اخبار تازه

پربازدید ها

  کد خبر ۱۵۲۸ انتشار : ۱۳ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۱۵

  احیای واحدهای تولیدی کوچک راه نجات لرستان از معضل بیکاری

  خرم آباد - ایرنا - احیای واحدهای تولیدی کوچک و زودبازده با توجه به نیاز به اعتبار محدود برای راه اندازی می تواند به عنوان راه نجات لرستان و دیگر استان های کمتر توسعه یافته برای رهایی از معضل بیکاری باشد.

  به گزارش پایگاه خبری استارتاپ های ایران به نقل از ایرنا توسعه واحدهای کوچک و زودبازده سال های زیادی است که برای ایجاد اشتغال در کشور مطرح شده اما به دلیل فراهم نبودن زیرساخت ها و شرایط لازم اقتصادی چندان در عمل موفق نبوده است ولی اکنون دولت یازدهم با بهره گیری از خطاهای گذشته از این ابزار برای رونق اقتصادی و اشتغالزایی استفاده می کند.
  معاون اول رییس جمهوری هم تیرماه امسال در دیدار با مدیران واحدهای صنعتی و تولیدی شهرک صنعتی عباس آباد شهرستان پاکدشت، حمایت دولت از بنگاه هایی را که به طور ناخواسته در سال های گذشته دچار مشکل شدند، وظیفه دولت دانست و اضافه کرد: دولت دلسوز بنگاه های اقتصادی است و به آنها کمک می کند تا مشکلاتشان حل شود زیرا که این سیاست، حرف اقتصاد مقاومتی نیز هست.
  استاندار لرستان نیز توجه به کارآفرینی و رونق بنگاههای کوچک اقتصادی را از رویکردهای مهم اقتصاد مقاومتی و عامل توسعه استان می داند و می گوید: کارآفرینی به ندرت با محوریت دولت انجام می شود و برای تحقق اقتصاد کارآفرین باید از همکاری گسترده بخش خصوصی استفاده کرد.
  هوشنگ بازوند بیان کرد: دولت باید شرایط را برای ورود بخش خصوصی به اقتصاد فراهم کند و در این راه مسئولان باید موانع نرم افزاری در مسیر این بخش را برطرف کنند.
  وی با بیان این که بخش خصوصی نگران موانع سخت افزاری است، گفت: اقتصاد مقاومتی تاکید ویژه ای بر ترمیم ساختارهای فرسوده دارد که متاسفانه لرستان به شدت دچار این ساختارهای ناکارآمد شده است.
  بازوند همچنین اظهار کرد: در صورت فعال شدن بنگاههای کوچک اقتصادی تعطیل شده استان لرستان، 2 هزار فرصت شغلی ایجاد می شود.
  استاندار لرستان با بیان اینکه از بدو فعالیت دولت یازدهم اولویت استان، مسائل اقتصادی بوده است، گفت: 70 هزار میلیارد ریال برای اتمام طرح های نیمه تمام استان نیاز است که برای حضور سرمایه گذاران و تکمیل این طرح ها رایزنی هایی با هدلینگ های مختلف صورت گرفته است.
  نماینده مردم خرم آباد و دوره چگنی در مجلس شورای اسلامی نیز در زمینه توسعه و ایجاد کارآفرینی می گوید: فرصت انتخاب لرستان به عنوان پایلوت اقتصاد مقاومتی را نباید با گفتار درمانی از بین ببریم.
  محمد رضا ملکشاهی راد یاداورشد: امروز با ورود به شهرک های صنعتی استان با قبرستانی از واحدهای تولیدی روبرو می شویم و اگر نمی توانیم برای واحدهای مشکل دار بزرگ کاری انجام دهیم با راه اندازی واحدهای تولیدی کوچک و زودبازده می توان بخش عظیمی از صنایع تولیدی راکد استان را فعال کرد.
  وی گفت: پایه و اساس اقتصاد مقاومتی مردم و تولیدات داخلی بوده و باید با فعال کردن واحدهای کوچک راکد استان وحمایت از تولیدات داخلی و ایجاد مشاغل خانگی در استان مشکل ایجاد اشتغال پایدار را برای همیشه حل کنیم.
