اخبار تازه

پربازدید ها

  کد خبر ۱۴۴۳ انتشار : ۴ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۲۵

  همدان مهد تاریخ و تمدن و ضرورت توسعه صنعت توریسم

  همدان - ایرنا- صنعت گردشگری ظرفیت بسیار بالایی برای رشد و توسعه جوامع است که عوامل محیطی و انسانی می توانند شکوفایی آن را رقم بزنند و اما استان همدان با یک هزار و 800 اثر تاریخی و گردشگری آنگونه که باید جایگاه خود را در این بخش بدست نیاورده است.

  این در حالی است که با اجرای طرح های گردشگری در یک سال گذشته حضور گردشگران بویژه توریست های خارجی به استان همدان رشد چشمگیری داشته است.
  یکی از عواملی که بر رشد صنعت گردشگری در همدان تاثیر گذار است پیگیری مسئولان اجرایی استان و تاکید استاندار همدان نماینده عالی دولت، استاندار همدان به توسعه صنعت گردشگری بوده که راه برون رفت از مشکلات اقتصادی و توسعه استان همدان را جذب گردشگران داخلی و خارجی و سرمایه گذاران گردشگری می داند.
  از دورانی که گردشگری کالایی لوکس و مختص قشر مرفه جامعه محسوب می شد، ده ها سال می گذرد و امروز به مدد کاهش هزینه های خطوط پر تراکم هوایی، دریایی، ریلی و جاده ای سالانه بیش از یک میلیارد نفر در سطح جهان در حال جا به جایی بین مرزها با قصد سفرهای تفریحی هستند.
  این صنعت هر چند از دیگر حوزه های اقتصادی جوان تر است، اما به دلیل ایجاد رونق اقتصادی و تأثیر مثبت آن بر شادابی جامعه از سوی اغلب کشورهای جهان از آن استقبال شده و رقابت تنگاتنگی را برای جذب گردشگران و توسعه بازارهای هدف بین آنها ایجاد کرده است.
  همدان نیز با داشتن تمدنی کهن و آثار تاریخی و جابه های طبیعی گردشگری در صدد رسیدن به نقطه مطلوبی قرار گرفته که به عنوان نخستین هدف گردشگری جایگاه خود را بازیابد.
  یکی از کارشناسان گردشگری در این ارتباط گفت: شاید یکی از مهم ترین مشکلات گردشگری در همدان خدمات تورگردانی باشد که در این باره ضعف های زیادی در زمینه تبلیغات بین المللی، جذب تورگردان های بازارهای هدف و توسعه مناسب خدمات هوایی و آژانس های بین المللی حرفه ای مشهود است.
  محسن زیبنده افزود: هرچند نمی توان نقش نهادهای دولتی را در این باره نادیده گرفت؛ ولی آنچه مسلم است این است که هنوز بخش خصوصی نتوانسته شاخصه های لازم را برای هم ترازی با استانداردهای بین المللی کسب کند و اغلب فعالیت های این بخش معطوف به اعزام مسافران ایرانی به خارج از کشور است.
  وی ادامه داد: آنچه مسلم است این است که با برداشته شدن تحریم ها انگیزه سفرهای خارجی به ایران نیز بیشتر شده و بسیاری از گردشگران خارجی که مشتاق تجربه جدیدی برای سفر به ایران هستند، هنوز نمی توانند با اغلب تورهای برنامه ریزی شده به ایران سفر کنند.
  کارشناس دیگری نیز گفت: صنعت گردشگری در همدان از توسعه ای که شایسته آن است برخوردار نبوده و از دلایل کم رونق بودن صنعت گردشگری می توان به آماده نبودن بسترهای اقتصادی مناسب برای جذب سرمایه گذاری در ساخت هتل و سایر صنایع جانبی این حوزه اشاره کرد.
  بنا به نظر کارشناسان یکی دیگر از دلایل کم رونق بودن گردشگری در همدان بی خبر بودن سرمایه گذاران از زمینه های موجود و تبلیغات ضعیف و نیز انتشار اخبار نادرست است که در این بین محدودیت های اجتماعی و مذهبی برای گردشگران خارجی و همچنین تنش های سیاسی در جذب گردشگر خارجی هم دامن زده است.
  یکی از اساتید مدیریت گردشگری در این ارتباط گفت: در مقایسه گردشگری همدان با شهرهایی که در رده این استان هستند همدان نتوانسته است کارنامه موفقی را در این زمینه از خود برجای بگذارد و آمار خوبی از تعداد گردشگران را ارایه نکرده است.
  محمد اشرافی افزود: صنعت گردشگری بر خلا ف بخش های اقتصادی دیگر از مجموعه ای از ارایه کنندگان خدمات شامل دفاتر خدمات مسافرتی و تورگردانی، عاملا ن حمل و نقل هوایی، ریلی، جاده ای، هتل ها، مهمان سراها و مهمان پذیرها، متصدیان جاذبه های گردشگری، رستوران ها، فروشگاه های محصولا ت صنایع دستی، اقلا م سوغاتی، پوشاک، کفش، اشیا چرمی و سایر اقلا م مورد علا قه گردشگران است.
  وی اظهار کرد: تنوع فعالیت های مربوط به صنعت گردشگری باعث شده است تا رونق این بخش، اثرهای اقتصادی بالا یی را برای اقتصاد در مقایسه با سایر بخش های اقتصادی ایجاد کند که جای خالی این رونق در همدان به خوبی مشهود است.
