اخبار تازه

پربازدید ها

  کد خبر ۱۳۲۴ انتشار : ۱۴ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۴۹

  تجاری سازها همیار دانش‌بنیان‌ها

  تهران-ایرنا- روزنامه صمت در صفحه صنعت و پژوهش به منظور بررسی نقش شرکت‌های تخصصی تجاری‌سازی فناوری در نظام ملی نوآوری گفت وگویی با اسماعیل قادری‌فر و داریوش پورسراجیان منتشر کرد.

  در این گفت وگو که در شماره دوشنبه 14 تیر 1395 هجری خورشیدی با مدیرکل دفتر تجاری‌سازی معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری و رییس پارک علم و فناوری یزد منتشر شد، آمده است: سقف تسهیلات به شرکت‌های تخصصی تجاری‌سازی فناوری که قبلا 50 میلیون تومان بود به 300میلیون تومان ارتقا یافته است. این گفته بهزاد سلطانی، رییس صندوق نوآوری و شکوفایی است.
  درحال‌حاضر تعداد این شرکت‌ها 35 مورد است و سازمان‌هایی مانند وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری و صندوق نوآوری و شکوفایی از این شرکت‌ها حمایت می‌کنند. شرکت‌های تخصصی تجاری‌سازی فناوری ارائه‌دهنده خدمات کسب‌وکار نقش کلیدی در نظام ملی نوآوری ایفا می‌کنند. محور اصلی فعالیت این شرکت‌ها، ارائه خدمات تخصصی مورد نیاز فناوران و شرکت‌های دانش‌بنیان در فرآیند تجاری‌سازی یک محصول است.
  بازاریابی، ثبت اختراع، ارائه انواع مشاوره‌های مدیریتی و حقوقی و تامین مالی پروژه‌های دانش‌بنیان ازجمله خدماتی است که شرکت‌های دانش‌بنیان به آن نیاز دارند و از سویی ناکافی بودن واسطه‌ها یا شرکت‌های تخصصی تجاری‌سازی فناوری خدمات کسب‌وکار و کیفیت پایین خدمات قابل ارائه آنها از کاستی‌های فعلی نظام نوآوری در این حوزه است.
  **پر کردن خلأ به واسطه تحریک تقاضا
  از آنجایی که توجه شرکت‌ها به ویژگی‌های ارائه یک محصول و خدمت نو به بازار بسیار اهمیت دارد یک فناوری باید ویژگی‌های مختلف و منحصر به فردی داشته باشد تا مورد پذیرش مشتری و مصرف‌کننده قرار گرفته و بازار مناسبی برای آن محصول یا خدمت به وجود آید. فناورانی که فناوری یا محصولی را توسعه داده‌اند با تشکیل اینگونه شرکت‌ها، زیرساخت‌های راه‌اندازی یک کسب و کار را مهیا می‌کنند. این زیرساخت‌ها شامل موضوعاتی می‌شود که با تجربه و تخصص فناوران عموما منطبق نیست.
  آشنایی با قوانین حقوقی برای عقد قرارداد، بازاریابی محصولات، انجام امور مالی و حسابداری، مدیریت نیروی انسانی و... از مسائلی است که با پیشینه تحصیلی فناوران (نانو فناوری، مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و... ) تطابق کمی دارد. از این رو، شرکت‌های دانش‌بنیان و نوپا می‌توانند موضوعات مطرح شده را در قالب خدماتی از واسطه‌های تخصصی خریداری کنند. اسماعیل قادری‌فر، مدیرکل دفتر تجاری‌سازی معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری با اشاره به خدمات قابل ارائه شرکت‌های تخصصی تجاری‌سازی فناوری به صمت گفت: همواره در دنیا از واسطه‌های تجاری به نام فناوری بروکر(Technology Broker) یاد می‌شود که وظیفه اصلی آنها پر کردن خلأ به واسطه تحریک تقاضا و مارکتینگ برای فروش محصولات حاصل از دانش و تحقیق است.
  خدماتی که این شرکت‌ها ارائه می‌دهند شامل خدمات مشاوره مالی و مدیریتی، ارائه طرح‌های توجیهی و بیزینس پلان و ترغیب هلدینگ‌های بزرگ صنعتی نیازمند استفاده از خدمات و نوآوری‌های شرکت‌های کوچک است. او با اعلام اینکه معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری درصدد افزایش شرکت‌های تخصصی تجاری‌سازی فناوری است، گفت: وظیفه این شرکت‌ها رشد، حمایت و ارتقای کسب‌وکار شرکت‌های دانش‌بنیان است، چراکه شرکت‌های کوچک به تنهایی قادر نیستند سهمی از بازار برای خود دست و پا کنند.
  از این رو رشد، حیات و بقای آنها وابسته به بازارهای بزرگ است. قادری‌فر با اشاره به اینکه تعداد شرکت‌های تخصصی تجاری‌سازی فناوری فعال در کشور به بیش از 35 مورد می‌رسد، تصریح کرد: واسطه‌های تجاری ازجمله موضوعاتی است که در کشور کمتر به آن توجه شده و کسی که فعالیت فناورانه انجام می‌دهد ممکن است از نظر تجاری‌سازی اطلاعات خوبی نداشته باشند و رونق کسب و کار این شرکت‌ها نیاز به واسطه‌های تجاری دارد تا بتوان این شرکت‌ها را رشد داد و سهم مناسب‌تری از بازار را برای آنها تعریف کرد.
