اخبار تازه

پربازدید ها

  کد خبر ۲۹۷۶ انتشار : ۳ تیر ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۳۲

  وضعیت اشتغال 4860 فارغ‌التحصیل همدان بهبود می‌یابد

  مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان همدان از آغاز طرح کارورزی فارغ‌التحصیلان در همدان همزمان با سراسر کشور خبر داد و تصریح کرد: پرداخت کمک‌هزینه آموزشی به کارورزان، برخورداری از خدمات بیمه و معافیت‌های مالی واحدهای پذیرنده کارورزان در سهم بیمه کارفرما از جمله مزایای پیش‌بینی شده این طرح است.

  احمد توصیفیان درگفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه سهمیه استان در طرح کارورزی جذب 4 هزار و 860 فارغ‌التحصیل است، افزود: در ابتدای امر سهمیه استان کمتر از 3 هزار نفر بود که با پیگیری‌های لازم موفق به جذب سهمیه بیشتر شدیم.

  وی با اشاره به طی دوره‌های کارورزی 6 تا 9 ماهه به عنوان شرط برخورداری از مزایای طرح کارورزی، یادآور شد: کارورزان در دوران کارورزی متناسب با مدرک تحصیلی از 250 هزار تا 310 هزار تومان ماهیانه به عنوان کمک‌هزینه آموزشی دریافت می‌کنند.

  توصیفیان افزود: مسائل و چالش‌های پیش‌روی جامعه در زمینه اشتغال باعث شده تا تأمین اشتغال و کاهش بیکاری به عنوان اصلی‌ترین هدف برای مدیریت و برنامه‌ریزی اقتصادی کشور بیان شود.

  وی تأکید کرد: عدم جذب یا روند کُند جذب قشر تحصیلکرده کشور در بدنه اشتغال موجود، این نگرانی را به دنبال خواهد داشت که روند نوآوری و کارآفرینی از رشد لازم و مناسب برای توسعه اشتغال و ایجاد اشتغال مولد و پایدار برخوردار نباشد و این امر خود به افزایش شکاف میان عرضه و تقاضای نیروی کار منجر ‌شود.

  توصیفیان طرح کارورزی فارغ‌التحصیلان دانشگاهی را به عنوان راهکار برون‌رفت از این معضل دانست و افزایش قابلیت جذب و اشتغال دانش‌آموختگان از طریق انتقال مهارت و تجربه در محیط کار برای ورود به بازار کار، فراهم ساختن زمینه انتقال دانش از دانش‌آموخته به بنگاه اقتصادی، ایجاد انگیزه کارآفرینی و کسب و کار در دانش‌آموختگان و ارتقاء صلاحیت حرفه‌ای آنان را از اهداف طرح بیان کرد.

  وی تصریح کرد: با طی این دوره فارغ‌التحصیلان جوان به مرحله‌ای از توانایی و اعتماد به نفس لازم برای حضور در محیط کار و فعالیت دست یافته و از این طریق زمینه اشتغال پایدار آنان فراهم شود.

  توصیفیان بیان کرد: طرح کارورزی ذیل طرح کاج (کارآفرینی و اشتغال برای جوانان) در دستور کار دولت قرار گرفته و این طرح در سال گذشته در تعدادی از استان‌های کشور به صورت آزمایشی اجرا شد و امسال به سراسر کشور تعمیم داده شده است.

  وی گفت: سهمیه استان همدان در اجرای طرح کارورزی فارغ‌التحصیلان دانشگاهی ۴ هزار و ۸۶۰ نفر پیش‌بینی شده و با وجود اینکه در این طرح واحدهای پذیرنده کارورزان هیچ تعهدی در قبال جذب قطعی کارورز در واحد مربوطه ندارند اما بر اساس آمار منتشره از اجرای آزمایشی این طرح در سال گذشته در برخی استان‌ها افزون بر ۷۰ درصد کارورزان از سوی کارفرمایان جذب واحد مربوطه شدند.

  مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان همدان گفت: پس از گزارش‌گیری از اطلاعات ثبت شده در سامانه بر اساس یکسری شاخص‌ها، افراد حائز شرایط با درنظر گرفتن اولویت‌ها شناسایی و به میزان ظرفیت بنگاه‌ها و با درنظر گرفتن رشته تحصیلی افراد، فرد متقاضی به بنگاه اقتصادی مربوطه معرفی می‌شوند.

  وی درباره حقوق کارورزان گفت: دستمزد این افراد به میزان یک سوم حداقل حقوق مصوب سال ۹۶ از سوی دولت پرداخت می‌شود که حدود ۳۱۰ هزار تومان برای هر فرد است.

  توصیفیان درباره دامنه شمول طرح عنوان کرد: جامعه هدف اجرای این طرح، دانش‌آموختگان دانشگاهی گروه سنی ۲۳ ساله تا ۳۲ ساله (با احتساب ۲ سال خدمت سربازی) در همه رشته‌های دانشگاهی بر حسب نیاز بنگاه‌های اقتصادی خصوصی و تعاونی هستند.

  وی درباره مکانیزم‌های نظارت بر عملکرد کارورز و کارفرما در قالب این طرح گفت: تأمین اجتماعی، سازمان آموزش فنی‌وحرفه‌ای و روابط کار بر فعالیت بنگاه‌های تحت پوشش نظارت دارند.

  وی از درنظر گرفتن مشوق‌های بیمه‌ای برای افزایش انگیزه کارفرمایان برای جذب کارورزان خبر داد و گفت: برای افزایش احتمال جذب این افراد و ماندگاری آنها در محیط کار، در صورت جذب کارورزان در واحد و بنگاه اقتصادی مربوطه، دولت تا ۲ سال ۱۰۰ درصد حق بیمه کارفرما را پرداخت می‌کند بدین ترتیب کارفرمایان تا ۲ سال از پرداخت حق بیمه در قبال کارورزان معاف خواهند بود.


  انتهای پیام

  این سایت صرفا مطالب مرتبط با کارآفرینی را جمع آوری نموده و به هیچ وجه در پی تایید و یا رد محتوای آنها نیست.
  برچسب ها :کارآفرینی