اخبار تازه

پربازدید ها

  کد خبر ۱۶۵۷ انتشار : ۲۸ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۰۰:۰۶
  پای حرف مردم؛ به بهانه احیای نام قم در صنعت مبل کشور

  صنایع کوچک بومی، خوشه‌های صنعت قم را می‌بافند/"فرآوری"؛ حلقه مفقوده تولیدات استان

  با پا گرفتن خوشه توسعه و همکاری واحدهای کوچک، خوشه مبلمان قم نیز یک سالی است که پا گرفته و سعی دارد آرام آرام نام مصادره شده تولیداتش را از آن خود کند.

  به گزارش پایگاه خبری استارتاپ های ایران به نقل از خبرگزاری تسنیم از قم، صنایع خرد و کوچک کشور در سال‌های اخیر نام توسعه خوشه را به خوبی می‌شناسند. "در مدل توسعه خوشه‌ای تقویت ارائه‌دهندگان خدمات توسعه کسب و کار با عنوان BDS، در خوشه و ایجاد ارتباط هدفمند و پایدار آن‌ها با ذی‌نفعان از دیگر فعالیت‌های دفتر توسعه خوشه است" بر همین اساس بوده که استان قم نیز 5 خوشه توسعه کسب و کار همچون چاپ و نشر، فرش، سوهان، کفش، سنگ و مبل را برای توسعه این مشاغل و حفظ صنایع خرد استان در دستور کار داشته است.

  در این راستا خوشه مبل استان قم به‌عنوان سومین هدف در توسعه صنایع کوچک یکی از ظرفیت‌هایی است که توانسته توجه زیادی را به خود جلب کند. این صنعت خرد 4 هزار واحد صنعتی در این زمینه با ظرفیت اشتغال 20 هزار نفر را به‌طور مستقیم به خود اختصاص داده است. ظرفیتی که شاید تا چند سال پیش مغفول مانده بود اما اینک سعی کرده با همدلی و همکاری صنعت‌گران و تولیدکنندگان محصولات بومی را آنگونه که شایسته است با برند مختص خود عرض اندام کند.

  اگرچه در گذشته به جهت پراکنده‌کاری و خام‌فروشی این صنعت قدیمی قم به نام دیگر شهرها مصادره شده بود اما با پا گرفتن خوشه توسعه و همکاری واحدهای کوچک خوشه مبلمان قم نیز یک سالی است که پا گرفته و سعی دارد آرام آرام نام مصادره شده تولیداتش را از آن خود کند قدیمی‌ها و پیشکسوتان این حرفه اما از دغدغه‌ها و راه‌های رفته و کارهای مانده خود چنین می‌گویند.

  احیاء نام قم در صنعت مبل کشور

  به گفته رئیس اتحادیه درودگران قم، تولیدات صنعت مبل قم بعد از تهران بزرگ‌ترین تولیدکننده مبلمان کشور است و ادامه روند توسعه خوشه‌ای در ساماندهی واحدهای کوچک می‌تواند تاثیر به سزایی در بهبود بازار مبل قم داشته باشد.

  مجتبی صفایی که با همکاری 4 تولیدکننده دیگر اقدام به ایجاد برندی به نام خود، محصولات‌شان را عرضه کنند اظهار داشت: خام فروشی یکی از مهم‌ترین مشکلاتی است که این صنعت را در استان با مشکل جدی در سال‌های اخیر مواجه کرده بود اما با راه اندازی کارگاه‌های فراوری می‌تواند سود بیشتری عاید تولید کنندگان کند.

  این تولیدکننده مبل قم ارزش افزوده تولیدات را منوط به فرآوری محصولات و عرضه آن در بازارهای شهرهای دیگر و حتی بازاهای خارجی دانست و ادامه داد: خام‌فروشی محصولات سبب می‌شود تولیدکنندگان سود چندانی نبرند از همین رو با برندسازی و تمرکز بر فرآوری محصولات می‌تواند نام استان قم را در تولید مبلمان به طور شایسته‌ای مطرح کند.

  بهزاد متقیان اما از بی‌توجهی و ناآشنایی مردم با این صنعت بومی در استان انتقاد کرد و گفت: ما در شهر خودمان هم غریبیم و بسیاری از مردم از این توانمندی‌ها بی‌خبرند با این وجود به راه خود ادامه می‌دهیم.

  تولیدکننده مبل قم هم خام‌فروشی را عامل اصلی ناشناخته ماندن این صنعت دانست و تصریح کرد‌: با ایجاد چرخه تولید و فرآوری می‌توان ارزش افزوده حاصل از این صنعت را از آن استان کرد.

