اخبار تازه

پربازدید ها

  کد خبر ۱۵۰۳ انتشار : ۱۱ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۳۷

  طبیعت گردی در روستاهای هدف گردشگری

  شیراز- ایرنا- شناسایی و تعریف روستاهایی با عنوان هدف گردشگری بنا به شواهد و گفته کارشناسان و مسئولان می تواند گامی برای توسعه صنعت گردشگری پایدار باشد.

  آنچه از روستای هدف گردشگری به ذهن می آید، غلبه عناصر طبیعی بر دیگر عناصر در مقوله گردشگری است و می توان گفت روستاهای هدف گردشگری، تاریخ و تمدن، فرهنگ و هنر و طبیعت را در معرض دید گردشگران قرار می دهند.
  امروزه گردشگری در دنیا یکی از صنایع مهم و موثر در تبادلات اجتماعی و فرهنگی بین کشورهاست و ابعاد مختلفی دارد که امروزه به دلیل صنعتی شدن و شهر نشینی جوامع، بسیاری از مردم دنیا به دنبال مناطق با اصالتی هستند که هویت تاریخی، فرهنگی و مردمی خود را حفظ کرده اند بنابراین گردشگری روستایی امروز یکی از انواع گردشگری است که مود توجه بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی قراردارد.
  گردشگری روستایی شامل تمام فعالیت های گردشگری در محیط روستایی با توجه به بافت سنتی و فرهنگی روستایی، هنرهای سنتی و صنایع دستی، آداب و رسوم سنتی و غذاها است که روز به روز بر طرفداران این نوع گردشگری افزوده می شود.
  در چند سال اخیر سازمان میراث فرهنگی با هدف توسعه گردشگری روستایی، روستاهایی در کشورمان که قابلیت های ویژه ای برای جذب گردشگر و معرفی فرهنگ بومی داشته اند انتخاب و به عنوان روستاهای هدف گردشگری معرفی کرده است که در این میان فارس با برخورداری از روستاهای بکر و ویژه با آب و هوا های مختلف از استان های بالقوه و مستعد در این زمینه است.
  یکی از عمده دلیل های توسعه گردشگری روستایی و جذابت روستاهای هدف گردشگری برای گردشگران، کم رنگ شدن ویژگی های موجود روستاها در جوامع شهری است که روستاهای ما با توجه ویژه به این مهم می توانند برای توسعه پایدارگردشگری و حفاظت از این میراث های معنوی موثر عمل کنند.

