اخبار تازه

پربازدید ها

  کد خبر ۱۴۷۸ انتشار : ۶ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۰۳

  بازاریابی حلقه گمشده در اقتصاد صنایع دستی فارس

  شیراز- ایرنا- استان فارس در بخش صنایع دستی یکی از استان های مهم و مطرح در داخل و خارج ازکشور است اما بازار و فروش تولیدات هنرمندان این بخش متناسب نیست و این به دلیل عدم توجه به بازاریابی و بازارهای هدف تولیدات هنرمندان در داخل و خارج از کشور در این بخش است.

  فارس از دیرباز یکی از استان های مشهور در عرصه محصولات دست ساز در کشور و در جهان بوده و در برخی ازرشته ها و محصولات این استان شهرت جهانی دارد زیرا از 250 رشته صنایع دستی موجود در کشور 120 رشته در این استان وجود دارد که از این تعداد 85 رشته صنایع دستی در فارس فعال است.
  رشته های خاتم سازی، قلمزنی، کاشی هفت رنگ، خوشنویسی، نگارگری، تذهیب، نقاشی قهوه خانه ای، طراحی سنتی، گره چینی، گچبری، آیینه کاری، میناسازی، حجاری، جواهرسازی، قلمکار سازی، حصیربافی و معرق، سوزندوزی، رودوزی سنتی، جلد سازی و صحافی سنتی، شیشه گری، نقاشی روی شیشه، تراشکاری روی شیشه، کاشی سازی، نازک کاری چوب، چرم دوزی و نقاشی روی چرم، از رشته های فعال صنایع دستی در فارس است.
  علاوه بر داخل کشور بسیاری از تولیدات صنایع دستی استان فارس از شهرت بین المللی برخوردار و دارای شناسه جهانی است اما این روزها بخش صنایع دستی استان دارای بازار بی رونق و کساد است.
  با وجود اینکه کشور ایران یکی از سه قطب برتر صنایع دستی در دنیا است و تنوع محصولات آن نیز باعث شده کشورمان جایگاه ویژه ای داشته باشد اما در بحث تبلیغات و بازاریابی و معرفی محصولات و تولیدات صنایع دستی و هنرهای سنتی کشورمان، مناسب با جایگاه هنرمندان و تولیداتمان عمل نشده و این باعث عدم فروش و رونق این بخش شده است.
  بنا به گفته بسیاری از کارشناسان بازاریابی و فروش یکی از اصول مهم در هر عرصه ای به ویژه صنایع دستی است که اگر این مهم وجود نداشته باشد، تلاش و قدمت هنر صنایع دستی و هنرمندان این بخش ابتر است.

  ** صنایع دستی، راهگشای رفع مشکل بیکاری فارس
  معاون گردشگری و امور زائران استانداری فارس به خبرنگار ایرنا گفت: صنایع دستی یکی از بخش های مهم در رونق اشتغال و درآمدزایی در استان است که تاثیر مهم در رفع معضل بیکاری و توسعه اقتصادی فارس دارد.
  شاپور رستمی افزود: ایجاد اشتغال از اولویت های استان است و در شرایط کنونی بخش گردشگری و صنایع دستی اولویت استان برای رونق بخش اقتصاد است که توجه به این بخش باید مورد توجه جدی مسئولان قرار گیرد.
  وی بیان کرد: بر این باوریم یکی از راهکارهایی که می تواند به ایجاد فرصت های شغلی و رونق صنایع دستی استان کمک کند، آموزش صنایع دستی در تمامی شهرستان های استان با استفاده از مربیان و استادکاران متخصص و باتجربه است.

