیاری در استان موجود است که باید به فعلیت برسند و این فرایند نیازمند فرهنگ‌سازی و روندی اندیشمندانه و پویاست.

  دبیر کانون انجمن‌های صنفی کارفرمایی خراسان رضوی فرهنگ‌سازی را عامل مؤثری در فرایند توسعه کارآفرینی و در نهایت توسعه اقتصادی می‌داند و تاکید می‌کند: باید نگاه ویژه‌ای به کارآفرینان داشت و بستر مناسبی برای آنان فراهم کرد، زیرا کارآفرینان هستند که این موقعیت‌ها را به ارزش‌های اقتصادی تبدیل می‌کنند.

  خانی‌زاده با بیان اینکه کارآفرینان به آنچه که ندارند بیشتر از داشته‌هایشان فکر می‌کنند، ادامه می‌دهد: کارآفرینان بر اساس شاخص‌های کارآفرینی کسب و کار ایجاد می‌کنند، آنها معمولا با اتکا به نفس موقعیت‌هایی را برای بهره‌وری ایجاد کرده که دولت باید برای حداکثر استفاده از این موقعیت‌های ایجاد شده به آنان کمک کند.

  وی با تاکید به این مهم که شعار حمایت کفایت نمی‌کند، می‌گوید: شعار زمانی نتیجه‌بخش خواهد بود که به عمل تبدیل شود. عدم تطابق گفتار و کردار به جز معضلاتی که امروز دامن‌گیر تمام حوزه‌ها مخصوصا حوزه کارآفرینی شده است به ارمغان نخواهد آورد. اگر شعار به عمل بدل شود قطعا فرصت‌ها بکار گرفته خواهند شد.

  دبیر کانون انجمن‌های صنفی کارفرمایی خراسان رضوی در این خصوص یادآور می‌شود: حمایت از کارآفرینان، مخصوصا در دولت تدبیر و امید وجود دارد، اما این حمایت به اندازه‌ای نیست که برآورد مورد نظر حاصل شود. کارآفرینان و صنعت‌گران در شرایط فعلی نیازمند کمک بیشتری هستند.

  خانی زاده در این خصوص تصریح می‌کند: شاید بانک‌ها به وظیفه ذاتی خود درست عمل نمی‌کنند؛ وظایف بانک‌ها از دو مقوله تخصیص و تجمیع خارج نیست. در حال حاضر بانک‌ها در تجمیع بسیار خوب عمل می‌کنند، اما در بحث تخصیص عملکرد مناسبی ندارند، زیرا اگر این چنین نبود وضعیت صنعت کشور بهتر از حالا بود.

  وی معتقد است در مسیر کارآفرینی مشکلات بسیاری وجود دارد و عنوان می‌کند: این مشکلات مانند مشکل تامین منابع از ابتدای راه دامن‌گیر فعالان این حوزه می‌شوند، اما کارآفرینان ویژگی‌های خاصی از جمله ریسک‌پذیری دارند که در این مسیر به آنها نیرو می‌بخشد و کمک می‌کند که مشکلاتی که دست و پاگیرشان شده را تحمل کنند و از سایر مخاطرات نترسند.

  دبیر کانون انجمن‌های صنفی کارفرمایی خراسان رضوی معتقد است که کارآفرینان جزو افتخارات هر ملت بوده و بیان می‌کند: کارآفرینان همان کسانی هستند که مشکلات اجتماعی جامعه را به شدت کاهش می‌دهند و نقش مستقیم و مؤثری در رشد و توسعه اقتصاد جامعه دارند.

  مسیر کارآفرینی با مشکلات فراوان روبه‌رو است

  محمدحسین روشنک، رئیس انجمن کارآفرینان خراسان رضوی نیز مشکلات فراوانی در مسیر کارآفرینی می‌بیند و تاکید می‌کند: مشکلات این حوزه نیز مانند سایر حوزه‌ها پا برجاست با این تفاوت که در خراسان رضوی به دلیل اینکه صنعت و تولید عمدتا توسط بخش خصوصی اداره می‌شود و فعالیت بخش دولتی در آن بسیار ضعیف است، این مشکلات بیشتر است.

