اخبار تازه

پربازدید ها

  کد خبر ۱۲۹۲ انتشار : ۱ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۱۶

  بیست و پنجمین شماره «سرآمد» منتشر شد

  در شماره 25 ماهنامه «سرآمد» که ویژه تیر ماه منتشر شده است، توجهی جدی به اهمیت علوم انسانی و ایجاد ارتباط و بسط آن در علوم دیگر صورت گرفته است.

  به گزارش پایگاه خبری استارتاپ های ایران به نقل از باشگاه خبرنگاران تسنیم به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری؛ واقعیت این است که علوم انسانی، پیش برنده و چراغ راه علوم تجربی بوده است، تاریخ دوران طلایی علم در اسلام، به وضوح این ادعا را به اثبات می‌کند. همه عالمان و بزرگان و دانشمندان ما، پس از گذر قرنها که همچنان ماهتابی روشن در آسمان تاریخ ایران و جهان هستند، اندیشگان حوزه علوم انسانی‌شان، دائماً بر یافته‌های تجربی و آزمایشگاهی‌شان، می‌چربد و دست بالا دارد.

  مساعدتهای معنوی

  با این همه، هر چه زمان گذشته است، علوم انسانی نفوذشان را در علوم تجربی (برخلاف تصور) بیشتر کرده‌اند. به همین خاطر است که ما امروز دخالت و حضور فعالان علوم انسانی را در حوزه فناوری بیش از پیش نیازمندیم.

  پرویز کرمی، سردبیر «سرآمد» در شماره تیرماه 95 این ماهنامه، در یادداشتی با عنوان «علم اعلی و مساعدتهای معنوی» منتشر شده، آورده است : «علم دین هم که اعلای علوم است، چاره‌ای ندارد که متناسب با درک و دریافتهای امروزی به سؤالات بشر امروزی جواب دهد. درک و دریافتهای جدید، باعث ایجاد پرسشهای جدید می‌شوند و پرسشهای جدید جوابهای جدید را اقتضا می‌کنند. قطعاً انسان قرن بیست و یکمی مسائلی دارد که انسان هزار سال پیش، حتی انسان صد سال پیش به ذهنش هم خطور نمی‌کرد.»

  در این یادداشت نتیجه گرفته شده است که «چیزی که امروز در اقتصاد و علم و پیشرفت علمی نیاز داریم این است که عالمان دینی و حوزه‌های علمیه با اشرافی فوق‌العاده وارد موضوعات جدید شوند و گره از کار فروبسته ما بگشایند و راه را برای توسعه و پیشرفت و دینداری همراه کنند.»

  هرآنچه درباره نخبگی باید بدانید

  آنهایی که علاقه‌مند به چند و چون ماجرای نخبگی و اطلاع یافتن از همه زوایای حقیقی و حقوقی مرتبط با آن هستند، در شماره 25 «سرآمد» می‌توانند گزارش مفصل و خواندنی و جامع را با تیتر «نقطه آغاز زنجیره نخبگی» بخوانند. در این گزارش، هر آنچه که می‌خواهید درباره موضوع نخبگی بدانید را در قالب متن و جدول و نمودارهای مختلف می‌توانید به دست آورید.

  قیمت تمام شده نفت

  گفت وگوهای «سرآمد» پیش از آنکه در جریان باشند، بر جریان هستند. یعنی جریان ایجاد می‌کنند که این خاصیت به عنوان مثال، گفت وگو با محمد نمازی، صاحب جایزه علامه طباطبایی در گفت وگویش با این ماهنامه، نکته‌هایی نغز و بکر بر زبان آورده که می‌توان با دنبال کردن آن، جریان رسانه‌ای ارزشمندی را ایجاد کرد که هم جذابیت دارد و هم کار ثوابی است. او گفته است: «یک عمر است که نفت داریم اما قیمت تمام شده‌اش را نمی‌دانیم» و بعد در جایی دیگر بیان کرده است: «انتشار مقالات علمی امر بسیار مهم و نافعی است، اما اصول اخلاقی و علمی آن باید رعایت شود. در این راستا، آیین‌نامه ارتقا و سایر آیین‌نامه‌های پژوهشی باید تغییر کند تا دانش واقعی بدون آلودگیهای موجود انتشار یابد.»