  ** 46 روستای هدف گردشگری در فارس
  معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس معتقد است: روستاهای هدف گردشگری یکی از زیرساخت های مهم در توسعه گردشگری این استان محسوب می شود از این رو لازم است با برنامه ریزی های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت، نسبت به تامین و فراهم سازی امکانات و زیرساخت ها در آنها اقدام شود.
  سید موید محسن نژاد در گفت و گو با ایرنا افزود: هم اینک 46 روستای هدف گردشگری دراین استان وجود داردکه هریک ازآنها دارای ویژگی های خاص تاریخی، طبیعی و گردشگری است.
  وی بیان کرد: روستاهایی از جمله روستای دوسیران ازتوابع شهرستان کازرون، روستای امامزاده بزم ازتوابع شهرستان بوانات، روستای دوان از توابع شهرستان کازرون، روستای کهنویه ازتوابع شهرستان لامرد، روستای دادین ازتوابع شهرستان کازرون،روستای دوبنه ازتوابع شهرستان سروستان، روستای آسپاس ازتوابع شهرستان اقلید، روستای ارژن ازتوابع شهرستان شیراز، روستای لایزنگان ازتوابع شهرستان داراب، روستای احمد محمودی ازتوابع شهرستان ممسنی، روستای سیمکان ازتوابع شهرستان بوانات،روستای رودبال ازتوابع شهرستان استهبان، روستای رودبال ازتوابع شهرستان سپیدان، روستای پاقلعه ازتوابع شهرستان ممسنی، روستای بهرغان ازتوابع شهرستان سپیدان و روستای آتشکده ازتوابع شهرستان فیروزآباد از روستاهای هدف گردشگری فارس هستند.
  محسن نژاد اظهارداشت: روستای کهکران ازتوابع شهرستان سپیدان، روستای بندامیر ازتوابع شهرستان شیراز، روستای کمهرازتوابع شهرستان سپیدان، روستای تنگ براق ازتوابع شهرستان اقلید، روستای کندازی ازتوابع شهرستان مرودشت، روستای جیدرزارازتوابع شهرستان مرودشت، روستای فاروق ازتوابع شهرستان مرودشت،روستای دشتک ازتوابع شهرستان مرودشت، روستای روزبدان ازتوابع شهرستان فیروزآباد،روستای ده کهنه ازتوابع شهرستان سپیدان،روستای موشگان ازتوابع شهرستان فیروزآباد،روستای مارگون ازتوابع شهرستان سپیدان، روستای خرمایی ازتوابع شهرستان کوار، روستای سرمشهد ازتوابع شهرستان کازرون، روستای قصریعقوب ازتوابع شهرستان خرمبید و روستای قوام آبادازتوابع شهرستان پاسارگاد از دیگر روستاهای معرفی شده استان به عنوان روستاهای هدف گردشگری هستند.
  وی، روستای قلات ازتوابع شهرستان شیراز، روستای کمجان ازتوابع شهرستان خرامه، روستای قنات ابراهیم ازتوابع شهرستان بوانات، روستای چنارازتوابع شهرستان آباده، روستای هفت آسیاب ازتوابع شهرستان قیروکارزین، روستای مهارلو ازتوابع شهرستان سروستان، روستای دهمورد ازتوابع شهرستان نیریز، روستای سرآب بهرام ازتوابع شهرستان نورآباد، روستای نوایگان ازتوابع شهرستان داراب، روستای کوهنجان ازتوابع شهرستان سروستان، روستای اسلام آباد ازتوابع شهرستان ارسنجان، روستای کاریان ازتوابع شهرستان لار، روستای خورجان ازتوابع شهرستان خرم بید و روستای کریشکی ازتوابع شهرستان لار را از دیگر روستاهای هدف گردشگری فارس نام برد.
  او اضافه کرد: در حال حاصر تمام روستای هدف گردشگری استان با تلاش مضاعف برای اطلاع رسانی و تبلیغات مناسب، شاهد حضور گردشگران داخلی و خارجی بسیاری هستند .
  محسن نژاد ادامه داد: برخی از روستاهای هدف گردشگری در استان از جمله روستاهای شهرستان سپیدان، نورآباد ممسنی جزو روستاهای پر بازدید از سوی گردشگران داخلی و خارجی در استان هستند.
  وی گفت: همراهی مردم ساکن در روستاها برای تسهیل حضور گردشگران از عوامل موثر در جذب و ماندگاری و سفر دوباره آنان است و شاهد هستیم که فرهنگ مهمان نوازی بخوبی در روستاهای ما وجود دارد که این فرهنگ باید به فرهنگ گردشگر پذیری همه گیر تبدیل شود.
  محسن نژاد با بیان اینکه گردشگران به ویژه گردشگران خارجی به دنبال گردشگری روستایی هستند اضافه کرد: این روستاهای هدف گردشگری علاوه بر گردشگری، در بعد صنایع دستی نیز دارای ظرفیت های ویژه ای هستند که به عنوان سوغاتی بسیار مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی قرار دارد.

