اخبار تازه

پربازدید ها

  کد خبر ۱۳۸۱ انتشار : ۲۷ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۵۵

  چرخ اقتصاد مقاومتی درصنعت نوغانداری با حمایت مالی تندتر می چرخد

  گنبدکاووس - ایرنا - بانوی هنرمند و کارآفرین صنایع دستی حوزه نوغانداری، نخ ریسی و تولید پارچه های ابریشمی از شهرستان رامیان درشرق گلستان، معتقد است: چرخ اقتصاد مقاومتی در این صنعت بومی با حمایت مالی و بازاریابی، تندتر می چرخد.

  صنعت نوغانداری (پرورش کرم ابریشم) که در کشور ایران پیشینه ای چند هزار ساله دارد و هم اکنون 80 هزار خانوار در این حوزه مشغول فعالیت هستند، از صنایعی است که درصورت توجه می تواند در ایجاد اشتغال و درآمد پایدار برای خانواده ها بویژه درمناطق روستایی موثر واقع شود.
  گفته می شود سالانه افزون بر پنج هزار تن پیله تر در کشور بویژه در استان های شمالی تولید و از این مقدار 900 تا هزار تن ابریشم خالص استحصال می شود.
  ایجاد اشتغال و درآمد پایدار برای خانواده ها از مصادیق بارز شعار امسال رهبری و نیز تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی است که با کمترین امکانات و حمایت های مالی و معنوی از فعالان حوزه صنعت نوغانداری می توان گامی بزرگ درتولید منسوجات ابریشمی و به دست آوردن بازارهای داخلی و خارجی برداشت.
  بدون تردید استفاده از ظرفیت های درونی و مردمی بویژه بانوان با بسط و گسترش برخی مشاغل خانگی از جمله پرورش کرم ابریشم و منسوجات ابریشمی همراه با توجه به صنایع دستی وابسته به صنعت نوغانداری گام بلندی در تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی به شمار می رود.
  از جمله بانوان موفق درحوزه صنایع دستی که چندی پیش ازسوی بسیج سازندگی کشور نیز به عنوان یکی از ستارگان حوزه اقتصاد مقاومتی مطرح شد، زهرا کوهساریان از اهالی رامیان در شرق استان گلستان است که توانسته گام های خوبی در صنعت نوغانداری، نخ ریسی و تولید پارچه های ابریشمی و ایجاد اشتغال برای 13 نفر از خانم های شهرش بردارد.
  زهرا کوهساریان بانوی 42 ساله رامیانی از هشت سالگی و برحسب علاقه به فراگیری صنعت نوغانداری (پرورش کرم ابریشم، نخ ریسی و بافندگی پارچه های ابریشمی) که در خانواده آنان پیشینه 40 ساله دارد، فعالیت خود را آغاز کرده و امروز به عنوان مربی و تولید کننده پارچه های ابریشمی در شهر خود، استان گلستان، کشور و برخی کشورهای منطقه و اروپا شناخته شده است.
  زهرا که زیبایی و لطافت منسوجات ابریشمی مثل دستمال، حوله، شال و انواع پوشاک زنان و مردان زادگاهش با قدمت بین 70 تا 80 سال را به خوبی لمس کرده است، اکنون با آمیختن شیوه ها و مدل های سنتی تولید پارچه های ابریشمی با روش ها و مدل های جدید و مورد پسند مشتری، محصولات مورد نیاز آنان و بازار را تامین می کند.
  خانم کوهساریان که حدود 15 سال با اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دو شهرستان رامیان و آزادشهر درقالب نیروی قراردادی و به عنوان مربی و کارشناس صنایع دستی همکاری دارد، بااستفاده از فضای کارگاهی حدود 80 متری که میراث فرهنگی رامیان از یک سال پیش درقالب مرکز تخصصی ابریشم دراختیار او گذاشته و نیز بهره گیری از ظرفیت بانوان خانه دار، زمینه اشتغال 13 نفر را فراهم کرده است.
  این بانوی هنرمند رامیانی که آخرین عضو خانواده هشت نفری است، همچنین با توسعه و تجهیز کارگاه خانگی اش، زمینه اشتغال پنج نفر از اعضای خانواده از جمله برادر، همسر برادر و دو خواهرش را نیز فراهم کرده است.
  عشق و علاقه زهرا به صنعت نوغانداری و تولید پارچه های ابریشمی به اندازه ای است که سختی ها و مشکلات حوزه تولید و بازار و بعضا برخی بی مهری های مسئولان نتواند او را از ادامه راه باز دارد، با این حال او معتقد است، حمایت مالی و بازاریابی برای محصولات این صنعت آمیخته با فرهنگ و آداب و رسوم منطقه رامیان ازسوی مسئولان می تواند چرخ های آن را تندتر بچرخاند.
  این بانوی هنرمند که با خوشحالی از استقبال سفارش دهندگان پارچه های ابریشمی از شهرهای تهران و مشهد و حتی دریافت سفارش از کشورهای آلمان و ترکیه در چند سال گذشته می گوید اما از رکود فعلی بازار به خاطر تحریم ها و مشکلات مالی مردم و نیز ورود برخی پارچه های ابریشمی ناخالص با کیفیت پایین و بعضا تقلبی به بازار در یکی دو سال قبل و همچنین برخی بی مهری های مسئولان درحمایت مالی نکردن از صنعت نوغانداری گله دارد.
