اخبار تازه

پربازدید ها

  کد خبر ۱۷۹۱ انتشار : ۱۴ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۳۹

  'برگشت' با برگشت!

  تهران - ایرنا- پایگاه خبری فرارو در یادداشتی نوشت: در بازار، کاسبان چک را از دستی می گیرند و به دست دیگر می دهند. در زمانه ای که بین افراد اعتماد بیشتری وجود داشت و بازار و نقدینگی در کسب و کار بیشتر و کلاهبرداری کمتر بود؛ چک در عمل حکم پول نقد را داشت. اما کم کم به دلیل مسائل مختلف اقتصادی و اجتماعی این برگه کاغذ ارزش و اعتبار خود را از دست داد و این روزها شاید چک ها تنها در شهرهای کوچک که اعتماد مردم به یکدیگر همچنان پابرجاست، ارج و قرب داشته باشند.

  در ادامه این یادداشت به قلم بامداد لاجوردی می خوانیم: بدون تردید در شهرهای بزرگ چک ها اعتبار و کارکرد پیشین خود را از دست داده اند یا فرد باید سال ها با طرف معامله کار کرده و به او مطمئن باشد در غیر این صورت از او می خواهد چک ضمانتی و رمزدار به او بدهد؛ برگه هایی که دلالت بر وجود سرمایه و پول نقد در حساب بانکی طرف معامله دارد اما حقیقت این است که در وضعیت فعلی اقتصاد هم که پول نقد کم شده است و حساب های بانک همیشه پر پول نیستند، این چک های زمان دار هستند که دست به دست می شود تا موعد آن برسد و به پول تبدیل بشوند.

  به طور خلاصه، به گردش درآمدن چک ها متضمن اعتمادی ضمنی میان صادر و دریافت کننده چک است. اعتمادی که اگر مخدوش شود به صورت زنجیروار و مسلسل وار جامعه را درگیر می کند چرا که همانطور که گفته شد، چک در دست کاسب و بازرگان نمی ماند و در اصطلاح معروف «او چک دیگران را خرج می کند».

  محمد امین قانعی راد، جامعه شناس و عضو انجمن جامعه شناسی معتقد است، چک ها در وهله اول روی مسائل اقتصادی اثر می گذارند و در گام دوم بر اعتماد اجتماعی و مسائل جامعه موثر هستند. قانعی راد معقتد است نهادهای صنفی و مدنی می توانند در به گردش درآوردن چرخ اقتصاد سهم مهمی داشته باشند.

  چک های برگشتی شاخصی اقتصادی
  میزان وصول و برگشت چک ها شاخصی اقتصادی است. به همین جهت است که بانک مرکزی ایران متولی اعلام این آمار است البته ناگفته نماند نه تنها در ایران بلکه در بسیاری از کشورهای دیگر تیز متولی اعلام این آمار بانک مرکزی است. بر همین اساس به گزارش پایگاه خبری استارتاپ های ایران به نقل از ایسنا، تازه ترین آمارها حکایت از برگشت 2.4 میلیون فقره چک برگشتی تا مبلغ 30 هزار میلیارد تومان در سه ماهه اول امسال دارد.

  قانعی راد درباره این آمارها می گوید: «جزئیات این آمارها نیز باید مشخص شود تا تحلیلی جامع ممکن باشد. ما نمی دانیم چه تعداد از این چک های برگشتی ناشی از کلاهبردای، چه تعداد ناشی از ریسک فعالیت سالم اقتصادی و چقدر متاثر از شرایط رکود بوده است». وی باور دارد در تحلیل این آمار نباید همه افراد را یک کاسه در نظر گرفت و باید میان فعالین سالم اقتصادی و کلاهبرداران که همگی در پشت این آمار پنهان شده اند تمایز قائل شد.

  قانعی راد درباره تاثیر چک در اقتصاد به فرارو می گوید: «برای خارج شدن از شرایط رکود پول نیاز است؛ پول در اقتصاد همانند خون در رگ است و جریان پول در اقتصاد می تواند فضای اقتصاد را تازه نگه دارد.» وی معتقد است:« چک به عنوان نماد پول باید در اقتصاد جریان داشته باشد؛ چک ها باید قابل اعتماد باشند و از سوی طرفین معامله مورد پذیرش قرار بگیرند».

  به باور محمدامین قانعی راد، رشد چک های برگشتی هم علت و هم معلول شرایط اقتصادی است. وی در همین رابطه به فرارو گفت: «من به عنوان کنشگر اقتصادی مقصر نیستم چرا که سیکل روان نیست؛ وقتی چک وصول نمی شود در نهایت منبع مالی که قرار بود بدست فرد برسد تامین نمی شود و به تبع آن چرخه پول دچار خدشه می شود».
  عوارض جامعه شناسانه چک های برگشتی چیست؟

  کاهش اعتماد اجتماعی
  هرچه باشد وصول نشدن یک چک، یک دومینوی افتادن مهر ه های بزرگ است که اولین مهره آن نامعلوم است و اخرین مهره آن هم نامشخص.

