اخبار تازه

پربازدید ها

  کد خبر ۵۸۳ انتشار : ۳ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۲۲:۰۸

  تعاون بستری برای تجمیع سرمایه های خرد

  زنجان - ایرنا - با توجه به وجود سرمایه های خرد در جامعه بخش تعاون بستر مناسبی برای سرمایه گذاری و جذب این نوع سرمایه ها محسوب می شود.

  در جهان کنونی اقتصاد به عنوان محوری ترین معیار توسعه یافتگی مورد توجه قرار گرفته و بر پایه شاخص های موجود در اقتصاد وضعیت توسعه یافتگی در هر جامعه ای مورد اندازه گیری قرار می گیرد.
  تولید ملی از بارزترین نمادهای توسعه اقتصادی در هر کشور است که شرایط مطلوب آن نشانگر وضعیت قابل قبول در زمینه فعالیت های اقتصادی است و از سوی دیگر لازمه مطلوبیت تولید ملی در یک جامعه وجود شرایط کاری مناسب و استفاده بهینه از سرمایه داخلی است.
  از این رو حمایت از کار و سرمایه داخلی در سطح جامعه می تواند نقشی بی بدیل در زمینه شکوفایی اقتصادی ایفا کند و به نحو موثرتری شرایط اقتصادی مناسبی را برای رشد و توسعه مهیا سازد تا انگیزه های فراوانی را برای نیروهای انسانی و سرمایه گذاران ایجاد کند.
  در این زمینه بهره گیری موثر تعاونی ها از تمامی امکانات، راهکارها و ضوابط پیش بینی شده در قانون برنامه پنجم توسعه، از یک سو، افزایش سهم بخش تعاون در اقتصاد کشور را تسریع و روند توسعه را شتاب می بخشد و از سوی دیگر، موجب کارآیی و اثربخشی مطلوب اجرای سیاستهای کلی اصل 44 قانون اساسی می شود.
  به رغم تمامی ظرفیت های بالقوه بخش تعاون برای اشتغالزایی و تمهیدات اندیشیده شده در قانون برنامه پنجم توسعه این بخش نتوانسته است به اهداف تعیین شده در برنامه فوق مبنی بر سهم 25درصدی در اقتصاد کشور دست پیدا کند.
  مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان در این خصوص عمل نکردن به تعهدات از سوی برخی دستگاه ها را عامل محقق نشدن سهم 25 درصدی بخش تعاون در اقتصاد کشور طی برنامه پنجم توسعه عنوان می کند.
  احمد غریوی می افزاید: متاسفانه با توجه به مشکلات اقتصادی این امر محقق نشده که امید می رود توجه به بخش تعاون در برنامه ششم ادامه داشته باشد.
  وی اظهار می دارد: سه هزار و 926 تعاونی و اتحادیه در سامانه ثبتی تعاونی های این استان با 202هزار نفر عضو و 41 هزار فرصت شغلی به ثبت رسیده است که از این تعداد دو هزار و 708 تعاونی فعال و یک هزار و 218 تعاونی غیر فعال محسوب می شود.
  مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان می گوید: هفت درصد تعاونی های استان زنجان در بخش مسکن، 35 درصد در بخش کشاورزی، 23درصد در بخش صنعت و معدن، 29 درصد خدماتی و چند منظوره و حمل و نقل و شش درصد در سایر بخش ها اعم از تامین نیاز، اعتبار و سهام عدالت به ثبت رسیده اند.
  از ابتدای شکل گیری تعاونی های سهام عدالت تاکنون در این استان 830 هزار نفر به عضویت این تعاونی ها درآمده اند.
  غریوی یادآور می شود: شرکت های تعاونی موجود در زمینه های مختلف تولید، توزیع و خدمات در این استان زمینه اشتغال 44 هزار نفر را فراهم کرده اند.
  وی ادامه می دهد: بخش تعاون بستر مناسبی برای تجمیع سرمایه های کم و انجام فعالیت های بزرگ اقتصادی با بهره گیری از توان و تخصص افراد در حوزه های مختلف است.
  مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان می گوید: بخش دولتی به تنهایی نمی تواند نیازهای جوانان و فارغ التحصیلان دانشگاهی در زمینه اشتغال را مرتفع کند.
  غریوی اظهار می دارد: ارتقای روابط و تقویت عدالت اجتماعی، رسیدن به رونق اقتصادی و رشد و توسعه استان در گرو توسعه بخش خصوصی و تعاونی است.
