اخبار تازه

پربازدید ها

  کد خبر ۱۶۴۲ انتشار : ۲۶ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۴۶
  پای حرف مردم؛ به بهانه لزوم توجه مسئولان به کارآفرینی و مشاغل خرد

  نق زدن همیشه آسان‌ترین راه است/تقویت بازار کسب‌و‌کار خرد جان دوباره‌ای به اقتصاد می‌بخشد

  بیکاری و رکود اقتصادی مسئله‌ای است که کشور و به تبع آن استان قم را در بر گرفته اما شاید بتوان رونق و بها دادن به کسب‌و‌کار خرد را یکی از راهکارهای موثر برای رفع این معضل دانست.

  به گزارش پایگاه خبری استارتاپ های ایران به نقل از خبرگزاری تسنیم از قم، در سال‌های اخیر و به‌موازات رشد آمار بیکاری به‌خصوص در میان نسل جوانِ دانش‌آموخته، بحث لزوم ایجاد و تقویت کسب‌وکارهای خرد و زودبازده در اقتصاد کشور، جان دوباره‌ای گرفته است؛ کسب‌وکارهایی که با سرمایه کمتری نسبت به ایجاد کارخانه‌ها و کارگاه‌های عریض و طویل، می‌توان چندین جوان بیکار را دارای شغل کرد و اطمینان داشت که دستاورد و خروجی آن نیز با سرعت بیشتر و هزینه کمتری توأم است.

  مسلم است که راه‌اندازی چنین کسب‌وکارهایی در اشکال و قالب‌های گوناگون و به‌خصوص در مقیاس خانوادگی و خویشاوندی علاوه بر آن‌که تا حدود زیادی فشار ناشی از اشتغالزایی را از عهده دولت و حاکمیت برمی‌دارد، در ایجاد روحیه امیدواری در بین مردم و جوانان و نیز ارتقای سطح آرامش اجتماعی بسیار مفید مؤثر است.

  اعطای تسهیلات آسان و کم‌بهره

  در این میان آنچه لازم است این‌که مسئولان و دولتمردان زمینه‌ها و بسترهای شکل‌گیری چنین کسب‌وکارهای کوچکی به‌ویژه در اعطای تسهیلات آسان و با سود بانکی پایین به متقاضیان آن را باید مهیا کنند. صدالبته این سخن به معنای نادیده گرفتن اولویت‌ها درراه اندازی کسب‌وکار و به‌خصوص نظارت بر مصرف درست تسهیلات به‌منظور ایجاد شغل در محل مصرفی تعیین‌شده خود نیست.

  در حال حاضر نیز ناگفته پیداست چنانچه این مقدمات مهیا گردد، زمینه اشتغال بسیاری از جوانان جویای کار قمی فراهم می‌شود.

  به‌جای گرفتن ماهی، ماهی‌گیری را آموختم

  محمد شیخیان یکی از همین جوانان است که در سن 27 سالگی به همراه دو تن از دوستان خود در روستای خاوه، استخر پرورش ماهی به راه انداخته ست و گرچه هم‌اکنون دانشجوی رشته مدیریت بازرگانی است، اما در کنار تحصیل به این کار نیز با جدیتی هرچه‌تمام‌تر اشتغال دارد.

  وی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: حدود سه سال پیش به فکرم افتاد که در روستای محل زندگی‌مان، کسب‌وکاری راه‌اندازی کنیم و پس از مشورت با اقوام و آشنایان، طرح ایجاد استخر پرورش ماهی به ذهنم خطور کرد و در آغاز کار به همراه دو تن از دوستانم ازآنجاکه دیدیم بسیج سازندگی قم در راستای اقتصاد مقاومتی به متقاضیان این برنامه‌ها، تسهیلات ده میلیون تومانی می‌دهد، لذا تقاضا کردیم و در کمترین زمان موفق به دریافت این وام شدیم.

  وی افزود: بسیج سازندگی علاوه بر ارائه تسهیلات درزمینهٔ توجیه کار و نیز برگزاری کارگاه‌های آموزشی به ما کمک زیادی کرده که واقعاً جا دارد در همین‌جا از مسئولان آن کمال تقدیر و تشکر را داشته باشم.

  شیخیان ادامه داد: این‌گونه حمایت‌ها در سطح استان به‌ویژه روستاها و بخش‌های قم اگر باقدرت ادامه داشته باشد، قطعاً مشکل بسیاری از جوان‌ها و خانواده‌هایی که با فقر و بیکاری روبرو هستند را مرتفع می‌کند.

  مسئولان استان، فکری به حال کم‌آبی کنید

  وی البته یک درخواست نیز از مسئولان استان داشت و در ادامه گفت: با توجه به این‌که بسیاری از شغل‌ها همچون پرورش ماهی و کشاورزی و دامداری نیاز به آب کافی دارد و هم‌اکنون نیز بخش قابل‌توجهی از روستاهای قم به‌شدت با کمبود آب روبرو هستند، به همین خاطر از مسئولان استان می‌خواهیم که فکری برای حل مشکل کم‌آبی داشته باشند.

