اخبار تازه

پربازدید ها

  کد خبر ۶۴۸ انتشار : ۱۵ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۰۶:۴۳
  رییس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران:

  ایجاد هر فرصت شغلی برای فارغ التحصیلان، 250 تا 400 میلیون تومان هزینه دارد

  رییس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران با بیان این که ایجاد شغل برای هر نفر به 250 تا 400 میلیون تومان سرمایه‌گذاری نیاز دارد، گفت: برای اجرای برنامه‌های این پارک در زمینه کارآفرینی برای فارغ‌التحصیلان نیاز به 25 میلیارد تومان اعتبار داریم.

  رییس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران با بیان این که ایجاد شغل برای هر نفر به 250 تا 400 میلیون تومان سرمایه‌گذاری نیاز دارد، گفت: برای اجرای برنامه‌های این پارک در زمینه کارآفرینی برای فارغ‌التحصیلان نیاز به 25 میلیارد تومان اعتبار داریم.

  به گزارش پایگاه خبری استارتاپ های ایران به نقل از خبرنگار علمی ایسنا،‌ دکتر محمدجعفر صدیق‌ دامغانی‌زاده که در نشستی خبری سخن می‌گفت با تاکید بر این که پارک دانشگاه تهران، برنامه‌های جدیدی را در دستور کار دارد، افزود: کشور در حال تدوین برنامه ششم توسعه است که بر ایجاد دانشگاه کارآفرین تأکید دارد.

  وی با تأکید بر این که به طور سنتی دانشگاه‌ها به کار تربیت و آماده‌سازی نیروی انسانی برای اشتغال در محیط‌های صنعتی مشغول هستند، اظهار داشت: در حال حاضر دانشگاه باید به نحوی نیروی انسانی خود را تربیت کند که قادر به ایجاد کسب و کار باشد.

  صدیق با اشاره به مواجهه کشور با خیل عظیمی از فارغ‌التحصیلان در برنامه ششم توسعه، خاطرنشان کرد: طی برنامه ششم توسعه، کشور با پنج میلیون فارغ‌التحصیل دانشگاه‌ها مواجه است که بر اساس آمارهای منتشر شده برای ایجاد شغل برای هر کدام از آنها 250 تا 400 میلیون تومان سرمایه‌گذاری نیاز داریم.

  به گفته وی در صورتی که دولت اعتبارات پنج سال خود را صرفه‌جویی کند امکان ایجاد شغل برای فارغ‌التحصیلان پنج سال را خواهد داشت ولی در صورتی که تغییری در این زمینه صورت نگیرد با مشکلات جدی‌ای در زمینه اشتغال فارغ‌التحصیلان مواجه خواهد شد.

  رییس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران ادامه داد: بر اساس آمارها شرکتهای ایجاد شده در مراکز رشد پس از سه سال فعالیت به طور متوسط برای شش نفر ایجاد شغل می‌کنند و برای دو سال بعد (5 سال پس از فعالیت) قادر به ایجاد شغل برای 10 نفر خواهند بود.

  وی اضافه کرد: در صورتی که بتوانیم برای یک دهم فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها زمینه‌ای را برای ایجاد شرکت ایجاد کنیم قادر به اشتغال‌آفرینی برای تعداد زیادی از فارغ‌التحصیلان خواهیم بود ولی این امر ساده‌ای نیست.

  صدیق با تاکید بر این که به طور طبیعی تنها یک درصد جمعیت هر کشوری کارآفرین است، یادآور شد: در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران هدف داریم که سه درصد فارغ‌التحصیلان قبل از فارغ‌التحصیل شدن شرکت ایجاد کنند. شرکتی که بتواند وارد زنجیره تولید و فروش شوند.

  وی با بیان این که از سال گذشته شش برنامه در این زمینه در دستور کار قرار دارد، ادامه داد: این برنامه از دوره کارشناسی آغاز و تا مقطع کارشناسی ارشد، دانشجو را درگیر کسب و کار دانش بنیان خواهد کرد.

  جزییات برنامه پارک دانشگاه تهران

  رییس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران با اشاره به برنامه‌های این پارک در زمینه ایجاد اشتغال دانش بنیان گفت: یکی از برنامه‌های این پارک برنامه جوانه است که طی آن دانشجویان دوره کارشناسی با کسب و کار دانش بنیان آشنا می‌شوند.