  ** تلاش برای استفاده از ظرفیت روستاهای هدف گردشگری فارس
  معاون گردشگری میراث فرهنگی فارس عنوان داشت: دهیاران روستاهای هدف گردشگری باید با قابلیت های این روستاها آشنا شوند تا بتوانند از وجود این ظرفیت ها برای توسعه گردشگری استان و منطقه به نحو مطلوب استفاده کنند.
  وی بیان کرد: توسعه گردشگری روستایی با هدف افزایش اقامتگاه های بوم گردی در استان فارس مد نظر است و با همین رویکرد، برنامه ریزی برای ایجاد اقامتگاه های بوم گردی به عنوان یک اولویت در دستور کار است و از ابتدای سال 95 تا کنون سه مجوز اقامتگاه بوم گردی در این استان صادر شده است.
  محسن نژاد با بیان اینکه به زودی تاسیس اقامتگاه های بوم گردی در فارس با جهش رو به رو خواهد شد افزود: هم اینک بیش از 40 نفر متقاضی ایجاد اقامتگاه های بوم گردی در این استان هستند.
  وی اظهارداشت: به متقاضیان اقامتگاه های بوم گردی در استان فارس تا سقف 10میلیون ریال از صندوق کارآفرین امید تسهیلات بانکی با بهره کم داده می شود.
  او گفت: روستاهای هدف گردشگری دستاوردها و آثار و برکات بسیار مثبت و موثری به ویژه در بحث اشتغالزایی، درآمد افزایی و رونق فرهنگی برای مردم هر منطقه دارد که مردم روستاها بیش از دولت خواهان تبدیل مناطق روستایی خود به روستاهای هدف گردشگر و گردشگری پذیری هستند.

  ** اقامتگاه های بوم گردی حامی محیط زیست
  معاون میراث فرهنگی فارس ادامه داد: اقامتگاه بوم گردی با هدف توسعه صنعت گرشگری و معرفی آداب و سنن هر منطقه ایجاد شده است که خدمات خود را با کیفیت مشخص و قابل قبول به گردشگران در محیط های طبیعی ارائه می کند.
  محسن نژاد افزود: اقامتگاه های بوم گردی کمترین آسیب زیست محیطی را دارد و متناسب با بافت فیزیکی و فرهنگی هر منطقه است و زمینه اشتغال و رونق اقتصاد مردم بومی منطقه را فراهم می کند لذا این مهم فرصتی مناسب برای معرفی فرهنگ و آداب رسوم هر منطقه و یک جاذبه منحصر به فرد برای گردشگران است.
  وی بیان کرد: اقامتگاه بوم گردی اقامتگاهی برای گردشگران است که ساختار بومی خدمات، محصولات و فعالیت های گردشگری، ساختار محیطی بوم گرا، ساختار مالکیت و مدیریت خانوادگی و مشارکت جامعه بومی و در نهایت داشتن ساختارهای مناسب زیربنایی گردشگری، که ارکان و هسته های اصلی یک اقامتگاه است، آن را از دیگر الگوهای اقامتی مانند هتل ها و مهمان پذیرها متمایز می کنند.
  محسن نژاد اظهارداشت: اقامتگاه های بوم گردی در محیط های طبیعی با رعایت بالاترین سطح ممکن ضوابط زیست محیطی و به شکلی سازگار با معماری و سیمای طبیعی منطقه احداث شده و ضمن حداکثر تعامل با جامعه محلی ، زمینه حضور و اقامت طبیعت گردان را با کیفیتی قابل قبول و تعریف شده در محیط های طبیعی فراهم می کنند.
  وی اضافه کرد: طراحی داخلی و خارجی تمام اقامتگاه های بوم گردی باید با رویکرد بهره برداری از تجهیزات سنتی و بومی صورت گیرد تا ضمن تامین رفاه برای گردشگران، فرصت آشنایی و درک فرهنگی منطقه فراهم شود.
  او ادامه داد: آموزش سرمایه گذاران، رعایت استاندارد و بهره برداری از تاسیسات مناسب گردشگری از موارد مورد نظر ما برای ارائه مجوز فعالیت اقامتگاه های بوم گردی است.