  قدمعلی سرآمی که نامی آشنا در حوزه ادبیات فارسی است نیز با «سرآمد» بیست و پنجم به گفت وگو نشسته و از اهمیت زبان در علم نکته‌هایی با اهمیت بیان کرده است. در بخشی از این گفت وگو می‌خوانیم: « الان شما مثال نمی‌خواهد بنویسید دوستت دارم، نشانه‌های قلب را که بگذارید، یعنی دوستت دارم. بسیاری از جاها ما به میانجی دالهای تصویری، نه دالهای زبانی و صوتی، با هم ارتباط داریم. یعنی مراودات زبانیمان در روزگار ما گسترش بیشتری پیدا کرده است و از 100 سال پیش به این طرف، شرایط گسترش همه سویه شدن برای همه زبانها و زبان فارسی بیشتر فراهم شده است.»

  اعتبار گرفتن از کارآفرینی

  گفت‌وگو با کارآفرینان فعال و موفق کشور، همچنان در «سرآمد» جزو مطالب با اهمیت و پرخواننده محسوب می‌شود. در این شماره ماهنامه نیز، حسن هلالی از کارآفرینان فعال کشور، تجربیات خود را در این حوزه مطرح کرده است. او در جایی از گفت وگوی خود که با تیتر «از هیچ مؤسسه یا بانک اعتبار نگرفته‌ایم»، می‌گوید: «مثلاً قضیه آلودگی هوا حالت عمومی پیدا کرده و همه روی آن حساس هستند. برای رفع آن یکسری کارهای عمومی انجام می‌شود که همه می‌‌دانند و یکسری کارهای خاص که این کارها بر عهده شرکتهای دانش‌بنیان است.

  بنابراین باید مراجع خاصی به این قضیه به صورت خاص توجه کنند. این محافل خاص وظیفه دارند که با این شرکتها نشست تخصصی بگذارند و ببینند اگر جایی عطشی برای انجام کاری به صورت پایه‌ای و مسئولانه هست، به صورت منسجم جهت‌دهی و ساماندهی و حمایت کنند.»

  محمد روحانی نژاد هم که صاحب یک رویداد کارآفرینی موفق ایرانی است، نکته‌‌های قابل توجهی را در این عرصه، مطرح می‌کند. مثلاً در بخشی از گفت وگوی او با «سرآمد» آمده است: «مـن چالـش اصلـی را نرم‌افـزار یـا همـان فکر می‌دانم. مشـکلات مالـی، دفتر، کار و غیـره همـه قابل حل اسـت و من اگـر بتوانم تیـم نخبـه‌ای را شـکل بدهـم، قطعـا بـه همه خواسـته‌‌های خـود خواهـم رسـید.»

  استفاده از ظرفیتهای خالی

  آذردخت خاکپور، از دیگر کارآفرینانی است که با خواندن گفت وگویش در «سرآمد»، نسیم امید به آینده را احساس خواهید کرد. او معتقد است: «یک کارخانه ممکن است دستگاهها و امکانات زیادی داشته باشد که از آنها استفاده‌ای نمی‌شود. از طرفی کسی ممکن است ایده داشته باشد اما جایی برای تولید محصول نداشته باشد و سرمایه‌‌ای هم برای تأسیس کارخانه در دستش نباشد. این شخص می‌تواند از ظرفیت خالی این کارخانه‌ها استفاده کند.

  محصول به اسم کسانی وارد بازار می‌‌شود که ایده اولیه را داشتند و کارخانه‌دار هم تنها هزینه دستگاه‌هایش را می‌‌‌گیرد. این کاری است که در بسیاری از کشورهای پیشرفته انجام می‌‌‌شود.»

  در بخشهای دیگر «سرآمد» 25، مطالب متعددی در قالب گزارش و یادداشت می‌خوانید که نکته‌‌های جالب و خواندنی در حوزه‌‌‌های کارآفرینی و نخبگی با خود به همراه دارند.

  «سرآمد» به سامانه کدخوان QR هم مجهز است و شما می‌توانید با موبایلهای هوشمندمان، فیلم، صدا و تصویرهای مرتبط را برای بهره‌‌مندی هر چه بهتر از محتوا، دریافت کنید.

  بیست و پنجمین شماره ماهنامه خبری، علمی، تحلیلی وآموزشی «سرآمد» به صاحب امتیازی بنیاد ملی نخبگان، مدیرمسئولی سورنا ستاری و سردبیری پرویز کرمی در 132 صفحه، ویژه تیرماه 1395 در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته است.

  این سایت صرفا مطالب مرتبط با کارآفرینی را جمع آوری نموده و به هیچ وجه در پی تایید و یا رد محتوای آنها نیست.
  برچسب ها :کارآفرینی