اخبار تازه

پربازدید ها

  کد خبر ۱۵۵۷ انتشار : ۱۶ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۲۱

  تقویت نقش زنان در کهگیلویه و بویراحمد زمینه ساز تحقق اقتصاد مقاومتی

  یاسوج - ایرنا - تقویت نقش های مختلف زنان به عنوان نیمی از جمعیت کهگیلویه و بویراحمد زمینه ساز تحقق اقتصاد مقاومتی و توسعه استان به ویژه بالندگی اقتصادی است.

  به گزارش پایگاه خبری استارتاپ های ایران به نقل از خبرنگار ایرنا، این قشر می تواند با ترویج مصرف کالاهای داخلی در خانه، مدیریت مصرف خانوار و نقش آفرینی در تولید ملی زیربنای توسعه اقتصادی و خودکفایی استان باشد.
  از جمعیت حدود 700 هزار نفری کهگیلویه و بویراحمد 329 هزار و 785 هزار نفر را زنان شامل می شوند که این امر نشانگر اهمیت نقش محوری زنان در توسعه اقتصادی استان است.
  نگاهی به جمعیت 115 هزار نفری زنان روستایی کهگیلویه و بویراحمد لزوم توجه به سرمایه گذاری در طرحهای کوچک اقتصادی و تلاش در این عرصه را بیشتر کرده است.
  یک بانوی کارآفرین کهگیلویه و بویراحمد گفت:زنان با ایجاد کارگاه های خانگی ورونق تولید می توانند به تحقق اقتصاد مقاومتی کمک کنند.
  کافی عاطفی که سال 83 همسر خود را در شرایطی که 9 فرزند داشت در یک سانحه جاده ای از دست داد ،افزود: بانوان با بهره گیری از مهارت های فنی و حرفه ای حتی با سرمایه های اندک توانایی نقش آفرینی در بهبود درآمد خانواده و تولید ملی را دارند.
  وی که با استفاده از یک دستگاه چرخ خیاطی ساده شروع به کار کرد و اکنون برای بیش از 20 نفر شغل ایجاد کرده است،تصریح کرد: مدیریت مصرف بهینه در خانواده از دیگر راهکارهای سهیم شدن بانوان در اقتصاد مقاومتی هستند.
  عاطفی که هم اکنون سه کارگاه خیاطی، تولید گلیم ، جهیزیه، نان،غذای سنتی و محلی را مدیریت می کند،معتقد است که تنوع رنگ و استفاده از طرح های سنتی و ایرانی در صنایع دستی زمینه صادر شدن دست ساخته های سنتی به خارج از کشور را فراهم می کند.
  وی به نقش زنان در عرصه های مختلف به ویژه مادران و همسران شهدا و ایثارگران اشاره کرد و گفت: نامگذاری سال 95 به نام اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل از سوی رهبر فرزانه انقلاب اسلامی فرصتی برای تبدیل گفتمان اقتصاد مقاومتی به صورت عملی و اثربخش در زندگی مردم است .
  نماینده بویراحمد و دنا در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد:تلاش برای اشتغال بانوان و فعالیت آنان در پست های مدیریتی از برنامه های دولت برای پر رنگ رنگ کردن حضور اجتماعی این قشر در جامعه است.
  غلام محمد زارعی افزود: روحیه مطالبه گری جامعه زنان و استفاده از قابلیت رسانه های ارتباط جمعی برای تشریح توانمندی های بانوان هر منطقه به این امر کمک خواهد کرد.
  وی اظهار کرد: فعالیت تشکل های هدفمند زنان برای بهره گیری از تجارب موفق در این زمینه راهگشاست.
  وی از اختصاص 50 میلیارد ریال برای اشتغال زنان در حوزه صنایع دستی در این استان خبر داد.
  زارعی افزود:این میزان اعتبار در اختیار صندوق کارآفرینی امید قرار گرفته است.
  مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری کهگیلویه و بویراحمد گفت: پیش بینی می شود که تا پایان سال جاری 100 صندوق اعتبارات خرد زنان روستایی در این استان ایجاد و راه اندازی شود.
  فریبا رحمان پور افزود: اجرای چنین امر مهمی مستلزم حمایت همه جانبه مسئولان و معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری به لحاظ اعتباری، تجهیزات و امکانات است.
  وی عنوان کرد: هم اکنون هشت تعاونی فعال زنان روستایی در کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد که پنج هزار و 655 نفر عضو دارند.
  رحمان پور ابراز داشت: از مجموع 13 صندوق خرد زنان روستایی در این استان 9 مورد فعال است.
  مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری کهگیلویه و بویراحمد افزود: انتظار می رود که مسئولان معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری در راستای تحقق شعار امسال و توسعه پایدار روستاهای کهگیلویه و بویراحمد حوزه تولید، اشتغال و کارآفرینی زنان این استان را به طور جدی حمایت کنند.
  رحمان پور خواستار حمایت از زنان کارآفرین و توانمند کهگیلویه و بویراحمد به لحاظ تبادل تجربیات با استان های دیگر و یا خارج از کشور شد.
  وی گفت: در صورت امکان طرح توان افزایی زنان روستایی به صورت پایلوت و نمونه برای نخستین بار در کهگیلویه و بویراحمد برگزار شود.
  مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری کهگیلویه و بویراحمد گفت: ایجاد بازارچه فروش محصولات تولیدی زنان، آسیب شناسی و انجام کارهای پژوهشی درباره طلاق و اختصاص اعتبار برای ورزش زنان در این استان ضروری است.
  رحمان پور افزود:تلاش برای رفع نیازمندی های جامعه زنان کهگیلویه و بویراحمد از جمله تحکیم خانواده، سواد زنان، سلامت و اشتغال آنان از اولویت های دولت است.
  وی تصریح کرد: با صندوق کارآفرینی امید تفاهم نامه ای برای اختصاص تسهیلات اشتغال زائی تا سقف 100 میلیون ریال منعقد شده که برای زنان سرپرست خانواده تسهیلات با شرایط خاص در نظر گرفته می شود.
  رحمان پور بیان کرد: ارتقای سلامت زنان شاغل و طرح افزایش توان زنان سرپرست خانواده نیازمند توجه ویژه و اختصاص بودجه است.
  مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری کهگیلویه و بویراحمد گفت: پروژه پارک بانوان در مساحت دو و نیم هکتار با پیشرفت 70 درصدی در حال احداث است که تکمیل آن برای رفاه حال بانوان ضروری است.
  رحمان پور ادامه داد: در سفر هیات دولت به استان نمایشگاه توانمندی زنان سرپرست خانواده و زنان کارآفرین با حضور شیهندخت مولاوردی معاون رئیس جمهور و مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید برگزار می شود.
  8143/6162/1662

  این سایت صرفا مطالب مرتبط با کارآفرینی را جمع آوری نموده و به هیچ وجه در پی تایید و یا رد محتوای آنها نیست.
  برچسب ها :کارآفرینی