  وی ظرفیت های بخش دولتی جهت ایجاد اشتغال برای اقشار مختلف جامعه را محدود خوانده و می افزاید: در راستای توسعه و پیشرفت کشور دانشگاه ها موظف به تربیت نیروی انسانی خلاق هستند.
  مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان با اشاره به رشد نیاز بازار کار این استان در نیمه دوم سال یادآور می شود: بخش تعاون با توجه به ظرفیت های بالقوه برای استفاده از سرمایه های خرد جهت تولید می تواند نقش بسزایی در ایجاد اشتغال و کاهش میزان بیکاری جامعه ایفا کند.
  غریوی ظرفیت های بخش دولتی در راستای ایجاد اشتغال برای اقشار مختلف جامعه را محدود می خواند.
  وی می افزاید: با توجه به اتخاذ تدابیر لازم و تحقیقات انجام شده بیش از 200 شغل در حوزه خدمات و گردشگری استان زنجان شناسایی شده است.
  معاون امور تعاون اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان نیز می گوید: با توجه به شرایط کنونی و سیاست های کلی اصل 44 ابلاغی مقام معظم رهبری، سرمایه گذاری دولت در عرصه اقتصاد محدود شده که این امر بهترین فرصت برای بهره گیری از ظرفیت های اشتغالزایی بخش تعاون است.
  حمید دنیایی می افزاید: درزمان حاضر برای حل مشکل اشتغال و سرمایه گذاری باید موانع تولید از مسیر سرمایه گذاران و تولیدکنندگان برداشته شود.
  وی تاکید می کند: هموار کردن مسیر سرمایه گذاری سبب رونق فضای تولید و کسب و کار می شود.
  معاون امور تعاون اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان گفت: توسعه بازار و تقویت برند تعاونی نقش بسزایی در افزایش اعتبار این بخش دارد.
  دنیایی اظهار می دارد: از ثبت اولین شرکت تعاونی در ایران حدود 80 سال می گذرد.
  وی اظهار می دارد: توسعه بازار تعاونی ها و تقویت برند تعاونی به عنوان راهبرد ششم از راهبردهای هفت گانه می تواند در توسعه بازار و افزایش اعتبار تعاون ها بسیار موثر واقع شود.
  براساس اطلاعات مرکز آمار ایران تا پایان سه ماهه نخست امسال میزان بیکاری دراین استان به 8.5درصد کاهش یافت و زنجان در جمع 10 استان کشور با نرخ بیکاری کمتر از 10 درصد قرار گرفت.
  نرخ بیکاری در استان زنجان طی زمستان پارسال 11 درصد و نرخ مشارکت اقتصادی 35.4 درصد بود.
  سرپرست مدیریت اشتغال و کارآفرینی اداره کل تعاون کار ورفاه اجتماعی استان زنجان نیز روند روبه رشد اشتغال در بخش های مختلف این استان از جمله واحدهای فعال صنعتی را امیدوار کننده می خواند.
  محمدرضا یوسفی بر فرهنگ سازی صحیح در امر اشتغال و ترویج فرهنگ جذب و اشتغال آفرینی جوانان تحصیل کرده در مشاغل غیر دولتی تاکید کرد.
  وی اظهار می دارد: باید با اتخاذ تدابیر لازم مهارت افزایی صرف جایگزین اخذ صرف مدرک تحصیلی شود.
  سرپرست مدیریت اشتغال و کارآفرینی اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان زنجان افزایش اشتغال در بخش صنعت را حاصل برنامه ریزی صحیح در سیاست های کلان کشوری و استانی بیان می کند.
  یوسفی ابراز امیدواری می کند با توسعه اشتغال در همه بخش ها بویژه بخش خدمات استان شاهد افزایش میزان اشتغال و کاهش نرخ بیکاری در استان باشیم.
  وی ادامه می دهد: گسترش فرهنگ مهارت آموزی در راستای ایجاد اشتغال پایدار در جامعه ضروری است.
  سرپرست مدیریت اشتغال و کارآفرینی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان می گوید: تقویت آموزش های فنی و مهارتی نقش بسزایی در مسیر پرورش نیروی کار ماهر و تربیت نیروی انسانی خود اشتغال و کارآفرین دارد.
  یوسفی یادآور می شود: آموزشهای مهارتی به موازات تحصیل علم از طریق دانش افزایی، باعث افزایش فرصت های اشتغال در بازار کار می شود.
  7318/6085

  این سایت صرفا مطالب مرتبط با کارآفرینی را جمع آوری نموده و به هیچ وجه در پی تایید و یا رد محتوای آنها نیست.
  برچسب ها :کارآفرینی