اخبار تازه

پربازدید ها

  کد خبر ۱۸۳۸ انتشار : ۲۰ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۰۵

  90 درصد کارگران ساختمان در قم بیمه هستند/فعالیت 130 تشکل کارگری دراستان

  قم-ایرنا- مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی قم گفت: 90 درصد کارگران ساختمان در قم بیمه هستند که شامل بیش از 17 هزار تن کارگر می شود که درحال حاضر اقدامات لازم برای تحت پوشش بیمه قرار گرفتن دو هزار تن دیگر درحال انجام است.

  به گزارش پایگاه خبری استارتاپ های ایران به نقل از ایرنا، نصراله بازوند درگفت وگو با خبرنگاران ایرنا ، افزود: در راستای بیمه کردن کارگران این اداره کل به همراه مدیران اداره کل فنی وحرفه ای و انجمن کارگران در جایگاه های کارگری حضور یافته و آنان را ترغیب به بهره مندی از خدمات بیمه می کنند.
  مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی قم با اشاره به اینکه آمار دقیقی از تعداد کل کارگران ساختمانی در قم نداریم گفت: اگر آمار دقیقی بود همه کارگران را تحت پوشش قرار می دادیم.
  وی اضافه کرد: تعدادی از کارگران به علت نداشتن توان مالی حاضر به پرداخت حق بیمه نیستند که اگر شناسایی شوند هزینه های آنان نیز از نهادهای خیریه و کمیته امداد امام خمینی(ره) تامین می کنیم.
  بازوند بیان داشت: دو میلیون و400 هزار ریال مبلغ مورد نظر بیمه کارگری است که از این مبلغ حدود 600 هزار ریال باید هر کارگر و مابقی توسط دولت پرداخت می شود.
  وی به فعالیت انجمن کارگران درقم اشاره کرد و گفت: این انجمن از پرکارترین انجمن های کشور است موفقیت هایی که در حوزه کارگران صورت گرفته است 70 درصد به خاطر ارائه خدمات و رسیدگی این انجمن و 30 درصد از سوی دستگاه های اجرایی استان است.

  ** ساماندهی کارگران ساختمانی نیازمند همکاری شهرداری است
  مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی قم با اشاره به اینکه کارگران در 8 نقطه شهر حضور پیدا می کنند گفت: طرحی برای ساماندهی کارگران ساختمانی تهیه شده است و از شهرداری سه نقطه از شهر را برای اجرای طرح خواستار هستیم.
  وی بیان داشت: در صورتی که همکاری های لازم صورت بگیرد مردم می توانند به صورت تلفنی و اینترنتی کارگران را به خانه بیاورند و در صورت عدم رضایت از نوع فعالیت کارگر، شکایت های لازم را از انجمن کارگران انجام دهند.
  وی افزود: شهرداری اعلام کرده است که این مساله جز اولویت های ما نیست، مطمئنا بدون همکاری شهرداری این طرح اجرایی نمی شود