  کوتاه شدن دست دلالان با برندسازی و بازاریابی مشترک صنایع کوچک

  در این میان اما به اعتقاد عامل توسعه خوشه کسب و کار مبل قم، این صنعت در استان برای مطرح شدن و یافتن جایگاه واقعی خود نیازمند تعامل و انجام کارگروهی بودتا در ‌‌نهایت منجر  به رشد مالی و افزایش نقدینگی شود.

  امیر ولی با تاکید براینکه بازارهای صادراتی هدف بلندمدت خوشه مبل قم است تصریح کرد: وقتی فعالان درودگری استان با تعامل در این زمینه فعالیت کنند در نهایت با برندسازی و بازاریابی مشترک می‌توانند دست دلالان و واسطه‌هایی که کار خرید و فروش مواد اولیه را انجام می‌دادند کوتاه کنند.

  وی با بیان اینکه واسطه‌ها و دلالان با فروش مواداولیه با هزینه‌ای سنگین‌تر از یک سو و خام‌فروشی از سوی دیگر سبب شده بود سود نهایی عاید تولیدکننده نشود خاطرنشان کرد: اگرچه به شهر قم، ملایر و تهران اسکلت مبل با کیفیت را تولید می‌کنند اما استان قم در رده دوم قرار دارد و از آن به عنوان قطب تولید مبل کشور مطرح است.

  عامل توسعه خوشه مبل قم از بازاریابی برای تولیدات مبل استان در دیگر شهرهای کشور خبر داد و گفت: اگرچه ورود به بازارهای جهانی در حال حاضر هدف نیست اما اگر زمینه حضور در بازارهای خارجی باشد از آن استقبال می‌کنیم و تاکنون توانسته‌ایم در بازارهای عراق و عمان ورود کنیم.

  به گفته وی، کمبود نقدینگی، تهیه مواد اولیه، حضور دلالان در بازار و محدودیت بازار از مهم‌ترین مشکلات این صنعت در استان است در این راستا لازم است حمایت‌های لازم از تولید کنندگان با کنترل واردات و توسعه بازارهای صادراتی انجام شود.

  محمدرضا امینی ثابتاز فعالان صنعت مبل قم آگاهی صنفی را از دستاوردهای فعالیت خوشه مبل برشمرد و اظهار داشت: همین موضوع سبب شده که در تعاملات و کارگروهی موفق‌تر عمل کنیم.

  برندسازی اقبال مشتری را به تولیدات داخل به همراه دارد

  سید علی طباطبایی از تولیدکنندگان با سابقه مبل قم و پیشکسوت در صنعت درودگری است، وی مشکل صنعت مبل استان را در بخش تکمیل تولیدات دانست و تصریح کرد: با یافتن این حلقه مفقوده است که می‌توان جانی دوباره به این صنعت بخشید و تولیدکننده را برای ماندن در عرصه ترغیب کرد.

  وی با اشاره به اینکه رنگ‌کاری و رویه‌کوبی از مراحل فرآوری اسکلت مبل است که در صورت وجود آن در کنار کارگاه‌های تولیدی می‌تواند مانع خام‌فروشی شود، بیان کرد: در این سال‌ها نبود این بخش در صنعت مبل سبب شده بود ارزش افزوده تولیدات عاید خریدارانی شود که اسکلت خام را خریداری می‌کردند و به نام خود آن را فرآوری می‌کردند.

  طباطبایی براین نظر است، که برندسازی می‌تواند نظر مشتری را به تولیدات جلب کند چرا که تحت یک برند می‌تواند خدمات پس از فروش ارائه دهد و این موضوع اعتماد مشتری را به همراه دارد.

  فعال با سابقه مبلمان‌سازی قم با بیان اینکه دستیابی به بازارهای صادراتی در برنامه بلندمدت سبب توسعه این صنعت می‌شود خاطرنشان کرد: توسعه بخش تکمیل، ایجاد کارگاه‌های رنگ کاری و رویه‌کوبی، طراحی مدل‌های جدید، مطالعه بازار و امکانات موجود اقداماتی است که می‌تواند بیش از پیش سبب پیشرفت این صنعت شود.

  این سایت صرفا مطالب مرتبط با کارآفرینی را جمع آوری نموده و به هیچ وجه در پی تایید و یا رد محتوای آنها نیست.
  برچسب ها :بازاریابی