اخبار تازه

پربازدید ها

  کد خبر ۴۹۳۵ انتشار : ۲۱ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۲۴

  جزئیات آموزش‌های مهارتی فنی و حرفه ای برای کارآموزان

  با توجه به اهداف کلان برنامه ششم توسعه و اولویت های ابلاغی رئیس جمهور مبنی بر اجرای سیاست‌های فعال بازار کار، مشوق های بیمه‌ای،ارتقای مهارت وتمرکز بر قابلیت‌های منطقه‌ای در رسته های کسب و کار متناسب برای ایجاد اشتغال‌های انبوه است.

  به گزارش پایگاه خبری استارتاپ های ایران به نقل از خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم،‌ یکی از فاکتورهای بسیار اساسی و بنیادی در یک اقتصاد پویا ، ایجاد فضا و فرهنگ کارآفرینی است که از آن به عنوان موتور اقتصادی تعبیر می شود و بدون ایجاد این فرهنگ، حل مشکل بیکاری موفقیت آمیز نخواهد بود. اثر ایجاد این فرهنگ ، اقتصادی شکوفا و به تبع آن کارآفرینی و اشتغالزایی مطلوب بوجود خواهد آورد.

  کارآفرینی نیازمند وجود زمینه هایی برای رشد ابتکارات و خلاقیت افراد، افزایش شناخت افراد در زمینه ها و فرصت های رشد اقتصادی، و نهایتاً داشتن توانایی و مهارت های لازم برای دستیابی به منابع مختلف برای استفاده مطلوب از این فرصت ها می باشد.

  در حال حاضر ترویج و گسترش فرهنگ کارآفرینی در فضای اقتصادی کشور بسیار اهمیت دارد و این وظیفه مهم می تواند از طریق ارائه آموزش های متنوع و متناسب با  بازار کار منطقه توسط مراکز فنی و حرفه ای انجام پذیرد. هرچند این امر یک برنامه بلند مدت است و نتیجه آن در بلند مدت حاصل می گردد ولی بسیار ضروری است، به همین منظور بخش عمده ای از تلاشهای دولت در توسعه کارآفرینی متوجه زمینه سازی فرهنگی  است که یکی از  اقدامات مهم در این خصوص تقویت و گسترش مراکز فنی و حرفه ای در کشور است .

  مراکز فنی و حرفه ای در جهت دهی کارآفرینان و افراد دارای استعداد کارآفرین به سوی کارهای مولد و فعالیتهای اقتصادی مورد نیاز جامعه و زود بازده نقش موثری دارند . جهت گیری اصلی آموزشهای فنی و حرفه ای ، انتقال فن و حرفه و مهارت به فراگیران است . آموزش های فنی و حرفه ای می تواند فرد را برای احراز شغل ، حرفه و کسب و کار آماده نماید، یا کارایی و توانایی وی را در انجام آن افزایش دهد.

  تشریح برنامه های سازمان آموزش و فنی و حرفه ای به شرح زیر است.

  الف) تبیین وضعیت موجود بخش/فرابخش در ابتدای شروع به کار دولت دوازدهم بر پایه شاخص ها و نماگرهای آماری

  تنوع آموزش‌های فنی و حرفه‌ای و مهارتی چه در ساختار و چه در ارائه آن از مزیت‌های این نوع آموزش برای داوطلبان و مهارت آموزان است، این آموزش‌ها در سه زیر بخش آموزش‌های غیررسمی مهارتی، آموزش متوسطه فنی و حرفه‌ای و کاردانش و آموزش عالی ارائه می‌شوند.

  حضور فعال وزارتخانه‌های آموزش‌وپرورش، فرهنگ و ارشاد اسلامی، جهاد کشاورزی، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در آموزش‌های رسمی فنی و حرفه‌ای و مشارکت دانشگاه جامع علمی کاربردی، دانشگاه شهید رجائی، دانشگاه فنی و حرفه‌ای، دانشگاه آزاد اسلامی، وزارتخانه‌های بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی، نیرو وکلیه دستگاه‌های اجرایی مجری آموزش ضمن خدمت کارکنان در آموزش‌های غیررسمی؛ بیانگر گستردگی آموزش‌های فنی و حرفه‌ای است.

