اخبار تازه

پربازدید ها

  کد خبر ۱۵۸۹ انتشار : ۱۹ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۲۶

  برنامه، قطعه گمشده پازل توسعه کارآفرینی در خراسان رضوی

  مشهد- ایرنا- کارشناسان اقتصادی خراسان رضوی بر این باورند که توسعه کارآفرینی نیازمند تدوین برنامه منسجم برای هماهنگ کردن فعالیت ها و پیشبرد اهداف مجموعه های دست اندرکار است که این استان فاقد چنین برنامه ای می باشد.

  برخی از آنان معتقدند، حل مشکلات و تنگناهای اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در قالب کارآفرینی میسر است که در این زمینه وجود برنامه، راهبرد یا الگوی مشخص برای هماهنگی بخش های دست اندرکار ضروری است.
  یک کارآفرینان نمونه و موفق در صنعت خودرو خراسان رضوی گفت: یکی از بزرگترین مشکلات و موانع پیش روی کارآفرینی در استان نبود یک سند راهبردی یا بسته حمایتی مشخص برای پیشبرد برنامه ها در این مسیر است.
  نسرین یوسفی افزود: با توجه به تداوم شیوه های رایج و قدیمی در حوزه تولید، کارآفرین چندان درخشش ندارد لذا باید واژه کارآفرین بازتعریف شده و از صنعتگر و کارفرما تمیز داده شود.
  وی اظهار کرد: با توجه به فعالیت گسترده صنایع خرد و متوسط بخش خصوصی در خراسان رضوی بویژه مشهد، صنعتگران کمتر با دیدگاه نوآورانه به این بخش وارد شده اند.
  وی گفت: بیشتر روش هایی که در بخش تولید و صنعت استان به کار گرفته می شود، قدیمی و تکراری است و کمتر در تولید یک کالا نگاه نوآورانه و خلاق وجود دارد.
  رئیس هیات مدیره کانون زنان بازرگان خراسان رضوی افزود: با شیوه های پیشین نمی توان اشتغال را توسعه داد لذا باید مسیر کارآفرینی را در پیش گرفت.
  یوسفی با بیان اینکه کارآفرینی نیاز به آموزش و مهارت آموزی دارد، گفت: دانشگاه های کشور فقط در حوزه آموزش فعال بوده و کمتر به حوزه مهارت آموزی وارد شده اند.
  وی افزود: شرکتهای دانش بنیان در پارک های علم و فناوری نیز در راستای حمایت از ایده های فناورانه با یک سری امکانات اولیه وارد عمل شده اند اما هنوز نتوانسته اند خلاء اشتغال را پر کنند یا نیاز بخش صنعت را در شیوه های ابداعی و نوآورانه تامین نمایند.
  یوسفی اظهار کرد: ایجاد شرکتهای دانش بنیان مدلی از روشهای کشورهای پیشرفته برای حمایت از ایده های نو است اما بسترهای لازم برای موفقیت یک شرکت دانش بنیان در ایران فراهم نشده است.
  مدیر شرکت ایمن خودرو شرق ادامه داد: یک جوان دارای ایده نو و قابل اجرا باید همه لوازم تحقیقاتی خود را به تنهایی تامین کند.
  وی گفت: برای ایجاد نوآوری باید بسترهای رسیدن به تولید یک محصول ایجاد شود و دولت علاوه بر تسهیل راه رسیدن به تولید، بستر آن را ایجاد و بر روند کار نظارت داشته باشد.
  وی افزود: دانشگاه ها باید از حالت آموزش محوری به کارآفرین محوری تبدیل شوند زیرا در کشورهای توسعه یافته مهارت هایی که یک دانشجو به دست می آورد در مسیر کارآفرین شدن است.
  وی شناسایی نیازهای کشور، ممانعت از پرورش بیش از حد نیروی انسانی در برخی رشته های دانشگاهی، اتصال دانشگاه و صنعت، توانمند سازی دانشجویان برای ایجاد اشتغال پس از دانش آموختگی، کارآفرین محور شدن دانشگاه ها و آشنا کردن دانشجویان با محیط کسب و کار را برای توسعه کارآفرینی ضروری دانست.