  مدیر کل دفتر تجاری‌سازی معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری با بیان اینکه از طریق بانک‌های اطلاعاتی نیاز شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور شناسایی می‌شود، تصریح کرد: شرکت‌های فناور از خدمات شرکت‌های تخصصی تجاری‌سازی فناوری برای معرفی محصولات خود به شرکت‌های بزرگ استفاده می‌کنند و ارتباط دوسویه‌ای بین شرکت‌های فناور و شرکت‌های تخصصی تجاری‌سازی فناوری وجود دارد. معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری برای راه‌اندازی این شرکت برنامه‌هایی را در نظر گرفته است. هدف از راه‌اندازی این شرکت آشنایی با سبد دانش‌بنیان و خدمات قابل ارائه و تالارهای گفت‌وگو بین شرکت‌های تخصصی‌سازی فناوری با موسسات فناور است تا شرکت‌های تخصصی تجاری‌سازی فناوری بتوانند پل ارتباطی بین عرضه و تقاضا به وجود آورند.
  به گفته قادری‌فر درحال‌حاضر سازمان‌هایی مانند وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری و صندوق نوآوری و شکوفایی از شرکت‌های تخصصی تجاری‌سازی فناوری حمایت می‌کنند.
  **بازاریابی فناوری
  کارگزاران (واسطه‌ها)، حلقه‌های ارتباطی در حوزه خدمات هستند که با تهیه و تدارک خدمتی تخصصی بخشی از فعالیت‌های مربوط به توسعه فناوری را انجام می‌دهند. با توجه به اینکه کارگزاران خدمات کسب و کار به شکل تخصصی ارائه خدمت می‌کنند ارتباطات، قوانین و محدودیت‌های مربوط را می‌شناسند از این رو خدمت تدارک دیده با سرعت بیشتر، کیفیت مناسب‌تر و هزینه کمتری قابل دسترسی برای بنگاه‌های تولیدی و صنعتی است، به عنوان نمونه کارگزار دریافت مجوز و استاندارد، مراجع مرتبط با اعطای تاییدیه‌ها را شناخته و با افراد متولی آشناست، هزینه و مدارک لازم را به‌راحتی مهیا می‌کند و با توجه به تجربیاتی که دارد زمان کمتری را برای فروش محصولات به کار می‌برد. داریوش پورسراجیان، رییس پارک علم و فناوری یزد به عمده فعالیت شرکت‌های تخصصی تجاری‌سازی فناوری اشاره کرد و به صمت گفت: وظیفه اصلی شرکت‌های تخصصی تجاری‌سازی فناوری کمک به موسسات فناور مستقر در پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد برای عرضه محصولات این موسسات به بازار است.
  درواقع بازاریابی محصولات فناورانه برای دستیابی به مشتری، تحقیقات بازار، رصد مسائل و مشکلات حوزه صنعت را شرکت‌های تخصصی تجاری‌سازی فناوری به عنوان واسطه بین بازار و شرکت تولیدکننده فناوری انجام می‌دهند. در صورتی که موسسات فناور به رشد لازم برسند می‌توانند شرکت‌های تخصصی تجاری‌سازی فناوری را در خود ایجاد کنند اما از آنجایی که موسسات فناور کوچک هستند و هسته مرکزی آنها را نیروهای تخصصی و فنی در حوزه فناوری‌های خاص تشکیل می‌دهد و از سویی همواره با مشکل بازاریابی و فروش محصولات مواجه هستند به همین دلیل این توجیه را به وجود می‌آورد که شرکت‌های تجاری‌سازی فناوری به فروش محصولات موسسات فناور کمک می‌کنند.
  پورسراجیان با اشاره به تعداد شرکت‌های تخصصی تجاری‌سازی فناوری واقع در پارک علم و فناوری یزد تصریح کرد: این شرکت‌ها در حوزه‌های آی‌تی، بیوفناوری، آب، کاشی و سرامیک فعالیت دارند و وظیفه این شرکت رفع نیاز موسسات فناوری متناسب با حوزه‌ای که فعالیت دارند، است. نحوه حمایت از این شرکت‌ها در قالب خدماتی است که ارائه می‌کنند. به گفته رییس پارک علم و فناوری یزد، شرکت‌های تخصصی تجاری‌سازی فناوری براساس خدماتی که ارائه می‌دهند درآمد کسب می‌کنند به این صورت که مشکلات شرکت‌های فناوری را در درجه نخست احصا و در مرحله بعد عمل می‌کنند؛ خدمات شرکت‌ها شامل کمک به بازاریابی، عقد قرارداد، دانش حقوقی موسسات فناوری و تورهای بازدید از نمایشگاه‌های تخصصی است و دو ماموریت اصلی این شرکت‌ها بازاریابی و فروش فناوری شرکت و موسسات فناور است.
  به عنوان نمونه وظیفه شرکت‌های تخصصی تجاری‌سازی فناوری ساخت دارو نیست بلکه وظیفه اصلی آنها دستیابی به فرمول ساخت دارو و فروش آن به شرکت‌های دارویی است. هرگونه نهادی که به رشد فناوری کمک می‌کند، می‌تواند در کنار خود یک شرکت تجاری‌سازی فناوری داشته باشد. بنابر این گزارش، شرکت‌های تخصصی تجاری‌سازی فناوری در حوزه‌های مختلف مانند توسعه و انتقال فناوری، جذب سرمایه‌گذاری، مشاوره‌های بازار و بازاریابی و... نقش ارزشمندی را ایفا می‌کنند اما مشکلات در حوزه ارزیابی کیفیت خدمات و اثرگذاری آن در موفقیت شرکت، یکی از جدی‌ترین موانع توسعه بازار و خدمات کسب‌وکار است.
  *منبع: روزنامه صمت
  **گروه اطلاع رسانی**9368**2002

  این سایت صرفا مطالب مرتبط با کارآفرینی را جمع آوری نموده و به هیچ وجه در پی تایید و یا رد محتوای آنها نیست.
  برچسب ها :بازاریابی