اخبار تازه

پربازدید ها

  کد خبر ۱۷۹۷ انتشار : ۱۵ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۰۲

  همیاری مسوولان و نهادهای دولت یازدهم برای توانمندسازی زنان مناطق محروم

  تهران- ایرنا- زنان روستایی و عشایری طی سال های گذشته برکنار از رسیدگی و توجه کافی، با چالش های ناشی از محرومیت دست به گریبان بوده اند. طی سه سال گذشته اما معاونت امور زنان و خانواده دولت یازدهم با همکاری وزارت جهاد کشاورزی گام های مهمی را در زمینه توانمندسازی این زنان و پاسخ به مطالباتشان برداشته است.

  یکی از مهم ترین دستورهای کار معاونت امور زنان و خانواده، توجه ویژه و رسیدگی به وضعیت زنان در مناطق محروم و روستاها است. بر همین مبنا، این معاونت در طول سه سالی که از آغاز به کار دولت یازدهم می گذرد، تلاش کرده تا با همراهی و همکاری دیگر نهادها و دستگاه ها اقدام های موثری را در این زمینه صورت دهد.
  در این میان، وزارت جهاد کشاورزی یکی از نهادهایی است که معاونت امور زنان و خانواده با استفاده از ظرفیت های آن هدف آموزش زنان و دختران روستایی و عشایر را دنبال کرده است. همچنین، بر اساس تفاهمنامه هایی که بین این 2 نهاد به امضا رسیده، وزارت جهاد کشاورزی متعهد به برنامه ریزی در حوزه توسعه و ساماندهی امور اقتصادی و معیشتی با اولویت ساماندهی مشاغل خانگی شده است. هدف از اجرای این تفاهمنامه ها توانمندسازی زنان صاحب ایده و تسهیلگران توسعه روستایی از راه آموزش های نوآوری، خلاقیت و کارآفرینی بود که فاز نخست آن در سه استان اصفهان، چهارمحال و بختیاری و مرکزی اجرا شد.
  تقویت صندوق های اعتبار ویژه زنان روستایی، آموزش کسب وکار پایدار به زنان روستایی و هم افزایی منابع و امکانات و استفاده از ظرفیت های مشترک نهادهای اجرایی از دیگر اهداف مشترک این 2 دستگاه دولتی برای رسیدگی به وضعیت زنان روستایی و عشایری پاسخ به مطالبات آنان بوده است.

  ** هم افزایی منابع در راستای توانمندسازی زنان
  هم افزایی منابع و امکانات و استفاده از ظرفیت های مشترک عنوان تفاهمنامه ای است که در سال 1393 میان معاونت امور زنان و خانواده و وزارت جهاد کشاورزی به امضا رسید.
  مهمترین اهداف این تفاهمنامه تقویت، ترویج، توسعه و نهادینه سازی مفهوم عدالت جنسیتی در برنامه ریزی های مرتبط با زنان روستایی و عشایر کشور با تاکید بر برنامه ششم توسعه، تحقق ماده 230 برنامه پنجم توسعه برای اجرایی سازی برنامه جامع توسعه امور زنان و خانواده، توسعه تعاونی ها و تشکل های مردم نهاد ویژه زنان روستایی و عشایری و شبکه سازی فعالیت ها، تقویت نقش زنان روستایی و عشایری در توسعه پایدار کشاورزی و روستایی و ارتقای دانش، مهارت و توانمندیهای فردی، اجتماعی، خانوادگی و حرفه ای تعیین شده تا بر مبنای این هدف گذاری ها وضعیت زنان در مناطق محروم به صورت کلان مورد توجه و رسیدگی قرار گیرد.

  **آموزش و مهارت افزایی در جهت توانمندسازی زنان روستایی
  همچنان که اشاره شد، توسعه امور اقتصادی و معیشتی با اولویت ساماندهی مشاغل خانگی یکی از تفاهمنامه های معاونت امور زنان و خانواده با وزارت جهادکشاورزی بود؛ فرایندی که از سال 1392 یعنی نخستین سال فعالیت دولت یازدهم با هدف توانمندسازی زنان صاحب ایده و پیشگام در جهت توسعه روستایی کلید خورد.
  در اجرای این طرح وزارت جهاد کشاورزی متعهد شد که آموزش 140 تَن از زنان دارای ایده های کارآفرینی، فارغ التحصیلان کشاورزی و پویشگران توسعه روستایی را بر عهده بگیرد؛ طرحی که هوده آن تشکیل هشت خوشه شغلی، سه بانک ایده، یک بانک کسب و کار و پنج صندوق اعتبار خرد در استان های مرکزی، چهارمحال و بختیاری و اصفهان بود.
  آموزش تولید کودهای آلی، محصولات سالم و بدون مواد شیمیایی و سموم در راستای امنیت غذایی به 1920 تَن از اعضای صندوق های ویژه زنان روستایی در 31 استان، از دیگر اقدام های معاونت امور زنان و خانواده با همکاری جهاد کشاورزی بود. تفاهمنامه مبنای این همکاری ها در سال 1393 با هفت طرح و برنامه در حوزه توسعه و ساماندهی امور اقتصادی و معیشتی با اولویت ساماندهی مشاغل خانگی به امضا 2 نهاد رسیده و اجرایی شده است.

