اخبار تازه

پربازدید ها

  کد خبر ۱۵۸۱ انتشار : ۱۹ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۲۵

  راه‌اندازی سیستم‌های آموزشی جدید از مهرماه/شهریه دانشگاه تغییر نمی‌کند

  رییس دانشگاه پیام نور خوزستان با بیان این‌که شهریه این دانشگاه در سال تحصیلی جدید تغییری نمی‌کند، از برنامه‌های پیش‌رو برای راه‌اندازی سیستم‌های آموزشی جدید موبایل‌بوک و ITTV تا مهرماه خبر داد.

  به گزارش پایگاه خبری استارتاپ های ایران به نقل از خبرنگار ایسنا، دکتر علیرضا رازقی‌زاده اظهار کرد: دانشگاه پیام نور بزرگترین دانشگاه دولتی است که آموزش در آن مبتنی بر سیستم دانشگاه‌های باز (Open university) ارائه می‌شود.

  وی توضیح داد: حدود 80 سال ار ارائه این نوع سیستم آموزشی می‌گذرد و مورد استقبال عمومی و دولت‌ها قرار گرفته است؛ آموزش در ‌این سیستم در دو قالب سنتی (برگزاری کلاس حضوری) و غیرسنتی (ارائه محتوای الکترونیکی و ...) ارائه می‌شود. بیشتر کشورهای پیشرفته دارای یک دانشگاه باز هستند و در ایران تنها دانشگاه باز، دانشگاه پیام نور است.

  رازقی‌زاده خاطرنشان کرد: در دانشگاه پیام نور بخشی از کلاس‌های دانشجویان به‌صورت حضوری برگزار می‌شود که در این کلاس‌ها محتوی تعیین‌شده از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی به‌صورت اجمالی ‌تدریس می‌شود. بخشی از آموزش نیز براساس کتاب‌های آموزش‌محور و بر پایه‌ی محتواهایی است که در لوح فشرده تدوین شده و برخی نیز به‌صورت الکترونیکی ارائه می‌شود.

  رییس دانشگاه پیام نور خوزستان ادامه داد: دانشجویانی که فرصت حضور در کلاس‌ها را ندارند، می‌توانند از روش‌های دیگر برای دریافت آموزش استفاده کنند؛ البته حضور در کلاس‌ها کمک بزرگی به توانمندسازی دانشجو است.

  رازقی‌زاده گفت: ‌سیستم شبکه‌ی آزمایشگاهی شاعا نیز از حدود یک‌سال پیش در دانشگاه پیام نور ایجاد شده است که با استفاده از این سیستم مراکز بتوانند از امکانات و ظرفیت‌های یکدیگر اطلاع پیدا کنند؛ این شبکه می‌تواند کمک بزرگی برای افراد علاقه‌مند به کارهای پژوهشی باشد.

  وی افزود: ‌در بخش کارآفرینی، پژوهش و شرکت‌های دانش‌بنیان نیز دانشگاه برنامه‌های مختلفی دارد؛ دوره‌های استارت‌آپ و کارآفرینی در دانشگاه برگزار می شود. همچنین دوره‌های آموزشی نانو و پرورش قارچ در آینده برگزار خواهد شد. حمایت از تولیدات پژوهشی نیز در برنامه‌ی دانشگاه است و در این خصوص از ترم گذشته آیین‌نامه‌هایی تدوین شده است.

  رییس دانشگاه پیام نور خوزستان ادامه داد: بهترین محصولات پژوهشی دانشجویان کارآفرین از سوی سازمان مرکزی خریداری می‌شود و در نمایشگاه‌ دائمی محصولات کارآفرینی و پژوهش که در سازمان مرکزی برپا می‌شود، ارائه خواهد شد.

  رازقی‌زاده گفت: البته ‌دانشگاه در هفته پژوهش نیز در نمایشگاه‌های مختلفی شرکت می‌کند و در آن دستاوردهای مختلف استادان و دانشجویان ارائه می‌شود. سال گذشته دانشگاه پیام نور خوزستان در این نمایشگاه‌ها به عنوان غرفه برتر پژوهشی بین مراکز دانشگاهی استان انتخاب شد.

  وی خاطرنشان کرد: تفاهم‌نامه‌هایی با صنایع مختلف، مراکز پژوهشی و صندوق پژوهشگران منعقد شده است و دانشگاه در آینده همکاری مناسبی با افرادی که بخواهند شرکت‌های دانش‌بنیان تأسیس کنند، خواهد داشت.