  وی افزود: حقیقتاً چنانچه این مشکل کم‌آبی و خشک‌سالی مرتفع نشود، نتیجه‌اش خالی شدن بسیاری از روستاهای قم از سکنه است و این‌که دیگر تسهیلات اشتغال‌زایی نیز به هر میزان که باشد، چندان برای ایجاد شغل فایده‌ای ندارد چراکه وقتی آب نباشد بسیاری از این کسب‌وکارها اصلاً پا نمی‌گیرد که حالا ببینیم به سوددهی لازم می‌رسد یا خیر.

  دست روی زانو گذاشتم و یا علی مدد

  رضا احمدی ، جوان 32 ساله‌ای است که به مدد تسهیلات اعطایی یکی از بانک‌های استان توانسته، مغازه لوازم الکتریکی برای خود در حوالی میدان امام(ره) راه بیندازد.

  وی نیز در گفتگو با خبرنگار تسنیم با اشاره به این‌که حدود سه سالی بیکار بوده است، اظهار داشت: پس‌ازاین که در رشته ادبیات از دانشگاه پیام نور فارغ‌التحصیل شدم ، خیلی علاقه داشتم که در مقطع کارشناسی ارشد به تحصیلاتم ادامه دهم اما به خاطر مشکلات مالی لازم بود که کاری برای خود دست‌وپا کنم. در این مدت به خیلی جاها وادارات و ارگان‌ها برای کار مراجعه کردم و بسیاری از آگهی‌نامه‌ها را می‌خواندم اما چندان فایده‌ای نداشت.

  راهنمایی یک دوست، جرقه کسب‌وکارم شد

  احمدی ادامه داد: پس از مدت‌ها خسته از این‌که چرا کار مناسبی پیدا نمی‌کنم، اتفاقی با یکی از هم‌کلاسی‌های دانشگاهم آشنا شدم و پس از سلام و احوالپرسی و گپ زدن متوجه شدم که او به همراه پدر و برادرش، مغازه خوار و بارفروشی در حوالی میدان شهید مطهری به راه انداخته و وضعش هم روبه‌راه است؛ در لابه‌لای صحبتمان گفت که برای آغاز به کار و تأمین اجناس و لوازم مغازه ، وام خوداشتغالی گرفته و من را هم ترغیب کرد که اگر دنبال کار هستم حتماً این کار را بکنم.

  وی افزود: من هم راستش ازآنجاکه قبل از ورود به دانشگاه، چند وقتی را در مغازه الکتریکی یکی از آشنایان کار می‌کردم، بدم نمی‌آمد که با استفاده از تسهیلات بانکی، یک کاری در همین زمینه برای خودم جفت‌وجور کنم، این‌طور شد که باراهنمایی هم‌کلاسی‌ام، به بانک مراجعه کرده و پس از یکی دو ماه پیگیری و رفتن و آمدن، بالاخره موفق شدم حدود 15 میلیون تومان وام بگیرم و با کمک پدرم ، مغازه را راه‌اندازی کردم.

  این جوان قمی این‌طور به صحبت‌های خود ادامه داد: طبیعی است که شروع هر کاری به‌خصوص در شرایط امروز بازار که خیلی تعریفی هم نیست، مشکلات خاص خودش را داشته باشد اما خدا کمک کرده و فعلاً باوجود کسادی نسبی بازار، خرج خودمان را درمی‌آوریم.

  وی در خاتمه صحبت‌های خود به نکته مهمی هم اشاره و تصریح کرد: به نظر من جوان‌های قمی خیلی نباید به دنبال کارهای دولتی و پشت‌میزنشینی باشند چراکه ظرفیتش بسیار محدود است اما اگر کار و باری بلد باشند یا در کلاس‌های فنی و حرفه‌ای آموزش لازم را ببینند می‌توانند در همین اوضاع نامناسب اقتصادی در حد توان، گلیم خود را از آب بیرون بکشند.

  آمار بیکاران قمی کاهش می‌یابد اگر

  صحبت‌های این دو جوان پیش‌تر بیکار و در حال حاضر کارآفرین قمی، نشان می‌داد که گرچه معمولاً در مواجهه با سختی‌ها و مشکلات و کمبودها، نق زدن همیشه آسان‌ترین راه است اما اگر با صرف فعل خواستن و گفتن یک "یا علی" مردانه ، کمربند همت را سفت بسته و عزم خود را برای غلبه بر مشکل بیکاری جزم کنیم، به نتایج بسیار خوبی دست خواهیم یافت.

  از این نکته نیز نمی‌توان و نباید غافل شد که صرف ایجاد چنین کسب‌وکارهای خردی، فی‌نفسه ارزشمند است و اگر این چرخه با حمایت مسئولان و نیز تقویت بعد آموزش کارآفرینی همراه شود، آمار بیکاری جوانان قمی در میان‌مدت و حتی کوتاه‌مدت، کاهش قابل‌توجهی خواهد یافت.

  این سایت صرفا مطالب مرتبط با کارآفرینی را جمع آوری نموده و به هیچ وجه در پی تایید و یا رد محتوای آنها نیست.
  برچسب ها :کارآفرینی