  ** گردشگری روستایی مورد توجه گردشگران خارجی
  مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس نیز به خبرنگار ایرنا گفت: در حال حاضر به دلایل صنعتی شدن زندگی در جوامع، بسیاری از گردشگران به ویژه گردشگران خارجی استان متقاضی گردشگری روستایی هستند و به روستاهای ما سوق دارند.
  مصیب امیری افزود: در گردشگری روستایی، گردشگران علاوه بر بازدید از محیط طبیعی منحصر به فرد این روستاها می توانند از فرهنگ و آداب و سن و نحوه زندگی مردم ساکن در آن و آب و هوای مطبوع آن ها استفاده کنند.
  وی بیان کرد: امکانات و زیرساخت های گردشگری عامل مهمی برای جذب گردشگران داخلی و خارجی در روستاهای هدف گردشگری به شمار می رود. امیری اظهارداشت: یکی از اولویت های ما برای توسعه گردشگری روستایی و جذب گردشگر به روستاهای هدف گردشگری استان، توسعه زیر ساخت های مناسب در روستاهای مشخص شده در این زمینه است که نیاز است نیازهای زیر ساختی روستاهای هدف گردشگری در استان توسعه و افزایش یابد.
  وی اضافه کرد: با تلاش مضاعف این اداره کل در راستای اطلاع رسانی و تبلیغات مناسب، در بیشتر روستای هدف گردشگری استان شاهد حضور گردشگران داخلی و خارجی بسیاری به ویژه در مناسبت های مختلف سال از جمله ایام نوروز و تابستان هستیم.
  او ادامه داد: در حال حاضر بیشتر روستاهای گردشگری استان فارس دارای جاذبه های طبیعی و تاریخی و مراکز اقامتی، پذیرایی و تفریحی هستند که بسیار مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی است و سایر روستاهای هدف گردشگری استان نیز برای ارتقای زیرساخت های آنها اولویت بندی شده است.
  مدیر کل میراث فرهنگی فارس عنوان داشت: در حال حاضر جاذبه های هر یک از روستاهای هدف گردشگری استان فارس شناسایی شده است که هر روستا بر اساس ویژگی توسعه می یابد گفت: به عنوان مثال روستای قلات، شهرستان شیراز بخش مرکزی، دارای جاذبه های طبیعی – تاریخی، روستای مارگون، شهرستان سپیدان، بخش مرکزی، دارای جاذبه های طبیعی، روستای دشتک، شهرستان مرودشت بخش درودزن، دارای جاذبه های طبیعی، بافت با ارزش، روستای جیزرزار، شهرستان مرودشت، بخش کامفیروز، دارای جاذبه های طبیعی، بافت با ارزش است.
  امیری افزود: همچنین روستای پا قلعه، شهرستان ممسنی، بخش دشمن زیاری، دارای جاذبه های طبیعی – تاریخی، روستای تنگ براق، شهرستان اقلید، بخش سده، دارای جاذبه های طبیعی و تاریخی، روستای بندر امیر، شهرستان مرودشت، بخش مرکزی، دارای جاذبه های طبیعی – تاریخی بندر امیر و روستای سرمشهد، شهرستان کازرون، بخش بالاده، دارای جاذبه های تاریخی هستند که ویژگی های سایر روستاهای هدف گردشگری استان نیز مشخص شده اند.
  وی گفت: استان فارس با داشتن بیش از سه هزار روستا که در حال حاضر تعداد 46 روستا به عنوان روستای هدف گردشگری مصوب شده است، دارای ظرفیت بسیار بالایی در توسعه این گونه از بوم گردشگری است.
  او بیان کرد: در حال حاضر در 10 روستای این استان پروژه های اقامتگاه های بوم گردی در حوزه گردشگری روستایی و عشایری در حال طی مراحل قانونی دریافت مجوز هستند که بر اساس برنامه ریزی های انجام شده، حداقل 5 واحد از این تأسیسات تا پایان امسال به بهره برداری می رسد.
  امیری با بیان اینکه تلاش ما در گردشگری روستایی بر حفظ اصالت روستایی است در اظهارداشت: بر اساس برنامه ریزی های انجام شده تا پایان سال 1395 تعداد اقامتگاه های بوم گردی دارای مجوز در استان فارس به 25 واحد افزایش می یابد.

