اخبار تازه

پربازدید ها

  کد خبر ۱۷۸۵ انتشار : ۱۴ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۲۷

  استارت آپ‌ها گیج می زنند/ تاخیر در به روز رسانی قوانین نسبت به نوآوری فناوری

  خبرهایی در فضای مجازی مبنی بر مسدود شدن درگاه پرداخت الکترونیک برخی از استارت آپ های فعال دیده شد، خبرهایی که از سردرگمی استارت آپ ها در پی پیگیری مشکلات پیش آمده حکایت داشت.

  به گزارش پایگاه خبری استارتاپ های ایران به نقل از گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، تعدادی از استارت آپ ها ادعا می کنند که هنوز به روشنی نمی دانند که باید مجوز خود را از کجا دریافت کنند و در صورت پیش آمد اشکال، پس از انسداد احتمالی درگاه پرداخت خود به شاپرک یا مرکز توسعه تجارت الکترونیک مراجعه کنند.


  محمد رضا محمودیان در این باره گفت: حوزه پرداخت الکترونیک زمانی وجاهت پیدا می کند که قبل از آن اتفاق تجارت به وقوع پیوسته باشد. این تجارت می تواند الکترو نیک یا غیر الکترونیک باشد. مثلا زمانی که کالایی بوسیله تلفن خریده شده باشد یا بصورت حضوری در بازار خریده شده و پرداخت آن به زمان تحویل کالا درمنزل موکول شده باشد. پس اول باید تجارت به صورت الکترونیک یا غیر الکترونیک صورت بگیرد و بعد از آن پرداخت الکترونیک وجاهت پیدا کرده و صورت بپذیرد.


  این کارشناس بانکداری الکترونیک در ادامه افزود: هر فرآیندی که منجر می شود خریدار بدون حضور در محل فروشنده، اقدام به شناسایی کالا، انتخاب آن و خرید کند را تجارت الکترونیک نام دارد و از طرق مختلف مانند تلفن، اینترنت و موبایل صورت می گیرد و به یک پرداخت الکترونیک ختم می شود.


  در ایران حوزه ای از تجارت الکترونیک که بوسیله اینترنت صورت می گیرد پرطرفدارترین نوع تجارت الکترونیک است و برای آن بستری قانونی در نظر گرفته شده است. بستری که در واقع مصوبه شورای امنیت است که در این مصوبه جایی به نام مرکز توسعه تجارت الکترونیک را موظف به ساماندهی خرید و فروش در حوزه اینترنت یا تجارت الکترونیک مبتنی بر اینترنت را ساماندهی کند. البته ارکان دیگری نیز در این امر دخیل هستند اما اصل ساماندهی بر عهده مرکز توسعه تجارت الکترونیک است.


  وی در ادامه افزود: مرکز توسعه تجارت الکترونیک بر اساس این مصوبه و بر اساس اساسنامه خود سازوکاری را فراهم کرده است که در نماد اعتماد الکترونیک تبلور پیدا کرده است. این نماد اعتماد الکترونیک به سایت هایی اختصاص داده می شود که مبادرت به خرید و فروش کالا در اینترنت می کنند. البته مرکز توسعه تجارت الکترونیک الزاماتی در نظر گرفته است که در مرکز دبیرخانه توسعه تجارت الکترونیک به بررسی آنها می پردازد.


  وزارتخانه های زیادی در این دبیرخانه عضو هستند که می توان به وزارت اطلاعات، پلیس فتا، وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، وزارت جهاد کشاورزی، وزارت ارشاد و هر وزارتخانه ای که در سطح حاکمیت مسئولیت ساماندهی یک حوزه تجاری را دارد نام برد. به عنوان مثال اگر قرار باشد بخش های خیریه ساماندهی شده و در حوزه اینترنت فعالیت خیرخواهانه انجام دهند و به واسطه این درخواست سازمان بهزیستی نیز درگیر موضوع شده و به این دبیرخانه دعوت می شود تا در پروسه صدور مجوز این تجارت الکترونیک که به پرداخت الکترونیک ختم
  می شود حضور داشته باشد.


  محمودیان با اشاره به اینکه تمام اقداماتی که باید در حوزه تجارت الکترونیک و در بخش اینترنتی آن صورت بگیرد، سازماندهی شده است و سازوکار آن فراهم شده و در قالب نماد اعتماد تبلور پیدا کرده است افزود: این حوزه تجارت الکترونیک که شامل سایت های اینترنتی می شود برای دریافت نماد اعتماد ملزم به رعایت الزاماتی هستند. این الزامات از بخش های مختلفی تشکیل شده که به ترتیب باید انجام بپذیرد.


  اولین گام برای اعطای نشان اعتماد به یک تجارت الکترونیک شناسایی خود درخواست دهنده است. شناسایی که توسط دفاتر اسناد رسمی و به نیابت از مرکز توسعه تجارت الکترونیک صورت می گیرد.

  دومین مرحله احراز مکان مندرج در معرفی نامه است و این کار توسط مکانیسم های الکترونیکی صورت می گیرد. برقراری تماس با شماره ای مشخص و با استفاده از شماره قید شده در درخواست مورد بررسی یکی از این راه هاست. بررسی توسط پلیس فتا و یا ارسال کد هایی خاص به آدرس پستی ثبت شده و درج آن کد خاص در سامانه نماد اعتماد را می توان به عنوان راه های دوم و سوم نام برد. و همه این کارها تنها برای احراز هویت فردی و نیز احراز هویت مکانی درخواست دهنده صورت می گیرد.

  مسایل دیگری مانند امنیت سایت، بیمه معاملات و قابلیت برگشت خرید و دیگر قوانین موجود در حوزه تجارت الکترونیک نیز مورد بررسی قرار می گیرند.این کارشناس بانکداری الکترونیک افزود: اگر شخصی این مراحل را طی کرده و بتواند برای تجارت خود در حوزه الکترونیک نماد اعتماد را بگیرد به سراغ شاپرک می رود و با استناد به شناسایی صورت گرفته توسط ارگان های حاکمیتی درخواست درگاه پرداخت الکترونیکی را می دهد.

  شاپرک نیز با استناد به موئلفه هایی که نماد اعتماد بر روی آنها کار کرده است به این واحد صنفی درگاه پرداخت اینترنتی را واگذار کرده تا این واحد صنفی فعالیت خود در زمینه مورد درخواست در حوزه اینترنت را آغاز و وجه اجناس یا خدمات خود را با استفاده از این درگاه دریافت کند.

  شاپرک نیز در این میان پروتکل های خود را دارد و اگر سایتی که اقدام به فروش کالا یا خدمات در حوزه اینترنتی کرده است استانداردهای لازم را نداشته باشد، درگاه پرداخت را واگذار نمی کند و اگر این کار قبلا انجام داده باشد آن درگاه را خواهد بست. کار انسداد درگاه پرداخت به صورت مستقیم توسط شاپرک انجام نمی شود و انسداد آن را شاپرک به شرکت های دارای مجوز از بانک مرکزی واگذار می کند.

  منبع: ابتکار

  این سایت صرفا مطالب مرتبط با کارآفرینی را جمع آوری نموده و به هیچ وجه در پی تایید و یا رد محتوای آنها نیست.
  برچسب ها :استارتاپ