  ** بازاریابی، مهم ترین بخش در رونق صنایع دستی
  رستمی اظهارداشت: بحث معرفی و فروش مهمترین عاملی در رونق و توسعه صنایع دستی اسا که باید برای رونق صنایع دستی استان مورد توجه قرار گیرد و در صورتی که این مهم محقق شود، بسیاری از معضلات و مشکلات فعلی فعالان صنایع دستی حل خواهد شد.
  وی اضافه کرد: بازاریابی صحیح صنایع دستی می تواند زمینه ساز ایجاد و حفظ اشتغال و درآمد پایدار شود.
  معاون استاندار فارس گفت: بخش صنایع دستی استان نیازمند همکاری و هم افزایی همه جانبه دستگاه ها و مدیران استان است که همه در استان باید برای معرفی، رونق و توسعه این بخش فعالیت کنند که در صورت تحقق این مهم،هنرمندان صنایع دستی استان نیز آمادگی دارند حضور کمی و کیفی بیشتری در این عرصه داشته باشند.
  او وضعیت فعلی را شایسته جایگاه واقعی صنایع دستی استان ندانست و اضافه کرد: صنایع دستی استان فارس از غنای و شهرت جهانی برخوردار است که باید از این فرصت برای بهره برداری مناسب برای رونق و توسعه صنایع دستی استان استفاده کرد.
  رستمی عنوان داشت: صنایع دستی استان فارس بخشی از فرهنگ و هنر ایران است که کمک به توسعه بازار تولید و مصرف مصنوعات صنایع دستی از طریق پیگیری طرح های تضمین خرید بعضی از محصولات برتر و ایجاد بازارچه های صنایع دستی می تواند رونق مناسبی در بازار صنایع دستی ایجاد کند.
  وی، عملکرد انجمن صنعتگران صنایع دستی استان در حوزه بازاریابی محصولات تولیدی را ضعیف ارزیابی و بیان کرد: ضروری است که صنعتگران صنایع دستی در قالب تشکل های تعاونی و تقویت انجمن صنعتگران صنایع دستی ساماندهی و سازماندهی شوند.
  رستمی افزود: در حال حاضر قیمت، کیفیت و نحوه ارائه آثار و صنایع دستی هماهنگی و همگونی مطلوبی ندارد که فروش مناسب صنایع دستی نیازمند کیفیت، قیمت و فرهنگ سازی مهم این هنر در بین خانواده ها و جامعه است.
  او اظهارداشت: در کنار پیچیدگی های ساخت و تولید آثار صنایع دستی، فروش و عرضه آثار هنری دست ساز، مساله مهمی است که مغفول مانده و می تواند سرنوشت صنعت را در استان فارس که همه ساله پذیرای تعداد زیادی گردشگر داخلی و خارجی است تغییر دهد.

  ** راه اندازی شهرک صنایع دستی فارس
  رستمی اضافه کرد: برای ایجاد شهرک صنایع دستی استان فارس زمین به وسعت 30 هکتار نیاز است که در این زمینه از بین چند قطعه زمین، یک زمین برای ایجاد این شهرک مشخص و قطعی شده است.
  معاون گردشگری و زیارتی استانداری فارس ادامه داد: این قطعه زمین مشخص شده به وسعت 30 هکتار و در حاشیه بزرگراه حسینی الهاشمی شیراز است که پس از بررسی های همه جانبه کارشناسان و سرمایه گذار برای احداث شهرک صنایع دستی استان فارس مشخص شده است.
  وی عنوان داشت: این زمین بر اساس نیازسنجی ها و اولویت ها از جمله تسهیل در دسترسی، یک زمین برای احداث این شهرک در شیراز انتخاب شده است که در حال حاضر مشاوران طرح توجیحی و مطالعاتی شهرک صنایع دستی را آماده و ارائه می دهند تا در صورت تایید و تصویب؛ کار به مرحله انعقاد قرارداد و عملیاتی شدن پروژه برسد.
  رستمی با بیان اینکه در سالجاری عملیات اجرایی احداث این شهرک آغاز می شود گفت: راه اندازی شهرک صنایع دستی در استان یک اقدام ضروری برای حمایت از هنرمندان و فعالان این بخش است که امیدواریم هرچه سریعتر این شهرک با هدف تجمیع و توسعه هنرهای سنتی و صنایع دستی فارس راه اندازی شود.
  او افزود: سرمایه گذار برای شهرک صنایع دستی استان مشخص شده و مسایلی از جمله نقشه برداری، اجرا، نحوه فروش در قالب یک بسته سرمایه گذاری ارائه می شود اما هنوز میزان معینی از حجم سرمایه گذاری در این پروژه مشخص نشده است.
  رستمی بیان کرد: تلاش می کنیم برای احداث و راه اندازی شهرک صنایع دستی در استان، بخش غیر دولتی و انجمن های فعال در حوزه صنایع دستی استان را به کار گیریم تا این بخش در استان رونق و توسعه یابد.
  او با بیان اینکه شهرک صنایع دستی استان زمینه مناسبی برای احیای هنرهای صنایع دستی فراموش شده و یا در حال فراموشی در استان است اظهارداشت: قرار است در این شهرک صنایع دستی مباحث مربوط به صنایع دستی از جمله تولید، عرضه، بسته بندی، فروش و نمایشگاه ایجاد شود.

