اخبار تازه

پربازدید ها

  کد خبر ۱۸۹۱ انتشار : ۳ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۰۳

  ضرورت آسیب شناسی موانع پیش روی صادرات در خراسان شمالی

  بجنورد- ایرنا- مسئولان و دست اندرکاران خراسان شمالی بر این باورند که موانع پیش روی صادرات در این استان مرزی اما، فاقد گمرگ مرزی باید آسیب شناسی جدی انجام شود زیرا که این استان ظرفیت های زیادی در بخش کشاورزی و صنعتی برای صادرات دارد.

  براساس آمارهای موجود، تنها در بخش کشاورزی و دامی سالانه افزون بر یک میلیون و 313 هزار تن انواع محصول کشاورزی در این استان تولید می شود که اگر تنها 20درصد آن به خارج از کشور صادر شود رقم قابل توجهی ارزآوری خواهد داشت.
  مسئولان امور اقتصادی استان و همچنین دست اندرکاران امر تجارت معتقدند: ضعف تبلیغات تولید کنندگان استان در کشورهای هدف، کمبود منابع مالی، عدم شناخت مناسب از بازارهای هدف و نبود زیرساخت ها از مشکلات عمده پیش روی صادرات غیرنفتی در خراسان شمالی است.
  صادرات غیر نفتی بخصوص کالاهای صنعتی ضمن ایجاد ارزش افزوده بالا، وضعیت اشتغال در جامعه جوان را بهبود می بخشد اما با وجود ظرفیت های مناسبی که در این استان وجود دارد این بخش از صادرات همچنان حرکت لاک پشتی دارد.

  *** 65.7 درصد از صادرات غیرنفتی در خراسان شمالی کاهش پیدا کرد
  رئیس سازمان صنعت، معدن وتجارت خراسان شمالی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: صادرات کالا در سه ماه نخست امسال 118 هزار و700 تن بوده که از لحاظ وزنی 30درصد و از لحاظ ارزشی 65.7 درصد نسبت به مدت مشابه پارسال کاهش پیدا کرده است.
  یحیی نیکدل افزود: با وجود این، تاکنون 7 درصد از برنامه پیش بینی شده صادرات کالا برای سال 95 که190 میلیون دلار بوده تحقق یافته است.
  وی کالاهای صادر شده را محصولات پتروشیمی (اوره ، ملامین)، محصولات فولادی، محصولات پلاستیکی، محصولات ساختمانی (سیمان، اسکلت و قطعات آهنی و فولادی)، مواد غذایی (رب گوجه فرنگی، ران مرغ، ماکارونی، نمک)، محصولات کشاورزی(سیب زمینی، گیلاس، فرش، مصنوعات کاغذی و...) عنوان کرد.
  نیکدل افزود: این میزان کالا به کشورهای عراق، تاجیکستان، آذربایجان، قطر، ترکیه، افغانستان، ترکمنستان، هند، بحرین، آلمان، کویت، پرتقال، اسپانیا و روسیه صادرشده است.
  وی به دلایل کاهش صادرات واحدهای صادراتی استان در این مدت اشاره کرد و گفت: تعطیلی 35 روزه شرکت پتروشیمی به دلیل تعمیرات اساسی که هر سه سال یکبار در این شرکت صورت می گیرد از مهم ترین دلایل کاهش صادرات بوده است.
  وی افزود: کمبود صادرات مجتمع فولاد اسفراین به علت کاهش نرخ جهانی فولاد و واردات بی رویه فولاد چین به کشور ،از دلایل دیگر کاهش صادرات استان می باشد.
  یحیی نیکدل مهم ترین اقداماتی که می توانند به تحقق سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی کمک کند، متنوع سازی درآمدهای ارزی کشور، متکی نبودن به بازارهای محدود برای تأمین نیازهای اساسی کشور و صدور کالا و خارج کردن کشور از اقتصاد تک محصولی نامید.