  ** تقویت صندوق های اعتبار ویژه زنان روستایی
  توسعه و تجهیز صندوق های اعتبار خرد زنان روستایی از اولویت های معاونت امور زنان طی سال های اخیر بوده است. بر همین اساس، حمایت از تشکیل 64 صندوق اعتبار خرد ویژه زنان روستایی در سراسر کشور و برگزاری دوره های عمومی ترویج کارآفرینی و خلاقیت، از دیگر عملکردهای معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری بود که با همکاری وزارت جهادکشاورزی صورت گرفت.
  همچنین توسعه و تجهیز صندوق های اعتبار خرد زنان عشایر و ایجاد 13 صندوق اعتبارات خرد ویژه زنان عشایری و آموزش 390 تَن ازاعضای این صندوق ها در شش استان بوشهر، خراسان شمالی، سیستان و بلوچستان، فارس، کرمان و گلستان هم در زمره اولویت های اقدام مشترک این معاونت با وزارت جهاد کشاورزی است.
  به موجب این طرح های مشترک، توسعه تعاونی ها و تشکل های مردم نهاد ویژه زنان روستایی و عشایری و شبکه سازی فعالیت ها، تقویت نقش زنان روستایی و عشایری در توسعه پایدار کشاورزی و روستایی و ارتقای دانش، مهارت و توانمندی های فردی، اجتماعی، خانوادگی و حرفه ای اجرایی شد.

  ** آموزش کسب وکار پایدار به زنان روستایی
  در سال 1394 موافقتنامه همکاری میان وزارت جهاد کشاورزی و معاونت زنان امضا و این وزارتخانه ملزم شد که با 2 طرح در حوزه توسعه و ساماندهی امور اقتصادی و معیشتی با اولویت ساماندهی مشاغل خانگی اقداماتی را انجام دهد که بخش هایی از آن اجرایی شده است و بخش هایی دیگر نیز تا پایان امسال اجرایی خواهد شد.
  آموزش و ترویج کارآفرینی و توسعه کسب و کار پایدار زنان روستایی و عشایری یکی از طرح هایی است که منجر به برگزاری کارگاه آموزشی با موضوع کارآفرینی، توسعه کسب و کار و بازاریابی و ارایه خدمات مشاوره در حوزه شبکه سازی، کارآفرینی و فناوری محصولات شد.
  کارآفرینی و فراوری محصولات برای 17 هزار و یکصد نفر از اعضای570 صندوق اعتبارات خرد زنان روستایی و عشایری، ایجاد اشتغال پایدار برای پنجهزار و 700 نفر، شبکه سازی در 10 استان منتخب با زیر پوشش قراردادن 100 صندوق اعتبار خرد و سه هزار نفر از اعضای این صندوق ها در سراسر کشور ثمره همکاری های مشترک در این زمینه است.
  آموزش مدیریتی، مهارت افزایی و اشتغال زایی اعضا و ارکان تعاونی های روستایی زنان نیز تعهد دوم وزارت جهاد کشاورزی به معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری در این زمینه است که در پایان اجرای کامل آن 1977 تَن از ارکان و اعضای تعاونی روستایی زنان در سراسر کشور از راه اجرای طرح آموزش مدیریتی، مهارت افزایی و اشتغال زایی اعضا و ارکان تعاونی های روستایی زنان تحت آموزش قرار می گیرند.
  همچنین برگزاری نمایشگاه های منطقه ای مشارکت زنان درتوسعه پایدار با تاکید براقتصاد مقاومتی و توان افزایی زنان روستایی و عشایری در بازاریابی محصولات تولیدی از دیگر دستورهای کار وزارت جهاد و کشاورزی با معاونت زنان و خانواده بود. برگزاری 6 نمایشگاه منطقه ای در 6 استان کشور به میزبانی استان های اصفهان، البرز، خراسان رضوی، فارس، کرمانشاه و گیلان را نیز می توان از دستاوردهای تفاهمنامه 2 نهادهای دولتی یادشده به شمار آورد.
  **گروه پژوهش و تحلیل خبری
  پژوهشم**9294**9279

  این سایت صرفا مطالب مرتبط با کارآفرینی را جمع آوری نموده و به هیچ وجه در پی تایید و یا رد محتوای آنها نیست.
  برچسب ها :کارآفرینی