  ** صنایع دستی یکی از راه های تحقق اقتصاد مقاومتی
  مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس نیز به خبرنگار ایرنا گفت: بخش صنایع دستی ظرفیت های منحصر به فردی در بخش اقتصادی دارد که می تواند یکی از راه های مهم برای تحقق اقتصاد مقاومتی و ایجاد اشتغال در کشور باشد.
  مصیب امیری افزود: سهولت در راه اندازی کارگاه های صنایع دستی، عدم نیاز به سرمایه گذاری کلان، نیاز نداشتن به مواد خارجی و سهولت در تولید سبب شده که صنایع دستی به عنوان یکی از مصادیق اقتصاد مقاومتی مورد توجه قرار گیرد.
  وی بیان کرد: از سال گذشته تاکنون آموزش و صدور مجوز برای تولید بیشتر و رونق بخش صنایع دستی در استان مد نظر قرار گرفته که در این زمینه طی سال گذشته 750 نفر در بخش صنایع دستی استان آموزش دیده اند.
  امیری اظهارداشت: همه این آموزش ها معطوف به ایجادکارگاه و اشتغال در استان شده و اینک نیز در بخش های مختلف صنایع دستی استان فعال هستند.
  بنا به گفته مدیر کل میراث فرهنگی فارس، در حال حاضر 735 کارگاه، دو خانه، سه تشکل غیر دولتی و 200 هزار نفر صنعتگر در بخش صنایع دستی در فارس فعال هستند اما فعالیت هنرمندان در این بخش نیاز به فروش محصولات و تولیدات آنها نیز دارند و اگر تولیدات هنرمندان ما فروش نداشته باشد، صنایع دستی دچار ضرر و زیان می شود.
  مصیب امیری معتقد است: هنر به ویژه هنر با حفظ اصالت خود همواره مورد توجه مردم بوده است و اما اگر هنرهای دستی و سنتی در زندگی روزانه مردم مورد استفاده قرار نگیرد رفته رفته به فراموشی سپرده می شود و در این میان هنرمندان ما نیز با پشتوانه چندین سال تجربه های گران بها، به آرامی و در سکوت از میان ما می روند، بی آنکه جایگزینی برای آنها باشد.
  وی با بیان اینکه استان فارس در بسیاری از رشته های صنایع دستی حرف های زیادی برای گفتن دارد بیان کرد: رونق صنایع دستی نیاز به فرهنگ سازی و استفاده از این هنرها درزندگی روزانه مردم ما دارد و این درحالی است که اگر بازارهای فروش تولیدات و محصولات صنایع دستی جان نگیرد این بخش همواره با رکود و بی رونقی همراه است که برای موفقیت در عرصه فروش نیز نیازمند تبلیغات و بازاریابی صحیح برای فروش تولیدات هنرمندانمان هستیم.
  امیری اظهارداشت: متاسفانه به دلیل رکود بازار فروش صنایع دستی به دلایل مختلف، امروز بسیاری از استاد کاران و هنرمندان صنایع دستی ما یا برای دل خودشان کار می کنند و یا اینکه برای تامین هزینه های اقتصادی زندگی خود راه های دیگری رابرای درامد در زندگی انتخاب کرده اند.