  * ناکارآمدی سیستم پژوهش و فناوری معضل کارآفرینی
  رئیس دانشگاه فردوسی مشهد نیز در این باره گفت: ارتباط بین فعالان بخش تولید و پژوهشگران دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی برای پر کردن خلاء های موجود در این زمینه امیدوارکننده نیست.
  محمد کافی افزود: دانشگاه ها و پژوهشگاه ها خود را بی نیاز از بخش صنعت می دانند و صنعت به صورت ابتدایی و با راندمان ناچیز تولید می کند در حالی که اتصال این پژوهشگران به واحدهای صنعتی و هم افزایی آنها می تواند دستاوردهای ارزشمند به همراه داشته باشد.
  وی اظهار کرد: این دانشگاه 820 عضو هیات علمی دارد که فقط حدود 10 درصد آنها درگیر پژوهشهای کاربردی و موثر هستند.
  وی گفت: پژوهش و فناوری در آموزش عالی کشور در حالت پایدار و سلامت قرار ندارد زیرا دچار رشد سرطان گونه کمیت شده و توجه به کیفیت، کار سختی است.
  کافی افزود: اگر دانشگاهها به ویژه دانشگاههای بزرگ نقش خود را به درستی ایفا نکنند و فقط کارشناس تولید کنند از جامعه حذف خواهند شد چون یک دانشگاه کوچک علمی کاربردی هم می تواند کارشناس تربیت کند.
  وی اظهار امیدواری کرد، دانشگاه و بخش صنعت به هم متصل شده و به صورتی برنامه ریزی کنند که بخش پژوهش و فناوری خود را محتاج بخش صنعت بداند و بخش صنعت نیز به دانشگاه و پژوهشگاه های موجود اعتماد کند.

  * نبود آمار دقیق از کارآفرینان خراسان رضوی
  مدیر کل کار، تعاون و رفاه اجتماعی خراسان رضوی نیز گفت: کارآفرینی فعالیت مخاطره پذیری است که هسته اصلی آن نوآوری در مدیریت کسب و کار، خدمت، فرآیند و محصول بوده و نتیجه آن دستیابی به ارزش افزوده، رقابت پذیری، تحصیل ثروت و ایجاد اشتغال مولد است.
  محمود احمدی افزود: با در نظر گرفتن این تعریف، آمار دقیق از تعداد کارآفرینان استان وجود ندارد.
  وی اظهار کرد: آمار مربوط به افرادی که پس از شروع فعالیت کارآفرینی اقدامشان با ناکامی مواجه شده یا واحد تولیدی آنان نیمه فعال شده نیز به این نهاد ارائه نشده است.
  وی گفت: با این حال براساس گزارش ارائه شده در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی خراسان رضوی در ارتباط با واحدهای صنعتی دارای مشکل، از حدود شش هزار واحد، 603 واحد تعطیل شده که قابلیت راه اندازی مجدد دارند، یکهزار و 667 واحد با کمتر از 50 درصد ظرفیت، یکهزار و 322 واحد با کمتر از 70 درصد ظرفیت، دو هزار و 759 واحد نیز با بیش از 70 درصد ظرفیت فعالیت می کنند.
  احمدی افزود: نرخ بیکاری خراسان رضوی در سال گذشته 13.3 درصد بوده که به منظور کاهش این نرخ، تنها راه برون رفت حمایت از کارآفرینان و بسترسازی و هماهنگی دستگاه های اجرایی در جهت بهبود فضای کسب و کار و ایجاد پنجره واحد کسب و کار است.
  وی با اشاره به نحوه حمایت این اداره کل از کارآفرینان اظهار کرد: تشکیل کانون کارآفرینان استان و هیات امنای کانون برای رصد مسائل و مشکلات کارآفرینان و پیگیری رفع آنها، نظارت و هدایت مراکز مشاوره کارآفرینی، برگزاری جشنواره کارآفرینان برتر در هر سال، روان سازی ارائه خدمات به کارآفرینان از جمله اقدامات حمایتی از این قشر است.
  وی با اشاره به چالشهای حوزه کارآفرینی برای بنگاه های اقتصادی خراسان رضوی گفت: این چالشها محیطی و درون ساز هستند که در بخش محیطی، مشکلات پیش روی کارآفرینان علاوه بر کمبود اعتبارات و تسهیلات بانکی ارزان قیمت، عوامل تاثیرگذار در بازار می باشد.
  احمدی افزود: بیشتر کارآفرینان استان فروشندگان خوبی نیستند و همین امر موجب شده نتوانند ایده خود را به خوبی به فروش برسانند.
  وی بیان کرد: بازاریابی و مدیریت، بهره وری، فناوری، تهیه مواد اولیه و مشکلات اجرایی در بنگاه های اقتصادی استان و عدم استفاده موثر کارآفرینان و دستگاه های اجرایی از ظرفیت موجود در مراکز مشاوره اطلاع رسانی و خدمات کارآفرینی از چالشهای درون سازمانی حوزه کارآفرینی است.
  مدیر کل کار، تعاون و رفاه اجتماعی خراسان رضوی گفت: برای رونق کارآفرینی، تدوین الگوی توسعه کارآفرینی استان، معرفی کارآفرینان برتر استان به آحاد جامعه در جهت ایجاد الگو و فرهنگ کارآفرینی، تشویق به تاسیس بنگاه های دانش بنیان برای تحقیق و توسعه و تولید و تجاری سازی محصولات جدید ضروری به نظر می رسد.
  وی ریشه یابی علت رکود، عارضه یابی واحدهای تولیدی و صنعتی استان، استفاده از ظرفیت تعاون استان، پرداخت تسهیلات ارزان قیمت به کارآفرینان، افزایش تعرفه کالاهای وارداتی، اصلاح الگوی مصرف و پرداخت مشوق های بیمه ای و مالیاتی به کارآفرینان را نیز برای رونق کارآفرینی ضروری خواند.