  وی یکی دیگر از مشکلات عمده این حوزه را کوچک بودن واحدهای کارآفرینی استان می‌داند و می‌گوید: بیشتر واحدهای کارآفرینی خراسان رضوی در بخش صنعت، معدن، کشاورزی یا تجارت واحدهای کوچک و متوسط هستند و تعداد واحدهای بزرگ در استان کم است. در صورت مواجه با مشکلات، واحدهای کوچک و متوسط نمی‌توانند اثری که واحدهای بزرگتر ایجاد می‌کنند داشته باشند. زمانی که واحدهای بزرگتر با مشکل روبه‌رو می‌شوند دولت درصدد رفع آن برمی‌آید؛ این در حالی است که واحدهای متوسط و کوچک تاثیر چندانی از خود به جا نمی‌گذارند.

  روشنک با اشاره به تسهیلاتی که دولت برای خرید خودرو ارائه داد، تصریح می‌کند: تحقق این موضوع در رابطه با خودرو مشاهده شد، اما دولت هرگز تسهیلاتی برای مشتریان شرکتی که بخاری، یخچال و یا سیمان تولید می‌کند ارائه نخواهد داد.

  رئیس انجمن کارآفرینان خراسان رضوی مشکل دیگری ک مانع رونق کارآفرینی در کشور می‌شود را عدم چرخش نقدینگی در بانک‌ها تلقی کرده و خاطرنشان می‌کند: به دلیل تسهیلات بزرگی که بانک‌ها به واحدهای بزرگ و دولتی پرداخت کرده‌اند و آن واحدها نیز در موعد مقرر نسبت به بازپرداخت آن تسهیلات اقدام نمی‌کنند، نقدینگی آنها در چرخش نیست؛ این مسأله را می‌توان دلیل افت بیشتر اشتغال در خراسان نسبت به سایر استان‌ها دانست. همچنین در راستای دیگر مشکلاتی که فعالان این حوزه با آنها مواجه هستند می‌توان به افزایش هزینه‌های جانبی اشاره کرد.

  وی یادآور می‌شود: از دیدگاه من به عنوان یک فعال در این حوزه توصیه می‌کنم نگاه وزرای دولت نباید فقط به واحدهای بزرگ باشد و در تصمیم‌گیری‌ها باید واحدهای کوچکتر را نیز مورد توجه قرار دهند.

  روشنک مالیات را سد بزرگی بر سر راه رونق حوزه کارآفرینی می‌داند و ادامه می‌دهد: در حال حاضر در حالی که درآمد دولت کاهش پیدا کرده هزینه‌هایش بالا رفته است و به همین دلیل برای جبران هزینه‌هایی که از دولت پیشین به ارث رسیده است بر واحدهای تولیدی برای اخذ مالیات فشار وارد می‌کند.

  برخی از مشکلات موجود تنها به دلیل کوتاهی دولت در انجام وظایفش و یا کمبود منابع اقتصادی نیست. وقتی ریشه‌یابی کنیم و علت بروز مشکلات ارزیابی شوند با مسائلی روبه‌رو می‌شویم که در زیرساخت‌ها به آنها توجه نشده است. ساختار اقتصادی دنیای امروز نسبت به گذشته به طور اساسی تغییر کرده است. شاخص‌های سخت‌افزاری و دارایی‌های مشهود که دیروز در جایگاه یک بنگاه اقتصادی نقش تعیین‌کننده داشتند امروز جای خود را به نوآوری، ابداع، خلق محصولات جدید و شاخص‌های نرم‌افزاری داده‌اند.

  در این میان آموزش می‌تواند نقش مؤثری ایفا کند. آموزش از این توانایی برخوردار است تا آنچه که جامعه نیازمند آن است تا حدودی به عنوان یک اصل مطرح کند، به همین دلیل است که دانشگاه‌ها پیش از هر دستگاه دیگری باید آغازگر اقداماتی در جهت رفع معضلاتی از این قبیل باشد.

  گزارش از زهرا طهماسبیان، خبرنگار اقتصادی ایسنا- منطقه خراسان

  انتهای پیام

  این سایت صرفا مطالب مرتبط با کارآفرینی را جمع آوری نموده و به هیچ وجه در پی تایید و یا رد محتوای آنها نیست.
  برچسب ها :کارآفرینی