  ** تمرکز بر معرفی چند رشته صنایع دستی استان
  وی اضافه کرد: در بخش صنایع دستی باید ظرفیت وتوان استان بر روی چند رشته صنایع دستی که معرف استان فارس است از جمله خاتم کاری، قلم زنی، منبت کاری، کار بر روی چوب، کار بر روی شیشه و دست بافته های داری متمرکز شود.
  او ادامه داد: معتقدیم باید فضاهایی استانداردی ایجاد شود که صنایع دستی مرتبط با هم در یک مکان باشند و ضمن تولیدات این بخش در معرض دید عموم قرار گیرد.
  امیری عنوان داشت: بر این اساس به دنبال ایجاد دیدگاه جدید در صنایع دستی استان فارس هستیم که این مهم با طبقه بندی موضوعی صنایع دستی و اختصاص فضاهایی ویژه به آنها، دنبال می شود.
  مدیر کل میراث فرهنگی فارس افزود: تلاش می کنیم این مکان ها به دلیل دسترسی راحت، امکان بیشتر حضور توریست ها و گردشگران و تولید و فروش بیشتر، در نزدیکی مکان های گردشگری و توریستی استان از جمله بازار وکیل شیراز باشد.
  وی گفت: سرمایه گذاری بر روی چند رشته ویژه استان فارس، حمایت از صنایع دستی استان بیشتر و افزایش تولیدات، آموزش، بازاریابی و فروش محصولات صنایع دستی استان را به دنبال دارد.
  امیری بیان کرد: باید فعالیت ها و تصمیم گیری ها در بخش صنایع دستی استان فارس بازنگری و تعریف مجدد شود و این درحالی است که فعالیت ها در بخش صنایع دستی استان فارس نباید منحصر به شهر شیراز باشد بلکه صنایع دستی ویژه هر شهرستان باید به صورت ویژه مورد توجه قرار گرفته و بر روی آن سرمایه گذاری شود.
  وی اظهارداشت: در بخش صنایع دستی باید بازارهای فروش شناخته و تولیدات بر اساس نیاز بازار و مخاطبان تولید و به بازار عرضه شود.
  امیری اضافه کرد: صنایع دستی باید به فروش برسند در خانه های مردم استفاده شوند که مدیریت بنگاه های صنایع دستی بایستی توان تولید بهینه و فروش موفق و تضمین شده محصولات صنایع دستی را داشته باشند.
  او ادامه داد: در این بخش ایجاد شاخص های صنایع دستی و بسته بندی محصولات صنایع دستی جهت حضور موفق در نمایشگاه های بین المللی از فعالیت هایی است که می تواند راهگشا باشد.
  مدیر کل میراث فرهنگی فارس عنوان داشت: هدف گذاری در بخش صنایع دستی استان فارس انجام شده است که تلاش می کنیم به نقطه مناسب حضور بیش از 50 درصد هنرمندان و انجام تولیدات این بخش در فروشگاه ها، در استان فارس برسیم.
  امیری با بیان اینکه توجه به صنایع دستی، در رونق اشتغال و توانمندی استان تاثیر مطلوبی دارد افزود: برپایی نمایشگاه های فصلی و دائمی و شرکت در نمایشگاه های داخلی و بین المللی یکی از راه های بازاریابی و رونق فروش صنایع دستی است که این مهم به عنوان یک اولویت در دستور کار بخش صنایع دستی استان است.
  وی بیان کرد: در سال های اخیر به دلایل مختلف و از جمله رقابت برخی کشورهای دیگر دنیا و بحث تحریم های اقتصادی بازار محصولات صنایع دستی کشور دچار رکود شده اما امیدواریم بتوان جایگاه ویژه کشور و استان را دوباره بدست آورد.
  او اظهارداشت: نباید به صنایع دستی تنها به عنوان یک کالا نگاه شود زیرا صنایع دستی تبلور ویژگی ها و هویت فرهنگی مردم هر منطقه است.

  ** کم رونقی بازار صنایع دستی فارس
  معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس نیز به ایرنا گفت: متاسفانه عدم بازاریابی مناسب سبب شده که در زمینه فروش و بازاریابی صنایع دستی موفق نباشیم که یکی از دلایل این مهم، عدم توجه به سلیقه بازار، تولید طرح های سنتی و عدم بازاریابی مناسب است که موجب کم رونقی و گاه بی رونقی فروش صنایع دستی در استان فارس شده است.
  زهرا الحمدی افزود: در زمینه طرح های صنایع دستی باید با حفظ اصالت اثر، بازنگری شود و محصولاتی طراحی شود که در زندگی امروزه نیز کارکرد داشته باشند.
  وی بیان کرد: یکی دیگر از مشکلاتی که سبب عدم فروش صنایع دستی می شود عدم بازاریابی دقیق است که با برپایی بازارچه های دائمی و موقت صنایع دستی این مشکل تا حدودی برطرف شده است.

