اخبار تازه

پربازدید ها

  کد خبر ۱۸۳۱ انتشار : ۱۸ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۰۳

  احیای مغزها با بذر سوادآموزی

  خواندن گذشته و نوشتن آینده باید نوید امنیت و خودکفایی و رفاه و نشاط و سلامت و سعادت انسان ها و خودباوری و اعتماد به نفس و تولید و کارآفرینی را به ارمغان آورد.

  به گزارش پایگاه خبری استارتاپ های ایران به نقل از خبرنگار مهر، معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش استان قم یادداشتی با عنوان احیای مغزها با بذر سواد آموزی را در اختیارخبرگزاری مهر قرار داده است که در زیر می خوانید:

  در این یادداشت آمده است: 

  نقل شده است؛ مردی با کسی که گمان می کرد قاتل پدرش بوده، خدمت حضرت امام سجاد (ع) رسید و گفت: ای پسر رسول خدا (ص) این مرد پدرم را به قتل رساند.

  حضرت امام زین‌العابدین (ع) از متهم حقیقت را پرسید، آن مرد نیز اعتراف به قتل نمود. امام (ع) حکم به قصاص داد اما از فرزند مقتول درخواست بخشش کردد و فرمود: چون عفو، ثواب و اجر بسیاری از سوی پروردگار دارد، از قتل وی درگذر. فرزند مقتول به عفو راضی نشد.

  امام سجاد (ع) رو به وی کرد و گفت: اگر این مرد بر تو حقی دارد باید به یاد آری و این جنایت را بر وی ببخشی و او را به بهانه آن حق نکشی و به خاطر این گناه از خدا برایش طلب بخشش نمایی و او را برای این جرایم عفو کنی.

  آن مرد گفت: ای فرزند رسول خدا (ع) او بر من حق دارد، اما آنقدر نیست که به خاطر آن او را عفو کنم و از خون پدرم درگذرم.

  امام (ع) فرمود: از او چه می خواهی؟

  گفت: اگر اراده شما باشد که من به همان حق اندک او با وی مصالحه به دیه کنم و از قصاصش درگذرم، من نیز صلح کرده و او را عفو می کنم.

  حضرت سجاد پرسید: حق او در ذمه شما چیست؟

  گفت: وی توحید خدای مجید و نبوت حضرت رسول (ع) و امامت علی بن ابی طالب و ائمه معصومین (ع) را به من آموخت.

  امام (ع) فرمود: آیا به نظر شما این کفایت از خون پدرت نمی کند!؟

  و الله به خدای عالم که این تعلیم حقایق دین و آداب شریعت، به خونبهای تمام مردم زمین از اولی و آخرین-غیر از انبیای مرسل و ائمه معصومین  (ع) - اگر کشته شوند، می ارزد، اما به خونبهای انبیای مرسل و ائمه معصومین  (ع) کفایت نمی کند.

  آیا به دیه راضی می شوی!؟ گفت: بله (التفسیر المنسوب الی الامام الحسن العسکری علیه السلام)

  با نگاهی به مضمون این روایت درمی‌یابیم که فرزند، قاتل پدر را به احترام آموزش و مقام علم یاد دادن به ویژه اینکه تعلیم معارف اسلامی باشد، بخشید.

  حدود ۵۰ سال از اعلام هشتم سپتامبر روز جهانی سوادآموزی یعنی از سال ۱۹۶۶ میلادی و ۱۳۴۴ هجری شمسی می گذرد و در اهمیت جایگاه این رکن حیاتی و اساسی از طرف یونسکو روز جهانی سوادآموزی سال ۲۰۱۶ به نام سوادآموزی، خواندن گذشته، نوشتن آینده نامگذاری شده است.

  خواندن گذشته و نوشتن آینده باید نوید امنیت و خودکفایی و رفاه و نشاط و سلامت و سعادت انسان ها و خودباوری و اعتماد به نفس و تولید و کارآفرینی را به ارمغان آورد.

  خواندن گذشته و نوشتن آینده آزادی و نجات انسان ها را از چاه ویل بی سوادی و از تولد و زندگی دوباره و دانستن برای زیستن و استقلال و عزت خبر می دهد.

  خواندن گذشته و نوشتن آینده یعنی گام های استوار در مسیر توسعه پایدار و نه گفتن به فقر، محرومیت و نابرابری جنسیتی است.

  خواندن گذشته و نوشتن آینده به مثابه توانمندسازی ۷۵۸ میلیون نفر بزرگسال بی سواد و بازگرداندن کودکان بازمانده از تحصیل و ترک تحصیل میان پایه ابتدایی به مدرسه و احیای مغزها با بذر سوادآموزی می باشد و میوه این درخت، توانمند ساخن انسان ها خواهد بود.

  خواندن گذشته و نوشتن آینده یعنی توانمند ساختن بیش از ۲۵۰ میلیون نفر کودک که حدود نیمی از آنها حتی چهار سال هم به مدرسه رفته اند اما قادر به خواندن حتی یک جمله هم نیستند.

  خواندن گذشته و نوشتن آینده، نوید رعایت حقوق بشر و حفظ کرامت انسانی و صلح و کشف استعدادهای مدفون زیر خروارها خاک بی سوادی را می دهد.