  نماینده مردم خرم آباد ودوره چگنی در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: مدیران باید از تنگ نظری در مورد برخورد با سرمایه گذاران خودداری کنند و در جهت فراهم کردن زیرساخت ها تلاش کنند.
  ملکشاهی راد اظهار کرد: مدیریت ارشد استان و مدیران دستگاه های اجرایی به تنهایی قادر به حل مشکلات اقتصادی وبهبود فضای کسب و کار مردم نخواهند بود بر این اساس باید همکاری لازم و اتحاد وحدت خاصی بین آنها ایجاد شود.
  رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی لرستان نیز می گوید: در حال حاضر بیش از دو هزار طرح و پروژه نیمه تمام در لرستان وجود دارد که برای تکمیل و بهره برداری آنها اعتباری بالغ بر 70 هزار میلیارد ریال نیاز است.
  علی هادی چگنی افزود: زمینه واگذاری 291 پروژه نیمه تمام در استان به بخش خصوصی فراهم شده است.
  وی گفت: از این تعداد 81 پروژه نیمه تمام از طریق رسانه ها اطلاع رسانی شده و 39 پروژه از طریق مذاکره رو در رو و به صورت حضوری و با مذاکرات واگذار می شود.
  وی اظهار داشت: برخی از طرح ها پیشرفت های خوبی دارند و سرمایه گذاران بخش خصوصی می توانند در مناطق محروم با 70 درصد تخفیف از این طرح ها استفاده و آنها را خریداری کنند.
  به گفته وی بر اساس ماده 27 تنظیم الحاق ماده 2 می توان ضمن بررسی طرح های نیمه تمام در استان ها، زمینه واگذاری طرح ها به بخش خصوصی را فراهم کرد.
  رئیس جهاد کشاورزی لرستان نیز گفت: 14 طرح کشاورزی در قالب 94 طرح کوچک و زود بازده درقالب اجرای طرح های اقتصاد مقاومتی در این استان اجرا می شود.
  عبدالرضا بازدار افزود: توسعه باغات ، تولید گیاهان دارویی ، ایجاد و بهره برداری گلخانه در سطح استان و راه اندازی بازارجه محصولات کشاورزی و ایجاد شش ایستگاه پمپاژ از برنامه های اقتصاد مقاومتی این اداره است که بازدهی آنها در ایجاد اشتغال به مراتب از بخش های دیگر اقتصادی بهتر است.
  مدیرکل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی لرستان نیز نرخ بالای بیکاری را از چالش های پیش روی توسعه لرستان برشمرد و ادامه داد: هرچه تعداد بیکاران جامعه افزایش یابد، توفیق مسئولان در تحقق اقتصاد مقاومتی و توسعه همه جانبه کمتر خواهد بود.
  علی آشتاب از نام نویسی 137 هزار بیکار لرستانی خبر داد وگفت: براساس آمار از این تعداد، 48 هزار و 76 نفر زن و89 هزار و 140 نفر مرد بوده که بیش از 70هزار نفر از آنها در رنج سنی 15 تا 29 سال هستند.
  وی با بیان اینکه بر اساس آمار 59 هزار و 973 نفر از بیکاران لرستان بین 24 تا 35 سال سن دارند بیان داشت: 20هزارو866 نفر از این افراد در رنج سنی 35 تا 44 سال قرار داشته وهشت هزارو 497 نفر نیز بین 45 تا 54 سال سن دارند.
  مدیرکل تعاون کار ورفاه اجتماعی لرستان حمایت دولت و صندوق کار آفرینی امید از طرح ها و واحدهای نیمه فعال و راکد استان را از عومل موثر در ایجاد اشتغال در این استان عنوان کرد وگفت:در سال گذشته با تلاش وهمکاری دستگاه های متولی در امر فعال سازی این واحد ها 450 میلیارد ریال تسهیلات توسط صندوق کار آفرینی امید به لرستان پرداخت شد.
  7273/6060

  این سایت صرفا مطالب مرتبط با کارآفرینی را جمع آوری نموده و به هیچ وجه در پی تایید و یا رد محتوای آنها نیست.
  برچسب ها :کارآفرینی