  ** فعالیت 200 هزار صنعتگر در بخش صنایع دستی فارس
  الحمدی اظهارداشت: در حال حاضر بیش از 200 هزار نفر صنعت گر در زمینه صنایع دستی در فارس مشغول به فعالیت هستند که عمده هنرمندان صنایع دستی ما در بخش دست بافته ها فعال هستند که در روستاها و عشایر حضور دارند.
  وی اضافه کرد: صنایع دستی استان از چند جنبه نیازمند حمایت های جدی است این حمایت ها باید توسط دولت و بخش خصوصی انجام شود.
  او ادامه داد: حمایت های دولتی شامل پرداخت تسهیلات به صورت سرمایه در گردش و سرمایه ثابت با بهره مناسب جهت حمایت از تولید، تجهیز کارگاه های تولیدی، ایجاد بازارچه دائمی صنایع دستی برای فروش محصولات صنایع دستی، تامین مواد اولیه مرغوب، بازاریابی محصولات صنایع دستی در داخل و خارج از کشور می باشد.
  الحمدی عنوان داشت: حمایت های بخش خصوصی در این بخش نیز شامل راه اندازی کارگاه های تولیدی، شرکت در نمایشگاه های داخلی و خارجی، پیگیری دریافت تسهیلات و هزینه در حوزه صنایع دستی، سرمایه گذاری در زمینه تولید محصولات شاخص استان است.
  ** افزایش اشتغالزایی با تمرکز فعالان صنایع دستی
  الحمدی افزود: هم اینک 750 کارگاه تولیدی در حوزه صنایع دستی در این استان فعال است که بخش عمده این کارگاه ها یا در منازل فعالان این حوزه برپاست یا کارگاه های تولیدی در شرایط نامناسبی قرار دارد.
  وی گفت: در فارس نیازمند فضای شایسته ای هستیم که شاغلان صنایع دستی و متقاضیان جدید ورود به این عرصه در آن به صورت متمرکز به تولید و عرضه محصولات تولیدی بپردازند.
  اوبیان کرد: اگر کارگاه های صنایع دستی متمرکز شود زمینه اشتغالزایی بیشتری فراهم می شود، میزان تولید نسبت به شیوه های تولید سنتی و کارگاه های کوچک افزایش می یابد و بستر مناسب تری برای فروش فراهم خواهد شد.
  الحمدی اظهارداشت: فعالیت های تولیدی در حوزه صنایع دستی یکی از آسان ترین راه ها برای ایجاد اشتغال در بین همه صنایع است زیرا با کمترین میزان سرمایه می توان در این حوزه ایجاد اشتغال کرد.
  وی اضفه کرد: بر اساس آمار رسمی گمرک صادرات صنایع دستی و فرش دستبافت این استان در سال گذشته 40 میلیون دلار بوده است که باید با برنامه ریزی مناسب از توان و خلاقیت هنرمندان این استان در زمینه هنرهای سنتی و صنایع دستی بیشتر استفاده شود.
  او ادامه داد: ارتقا و توسعه بخش صنایع دستی در استان فارس یکی از اولویت های اصلی این بخش در استان است که تلاش می کنیم مجمع صنایع دستی به ویژه در استان فارس تضعیف نشود.

  ** فروش محصولات، مشکل صنایع دستی
  مدیرعامل اتحادیه صنایع دستی استان فارس هم به خبرنگار ایرنا گفت: یکی از بزرگترین مشکلات بخش صنایع دستی بحث فروش و بازار این محصولات است که برای رفع این مشکل تفاهم نامه هایی ایجاد شده است.
  سلمان گورنگی افزود: معتقدیم رفع بیشتر مشکلات فروش صنایع دستی، توسط صنعت گران مرتفع می شود زیرا باید بتوانند کاهایی با کیفیت را تولید و آنها را به فروشگاه ها برسانند.
  وی بیان کرد: امروزه کشورهایی مانند چین، تایوان و تایلند بازارهای صنایع دستی دنیا را شناسایی و بازاریابی و کالاهای صنایع دستی خودرا را همراه با معیارهای روز دنیا تولید و توزیع می کنند و این نکته مهمی است که در صنایع دستی ما کمتر به آن پرداخته می شود.
  گورنگی اضافه کرد: تحول در بازار نیازمند تولید است که فعالان صنایع دستی ما باید بتوانند همراه با نیازهای روز دنیا و مخاطبان خود محصولات خود را تولید و بازارهای هدف را مشخص کنند.
  وی ادامه داد: با توجه به شعار دولت ها مبنی بر صادرات غیر نفتی، اگر صنایع دستی مطابق نیاز روز دنیا تولید شود تاثیر زیادی برای تحقق این مهم در کشور دارد زیرا صنایع دستی ظرفیت های بالا برای کشور ایران دارد.
  گورنگی با اشاره به وضعیت صادرات صنایع دستی در استان فارس نیز عنوان کرد: برای صادرات صنایع دستی در استان فارس با بخش های مربوطه جلساتی برگزار شده تا بتوانیم این محصولات را به کشورهای حاشیه خلیج فارس و سایر کشورها صادر کنیم.
  وی افزود: دست بافته های داری استان فارس بیشترین تولید و مشهورترین محصول صنایع دستی استان فارس است.