  قانعی راد آمار 2.4 میلیون چک برگشتی در سه ماه نخست را از آن جهت حائز اهمیت دانست که به عقیده او این وضعیت منجر به مخدوش شدن رابطه حداقل 5 میلیون نفر شهروند با یکدیگر خواهد شد. وی در همین رابطه گفت: «این وضعیت منجر به بروز بی اعتمادی در چرخه فعالیت های اقتصادی می شود. هرچند این هم برای معامله گران روشن است که چک ها، همیشه درصدی از ریسک را به همراه خود دارد. ولی نباید از اهمیت عنصر اعتماد در مسائل اقتصادی نیز غافل بود»
  حالا وقتی چکی وصول نشد کلید درگیری ها و تنش ها و دلخوری ها میان طرفین معامله زده می شود و حتی ممکن خصومت و دلخوری تا جایی پیش برود که کار به دادگاه و مسائل حقوقی نیز برسد.

  عدم امکان برنامه ریزی بلند مدت
  کاسب ها و صاحبان مشاغل افق های دراز مدت را در برابر خود دارند. آنها باید تلاش کنند تا همواره آینده ای مطمئن و قابل دستیابی را برای خود در نظر بگیرند و با برنامه ریزی میان مدت و بلند مدت برای تحقق اهداف خود گام بردارند. به طور منطقی هم آنچه که در فعالیت اقتصادی و کارآفرینی حرف اول را می زند پول و سرمایه است. حال اگر چک های برگشتی افزایش پیدا کنند و ریسک معامله با چک افزایش پیدا کند در نهایت دستیابی به برنامه های دراز مدت فرد سخت و حتی ناممکن می‎ شود.

  قانعی راد معتقد است: «اگر کارآفرینی در برنامه ریزی خود دچار مشکل شود و نتواند مقدمات برنامه خود را فراهم کند نباید احساس شکست داشته باشد بلکه در این میان نهادهای میانجی و مدنی و حتی سازوکاری مانند بیمه ها باید وی را پشتیبانی کنند و این امکان را برای وی فراهم آورند تا فرد کارآفرین خود را احیاء کند».

  قانعی راد یادآور شد اگر کارآفرینی واهمه این را داشته باشد که ریسک کارش حتی ممکن است به قیمت زندانی شدن یا از دست دادن تمام سرمایه هایش شود منطقا به سمت کارآفرینی نخواهد رفت.

  وی معتقد است نهادهای صنفی بایستی در این امور نیز ورود پیدا کنند.
  در همین رابطه قانعی راد می گوید نهادهای میانجی و مدنی می توانند نقش مهمی در به گردش درآمدن چرخ اقتصاد ایفا کنند.

  راه حلی اجتماعی برای چک های بی محل
  محمد امین قانعی راد، جامعه شناس از یک راهکاری اجتماعی برای حل معضل چک های برگشتی سخن می گوید.

  وی در همین رابطه گفت: «نهادهای صنفی، دولتی و مدنی باید به دنبال رویه هایی باشند که صاحبان مشاغل و کارآفرینان را از سوق پیدا کردن به روش های غیرسالم مانند نزول و... برای بدست آوردن نقدینگی از دست رفته شان دور کند.» یه عقیده این استاد دانشگاه «نهادهای صنفی در هر گروه شغلی ای باید به دنبال روش هایی انسانی تر و مناسب تری باشند تا بتواند با در محیطی سالم از نظر اجتماعی و اقتصادی دست به میانجی گری میان طرفین چک بزند.»

  به عقیده وی نهادهای میانجی گر و مدنی خواهند توانست با روش های گفتگو، اقناع و ریش سفیدی اعتماد طرفین معامله را به یکدیگر حفظ کنند و هر صنف با توجه به منطق درونی خود، پول از دست رفته را به وی بازگردانند.

  وی در همین رابطه افزود: «نباید تا این به روش های قضایی و خشونت آمیز متوسل شد. این روش ها به اقتصاد و کارآفرینی لطمه می زند».

  این استاد دانشگاه می افزاید: «اتحادیه ها، صنوف و شوراهای حل اختلاف و... باید فعالیت کارآفرینی را حمایت کنند، چرا که کارآفرینی با ریسک همراه است». قانعی راد معتقد است اگر کارآفرینی که قصد خدمت و فعالیت سالم دارد، در شرایط ریسک حمایت نشود فعالیت های دلالی و ناسالم اقتصادی رشد پیدا می کنند و بسیاری به جای کارآفرینی به دنبال سودهای بانکی خواهند رفت.
  در پایان...
  بدون تردید نباید آمارهای چک های برگشتی را آماری صرفا اقتصادی دانست. این حجم از چک های برگشتی متاثر از شرایطی اجتماعی است و عوارض متعدد جامعه شناسانه نیز خواهند داشت. بنابراین برای حل و فصل آن نیز باید به راهکاری اجتماعی و اقتصادی دست یابیم.
  *منبع: پایگاه خبری
  ** اول ** 1337

  این سایت صرفا مطالب مرتبط با کارآفرینی را جمع آوری نموده و به هیچ وجه در پی تایید و یا رد محتوای آنها نیست.
  برچسب ها :کارآفرینی