  رییس دانشگاه پیام نور خوزستان تصریح کرد:‌ در بخش فرهنگی نیز دانشگاه در حوزه‌ی نشریات دانشجویی فعال است و در این بخش دوره‌های آموزشی گزارشگری و ... برای فعالان نشریات دانشجویی ارائه می‌شود؛ البته بخش‌های دیگری نیز در دانشگاه وجود دارند که دانشجویان مستعد می‌توانند در آن‌ها فعالیت کنند. در حوزه‌ی تربیت‌بدنی در دانشگاه تیم‌های زیادی به مسابقات کشوری اعزام شده‌اند و تیم بسکتبال دانشگاه نیز در مسابقات آسیایی دانشجویان قهرمان شد و به مسابقات جهانی راه پیدا کرد.

  رازقی‌زاده تصریح کرد:‌ امسال دانشگاه پیام نور تلاش می‌کند که سیستم‌های جدیدی را راه‌اندازی کند به‌طور مثال سیستم موبایل‌بوک تا مهرماه در دانشگاه افتتاح می‌شود که محتوای این سیستم در سازمان مرکزی در حال تولید است و دانشجویان می‌توانند با استفاده از تلفن همراه خود از این محتواهای آموزشی استفاده کنند.

  وی ادامه داد: یک سیستم آموزش با استفاده از تلویزیون به نام ITTV نیز در مهرماه جاری افتتاح خواهد شد که براساس آن محتواهایی تولید می‌شود و متناسب با این محتوا ستاپ‌باکس‌هایی (گیرنده دیجیتال) در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد تا برخی کلاس‌ها را از طریق تلویزیون و در ساعات مشخص بینند. برای تأمین هزینه این ستاپ‌باکس‌ها نیز وام‌هایی از طرف دانشگاه در نظر گرفته شده است که دانشجو می‌تواند پس از اتمام درس ستاپ‌باکس را برگرداند و مبلغ پرداختی خود را پس بگیرد.

  رییس دانشگاه پیام نور خوزستان با بیان این‌که شهریه دانشگاه امسال تغییر نخواهد کرد، اظهار کرد: با این وجود برای پرداخت شهریه دانشگاه وام‌هایی را برای دانشجویان در نظر گرفته است و دانشجویان مناطق محروم یا تحت پوشش نهادهای حمایتی مانند بهزیستی و کمیته امداد، با توجه به توافق‌های دانشگاه با این نهادها از پرداخت شهریه معاف بوده و شهریه آن‌ها از سوی این نهادها پرداخت می‌شود.

  رازقی‌زاده در خصوص وام‌های اختصاص‌یافته به دانشجویان، اظهار کرد: در دانشگاه پیام نور دو نوع وام به دانشجویان ارائه می‌شود؛ نوع اول وام‌های صندوق رفاه هستند که از گذشته در دانشگاه پرداخت شده‌ اما نوع دیگری که از ترم گذشته شروع شده است، وام‌های 2 درصد هستند که در این نوع وام‌ها دانشجو می‌تواند از بانک‌های صادرات و تجارت که طرف قرارداد دانشگاه هستند، مبلغی را متناسب با شهریه به‌عنوان وام قرض‌الحسنه دریافت کند، البته دانشجو باید تا پایان ترم مبلغ وام را بازگرداند.

  وی در خصوص تبدیل وضعیت اعضای هیأت‌علمی این دانشگاه، گفت: ‌دانشگاه پیام نور خوزستان 175 عضو هیأت‌علمی دارد که از این تعداد حدود 30 نفر عضو رسمی و 50 الی 60 نفر نیز استخدام پیمانی هستند؛ 63 نفر نیز پیمانی مشروط هستند که این افراد دعوت به مصاحبه شده‌اند و باید در مصاحبه‌ی علمی و عمومی شرکت کنند. کسانی که امتیاز علمی لازم را کسب کنند استخدام پیمانی می‌شوند و به کسانی که موفق به کسب این امتیازات نشوند، مهلت 6 ماهه‌ای برای کسب امتیازات لازم داده می‌شود. اعضای پیمانی نیز برای تمدید قرارداد خود نیاز به کسب این امتیازات دارند و در غیراین‌صورت در تمدید قرارداد مشکل پیدا می‌کنند.

  رییس دانشگاه پیام نور خوزستان با اشاره به سفر اخیر معاونت اداری، مالی عمرانی دانشگاه پیام نور به اهواز گفت: دکتر حسنی و هیأت همراه از شهرهای آبادان، خرمشهر، بستان، هویزه، سوسنگرد و اهواز دیدن کردند و از نزدیک با مشکلات مالی، اداری و عمرانی این مراکز آشنا شدند، بررسی‌های لازم را انجام دادند، برخی مشکلات مراکز پیام نور این شهرها حل و نیز قول‌های مساعدی برای حل سریع‌تر مشکلات داده شد؛ همچنین در نشستی در اهواز با خبرنگاران، سامانه‌ی تکریم کارکنان افتتاح شد.

  انتهای پیام

  این سایت صرفا مطالب مرتبط با کارآفرینی را جمع آوری نموده و به هیچ وجه در پی تایید و یا رد محتوای آنها نیست.
  برچسب ها :کارآفرینی