  *** تنش های سیاسی مقطعی با برخی کشورهای هدف تاکنون یکی از مهم ترین موانع صادرات بوده است
  مدیرعامل کارخانه تولید پلاستیک حیدریان در این ارتباط مهم ترین مانع در صادرات غیرنفتی استان تنش های مقطعی بین ایران و برخی کشورهای هدف صادراتی را از عوامل اصلی کاهش صادرات عنون کرد.
  امیر حیدریان افزود: متاسفانه در روابط ایران با کشورهای منطقه تنش های زیادی مشاهده می شود که باعث می شود برگشت پول از این کشورها زمان زیادی هزینه شود و صاحبان صنایع برای تأمین نقدینگی و برگشت پول خود بشدت دچار مشکل می شوند.
  وی افزود: نمونه بارز این تنشها که اخیرا ایجاد شده است کشور تاجیکستان است که بسیاری از تولید کنندگان استان در برگشت پول از این کشور با مشکل روبه رو شده اند.
  وی خاطرنشان کرد: برای فروش محصولات در آسیای میانه و افغانستان همواره چنین مشکلاتی داریم و نمی توانیم بدون تضمین کالای خود را به این کشورها عرضه کنیم
  وی با تأکید بر حل مسائل بانکی برای توسعه صادرات و فروش محصولات گفت: تا زمانی که مشکلات بانکی حل نشود و بانک ها در قبال اسناد دریافتی پول به تولیدکننده ندهند نمی توانیم کاری از پیش ببریم.
  حیدریان افزایش نرخ سود بانکی در ایران را مشکلی دیگر در عرصه صادرات بیان کرد و گفت: نرخ سود بانکی در ایران 18 در صد است ولی در کشورهای رقیب 3 درصد است.
  وی افزود: باوجود این ما می توانیم در داخل ایران رقابت کنیم ولی در خارج از ایران با مشکل روبه رو می شویم و توان رقابت با دیگر کشورها را نداریم چرا رقیبان ما در خارج از کشور تنها 3 درصد سود بانکی می دهند و دستشان برای سرمایه گذاری بازتر است.
  مدیرعامل کارخانه تولید پلاستیک در استان به ضعف تبلیغات اشاره و تصریح کرد: امروز پیش از صادرات یک کالا و یا ارائه مجموعه ای از خدمات، آنچه که مطرح می شود بحث بازاریابی آن محصول یا خدمت در بازار هدف است که این مسئله با استفاده از شیوه های کاربردی و صحیح تبلیغات دست یافتنی است.
  وی افزود: آنچه که بازرگانان را در صادرات یک محصول موفق می سازد، بررسی روش های نفوذ و رسوخ در پیکر بازار کشوری است که تاکنون با برند و مجموعه آن ها آشنا نبوده اند که متاسفانه با جرات می توانم بگویم که هیچ یک از تولید کنندگان استان در هیچ یک از کشورهای هدف تبلیغات نداشته اند.
  این تولید کننده استان خاطرنشان کرد: متاسفانه با وجود نرخ سود بانکی زیاد در کشور توان تبلیغات در این کشورها را نداریم.
  وی صادرات مواد خام بدون ارزش افزوده را یکی دیگر از مشکلات صادرات در استان عنوان و تصریح کرد: صادرات مواد خام پتروشیمی از خراسان شمالی به کشورهای آسیایه میانه و افغانستان از جمله این مشکلات است.
  وی افزود: صادرات مواد خام پتروشیمی به کشورهای هدف صادرات ما باعث شده است تا این کشورها خود دست به تولید بزنند و کمتر از محصولات ما استفاده نمایند این در حالی است که اگرکشور ما این مواد خام را در اختیار این کشورها قرار ندهد آنها مجبورند از کشورهایی این مواد خام را تهیه نمایند که بسیارزیادتر می شود و آنها چاره ای ندارند تا محصولات مارا با قیمت بالاتر بخرند.
  وی در ادامه گفت: اگرمشکلی درصادرات استان مشاهده می شود بیشتر ناشی از مسائل ملی می باشد و خوشبختانه تمامی دستگاههای استان همکاری لازم را در این حوزه با تولید کنندگان انجام داده اند.