  ** امکانات ناکافی در روستاهای هدف گردشگری فارس
  معاون گردشگری و امور زائرین استانداری فارس هم به خبرنگار ایرنا گفت: گردشگری روستایی در دنیای امروز یکی از بخش های مهم فعالیت های اقتصادی محسوب می شود و این فعالیت مهم اقتصادی از دیدگاه های مختلفی مورد توجه قرار گرفته است.
  شاپور رستمی افزود: ﮔﺮدﺷﮕﺮی روﺳﺘﺎﻳﻲ، ﻳﻜﻲ از ﻣﻔﺎﻫﻴﻢ و اﺷﻜﺎل ﺗﻮﺳﻌﻪ ﭘﺎﻳـﺪار روﺳـﺘﺎﻳﻲ اﺳـﺖ ﻛـﻪ در آن از ﻣﻨـﺎﺑﻊ ﻣﻮﺟـﻮد در ﻣﻨﺎﻃﻖ روﺳﺘﺎﻳﻲ اﺳﺘﻔﺎده ﻣﻲ ﺷﻮد.
  وی بیان کرد: بنابراین در بخش گردشگری روستایی در استان باید فضایی فراهم شود تا سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری در این مناطق اهتمام ویژه ای داشته باشند که یکی از الزامات این مهم معرفی مناسب این ظرفیت ها به سرمایه گذاران است.
  رستمی اظهارداشت: در شرایط کنونی امکانات و زیر ساخت های موجود در روستاهای هدف گردشگری فارس مطلوب و در شان این استان نیست.
  وی اضافه کرد: روستاهای هدف گردشگری، روستاهایی هستند که قابلیت های بالایی در زمینه گردشگری و جذب گردشگر نسبت به روستاهای دیگر دارند که با توجه به قدرت و زمینه مساعد برای سرمایه گذاری در این روستاها باید از این ظرفیت ها استفاده مناسب شود.
  او ادامه داد: لازم است که با برنامه ریزی های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت، نسبت به تامین و فراهم سازی امکانات و زیرساخت های مناسب در این روستاها در استان اقدام شود.
  رستمی ضمن تاکید برلزوم برنامه ریزی مناسب برای بهره مندی ازظرفیت های بالقوه و قابلیت های موجود درروستاها و مناطق عشایری استان فارس، عنوان داشت: با بررسی آداب، سنن، باورها، اعتقادات و فرهنگ مردم مناطق روستایی و عشایری، می توان برای ایجاد زیرساخت های لازم گام برداشت و با تبلیغات گسترده و متنوع در عرصه های ملی و بین المللی، این عامل بالقوه را معرفی کرد.
  وی با اشاره به نقش توسعه گردشگری روستایی در ایجاد تنوع در اقتصاد جوامع روستایی گفت: با هدف توسعه گردشگری در روستاها، توجه به ساختار و شکل سنتی هر منطقه و الگوهای ساخت بسیار حائز اهمتی است و به همین دلیل ساخت و ساز هایی که در روستاها انجام می شود نباید متفاوت با شکل سنتی هر روستا و منطقه باشد.
  او افزود: باید از ایجاد ساختمان هایی بانماهای ناهمگون دربافت روستایی جلوگیری کرد و با استفاده از طرح هادی روستایی، برای زیباسازی فضاهای روستایی گام برداشت.
  رستمی بیان کرد: حمایت از صنایع دستی باید در کنار حمایت از گردشگری باشد و باید در روستاها و خانه های روستایی خانه های صنایع دستی تشکیل شود و صنعتگران آنها مردان و زنان روستایی باشند.
  3002/ 1876

  این سایت صرفا مطالب مرتبط با کارآفرینی را جمع آوری نموده و به هیچ وجه در پی تایید و یا رد محتوای آنها نیست.
  برچسب ها :صنعت تبلیغات