  وی می گوید: برای تجهیز کارگاه ها به ماشین آلات جدید و خرید و ذخیره مواد اولیه نیازمند 400 میلیون ریال تسهیلات بانکی از صندوق کارآفرینی امید بودم که توسط مسئولان میراث فرهنگی به این صندوق معرفی شدم.
  وی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با گذشت 9 ماه از ارائه مدارک به این صندوق که تسهیلات آن با کارمزد پایین به کارآفرینان ارائه می شود، مسئولان این صندوق به تازگی اعلام کردند، چون شما نیروی قراردادی اداری هستی به شما تسهیلات تعلق نمی گیرد.
  وی بابیان اینکه موضوع را از طریق میراث فرهنگی و فرمانداری رامیان پیگیری کردم اما هنوز منجر به نتیجه نشده است، اضافه کرد: از مبلغ درخواستی 200 میلیون ریال برای تجهیز کارگاه خود و خرید مواد اولیه و بقیه را نیز برای چهار بانوی همکار به منظور تجهیز کارگاه های خانگی شان می خواستم.
  کوهساریان که تمام مرحل تولید پیله ابریشم، نخ ریسی، رنگرزی، طراحی و بافت پارچه ابریشمی را خود انجام می دهد، تصریح کرد: اگر کارگاه های فعلی تجهیز شوند، می توان ضمن افزایش تولید محصولات، هزینه تمام شده را نیز کاهش داد که هم به نفع تولید کننده و هم به نفع مصرف کننده است.
  وی یادآور شد: چند ماه قبل و به ناچار مجبور شدم از تسهیلات اقتصاد مقاومتی بسیج به مبلغ 100 میلیون ریال و با کارمزد 18 درصد که برای تولید بسیار بالا است، استفاده کنم که اکنون ماهی پنج میلیون ریال اقساط آن را پرداخت می کنم.
  این بانوی هنرمند رامیانی که یکی از محصولات آن به نام رومیزی ابریشمی از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور 'مهر اصالت' دریافت کرده است، به میزان تولید پارچه های ابریشمی خود اشاره نکرد اما گفت: درحال حاضر قیمت هر مترمربع پارچه اصل ابریشمی 400 هزار ریال، دستمال 150 هزار ریال، مانتو چهار میلیون ریال و لباس کامل محلی رامیان نیز 15 میلیون ریال است.
  زهرا کوهساریان افزود: بطور میانگین هر نفر از افرادی که با کارگاه های بافندگی همکاری می کنند و خانم هایی که سفارش بافت را درمنزل خود انجام می دهند، ماهانه بین شش تا هشت میلیون ریال درآمد دارند.
  وی، نداشتن بیمه تامین اجتماعی را مشکل اصلی بانوان و بافندگان پارچه های ابریشمی در رامیان دانست و گفت: از دو سال پیش که بیمه بافندگان (قالی بافی) قطع شد، کسی در این حوزه بیمه نشده است.
  این هنرمند رامیانی با این حال می گوید: اگر تسهیلات با کارمزد پایین به بافندگان خانگی این صنعت داده شود، این افراد می توانند با تجهیز کارگاه خود به ماشین آلات جدید، مقدار پارچه ابریشمی بیشتر و نیز پارچه های مصنوعی دیگر ببافند و درآمد بیشتری به دست آورند.
  خانم کوهساریان، اضافه کرد: برای صادرات پارچه ها و منسوجات ابریشمی و نیز حضور در بازارهای خارجی باید از فناوری و ماشین آلات جدید بافندگی استفاده کرد که حمایت مالی دولت دراین خصوص ضروری است.
  وی گفت: با ماشین های سنتی فعلی تنها می توان پارچه های ابریشمی با عرض تقریبی 50 سانتی متر بافت اما با ماشین های جدید پارچه هایی با عرض یک متر و بیشتر می توان تولید کرد که تقاضای بازارهای جهانی نیز این نوع پارچه ها می باشد.
  بانوی هنرمند رامیانی، ترویج فرهنگ استفاده از پارچه های ابریشمی را از دیگر ضرورت ها درحمایت از صنعت نوغانداری و تولید این نوع پارچه ها دانست و اضافه کرد: آگاهی بخشی به مردم نسبت به تنوع محصولات ابریشمی و نیز ارتقای دانش آنان در تشخیص پارچه های اصلی از پارچه های تقلبی یا با کیفیت پایین می تواند به فعالان این رشته و زنده نگه داشتن این صنعت کمک کنند.
  وی بااشاره به شعار امسال رهبر معظم انقلاب و نیز سیاست های اقتصاد مقاومتی، تصریح کرد: صنعت نوغانداری و تولید پارچه و محصولات ابریشمی که نیاز به حمایت های مالی و معنوی اندک ازسوی مسئولان دارد، از مصادیق بارز تحقق اقتصاد مقاومتی یعنی ایجاد شغل و درآمد نسبی برای خانواده ها است.
  صنعت نوغانداری و تولید پارچه و محصولات ابریشمی درشهرستان 85 هزار نفری رامیان واقع درشرق استان گلستان به گونه ای است که در هر خانه ای حداقل یک کارگاه سنتی کوچک ریسندگی و بافت وجود دارد.
  /3039/1860

  این سایت صرفا مطالب مرتبط با کارآفرینی را جمع آوری نموده و به هیچ وجه در پی تایید و یا رد محتوای آنها نیست.
  برچسب ها :بازاریابی