اخبار تازه

پربازدید ها

  کد خبر ۱۶۰۵ انتشار : ۲۰ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۲۷

  نرخ بیکاری دربین دانش آموختگان کهگیلویه وبویراحمدی 29.1 درصد است

  یاسوج - ایرنا- مدیرکارآفرینی و اشتغال اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کهگیلویه وبویراحمد نرخ بیکاری در بین دانش آموختگان این استان را با بالاترین میزان حدود 29.1 درصد اعلام کرد.

  آیت ارمغانی روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: بر اساس آخرین برآورد آماری تعداد دانش آموختگان دانشگاهی بیکار در این استان 15 هزار و 654 نفر است.
  وی بیان کرد: تعداد فارغ التحصیلان شاغل در این استان نیز 37 هزار و 331 نفر است.
  وی تعداد جوانان بیکار سنین 15 تا 24 سال در استان را نیز 6 هزار و 306 نفر اعلام کرد.
  وی میزان نرخ بیکاری فصلی در استان را نیز هم اکنون 17.7 درصد اعلام کرد و افزود: شهرستان گچساران با 22.3 درصد بیشترین و شهرستان دنا نیز با 11.9 درصد کمترین نرخ بیکاری در استان را دارا هستند.
  ارمغانی نرخ بیکاری در شهرستان های بویراحمد، کهگیلویه، بهمئی، لنده، چرام و باشت را نیز به ترتیب 17.8، 16.5، 20.6، 17.6، 15.1 و 15.7 درصد ذکر کرد.
  بر اساس آمار تعداد دانشجویان مشغول به تحصیل کهگیلویه و بویراحمد در سال 94 در دانشگاه ها وموسسه های آموزش عالی بیش از 52 هزارو 200نفر بود.
  ارمغانی اظهار کرد: یکی از عوامل تاثیرگذار در افزایش نرخ بیکاری کهگیلویه و بویراحمد تغییر ساختار جویندگان کار و جابه جایی این ساختار از افراد دیپلم و زیر دیپلم به دانش آموختگان دانشگاهی با انتظاراتی به مراتب بیشتر و نبود تناسب بین رشته های دانشگاهی و نیازهای بازار کار استان است.
  وی عنوان کرد: طرح کارورزی دانش آموختگان دانشگاهی راهکاری مناسب در این راستا بوده و الگوی توانمندسازی، اشتغال پذیری و کارآفرینی دانشجویان نیز از مهمترین راهکارهای وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در زمینه اشتغال دانش آموختگان دانشگاهی است.
  ارمغانی ابراز داشت: این الگو مجموعه ای از اقدام های منسجم و نظام مند است که به آشنایی گسترده و علمی دانشجویان با بازار کار و ایجاد تعامل سازنده بین دانشگاه و بازار کار منجر می شود.
  مدیر کارآفرینی و اشتغال اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کهگیلویه و بویراحمد و مدرس مدیریت تولید و کارآفرینی دانشگاه های یاسوج افزود: فرصت های شغلی در این استان محدود و استان نیز فاقد صنایع مادر است و تنها راه ایجاد فرصت های شغلی توسعه سرمایه گذاری با بهره گیری از توان بخش خصوصی خواهد بود.
  ارمغانی گفت: بخش خصوصی چالش های مربوط به خود را دارد و علاوه بر ضعف مالی سرمایه گذاران بومی و بالا بودن هزینه های تولید در مقایسه با سایر استان های کشور به دلیل کمبود زیرساخت های تولید از قبیل حمل و نقل و انرژی نارسایی های فضای کسب و کار نیز بخش عمده ای از مشکلات بخش خصوصی و از دلایل کمبود فرصت های شغلی در کهگیلویه و بویراحمد است.
  وی بیان کرد: دریافت تسهیلات بانکی از دغدغه های اصلی فعالان اقتصادی کهگیلویه و بویراحمد است و بیش از 70 درصد واحدهای اقتصادی این استان به دلیل داشتن مشکل سرمایه در گردش غیرفعال و یا در سطحی پایین تر از ظرفیت فعالیت می کنند.
  ارمغانی اظهار کرد: فضای کسب و کار از عوامل تاثیرگذار بر عملکرد بنگاه های اقتصادی است که خارج از کنترل مدیران بنگاه هاست.
  وی عنوان کرد: در زمینه راه اندازی کسب و کار وجود قوانین پیچیده، موازی، متناقض و غیرشفاف و بروکراسی طولانی موجب شده تا علاقه مندان بنگاه های اقتصادی در کهگیلویه و بویراحمد با مشکل مواجه شده و به سمت اقتصاد غیررسمی هدایت شوند.
  ارمغانی ابراز داشت: واژه پنجره واحد کسب و کار چند سالی است که در کهگیلویه و بویراحمد مطرح اما بنا به دلایلی هنوز عملیاتی نشده است.
  وی وضعیت بنگاه های تولیدی در بخش های مختلف اعم از کشاورزی، صننعت خدمات را در استان نامطلوب توصیف کرد و یاداور شد: از مجموع یکهزار و 621 کارگاه تولیدی در استان 644 مورد آن با میانگین سه هزار و 201 نفر اشتغالزایی به طور کامل راکد هستند.
  وی تصریح کرد: 198 مورد با دوهزار و 154 نفر اشتغالزایی نیز نیمه فعال و 354 مورد هم اکنون با ظرفیت کامل مشغول فعالیت است.
  ارمغانی تصریح کرد: 623 کارگاه تولیدی با میزان 4 هزار و 950 نفر هم اکنون زیر ظرفیت خود کار می کنند.
  وی با بیان اینکه 52 طرح و کارگاه تولیدی در بخش های مختلف با پیشرفت بالای 80 درصد در سطح استان در حال اجرا هستند، گفت: میزان اشتغالزایی این تعداد طرح نیز یک هزار و 384 نفر براورد شده است.
  وی ابراز داشت: 95 طرح نیز با اشتغالزایی یکهزار و 412 نفر نیز با میانگین پیشرفیت فیزیکی بالای 50 درصد نیز در حال اجراست.
  ارمغانی تصریح کرد: در صورت فعال شدن واحدهای راکد و بهره داری از طرح های تولیدی در حال اجرا در استان حدود 10 هزار و 947 نفر اشتغالزایی ایجاد خواهد شد.
  وی یاداور شد: در صورت تحقق این مهم نرخ بیکاری در استان از 17.7 درصد به کمتر از 11.8 درصد کاهش پیدا خواهد کرد.
  بر اساس امار اعلام شده ثبت احوال جمعیت استان کهگیلویه وبویراحمد هم اکنون بیش از 703 هزار نفر است .
  کهگیلویه وبویراحمد با یک درصد مساحت و یک درصد جمعیت کشور دارای هشت شهرستان، 17 شهر و یکهزارو 676 روستای دارای سکنه است.
  /1662/3016/6162

  این سایت صرفا مطالب مرتبط با کارآفرینی را جمع آوری نموده و به هیچ وجه در پی تایید و یا رد محتوای آنها نیست.
  برچسب ها :کارآفرینی