  وی برنامه شکوفایی 1 و 2 را از دیگر برنامه‌های این پارک نام برد و اظهار داشت: در این دو فاز دانشجویان به مرحله‌ای می‌رسند که قادر به تبدیل ایده خود به محصول هستند.

  صدیق با بیان این که در مرحله 75 پایان‌نامه که ایده‌های آنها بازارگرا بوده مورد حمایت قرار گرفته‌اند، اظهار داشت: برنامه رشد 1 و 2 از دیگر برنامه‌های در دستور کار این پارک قرار دارد که در این مرحله 30 شرکت ایجاد و مورد حمایت قرار خواهند گرفت.

  دانشیار پردیس دانشکده‌های فنی دانشگاه تهران ششمین برنامه این پارک را برنامه توسعه ذکر کرد و در این باره توضیح داد: بر اساس آمارها ماندگاری شرکت‌ها در ایران 10 درصد است یعنی از هر 100 شرکت پس از سه سال تنها 10 شرکت ماندگار می‌شود و ما برنامه داریم که این میزان را به 50 درصد برسانیم.

  وی تحقق برنامه توسعه این پارک را در گرو ایجاد دانشگاه کارآفرین دانست و ادامه داد: در این راستا برنامه‌های خود را در دانشگاه تهران آغاز کردیم و امیدواریم با حمایت دولت به اهداف خود نایل شویم.

  صدیق یادآور شد: برای اجرای این شش برنامه اعتباراتی بالغ بر 13 میلیارد تومان پیش‌بینی شده است و در صورت عدم تحقق این اعتبارات در سال آینده یا این برنامه‌ها متوقف می‌شوند و یا روند اجرای آن با کندی مواجه خواهد شد.

  عملکرد پارک علم و فناوری دانشگاه تهران

  رییس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران با اشاره به عملکرد این پارک در حوزه علم و فناوری اظهار داشت: در سال گذشته 40 شرکت که عملکرد مناسبی نداشتند از این پارک اخراج شدند.

  وی با بیان این که در حال حاضر در این پارک حدود 100 شرکت دانش بنیان مستقر هستند، ادامه داد: 12 شرکت از این پارک در نمایشگاه فناوری هفته پژوهش حضور خواهند یافت.

  صدیق با اشاره به این که 30 شرکت تقاضای استقرار در فضای این پارک را ارائه دادند، خاطرنشان کرد:‌چالش اصلی ما فضای استقرار شرکت‌های دانش بنیان است و ما از مسوولان انتظار داریم که بودجه این پارک به 25 میلیارد تومان که معادل اعتبارات یک موسسه است افزایش یابد.

  حمایتهای پارک علم و فناوری تهران از پایان‌نامه‌ها

  صدیق حمایت از پایان‌نامه‌های دوره فوق‌ لیسانس را از برنامه‌های این پارک نام برد و گفت: در این راستا در تلاش هستیم تا دانشجویان دوره‌های کارشناسی ارشد را به سمت اجرای پایان‌نامه‌های محصول محور هدایت کنیم.

  وی تعداد دانشجویان کارشناسی ارشد دانشگاه تهران را 15 هزار نفر ذکر کرد و افزود: بر اساس این برنامه از پایان‌نامه‌های بازارگرا که بتوانند ایده اولیه خود را به محصول تبدیل کنند حمایت خواهد شد .

  رییس پارک فناوری دانشگاه تهران با تاکید بر این که با پرداخت وام نمی‌توان ایجاد شغل کرد، افزود: در دانشگاه تهران به گونه‌ای برنامه‌ریزی کردیم که افراد کارآفرین در طول تحصیل وارد عرصه کسب و کار شوند و این برنامه‌ها در حالی اجرا می‌شود که اعتبارات این پارک سه میلیارد تومان است.

  رصد فعالیتها در پارک دانشگاه تهران

  صدیق از ارزیابی عملکرد پارک دانشگاه تهران خبر داد و یادآور شد: گزارش این ارزیابی تا پایان سال جاری ارائه می‌شود.

  وی عمده‌ترین برنامه‌های این پارک را حمایت و نظارت ذکر کرد و افزود: سال جاری برای ما سالی حیاتی است چرا که اگر اعتبارات ما محقق نشود تمام برنامه‌های پارک متوقف می‌شود.

  انتهای پیام

  این سایت صرفا مطالب مرتبط با کارآفرینی را جمع آوری نموده و به هیچ وجه در پی تایید و یا رد محتوای آنها نیست.
  برچسب ها :کارآفرینی