اخبار تازه

پربازدید ها

  کد خبر ۱۳۶۰ انتشار : ۲۵ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۳۱

  ایجاد زمینه مناسب برای فعالیت های دانش بنیان قطعا نتیجه بخش است

  تهران - ایرنا - معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری گفت: خوشبختانه دستاورد سرمایه‎گذاری و ایجاد فضای مناسب برای شرکت‎های دانش‎بنیان در سال گذشته بسیار قابل توجه است و این نشان می‌دهد ایجاد سیستم مناسب برای فعالیتهای دانش‎بنیان قطعا نتیجه دلخواه را در پی خواهد داشت.

  به گزارش پایگاه خبری استارتاپ های ایران به نقل از روز پنجشنبه ایرنا از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، 'سورنا ستاری' در دومین روز نشست سراسری رئیسان بنیادهای نخبگان استانی در آذربایجان غربی، نیروی انسانی را سرمایه اصلی کشور دانست و گفت: با توجه به جمعیت جوان و تعداد دانشجویانی که در مراکز آموزشی کشور مشغول به تحصیل هستند و تعداد فارغ‎التحصیلان ما به ویژه در رشته مهندسی، ایران در حوزه سرمایه های انسانی در میان کشورهای برتر دنیا قرار دارد و نباید فراموش کنیم، امروز دانش منبع اصلی توسعه و پیشرفت هر کشوری است.
  رئیس بنیاد ملی نخبگان با اشاره به اینکه بنیادهای نخبگان استانی باید خانه مستعدان، نخبگان استان‎ها و محلی برای رشد، پیشرفت و تبادل نظر با آنها باشد، بر لزوم حمایت از مستعدان برتر در سراسر کشور تاکید کرد.
  وی از نسل جوان هر استان به عنوان سرمایه‎های آن منطقه و کشور یاد کرد و گفت: بنیادهای نخبگان استانی باید با برنامه‎ریزی صحیح، شناخت استعدادها و نیازهای نیروی انسانی متفکر و متخصص خود با برقراری ارتباط و تعامل صحیح با آنها راه را برای قرار گرفتن این پتانسیل بی‎نظیر در مسیر تاثیرگذاری بر جامعه، هموار کنند.
  ستاری تصریح کرد: دولت به تنهایی قادر به ایجاد تغییر در فضای اشتغال و کارآفرینی نیست بلکه تحقق این امر و موفقیت در این عرصه نیازمند حضور و پشتکار همه و به ویژه بخش خصوصی است تا با شناخت و به کارگیری نیروی متخصص، امکان تغییر و اثرگذاری بیش از پیش فراهم شود.
  وی با تاکید بر اینکه ایران کشوری است با پنج هزار سال تاریخ و دانشمندان ایرانی در طول تاریخ، زادۀ زیست بوم و فضای حاکم بر عصر خود بوده اند، گفت: قانون شرکت‎های دانش بنیان چیزی جز ایجاد اکوسیستم مناسب نیست.
  معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری به سرمایه‎گذاری دولت برای ایجاد زیرساخت و زیست بوم مناسب در پارک‎های علم و فناوری اشاره کرد و ادامه داد: خوشبختانه دستاورد سرمایه‎گذاری و ایجاد فضای مناسب برای شرکت‎های دانش‎بنیان و پارک‎های علم و فناوری در سال گذشته بسیار قابل توجه است که این امر نشان می دهد ایجاد سیستم مناسب برای فعالیت شرکت‎های دانش‎بنیان قطعا نتیجه دلخواه را در پی خواهد داشت.
  وی افزود: بنیادهای نخبگان استانی باید به جایی برسند که بتوانند حتی از استان‎های دیگر و کشورهای دیگر متخصصان را جذب کنند و این امر نیازمند عزمِ جزم و اتحاد همه دستگاه ها در استان است و خوشبختانه اکنون این سیستم در بنیاد راه افتاده است و بسیاری از افراد که تا پیش از این در خارج از کشور مشغول تحصیل و فعالیت بودند به کشور بازگشته و ایده‎‎های خود را عملیاتی کرده‎اند.
  رئیس بنیاد ملی نخبگان، فرهنگ سازی برای تفکر دانش‎بنیان و استفاده از پتانسیل همه افراد برای دستیابی به اقتصادی بر بنیانِ دانش را یک ضرورت خواند و گفت: در راستای فرهنگ سازی برای ترویج تفکر دانش‎بنیان، کارآفرینی و تاکید بر تولید داخلی با حمایت معاونت علمی و فناوری، فعالیت‎های بسیاری در رسانه‎‎ها و به ویژه تلویزیون و فضاهای مجازی صورت گرفته که در ماه‎های آینده شاهد رشد بیش از پیش آن خواهید بود.
  رئیس ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش‎بنیان سپس بر اهمیت انجام کارهای فرهنگی برای ایجاد زیست بوم مناسب، آشنایی مستعدان برتر با دارایی‎های فکری و ایجاد تعلق خاطر در آنها تاکید کرد و گفت: انجام کارهای فرهنگی باید جدی گرفته شود. ایجاد حس تعلق خاطر، امید، انگیزه و اعتماد به نفس در نیروی جوان متخصص باید در اولویت اهداف برگزاری اردوهای جهادی، بازدیدهای علمی و رویدادهای کارآفرینی باشد زیرا چنین فعالیت‎هایی بیش از هر چیز، فرهنگ سازی و ایجاد فضای مناسب برای رشد، تعالی و آینده کشور است.
  وی با بیان اینکه در سال جاری بحث جوایز تحصیلی بنیاد ملی نخبگان با جدیت بیشتر پیگیری می‎شود، تصریح کرد: هدف از فعالیت‎های مراکز نوآوری دانشگاه‎ها باید تربیت نیروی انسانی باشد، دانشگاه‎ها باید به دانشجویان بیاموزند که به استارتاپی که پس از چند ماه فعالیت به موفقیت نمی‎رسد به عنوان کلاس کارآموزی نگاه کنند و از تجربه‎های آن برای دوبار بلند شدن و تلاش دوباره استفاده کنند و این همان تربیت نیرو متخصص است.
  ستاری متذکر شد: نسل جدید ما باید بداند با نفت خام دیگر نمی‎شود کشور را اداره کرد زیرا با تغییر نگاه‎ها و سطح سواد جامعه حتی اگر نفت به بالاترین قیمت‎ها برسد کشور نیازمند پتانسیلی بالاتر از منابع طبیعی است که دانش و مغز نیروی انسانی متخصص است.
  وی اظهار داشت: جهت‎گیری دانشگاه‎های استان‎ها باید حل معضلات استان، مردم و در نهایت کشور باشد و معاونت علمی و فناوری آمادگی دارد برای حل مشکلات و معضلات، با تمام استان‎ها پروژه مشترک ملی تعریف کند.
  دومین روز نشست سراسری رئیسان بنیادهای نخبگان استانی با حضور 'سورنا ستاری' معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری و رئیس بنیاد ملی نخبگان، معاونان و مدیران بنیاد ملی نخبگان و روسای بنیادهای نخبگان استانی به میزبانی بنیاد نخبگان آذربایجان غربی در ارومیه برگزار شد.
  علمی**1055 ** 1569

  این سایت صرفا مطالب مرتبط با کارآفرینی را جمع آوری نموده و به هیچ وجه در پی تایید و یا رد محتوای آنها نیست.
  برچسب ها :کارآفرینی