اخبار تازه

پربازدید ها

  کد خبر ۱۷۱۶ انتشار : ۵ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۰۰:۱۸

  دمیدن روح امید به کالبد نحیف اقتصاد محلات در دولت یازدهم

  خمین - ایرنا -محلات به عنوان قطب تولید سنگ نما،ماهی زینتی و گل و گیاهان زینتی کشور مطرح است که به دلیل جنگ تحریمی دستخوش چالش ها و مشکلات متعددی شده بود و دولت یازدهم توانست با راهبردهای هدفمند به کالبد نحیف حوزه اقتصادی آن روح دوباره بدمد و امید، پویایی به آن هدیه دهد.

  در سایه پسابرجام افق روشنی در صنعت خوشه سنگ ،گل و گیاه ، تریکو و آبزیان زینتی این شهرستان ایجاد شده و ستاد اقتصاد مقاومتی در کنار تشکل های حوزه خصوصی و کارافرینان می کوشند تا رکود را از چهره مزیت های اقتصادی این خطه بردارند و به سمت رونق و توسعه پیش بروند.
  ثبت نشان ملی و بین المللی سنگ تراورتن برای شناسنامه دار کردن مزیت سنگ محلات در جهان، راه اندازی کنسرسیوم صادراتی خوشه سنگ و گل و گیاه زینتی، گشایش نمایندگی گمرک ، عقد تفاهم همکاری تجاری با اتاق مشترک بازرگانی ایران و افغانستان و تفاهم نامه با شرکت ویرمن هلند از جمله اقدامات موثر دولت یازدهم برای توسعه تجارت و افزایش صادرات در مزیت های اقتصادی در شهرستان محلات است.
  فرماندار محلات گفت: افق روشنی در صنایع گل و گیاه، خوشه سنگ، تریکو و ماهیان زینتی این شهرستان در دولت یازدهم به وجود آمده و با تدابیر اندیشیده شده همه تلاش بر این است که صنایع از رکود عبور کنند و به سمت توسعه صادرات پیش بروند.
  سید احمد سجادی گفت: دعوت از سفرای عراق و تاجیکستان، فراخوان از 16 رایزن اقتصادی ایرانی در کشورهای هدف صادراتی، عقد تفاهم نامه با کشورهای هدف صاراتی، توجه به تقویت زیرساخت های تجاری و صاداراتی نظیر گمرک و کنسرسیوم گل و گیاه و سنگ از تدابیری است که در سه سال فعالیت دولت در این منطقه هدفگذاری شده و به بار نشسته است.
  وی بیان کرد: سیاست های اعمال شده در حوزه رونق مزیت های اقتصادی محلات موجب شد تا تولید سنگ نما در این شهرستان از مرز 12 میلیون دلار در سال بگذرد و این درشرایطی است که تولید در این محصول در دولت های گذشته به شش میلیون دلار نیز نمی رسید.
  وی توضیح داد: تفاهم نامه همکاری برای تبادل تجاری گل و گیاه بین شهرستان محلات و کشور هلند امضا شده و همه تلاش بر این است تا بخش خصوصی جایگاه و توان مانور در تولید و تجارت با کیفیت سنگ تزئینی و نما را بیابد.
  سجادی افزود: مدیران شرکت تجاری گل ویرمن هلند با سفرهای پی در پی به شهرستان محلات در فصل بهار امسال و بررسی توانمندی این شهرستان در تولید گل و گیاه متقاضی گل این شهرستان شده اند.
  وی ادامه داد: اکنون تعاونی گل و گیاه این شهرستان در حال رایزنی و مکاتبه با نماینده این شرکت خارجی است تا با انعقاد تفاهم نامه همکاری تبادل تجاری گل انجام شود.
  فرماندار محلات بیان کرد: بر اساس این تفاهم نامه در زمینه نهاده های تولید، فناوری و بازاریابی همکاری می شود.
  سجادی در ارتباط با شرکت ویرمن گفت: این شرکت در سال 1945 تاسیس شده و به واردکنندگان و فروشندگان بزرگ صنعت گل در سراسر دنیا خدمات ارائه می کند.
  فرماندار محلات گفت: این فرمانداری به نمایندگی از تجار و فعالان اقتصادی محلات با اتاق مشترک بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران و افعانستان تفاهم نامه امضا کرده است.
  وی افزود: با توجه به نقش صنعت و بازرگانی در تسهیل فرآیند توسعه و پیشرفت کشورها و وجود مزیت هایی همچون تاریخ، فرهنگ، مذهب، زبان، مرز و برای اجرایی شدن توانمندی های صنعتی ،کشاورزی و خدماتی محلات و افغانستان این تفاهم نامه به امضاء رسید.