  ** کاهش چشمگیر حوادث ناشی از کار در قم
  مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی قم درادامه به فعالیت اداره بازرسی کار اشاره کرد و گفت: این اداره برای صیانت از نیروی کار فعالیت می کند.
  وی بیان داشت: از سال 83 تا 93 استان قم در حوادث ناشی از کار رتبه اول و یا رتبه دوم در کشور را داشت که این یک زنگ خطر برای استان قم بود.
  وی با اشاره به اینکه در حوزه حوادث ناشی از کار آسیب شناسی صورت گرفت گفت: کمیته ایمنی با حضور 31 دستگاه نظارتی و اجرایی در استانداری قم تشکیل شد و به صورت جد بر روی حوادث کار کردیم.
  بازوند افزود: کار بسیار بزرگی در قم صورت گرفته به گونه ای که در میزان حوادث در قم سال 91 حدود 934و در سال 92 حدود 960 بود و تعداد فوتی ها 45 مورد بود.
  وی ادامه داد: با اقدامات آموزشی و ایمنی به کارگران و کارفرمایان شدت حادثه و آمار حوادث را در استان کاهش دادیم به صورتی که در سال 93 حوادث به 603 مورد و سال 94 حوادث به 472 مورد و تعداد فوتی به 24 مورد رسید.
  وی با بیان اینکه برخی معتقد هستند به علت کاهش ساخت و ساز حوادث کاهش یافته است گفت: این نوع نگاه درست نیست چراکه اولا صددرصد حوادث برای ساخت و ساز نیست و دوما کاهش ساخت و ساز تنها در استان قم نیست بلکه یک موضوع کشوری است.
  بازوند افزود: ضمن اینکه ساخت و ساز در قم نسبت به سطح کشور کاهش کمتری داشته است که این آمار از سوی شهرداری های کل کشور ارائه شده است.
  وی ادامه داد: در حال حاضر رتبه 19 در سطح کشور در خصوص حوادث ناشی از کار را به دست آورده ایم که این امر نشانگر اقدامات خوب ایمنی و آموزشی و هماهنگی دستگاه های اجرایی و نظارتی بوده است.
  بازوند خاطر نشان کرد: در همین راستا سه سالن آموزش ایجاد شده است که 28 هزار نفر ساعت آموزش ایمنی کار ارائه شده است.
  وی با اشاره به طرحی در خصوص حادثه کار که توسط استان قم تهیه شده است گفت: در این طرح با پلیس 110 هماهنگی صورت می گیرد که هنگام حضور در صحنه حادثه، بازرس این اداره کل نیز در صحنه حضور پیدا کند و اولین صورت جلسه ها و تصویربرداری را انجام دهد تا تصمیم گیری بر اساس واقعیت صورت بگیرد.
  مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی قم افزود: در این طرح روند پیگیری کار به بازرس مورد نظر ارجاع داده می شود تا بر اساس گزارشات بتوانند مستندات را ارائه کند.
  وی ادامه داد: در صورتی که این طرح به تصویب وزارت برسد در استان قم به صورت پایلوت اجرایی می شود و بعد از دریافت نتایج در کشور عملیاتی می شود.

  ** حمایت از بیمه بیکاری در قم
  بازوند درادامه با اشاره به حمایت از بیمه کاری گفت: طی چند سال گذشته به دو هزار و 235 تن بیمه بیکاری پرداخت شده است ، دراین راستا تلاش کردیم تا دریافت بیمه بیکاری تسهیل و سخت گیری ها برداشته شود.
  وی ادامه داد: کارگران در طول سال بیمه واریز می کنند از این رو زمانی که بیکار می شوند حق آنهاست که از خدمات این بیمه بیکاری بهره مند شوند.
  وی به حوزه تعاونی ها در استان قم اشاره کرد و گفت: پیش از روی کار آمدن دولت یازدهم مشکلات بسیاری در حوزه تعاونی ها داشتیم که با اقدامات کارشناسی دولت تدبیر و امید جزء سه استان موفق در حوزه تعاون هستیم.
  وی افزود: پیش از این هر روز در حوزه تعاون شاهد تجمع صاحبان و اعضای تعاونی ها بودیم که بحران بزرگی برای استان ایجاد شده بود.
  مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی قم با اشاره به اقدامات انجام شده در مدیریت تعاون گفت: مشکلات ابتدا از سوی بازرسان تعاونی ها مورد بررسی قرار می گرفت در صورتی که به نتیجه نمی رسید به اتاق داوری، اتحادیه و اتاق تعاون می رسید.
  وی بیان داشت: کمیته رسیدگی به مشکلات تعاونی ها با فعالیت اداره های مختلف و معاونان استانداری به صورت هفتگی تشکیل همچنین مصوبات آن اجرایی می شد.
  بازوند ادامه داد: طی دو سال اخیر هیچ پرونده ای به دادگاه نرفت و در بخش های مختلف و کمیته رسیدگی، حل و فصل شد این طرح استانی به گونه ای موفق عمل کرد که از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به سایر استان ها دستورعمل گردید.
  وی با بیان اینکه اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی در 5 حوزه فعالیت می کند، گفت: مدیریت کارآفرینی و اشتغال، مدیریت روابط کار، مدیریت تعاون، مدیریت اجتماعی و مدیریت پشتیبانی و توسعه منابع انسانی از جمله حوزه های کاری است.
  مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی قم افزود: 15 دستگاه در حوزه کار مرتبط هستند که این اداره کل مسئول هماهنگی دستگاه های تابع وزارت کار است که خوشبختانه تعامل و ارتباط بین مدیران دستگاه ها و استانداری قم عالی است.
  بازوند با اشاره به اینکه اقدامات دولت تدبیر و امید در حوزه کار رضایت بخش بود گفت: اقداماتی که از سوی دولت یازدهم در حوزه کار صورت گرفت طبق عملکرد و گفته مردم و مسئولان حرکت به سمت جلو بوده است.
  وی با بیان اینکه یکی از مهمترین حوزه ها در این اداره کل حوزه مدیریت روابط کار است گفت: در این مدیریت 4 اداره از جمله کار، بازرسی، حمایت از پایداری مشاغل و بیمه بیکاری و تشکل های کارگری و کارفرمایی فعالیت می کنند.

