اخبار تازه

پربازدید ها

  کد خبر ۱۴۷۱ انتشار : ۶ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۴۲

  امضای چهار مدیرکل پای تفاهم نامه توانمندسازی زندانیان فارس

  شیراز- ایرنا- مدیران کل زندان ها، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، بهزیستی، تامین اجتماعی و تشکل های کارآفرینی استان فارس تفاهم نامه همکاری مشترک با موضوع توانمندسازی زندانیان استان امضا کردند.

  به گزارش پایگاه خبری استارتاپ های ایران به نقل از دریافتی چهارشنبه ایرنا از روابط عمومی اداره کل زندان های فارس، زمینه سازی برای اشتغال زندانیان پس از آزادی، تقویت حرفه آموزی زندانیان، برگزاری دوره های آموزشی مهارت های اساسی زندگی از جمله مفاد این تفاهم نامه همکاری است.
  مدیرکل زندان های فارس در این آیین گفت: استان فارس از نظر جمعیت کیفری سومین استان و از نظر تعداد زندان رتبه اول کشوری را دارد و 40 درصد از زندانیان موادمخدر، 28درصد سرقت،800نفر جرایم غیرعمد و 58درصد زندانیان متاهل و 42درصد مجرد هستند. سید حشمت اله حیات الغیب گفت: حدود 70 درصد زندانیان برای نخستین بار و 30درصد با سابقه های متعدد برای بار دوم و بیشتر وارد زندان می شوند و حدود 70 درصد از زندانیان نیز در بدو ورود بیکار و دارای مشاغل کاذب هستند که به دلیل مشکلات اقتصادی و بیکاری به جرم روی می آورند و 10درصد افراد از سر عادت مجرم هستند.
  وی با اشاره به اینکه مشکلات اقتصادی و اجتماعی باید به صورت تخصصی حل شود، افزود: جرایم روز به روز در حال افزایش است و در این میان بیکاری رتبه نخست را در جرایم دارد و متولیان باید در بحث پیشگیری تلاش کنند.
  مدیرکل زندان های فارس همچنین اظهار کرد: حمایت از خانواده زندانیان یکی دیگر از سیاست های سازمان زندان ها می باشد زیرا بیشترین آسیب متوجه خانواده زندانیان است و این خانواده ها در معرض خطر و آسیب قرار دارند و 15مرکز انجمن حمایت در مرکز استان، کمیته امداد امام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی به این افراد نیازمند کمک می کنند و اگر مورد حمایت قرار نگیرند زندانی و خانواده وی به چرخه جرم روی می آورند.
  ** ضرورت شکل گیری نهضت مهارت آموزی در زندان
  مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان فارس نیز در سخنانی گفت: اشتغال افراد دارای مهارت در جامعه امروزی به خوبی انجام می شود ولی متاسفانه افرادی که مهارت لازم در یک زمینه تخصصی نداشته باشند در بحث اشتغال دچار مشکل می شوند و باید به سمت و سویی برویم که افراد جویای کار دارای مهارت شوند.
  سهراب مختاری افزود: در زندانها نیز بر نهضت مهارت آموزی تأکید و آموزش های لازم به زندانیان داده شود تا پس از رهایی از زندان بتوانند در زمینه های مختلف شغلی مشغول شوند.
  ** بهزیستی، آماده آموزش مهارت های زندگی و پیشگیری از اعتیاد
  مدیرکل بهزیستی فارس نیز با اشاره به اینکه وجود ناهنجاریهای اجتماعی و بزهکاری در سطح جامعه و عدم وجود مهارتهای زندگی اساسی مهمترین معضل جامعه است، گفت : بخش عمده مشکلات و جرایم مربوط به مشکلات مهارتی است زیرا به دلیل عدم وجود مهارتهای زندگی، فرد به سمت آسیب های اجتماعی روی می آورد و سازمان بهزیستی آمادگی برگزاری کلاس های آموزش مهارتهای زندگی و پیشگیری از اعتیاد در زندانها را دارد.
  مرتضی موسوی افزود: در بحث اشتغال و توانمندسازی افراد بی بضاعت جامعه، بهزیستی تسهیلات اشتغالزایی به آنان اعطا و سهم بیمه کارفرما را متقبل می شود.
  وی افزود: موقعیت خوبی در زمینه اجتماعی برای انجام کارهای پژوهشی در زندانها وجود دارد و با انجام تحقیقات پژوهشی و میدانی باید به دنبال این موضوع بود که چرا عده ای از افراد برای بار دوم و سوم به زندان ورود پیدا می کنند.
  عبدالکریم نباتی مدیر کل تامین اجتماعی فارس نیز با انتقاد از بازگشت مجدد زندانیان به زندان به علت شرایط محیطی، آمادگی تامین اجتماعی استان برای همکاری با اداره کل زندان ها را اعلام کرد و گفت: با توجه به حرفه آموزی در زندان ها، برخی مشاغل و بیمه شدگان مانند رانندگان وسایل نقلیه عمومی و صنایع دستی از سهم 20 درصد کارفرمایی معاف هستند.
  مدیران کل زندان ها، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، بهزیستی، تامین اجتماعی و تشکل های کارآفرینی استان فارس در ادامه از اندرزگاه (زندان) مرکزی شیراز بازدید کردند.
  2027 /1876

  این سایت صرفا مطالب مرتبط با کارآفرینی را جمع آوری نموده و به هیچ وجه در پی تایید و یا رد محتوای آنها نیست.
  برچسب ها :کارآفرینی