  سجادی گفت: محلات ضمن بررسی شرایط موجود و مزیت های قابل سرمایه گذاری، اجرای طرح ها و برنامه های تجاری و اقتصادی اتاق را در دستور کار قرار داده و برای ترغیب و تشویق صنعتگران و تجار خود برای تامین نیازهای اقتصادی اتاق بازرگانی تلاش می کند.
  فرماندار محلات با بیان اینکه 12 درصد از سنگ تراورتن دنیا در این شهرستان تولید می شود گفت: نشان جغرافیایی سنگ نمای تراورتن این شهرستان به خاطر جایگاهی که این بخش دارد، سنگ نمای تراورتن محلات در مرحله ثبت ملی است و با انجام این مرحله، وارد مراحل ثبت نشان جغرافیایی می شود.
  سجادی افزود: نشان ( لوگو ) یکی از مدارکی است که برای ثبت جغرافیایی سنگ محلات باید به اداره ثبت مالکیت های معنوی ارائه شود، بر این اساس فعالان اقتصادی حوزه سنگ و معدن محلات نشان برگزیده خود را همراه با سایر مدارک و مستندهای لازم برای اداره ثبت مالکیت های معنوی ارسال کردند.
  وی اظهار کرد: با ثبت نشان جغرافیایی سنگ تراورتن محلات ضمن هویت بخشی به کالا واجد نشان، می توان از آثار حمایتی این ثبت و حقوق آن در رونق تجاری بازارهای داخلی و بین المللی بهره مند شد.
  دبیر کل کانون سنگ ایران گفت: تشکیل کنسرسیوم (مجموعه ای منسجم برای تامین نیاز یک هدف) صادرات سنگ استان مرکزی در محلات با هدف توسعه تولید، صادرات و تحقق اقتصاد مقاومتی دستاوردی مهم و زیربنایی است که در دولت یازدهم انجام شد.
  حسین سروش گفت: این مجموعه جزء یکی از پیشروترین کنسرسیوم ها در کشور است با همکاری شرکت شهرک های استان مرکزی تشکیل شده است.
  وی بیان کرد: با تشکیل کنسرسیون صادرات خوشه سنگ، چشم انداز مطلوبی برای آینده صنعت سنگ استان مرکزی با محوریت محلات ایجاد می شود و روند صادرات را تسهیل می شود.
  وی بیان کرد: صادرات بهترین راه توسعه و نجات از رکود صنعت سنگ است و توانمندی های بسیار زیادی در محلات است که درصد ناچیزی از این پتانسیل ها در چرخه صادرات قرار می گیرد.
  سروش افزود: بهترین راه عبور از این وضعیت رکود بازار و استفاده بهینه از توانمندی محلات در سنگ، توسعه صادرات است و برای تحقق این هدف کنسرسیون صادرات خوشه سنگ تشکیل شد.
  وی بیان کرد: بازاریابی و فروش، ایجاد یک مرکز اختصاصی بازرگانی و تجاری سنگ، برندسازی، طراحی لوگو و افزایش حس مشارکت و هم افزایی ازفعالیت های مهم این کنسرسیوم است.
  سروش، به برنامه های هدفگذاری برای توسعه صادرات سنگ در سال جاری پرداخت و خاطرنشان کرد: صنعتگران سنگ محلات در نمایشگاه سنگ روسیه که خرداد ماه امسال برای تصاحب بازار پر مصرف سنگ این کشور تشکیل می شود، شرکت کردند.
  وی بیان کرد: نیمی از فضای تخصیصی نمایشگاه سنگ مسکو به ایران تعلق دارد که محلاتی ها به عنوان نماینده عمده در آن حضور یافتند.
  سروش گفت: شرکت تولید کنندگان سنگ محلات در نمایشگاه سنگ ورونا در ایتالیا، قزاقستان، ترکیه، عراق و افغانستان از دیگر برنامه های امسال برای توسعه صادرات سنگ محلات است.
  وی ادامه داد: دو درصد از سنگ تزئینی و 12 درصد از سنگ تراورتن دنیا در شهرستان محلات تولید می شود.
  وی بیان کرد: این منطقه پتانسیل تولید و عرضه 18 میلیون متر مربع سنگ فراوری شده را دارد و در صورتی که 30 درصد این میزان صادرشود سالانه به 100 میلیون دلار ارز عاید کشور می کند.
  معاون پژوهشکده ملی گل و گیاهان زینتی گفت: در دولت تدبیر و امید صادرات گل از شهرستان محلات به کشورهای دیگر رونق گرفت.
  محمد رضا شفیعی افزود: دو هیات از فعالان صنعت گل و گیاه محلات به کشورهای روسیه و هلند اعزام شدند.