  وی ادامه داد: علا وه بر این مطالعات انجام شده نشان داده اند توسعه این صنعت نقش مؤثری در کاهش بیکاری و همچنین بهبود توزیع درآمد و افزایش درآمدهای دولت دارد که این موضوع بویژه از آن جهت که بیکاری به عنوان اصلی ترین مشکل اقتصادی مطرح است لازم است روز به روز به صورت جدی تری مورد توجه سیاستگزاران و برنامه ریزان قرار گیرد.
  این در حالی است که صنعت گردشگری نیاز به تغییر نگرش فرهنگی مدیران، سیاستگذاران و مردم به مقوله گردشگر و گردشگری و پذیرش آن به عنوان یک اصل فرهنگی و نه اقتصادی، است.
  و حال اینکه همدان ظرفیت های بالایی برای توسعه صنعت گردشگری دارد که توجه به ظرفیت ها و بها دادن به آنها توسعه صنعت توریسم را به دنبال دارد.
  گفتنی است چندی پیش استاندار همدان بر اهمیت گردشگری و میراث فرهنگی و صنایع دستی در توسعه استان تاکید کرد و این حوزه ها را کلید و موتور توسعه استان بیان کرده است.
  محمد ناصر نیکبخت گفت: اولویت و مزیت استان همدان توسعه گردشگری است و اگر همدان به عنوان استان اول گردشگری و صنایع دستی در کشور مطرح نشود، در حق آن ظلم شده است.
  وی وجود تنها شهر سفال ایران در همدان، داشتن جاذبه های فراوان تاریخی و آب و هوای مناسب را مهمترین عوامل تاثیر گذار در رشد صنعت گردشگری در همدان دانست و افزود: تا کنون آن گونه که شایسته است گردشگری همدان رشد نکرده و از ظرفیت های آن استفاده نشده است.
  استاندار تصریح کرد: همدان از تمام استان های کشور شایستگی بیشتری برای گردشگری دارد و باید تبلیغات مناسب در این زمینه صورت گیرد.
  نیکبخت با تاکید بر این که از شرایط گردشگری همدان راضی نیست، اضافه کرد: در دوره جدید باید بیشتر کار شود تا شایستگی های همدان به کشور و دنیا معرفی شوند.
  وی با یادآوری سابقه فرهنگی و تاریخی همدان، افزود: استان به نسبت این لیاقت و شایستگی، استعداد و توانمندی، قابلیت و پتانسیل، از توسعه لازم برخوردار نشده است، در صورتی که به صورت علمی و فنی می توان اثبات کرد که همدان و مردمان آن شایسته ترین و بهترین برای توسعه هستند.
  وی تاکید کرد: سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برای استان مهمترین است و تمام تلاشم را خواهم گذاشت تا در آنچه در اختیار بنده است، کوتاهی نشود.
  معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همدان نیز گفت: در سه ماهه اول سال جاری پنج هزار و 238 نفر گردشگر خارجی وارد استان همدان شده است.
  علی خاکسار با بیان اینکه این تعدا نسبت به مدت مشابه سال گذشته 25 درصد رشد داشته است افزود: تعداد گردشگران خارجی 494 هزار و 250 نفر در سه ماهه سال گذشته بوده است.
  وی ادامه داد: بیشترین بازدید گردشگران خارجی از آرامگاه بوعلی سینا، مقبره استر و مردخای، گنجنامه و تپه نوشیجان بوده است.
  وی تصریح کرد: میراث فرهنگی متولی اصلی گردشگری در کشور است اما بازوان اصلی و متولیان آن سازمانهای مردم نهاد هستند که موجب اتصال زنجیره می شوند.
  علی خاکسار ادامه داد: برای توسعه گردشگری همه عوامل هم سو و همسان در راستای رشد و توسعه گردشگری باید تلاش کنند و در میدان عمل تشکل های بخش خصوصی هستند که در زمینه تبلیغات و اطلاع رسانی به طور عملی باید وارد شوند.
  وی ادامه داد: سال 94 با رایزنی که با ستادهای گردشگری انجام شد همدلی که شرکت در نهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری تهران حاصل این وفاق و همدلی بوده که دستاوردهای خوبی نیز داشت.
  وی افزود: این اداره کل برنامه های متنوعی در بخش آموزش، تبلیغات و اطلاع رسانی دارد و برنامه هایی برای تامین زیر ساخت های گردشگری ایجاد شده است.
  معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی همدان افزود: همدان استانی با تنوع بسیار خوبی از لحاظ تاریخی و طبیعی است در موقعیت خاص جغرافیایی در غرب کشور در همسایگی استانهای کرد و لر و ترک نشین قرار گرفته است.
  خاکسار تصریح کرد: همسایگی با استانهای مجاور موجب تنوع قومیتی و فرهنگی در استان شده که از مزایای توسعه گردشگری در استان محسوب می شود.
  وی با بیان اینکه تنوع رشته های مختلف صنایع دستی در استان همدان بسیار بالا است افزود: بیش از 150 رشته فعال صنایع دستی در استان همدان وجود دارد که سفال لالجین و مبلمان و منبت تویسرکان و چرمسازی از جمله آنها است.
  7523/6993

  این سایت صرفا مطالب مرتبط با کارآفرینی را جمع آوری نموده و به هیچ وجه در پی تایید و یا رد محتوای آنها نیست.
  برچسب ها :صنعت تبلیغات