  * نخستین گام برای رونق کارآفرینی
  رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: راه توسعه و رفع مشکلات بخش صنعت و معدن، رونق کارآفرینی و ایجاد اشتغال در استان، دانش بنیان شدن فعالیتهای صنعتی و معدنی و حمایت مراکز علمی و دانشگاهی از این بخش است.
  راضیه علیرضایی افزود: یکی از بزرگترین مشکلات حوزه اقتصاد استان، ضعف در پیوند بین صنعت و دانشگاه و تامین نیازهای متقابل است زیرا مقالات و تحقیقات دانشجویی کمتر مورد استفاده بخش تولید قرار می گیرند و کمترین تعامل در این بخش وجود دارد.
  وی بیان کرد: برای ایجاد اشتغال، رفع مسائل تولید اعم از بهره وری و به دست آوردن قدرت رقابت در بازارهای بین المللی، نیاز به تحقیقات دانشجویی و اهتمام دانشجویان و مراکز علمی در ارائه راهکارهای مناسب داریم.
  وی دانش بنیان شدن فعالیتهای صنعتی و معدنی را لازمه مقابله با آلاینده های بخش تولید و حفاظت از محیط زیست، جلوگیری از خام فروشی مواد معدنی و رونق صنعت در خراسان رضوی دانست.
  رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی افزود: براساس عارضه یابی واحد های صنعتی که توسط کارگروه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید استان انجام گرفت، 35 درصد از واحدها نیاز به سرمایه در گردش دارند و 63 درصد به جز نیاز به منابع مالی با مشکلات ساختاری دیگر مواجه هستند.
  وی بیان کرد: عارضه یابی واحدهای صنعتی استان نشان داد که در مدیریت شرکتها ایرادهای آکادمیکی و ایرادهای عدم تطابق ساختار تولید با شرایط روز وجود دارد و این مساله از عدم ارتباط موثر بین دانشگاه و صنعت ناشی می شود.
  وی گفت: سال گذشته 58 جواز تاسیس واحد تولیدی دانش بنیان در استان صادر شد و دو هزار و 800 میلیارد ریال پروژه دانش بنیان در استان به مرحله اجرا درآمد.
  علیرضایی افزود: این سازمان از سال گذشته تاکنون پنج واحد 'پایلوت پلنت' در بخش های مختلف صنعتی به منظور آشنایی جوانان با صنایع و بهره گیری از طرحهای نوآورانه دانشجویان در بخش صنعت در دانشگاه فردوسی مشهد راه اندازی کرده تا بتوان از این طریق به رونق کارآفرینی کمک کرد.
  وی اظهار کرد: باشگاه دانشگاهی خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی نیز در دانشگاه فردوسی راه اندازی شده که از این پس وظیفه تامین نیازهای حوزه صنعت برای کارآموزی و کارورزی را برعهده خواهد داشت.