  وی بیان کرد: برای نخستین بار گلکاران شهرستان محلات از کشور ایران گل های تولیدی خود را درنمایشگاه بین المللی گل مسکو عرضه می کنند.
  وی اظهار کرد: نمایشگاه گل مسکو هشتم شهریور ماه امسال به مدت سه روز برگزار می شود.
  وی ادامه داد: در این نمایشگاه گلکاران محلات گل های گلدانی، آپارتمانی و فضای باز خود را در قالب یک غرفه عرضه می کنند.
  وی بیان کرد: همه مقدمات حضور ایران به منظور بازاریابی و توسعه صادرات گل و گیاه زینتی در این نمایشگاه بین المللی توسط کنسرسیوم محلات انجام شده است.
  شفیعی بیان کرد: در شهرستان محلات یک کنسرسیوم بوجود آمده متشکل از چند نفر حقیقی و حقوقی که با انسجام و هماهنگی روند حضور در این نمایشگاه بین المللی در روسیه را برعهده گرفتند.
  وی گفت: کشور روسیه دومین وارد کننده گل و گیاه به ویژه گلهای شاخه بریده است که نیاز خود را هلند، اکوادر، اسرائیل و کنیا تامین می کرد.
  شفیعی بیان کرد: این کشور سالانه دو تا سه میلیارد دلار گل و گیاه وارد می کند در صورتی که همه صادرات گل و گیاه ایران در سال 40 تا 50 میلون دلار است.
  وی گفت: به دلیل کیفیت پایین گل های تولیدی وارداتی از این چهار کشور و از طرف دیگر گرانی محصول خیلی برای روسیه مقرون به صرفه نیست.
  معاون پژوهشکده ملی گل و گیاهان زینتی در محلات گفت: به همین دلیل بیشتر نیاز خود را از کشور ترکیه وارد می کرد که با قطع ارتباط با کشور ترکیه تمایل به وارد کردن گل و گیاه از کشور ایران پیدا کرد.
  شفیعی افزود: در صورتی که محلات بتواند در سایه سیاست های هدفمند دولت بخشی از نیاز گل و گیاه این کشور را تامین کند تحول چشمگیری در صنعت گل این شهرستان به وجود می آید.
  رئیس ایستگاه ملی تحقیقات ماهیان زینتی محلات افزود: صادرات ماهیان زینتی و آکواریم از محلات در دولت تدبیر و امید از مرز 800 هزار دلار سالانه گذشته است.
  مهدی رضایی افزود: طرح های زیر بنایی در دولت یازدهم در حوزه تولید و صادرات آبزیاندر این شهرستان کلید خورده است که تحول چشمگیری در صنعت آبزیان در قطب تولید ماهی زینتی کشور به وجود می آورد.
  وی بیان کرد: ساخت کارخانه تولید خوراک آبزیان و بزرگترین شهرک ماهیان زینتی کشور در محلات در دولت یازدهم آغاز شده است.
  مهدی رضایی افزود: کارخانه تولید خوراک آبزیان زینتی با ظرفیت 500 تن سالانه اولین واحد تولیدی از این دست در کشور است.
  وی بیان کرد: شهرک ماهیان زینتی در کنار دهکده گل و گیاه محلات در زمینی به وسعت 13 هکتار با پنج و نیم هکتار فضای کارگاهی و پرورش ماهیان زینتی در حال ساخت است.
  وی افزود: ظرفیت اسمی این شهرک سالانه 10 میلیون قطعه است که در 21 واحد پرورشی تولید می شود و با راه اندازی واحدهای پرورشی آن، برای بیش از 200 نفر فرصت اشتغال مستقیم فراهم می کند.
  رضایی گفت: در کنار این شهرک استخر تفریحی، ساختمان اداری، آزمایشگاه، سالن قرنطینه، باغ پرندگان، مسجد، ساختمان آموزش، آکواریوم عمومی برای ایجاد یک منطقه تفریحی - گردشگری پیش بینی شده است.
  رئیس ایستگاه تحقیقات ماهیان زینتی محلات گفت: با توجه به این که محلات رتبه اول در تنوع گونه های ماهیان زینتی و رتبه دوم تولید این نوع ماهیان را در کشور دارد، راه اندازی شهرک ماهیان زینتی در این شهرستان در دستور کار دولتمردان قرار گرفت.
  شهرستان محلات از توابع استان مرکزی با جمعتی 50 هزار نفر در فاصله 105 کیلومتری اراک قرار دارد که سرشار از منابع خدادای و بی نظیر در اقلیم و شرایط آب و هوایی است.
  7277/6013/
  گزارش از افسانه آروند

  این سایت صرفا مطالب مرتبط با کارآفرینی را جمع آوری نموده و به هیچ وجه در پی تایید و یا رد محتوای آنها نیست.
  برچسب ها :بازاریابی