  ** احیای صنایع دستی فارس
  رئیس اتحادیه تعاونی های صنایع دستی استان فارس افزود: استان فارس صنایع دستی ویژه و منحصر به فردی دارد که متاسفانه برخی از آنها به مرور زمان فراموش شده و یا در حال فراموشی است که ما در این اتحادیه احیای این صنایع دستی را با جدیت دنبال می کنیم.
  گورنگی گفت: استان فارس یکی از قطب های تولید صنایع دستی کشور است طوری که در سال های گذشته از 250 رشته صنایع دستی موجود در کشور 120 رشته در این استان فعالیت داشته و در حال حاضر نیز تنها 85 رشته در فارس فعال است.
  وی بیان کرد: شهرستان های استان فارس صنایع دستی منحصر به فردی دارند که متاسفانه در حال فراموشی و یا نابودی هستند که با شناسایی این هنرها، آنها را بازگشایی، احیا و معرفی می کنیم.
  او اظهارداشت: هنرهایی مانند خاتم سازی، قلمزنی، کاشی هفت رنگ، آینه کاری، سازهای سنتی، نگارگری و تذهیب را بیشتر می توان در شهر شیراز به صورتی متمرکز یافت و دست بافته هایی که بیشتر مختص زندگی ایلات و عشایر بوده را می توان در اکثر شهرستان های استان سراغ گرفت.
  وی اضافه کرد: متاسفانه در حال حاضر در برخی از این رشته ها تنها یک یا دو هنرمند وجود دارد که در کنار احیای این رشته های صنایع دستی، بحث آموزش آنها به نسل جوان را پیاده سازی می کنیم تا بتوانیم این هنرها را حفظ کنیم.
  گورنگی ادامه داد: هنرهای سنتی از جمله سفال و سرامیک استهبان، دو کارگاه تولیدی در رشته های نمد مالی و گیوه دوزی با هنرمندان زبر دست و ماهر در این شهرستان احیا شد و در شهرستان خرم بید رشته پلاس بافی و در میمند نیز رشته شیشه گری مورد توجه ویژه واقع شده است.
  وی بابیان اینکه سایر هنرهای دستی موجود در استهبان از جمله منبت، معرق، گلیم بافی همچنان فعال و در حال تولید می باشد عنوان داشت: احیا و راه اندازی تولید انبوه هنرهای دستی شاخص درسطح استان فارس از اولویت برنامه های این اتحادیه است.
  ** عرضه محصولات در اماکن گردشگری فرصتی برای صنایع دستی
  گورنگی افزود: عرضه محصولات صنایع دستی فارس در اماکن گردشگری فرصتی مناسب برای فعالان این بخش است به طوری که گردشگران ضمن بازدید از اماکن گردشگری با صنایع دستی استان نیز آشنا می شوند.
  مدیر عامل اتحادیه صنایع دستی استان فارس گفت: مدتی است که میراث فرهنگی فارس در برخورد با صنایع دستی استان رویکرد تازه ای در پیش گرفته که تمام تلاش این اداره کل، اقتصادی سازی صنایع دستی در استان است لذا اداره کل میراث فرهنگی فارس رویکرد های مختلفی برای توسعه اقتصادی این صنایع انجام داده است.
  گورنگی از جمله این اقدامات را اختصاص مکان های گردشگری فارس به هنرمندان حوزه صنایع دستی عنوان و اظهارداشت: یکی از بسترهایی که بی گمان به رونق فروش کمک می کند، برگزاری نمایشگاه در کنار بناهای شاخص تاریخی است که در طول سال و به مناسبت های مختلف نمایشگاه هایی در این زمینه برپا می شود.
  3002/ 1876

  این سایت صرفا مطالب مرتبط با کارآفرینی را جمع آوری نموده و به هیچ وجه در پی تایید و یا رد محتوای آنها نیست.
  برچسب ها :بازاریابی