  ** کاهش زمان رسیدگی به پرونده های دعاوی بین کارگران و کارفرمایان
  وی درادامه با اشاره به اینکه زمان رسیدگی به پرونده های دعاوی کارگری کاهش پیدا کرده است گفت: میانگین رسیدگی به پرونده ها، 56 روز در هیات های تشخیص و 48 روز در هیات های حل اختلاف بود.
  مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی قم افزود: میانگین کشوری 25 روز بود که با تغییرات در اجرا توانستیم رسیدگی به پرونده ها را در هیات های تشخیص به 15 روز و در هیات های حل اختلاف به 22 روز برسانیم.
  وی به سازش بین کارگران و کارفرمایان اشاره کرد و گفت: افرادی که مراجعه می کنند قبل از اینکه وارد هیات های دعاوی شوند گروه های مشاوره ای گذاشته ایم تا به توافق و سازش دست پیدا کنند.
  بازوند افزود: از میان پرونده های ورودی در سال 93 ، 20 درصد به سازش رضایت دادند و در سال 94 به 25 درصد سازش رسیدیم که امیدواریم برای امسال به 30 درصد سازش بین کارگران و کارفرمایان برسیم.
  وی ادامه داد: سالی حدود 8 هزار پرونده دعاوی داریم که با سازش ،تعداد بسیاری از این پرونده ها کاهش چشمگیری پیدا می کند.
  وی با بیان اینکه 130 تشکل کارگری فعال در قم وجود داشت گفت: 45 تشکل جدید در دولت تدبیر و امید تشکیل شده است که به عنوان مدافع صنف مربوطه در جلسات حضور پیدا می کنند.