  حوزه دیگر آموزش‌های مهارتی، آموزش‌های غیررسمی است که خارج از نظام آموزش رسمی کشور ارائه و به دریافت گواهی‌نامه مهارت منتهی می‌گردد که این نوع آموزش‌ها به تنوع گسترده و طیف بسیار وسیع مخاطبین منجر شده است. یکی از دستگاه‌های دولتی ارائه‌دهنده این آموزش‌ها، سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور می‌باشد.

  بر اساس آمار‌های موجود ، وضعیت بخش آموزش فنی و حرفه ای در 6 ماهه اول سال جاری، به شرح زیر می‌باشد:

  سهم دانش آموزان دولتی و غیردولتی کاردانش و فنی و حرفه‌ای از کل دانش آموزان پایه‌های دوم و سوم متوسطه 627,210  نفر است که 367.300 نفر (59 درصد) سهم دانش آموزان کاردانش و 259.910نفر (41درصد) دانش آموزان شاخه فنی و حرفه ای است.

  تعداد آموزشگاه‌های فنی و حرفه‌ای آزاد (خصوصی) تحت نظارت سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای  بالغ ‌بر 11,634 آموزشگاه می‌باشد که این رقم نسبت به سال گذشته افزایش‌یافته است.

  عملکرد آموزشی سازمان فنی و حرفه‌ای کشور 71,378 هزار نفرساعت می‌باشد که سهم آموزش مراکز ثابت 37,912 هزار نفرساعت (53%)،سهم آموزش روستائیان 9.958هزارنفرساعت (14%)،سهم آموزش زندانیان در ندامتگاه ها 4.832هزارنفرساعت(6.7%)،آموزش صنایع و معادن4.748 هزارنفرساعت (6.6%) ، سهم آموزش صنوف و اتحادیه ها 1.947هزارنفرساعت (2.7%)، سهم آموزش به سربازان پادگان ها 1.063 هزارنفرساعت (1.5%)، سهم آموزش سکونت‌گاههای غیررسمی وکاهش آسیب های اجتماعی1.654 هزارنفرساعت (2,3%) می‌باشد .

  آموزش زنان روستایی برای 14 هزار نفر مهارت‌جو به میزان  28 هزار نفر روز برای توسعه اشتغال زنان در روستاها و مناطق کمتر توسعه یافته و توانمندسازی آنها

  آموزش بهره برداران روستایی برای 21 هزار نفر مهارت‌جو به میزان  42 هزار نفر روز برای توسعه بخش کشاورزی در روستاها و مناطق کمتر توسعه یافته.

  توجه ویژه به آموزش‌های فنی و حرفه‌ای مهارتی در استان سیستان و بلوچستان به میزان  88 هزار نفرساعت.

  ب)چشم‌انداز و اهم اقدامات شاخص انجام شده و نتایج و دستاوردها

  تهیه و تنظیم لایحه پیشنهادی نهاد سیاست­گذار و هماهنگ‌کننده آموزش فنی و حرفه‌ای و مهارت آموزی

  ج) اهم برنامه‌های آینده بخش/ فرابخش در چارچوب برنامه و اولویت‌های ابلاغی رئیس جمهوری

  با توجه به اهداف کلان برنامه ششم توسعه و اولویت های ابلاغی رئیس جمهور مبنی بر اجرای سیاست‌های فعال بازارکار، مشوق های بیمه‌ای،ارتقای مهارت وتمرکز بر قابلیت‌های منطقه‌ای در رسته های کسب و کار متناسب برای ایجاد اشتغال‌های انبوه و اجرای برنامه‌های اشتغال عمومی به عنوان مهم‌ترین وظیفه وزرات تعاون ،کار ورفاه اجتماعی، اهم برنامه‌های آینده بخش به شرح زیر می‌باشد:

  تصویب نهاد سیاست‌گذار و هماهنگ‌کننده آموزش فنی و حرفه‌ای و مهارت آموزی

  ایجاد ارتباط موثر و کارآمد بین سند بخشی آمایش حوزه فنی و حرفه‌ای با اسناد بالادستی و ضوابط آمایش سرزمین به عنوان راهنمای توسعه و استقرار جمعیت و فعالیت ها.

   

  این سایت صرفا مطالب مرتبط با کارآفرینی را جمع آوری نموده و به هیچ وجه در پی تایید و یا رد محتوای آنها نیست.
  برچسب ها :کارآفرینی