  * ایجاد 105 هزار فرصت شغلی در سال نیاز خراسان رضوی
  رئیس کانون کارآفرینان خراسان رضوی نیز گفت: برای رفع بحران کمبود اشتغال در استان باید سالانه 105 هزار فرصت شغلی جدید ایجاد شود که ایجاد آنها نیاز به سرمایه گذاری، منابع و فضای مناسب دارد.
  محمد حسین روشنک افزود: در سال گذشته حدود 35 هزار فرصت شغلی جدید در استان ایجاد شد که این میزان کافی نیست.
  وی بیان کرد: شرایط کارآفرینی در این استان در مقایسه با استان های دیگر متفاوت است زیرا بیش از 95 درصد کارآفرینی در آن در حوزه بخش خصوصی تعریف شده و اقتصاد دولتی در این استان ضعیف است.
  وی گفت: به رغم اینکه اصل 44 قانون اساسی در خراسان رضوی اجرا شده و این استان از نظر سرمایه گذاری در حوزه اقتصاد شرایط بهتری نسبت به سایر استانها دارد اما کارآفرینان استان که عمده آنان از بخش خصوصی هستند در بحران ها آسیب پذیرتر از کارآفرینان بخش دولتی یا مورد حمایت دولت می باشند.
  روشنک افزود: علاوه بر آن حجم پس اندازهایی که مردم این استان در بانکها دارند بیشتر از مبلغی است که بانکها به عنوان تسهیلات در اختیار بنگاه های اقتصادی قرار می دهند.
  وی اظهار کرد: از سوی دیگر بانکها در مقابل پرداخت تسهیلات با سود به نسبت زیاد، وثیقه های سنگین از سرمایه گذاران طلب نموده یا ضوابط و قوانین سختی برای این بخش در نظر می گیرند.
  رئیس اتحادیه صادرکنندگان و واردکنندگان خراسان رضوی افزود: کارآفرینان و صاحبان واحدهای تولیدی اغلب به دلیل داشتن چک های برگشتی، نداشتن وثیقه یا ضوابط و مقررات سختگیرانه بانکها، قادر به دریافت تسهیلات از بانکها نیستند.
  روشنک اظهار کرد: مازاد منابع بانکهای خراسان رضوی به صورت پرداخت تسهیلات در استان های دیگر یا در مرکز کشور هزینه می شود که هیچ نفعی برای بخش تولید و اشتغال استان ندارد.
  رئیس کانون کارآفرینان خراسان رضوی گفت: با همه تلاش مسئولان دولتی و خصوصی استان، هنوز فضا و شرایط برای سرمایه گذاری و کارآفرینی مطلوب نیست و به این حوزه کم توجهی می شود.
  وی افزود: از سوی دیگر اجرای برخی طرحها و سرمایه گذاری در آنها با شرایط اجتماعی و اقتصادی مشهد یا خراسان رضوی سازگار نیست.
  وی اظهار کرد: با توجه به زائرپذیر بودن این استان و حجم قابل توجهی از مسافران در مشهد که هر سال بر تعداد آنها افزوده می شود، زمینه کارآفرینی در حوزه صنعت، معدن، کشاورزی بویژه خدمات و حوزه ساختمان مهیاست که در صورت فراهم شدن فضای مناسب می توان بیشترین اشتغال و کارآفرینی را داشت.
  روشنک افزود: اگر منابع بانکی استان به طور کامل صرف پرداخت به کارآفرینان و صنعتگران خراسان رضوی شود شمار بسیاری از اشتغال بوجود آمده و فضای کارآفرینی بهبود پیدا می کند.
  وی ادامه داد: خراسان رضوی فرصت های سرمایه گذاری و کارآفرینی متعدد در حوزه تولید انرژی های پاک، پتروشیمی و گردشگری دارد که برای بهره برداری از این فرصتها نیاز به محیط مناسب و فراهم شدن فضای مطلوب برای ورود کارآفرینان می باشد.

  * فعالیت 2200 شرکت دانش بنیان برای کارآفرینی
  رئیس پارک علم و فناوری خراسان رضوی نیز در این باره گفت: دو هزار و 200 شرکت دانش بنیان در پارک علم و فناوری خراسان ثبت شده و این پارک، سومین پارک دانش بنیان کشور از نظر تعداد شرکتهای ثبت شده است.
  سید حسن علم الهدایی افزود: پارک علم و فناوری خراسان سعی کرده است پذیرای ایده های نوین باشد لذا فعالیتهایی که در قالب شرکتهای دانش بنیان این پارک انجام می گیرد اغلب برای نخستین بار انجام شده است.
  وی کمبود زیرساخت های فناورانه و منابع مالی، محدودیت در پرداخت تسهیلات، ضمانت نامه های بانکی و کمبود اعتبارات عمرانی را از مشکلات شرکتهای دانش بنیان در پارک های علم و فناوری برشمرد.
  7489 / 6053

  این سایت صرفا مطالب مرتبط با کارآفرینی را جمع آوری نموده و به هیچ وجه در پی تایید و یا رد محتوای آنها نیست.
  برچسب ها :کارآفرینی