  ** 35 تعاونی جدید در قم راه اندازی شد
  مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی قم با بیان اینکه در دولت یازدهم 35 تعاونی جدید راه اندازی شد گفت: با راه اندازی این تعاونی ها میزان صادرات در قم افزایش پیدا کرده است و محصولات کیفی سازی شد.
  وی افزود: شبکه بین تعاونی ها در قم ایجاد شد به صورتی که بین تعاون های مختلف از جمله تولید و مصرف همکاری های لازم انجام شد.
  وی به برگزاری جشنواره ها و نمایشگاه های مختلف اشاره کرد و گفت: نمایشگاه توانمندیهای تعاونی ها در زمینه های مختلف از 28 تا 31 مردادماه امسال برپا شد.
  بازوند ادامه داد: توجه به شرکت های دانش بنیان که یکی از پیگیری های اصلی وزارت بود برای اولین بارتعاونی شرکت دانش بنیان قم در سطح کشور به ثبت و معرفی رسید.
  وی، تشکیل اتاق فکر، حضور تعاونی های برتر استان در نمایشگاه های تجاری داخلی و خارجی، تحقق 90 درصدی برنامه های جذب منابع برای پرداخت تسهیلات، صدور ضمانت ها، برگزاری پودمان های آموزشی عمومی و تخصصی، تفاهمنامه همکاری با اداره کل آموزش و پرورش در حوزه انشا نویسی با موضوع تعاون، جشنواره کتاب نویسی، حمایت از پایان نامه ها از جمله اقدامات انجام شده در حوزه مدیریت تعاون است.
  وی با بیان اینکه دو هزار و 89 تعاونی در استان قم به ثبت رسیده است گفت: از این تعداد یک هزار و 174 مورد تعاونی فعال است.
  وی افزود: از این تعداد 270 مورد تعاونی مسکن در قالب هشت اتحادیه بود که بعد از کار ساخت و ساز مسکن مهر به 180 تعاونی رسید.
  به گفته وی، در حوزه تعاونی تولید، مصرف و مسکن و دانش بنیان در استان قم فعال هستیم.
  مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی قم با اشاره به تسهیلات به بازنشستگان گفت: اعطای تسهیلات از طریق بانک رفاه به بازنشستگان به مبلغ دو هزار و 540 میلیون ریال پرداخت شد.
  بازوند افزود: اعطای تسهیلات از صندوق بازنشستگی نیز به بیش از سه هزار و 374 تن از بازنشستگان پرداخت شد.
  وی به حوزه رفاه اجتماعی اشاره کرد گفت: طرح امنیت غذایی برای بیش از 51 هزا خانوار در قم اجرایی شد در این طرح 9 فروشگاه انتخاب شدند و خدمات رفاهی به مردم ارائه کردند.

  ** راه اندازی مراکز اطلاع رسانی و مشاوره کارآفرینی
  مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی قم در ادامه با اشاره به اینکه مراکز مشاوره کارآفرینی در قم مغفول مانده بود گفت: در قم از سال 94 اقدام به راه اندازی این مراکز کردیم که در همین راستا 10 گروه مراجعه کردند که از این تعداد 2 موسسه موفق به راه اندازی شدند.
  وی افزود: امسال نیز 2 موسسه درصدد دریافت مجوزهای راه اندازی این مراکز هستند که اقدامات آن در حال اجرا است.
  بازوند ادامه داد: اگر این مراکز فعال شوند در استان قم شاهد تعطیلی کارگاه ها نخواهیم بود چراکه این مراکز با پشتوانه علمی خدمات مشاوره ای در خصوص نقدینگی، آشنایی با بازار و عرضه محصولات ارائه می کنند.
  وی به راه اندازی کاریابی ویژه معلولان اشاره کرد و گفت: یک مرکز جهت رفت و آمد معلولان مناسب سازی شده که در منطقه نیروگاه قم واقع است.
  بازوند با بیان اینکه اطلاعات جامع بازار کار جمع آوری می شود گفت: از کلیه دستگاه ها وضعیت بازار کار تهیه و در وزارت به تصویب می رسد تا در آینده بر اساس آن بر روی نیازهای بازار کار برنامه ریزی صورت بگیرد.
  مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی قم افزود: در همین راستا سامانه رصد اشتغال در قم به روز رسانی شده است و با حمایت های صندوق توسعه کارآفرینی تسهیلات به کارآفرینان ارائه شده است.

  ** تشکیل اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان قم
  وی درادامه با اشاره به تشکیل اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان قم گفت: این اداره در عماریاسر از خردادماه امسال خدمات رسانی به افراد را انجام می دهد.
  بازوند افزود: سالانه حدود 70 هزار تن به اداره کل که در محدوده 9 کیلومتری استان قم است مراجعه می کردند که برای کارگران که جز محرومان هستند هزینه بر بود.
  8138/ 6133/

  این سایت صرفا مطالب مرتبط با کارآفرینی را جمع آوری نموده و به هیچ وجه در پی تایید و یا رد محتوای آنها نیست.
  برچسب ها :کارآفرینی