  در جمهوری اسلامی ایران با عنایت ویژه، از فعالیت ها و برنامه های سوادآموزی حمایت و پشتیبانی و راهبری می شود و آن را حقی برای همه می دانند.

  نمونه ای از آن را در پیام بنیانگذار و رهبر کبیر جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی (ره) مبنی بر تشکل نهضت سوادآموزی می‌بینیم که در هفتم دی ماه ۱۳۵۸ در فرمان تاریخی خویش می فرمایند: «از جمله حوائج اولیه برای هر ملتی در ردیف بهداشت و مسکن و بلکه مهمتر از آنها آموزش برای همگان است.»

  و رهبر فرزانه و حکیم انقلاب اسلامی حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای تحول در نظام آموزش و پرورش را با تاکید بر ریشه کن کردن بی سوادی می دانند و می فرمایند: «تحول در نظام آموزش و پرورش مبتنی بر فلسفه تعلیم و تربیت اسلامی در جهت رسیدن به حیات طیبه (زندگی فردی و اجتماعی مطلوب اسلامی) و رشد و شکوفایی استعدادهای فطری و ارتقای کیفی در حوزه های بینش، دانش، مهارت، تربیت و سلامت روحی و جسمی دانش آموزان با تاکید بر ریشه کن کردن بی سوادی.»

  به مناسبت روز جهانی سوادآموزی برای شتاب بخشی به حرکت عظیم و موثر و آینده‌ساز سوادآموزی پیشنهادهایی به این شرح برای اجرا در سطح بین الملل و کشور عزیزمان جمهوری اسلامی ایران مطرح می‌شود:

  ۱-ایجاد شبکه گسترده ملی آموزش زنان خانه دار در جهت آموزش برای همه به عنوان مهمترین و موثرترین رکن گروه بزرگسالان کشور در راستای تلاش برای تربیت خانواده هایی اسلامی ایرانی در تراز جهانی

  ۲-دستورکار قرار گرفتن سوادآموزی در کمیته تخصصی حقوق بشر زن و خانواده اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی

  ۳-تشکیل گروه خبرنگاران داوطلب حامی سوادآموزی

  ۴-برنامه‌ریزی برای اجرای دستور رهبر معظم انقلاب اسلامی که به مسئولان فرمودند: باید ترتیبی داده شود که داشتن گواهینامه دوره ابتدایی حداقل یک چیز واجب شمرده شود مثل داشتن شناسنامه

  ۵-ایجاد معاونت یا مشاور رئیس محترم جمهور خاص آموزش بزرگسالان و اقسام سواد

  ۶-تهیه و تصویب قانون مدون و منسجم در مجلس محترم شورای اسلامی برای تشویقات و الزامات در برنامه ششم توسعه

  ۷-شفاف سازی وضعیت سطح سواد مردم در آمارگیری و به عبارتی رفع نقص در روش های شمارش تعداد افراد بیسواد

  ۸-رسانه ها به ویژه صدا و سیما باید ورود جدی و با اولویت نسبت به برنامه های سوادآموزی داشته باشند.

  ۹-نیاز به برنامه مدون، منظم و منسجم برای آموزش اتباع خارجی بیسواد

  ۱۰-تقویت باور بعضی از دستگاه های دولتی و غیردولتی برای تشویق، دعوت، جذب و آموزش بیسوادان مخاطب

  ۱۱-در راستای اهداف انسداد مبادی بی سوادی ضرورت دارد تلاش و برنامه ریزی و حمایت مادی و معنوی برای آموزش کودکان کار، بدسرپرست و بی سرپرست و معلولان جسمی و حرکتی، جلوگیری از مردودی دانش آموزان دیرآموز و قابل توجه و تارکین میان پایه تحصیلی انجام شود

  ۱۲-برنامه ریزی برای پذیرش و شنیدن نقد برنامه های سوادآموزی کشور البته با ارائه راهکارها توسط نقادان و صاحبان نظر

  ۱۳-برنامه ریزی و تلاش برای تقویت همکاری و همراهی اعضای باسواد خانواده برای تشویق و آموزش به اعضای بیسواد

  ۱۴-محتوای آموزشی پیش از آنکه با رویکرد و لعاب سوادآموزی باشد باید صبغه مهارت آموزی آن پررنگ‌تر باشد

  ۱۵-تعیین مرجعی قانونی برای شناسایی و بازگرداندن دانش آموزان ترک تحصیل میان پایه ابتدایی و کودکان لازم التعلیم بازمانده از تحصیل به مدرسه

  بشارت باد بر تمامی حامیان، یاری گران و خادمین بی ادعای عرصه سوادآموزی و آموزش بزرگسالان، تعلیم و تربیت و آموزش و پرورش که پیامبر اعظم حضرت محمد مصطفی (ص) در وصف جایگاه و خدمت آنان می فرمایند: هر کس طالبان علم را یاری کند دوستدار پیامبران و با آنان است (مفاتیح الحیات صفحه ۳۵۹).

  این سایت صرفا مطالب مرتبط با کارآفرینی را جمع آوری نموده و به هیچ وجه در پی تایید و یا رد محتوای آنها نیست.
  برچسب ها :کارآفرینی