اخبار تازه

پربازدید ها

  کد خبر ۵۸۷ انتشار : ۵ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۰۰:۰۲

  50 درصد جمعیت بانوان روستایی و عشایری توانایی فعالیت در عرصه های اقتصادی را دارند

  تهران - ایرنا - مشاوروزیر و مدیر کل دفتر امور زنان روستایی و عشایری وزارت جهاد کشاورزی گفت : امروز 10 میلیون نفر از بانوان کشور در مناطق روستایی و عشایری اسکان یافته اند که از این عده 50 درصد آنها توانایی فعالیت در عرصه های اقتصادی ، اجتماعی و کشاورزی را دارند.

  به گزارش پایگاه خبری استارتاپ های ایران به نقل از ایرنا از وزارت جهاد کشاورزی، فروغ السادات بنی هاشم افزود: زنان روستایی و عشایری به عنوان یک گروه خاص در هیچ یک از قوانین و برنامه ها مطرح نشده اند به این دلیل سهم آنان در بهره مندی از منابع آموزشی – ترویجی و مالی مشخص نیست.
  وی اظهارداشت: وزارت جهاد کشاورزی ، بخشی از خدمات مالی، آموزشی و ترویجی به زنان روستایی و عشایری را انجام می دهد ، اما در سایر دستگاه های اجرایی به دلیل نامشخص بودن سهم زنان، ارائه خدمات در مناطق روستایی به طور اعم و در حوزه زنان به طور اخص بسیار ضعیف است.
  بنی هاشم، افزود : اکنون هیچ الزامی برای ارائه خدمات آموزشی، کارآفرینی و مالی به زنان روستایی وجود ندارد و با درج الزام مربوطه در برنامه توسعه ششم ، کلیه دستگاه های اجرایی موظف می شوند تا بخشی از فعالیت های خود را به سمت زنان روستایی و عشایری سوق دهند.
  وی اظهار امیدواری کرد: برطرف شدن مشکل قانونی در این بخش ، در قالب برنامه ششم توسعه، سهمی برای زنان روستایی و عشایری برای برخورداری از امکانات مادی، آموزشی، کارآفرینی، آموزش های فنی و حرفه ای در نظر گرفته شود.
  مشاور وزیر جهاد کشاورزی در امور زنان اظهار داشت: توانمندسازی، نهادسازی و توسعه اشتغال و کارآفرینی زنان روستایی و عشایری از مهمترین وظایف دفتر امور زنان وزارت جهاد کشاورزی است و برنامه ها و پروژه های این دفتر در جهت تحقق این اهداف وسیاست ها صورت می گیرد.
  وی افزود: صندوق های اعتباری خرد محلی و شبکه سازی این صندوق ها در قالب تشکیل صندوق های غیردولتی شهرستانی، می توان در حوزه نهادسازی و با فراهم ساختن زمینه های اشتغال پایدار زنان روستایی و عشایری در حوزه آموزش و اشتغال و کارآفرینی آنان کوشا بود.
  بنی هاشم اضافه کرد : امسال، طی موافقت نامه ای بین وزارت جهاد کشاورزی و معاونت امور زنان و خانواده، آموزش و ترویج کارآفرینی و توسعه کسب و کارهای پایدار زنان روستایی و عشایری انجام می شود.
  به گفته وی، براساس این موافقت نامه، بیش از 30 هزار نفر از زنان روستایی و عشایری که در تشکل های محلی عضویت دارند، تحت پوشش برنامه های آموزشی ترویجی، کارآفرینی، فرآوری و بسته بندی قرار می گیرند که پیش بینی می شود با ارائه این آموزش ها، برای حدود یک سوم این افراد، اشتغال پایدار ایجاد شود.
  بنی هاشم یادآور شد : سال گذشته با همکاری معاونت امور زنان و خانواده در جهت تشکیل صندوق اعتبارات خرد، 64 صندوق روستایی و 12 صندوق عشایری تشکیل شد و در سال جاری توسعه اشتغال و کارآفرینی زنان روستایی و عشایری در دستور کار است .
  براساس سرشماری 1390 مرکز آمار ایران از جمعیت 74 میلیون و 387 هزار و 570 نفری کشور 72.6 درصد در نقاط شهری و 27.4 درصد در نقاط روستایی سکونت دارند .
  شمار جمعیت در سن کار کشور 85.3 درصد اعلام شده که از 10 سال و بیشتر سن دارند .
  اقتصام(1)9186 ** 1559

  این سایت صرفا مطالب مرتبط با کارآفرینی را جمع آوری نموده و به هیچ وجه در پی تایید و یا رد محتوای آنها نیست.
  برچسب ها :کارآفرینی