  ** نبود زیرساختها سدی در مقابل تولیدات داخل استان است
  عضو هیئت علمی دانشگاه بجنورد نیز در مورد موانع صادرات غیرنفتی در خراسان شمالی گفت: صادرات بر مبنای اصل مزیت نسبی تشکیل می شود و مزیت نسبی یعنی این که می توان یک کالا را با قیمت نسبی کمتری نسبت به سایرین تولید کرد.
  جواد هراتی افزود: بر اساس سند آمایش استان و بر اساس شاخص اشتغال ، بخشهای اولویت دار استان به ترتیب کشاورزی، گردشگری ،صنایع دستی و صنعت و معدن تعریف شده است اما به نظر می رسد استان ما نتوانسته است از تمامی ظرفیتها بهره ببرد و بالاخص در زمینه صادرات موفق نبوده ایم.
  وی خاطرنشان کرد: ترکیب کالاهای صادراتی استان بیانگر آن است که عمده محصولات صادراتی استان که شامل کود،اوره ،تولیدات پتروشیمی،پلاستیکی،آلومینیوم،سیمان و برخی محصولات کشاورزی و صنایع دستی بوده است ،پرواضح است که این صادرات با اولویت بندی سند آمایش همخوانی ندارد.
  این استاد دانشگاه مهم ترین موانع صادرات غیرنفتی را نبود زیرساخت های لازم مانند شبکه حمل و نقل ریلی، پایانه های صادراتی، انبار، سیلو، واحدهای سورتینگ و بسته بندی اعلام کرد و افزود: این درحالی است که هم اکنون 70 تا 80 درصد صادرات ایران از آبهای دریای عمان وخلیج فارس انجام می گیرد که متصل شدن شبکه ریلی استان به شبکه ریلی جنوب به شمال می تواند موقعیت صادرات غیر نفتی استان را بهبود دهیم.
  وی علاوه بر نبود زیر ساخت های موجود عوامل دیگری نظیر کمبود منابع مالی تولید کنندگان، نبود تامین مالی سرمایه در گردش مالی صادرکنندگان از سوی نظام بانکی، نرخ بانکی سنگین، فرآیند طولانی اخذ وام از دیگر مشکلات این حوزه می باشد.
  این استاد دانشگاه اظهار کرد:عمده بازارهای هدف استان را کشورهای افغانستان و عراق اعلام کرد و گفت: این درحالی است که ما از بازار هدف کشورهای ترکمنستان و افغانستان غافل بوده ایم و به دلیل حسن همجواری با این کشورها و پایین بودن هزینه حمل و نقل درای موقعیت مناسبی نسبت به دیگر کشورها هستند.
  وی گفت: هرچند کشور ترکمنستان مشکلاتی مانند پذیرش کامیون توسط گمرک این کشور، محدودیت انتقال منابع مالی، توقف طولانی مدت کامیونهای حمل بار در مرز لطف آباد در روابط تجاری چالش هایی ایجاد کرده است اما باید برای آسان سازی آن مسئولان امر اقدام اساسی کنند.
  وی افزود: عمدتا محصولات تولیدی استان با کیفیت مناسب و بسته بندی خوب ارائه نمی شود و علاوه بر این محصولات تولیدی استان فاقد برند می باشند و ما در طی این سالها نتوانسته ایم برندسازی کنیم که این ضعف به مسئولین استان برمی گردد.
  این استاد دانشگاه نبود برنامه مشخص برای خروج بنگاه های تولیدی استان از شرایط رکود، عدم هماهنگی لازم و مناسب در بین دستگاه های اقتصادی استان از دیگر مشکلات این حوزه عنوان کرد.
  در خراسان شمالی 410 واحد تولیدی و صنعتی با 13 هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری و 10 هزار کارگر فعال وجود دارد که طبق آمار 20 درصد از کارگران بیمه شده استان در حوزه صنعت و معدن فعالیت دارند.
  6003/ 6042 خبرنگار: روح الله صائب** انتشاردهنده: سیدحسین قدسی

  این سایت صرفا مطالب مرتبط با کارآفرینی را جمع آوری نموده و به هیچ وجه در پی تایید و یا رد محتوای آنها نیست.
  برچسب ها :صنعت تبلیغات