اخبار تازه

پربازدید ها

  کد خبر ۱۲۷۹ انتشار : ۲۹ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۱۶

  پشم های حلاجی شده و فرصت های شغلی پیش روی زنان خراسان شمالی

  بجنورد- ایرنا- مریم اصلانی زن خانه دار 44 ساله بافنده کلاه کرکی خراسان شمالی با کارآفرینی برای اعضای خانواده و شمار دیگری از افرد فرصت شغلی ایجاد کرده بگونه ای که به شعار اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل سال لبیک گفته است.

  مریم زن 44 ساله خانه داری است که هنر پدر و مادر خود را احیا و با کارآفرینی رونقی به این رشته از صنایع دستی داده و با کار و تولید توانسته است برای خود درآمدی کسب کند و همچنین برای شماری از همشهری ها و حتی هم استانی ها نیز کار ایجاد کند.
  این هنرمند و بافنده کلاه کرکی که تولیداتش دارای ثبت جهانی و مهر استاندارد است با دریافت تسهیلات از سازمان بسیج سازندگی توانسته این هنر را که در حال فراموش شدن بود رونق دوباره بدهد.
  این بانو هم اکنون با دو دختر و خواهرهای خود این حرفه مشغول به کار شده اند و پدر و مادرش که سال ها در این هنر مشغول به فعالیت بودند اما در سال های اخیر کمتر کار می کردند دوباره به این حرفه به صورت جدی رو آورده اند و همه اعضای خانواده دست به دست هم داده اند و در کار تولید کلاه کرکی تلاش می کنند.
  این هنرمند علاوه بر اینکه برای اعضای خانواده اش شغل ایجاد کرده است چند شاگرد نیز دارد و برای عرضه تولیدات فروشگاهی در شهر خود دایر کرده است همچنین دوره های آموزشی زیادی نیز در سال برای علاقه مندان به این هنر برگزار می کند که تعدادی از همشهری هایش به این هنر رو آورده اند.
  علاوه بر اینکه تولیدات خود را در فروشگاه عرضه می کند فروشنده های سایر شهرستان های استان نیز به صورت کلی از این هنرمند خرید دارند.
  کلاه کرکی را شاید بتوان یکی از گرمترین کلاه های دست بافت نامید که مدت ها در رنگ های مختلف بافته می شود این هنر از جمله صنایع دستی خاص و کهن شهرستان گرمه و جاجرم در استان خراسان شمالی است که ماده اولیه آن کرک بز بوده و به صورت خام و خود رنگ استفاده می شود و مورد استقبال قرار می گیرد.
  بهترین خاصیت این کلاه غیر قابل نفوذ بودن در برابر سرما، نم و رطوبت است که باعث شده تاکنون کاربرد خود را حفظ کند و حتی مردان قدیمی هم بر این باورند که این نوع کلاه مانع سردرد می شود.
  این کارآفرین از سال ها پیش در کار بافت کلاه است و از این راه چرخ زندگی‌اش را چرخانده و با دستبافته خود همولایتی‌هایش را نیز از سرمای زمستان محافظت می‌کند.
  کلاه پشمی از جمله صنایع دستی خراسان شمالی است که هنوز در این منطقه حیات دارد و منسوخ نشده است.
  این بانوی هنرمند در گفت و گو با ایرنا با بیان اینکه این رشته از صنایع دستی را از پدر و مادرش یاد گرفته است گفت: چندین سال بود که به علت اینکه بافت کلاه کرکی درآمد کمی داشت اعضای خانواده ام کمتر به این امر مشغول می شدند.
  مریم اصلانی افزود: تامین مواد اولیه لازم از سایر استان ها، هزینه تولید بالا و قیمت پایین کلاه کرکی در بازار باعث شده بود که این شهرستان که به نام کلاه کرکی شهره بود کمتر به این رشته از صنایع دستی بپردازند.
  وی اظهار کرد: با دریافت تسهیلاتی از بسیج سازندگی توانستم فروشگاهی برای خود دایر کنم و علاوه بر کلاه، دستکش، شال، جلیقه را نیز تولید کنم و با افزایش تولیدات درآمد مناسبی کسب کنم.
  وی با بیان اینکه کرک از پوست بز تهیه می شود افزود: برای تهیه کرک ضمن سفر به استان های کرمان و یزد پوست بز از این استانها خریداری می کنم.
  وی با اشاره به اینکه پوست ها را شسته و کرک را از مو جدا و به نخ تبدیل می کنند، گفت: با استفاده از نخ و پنج میل چوبی کلاه بافته می شود.
  وی گفت: بیشتر کلاه های کرکی قرمز، سفید، قهوه ای و سیاه هستند و در بازارهای داخلی و حتی خارجی به فروش می رسند.
  این بافنده گرمه ای اظهار داشت: در زمان های گذشته کلاه کرکی را چوپانان در زمان چرای دام و وقت بیکاری می بافتند و این هنربتدریج مورد استقبال سایر اقشار نیز قرار گرفت.
  این صنعتگر با بیان اینکه کلاه کرکی عایق خوبی در مقابل گرما، سرما و رطوبت است گفت: هم اکنون کلاه کرکی، دستکش، شال، جلیقه و ژاکت کرکی در بین مردم طرفدارانی پیدا کرده است.
  مسئول بسیج سازندگی سپاه شهرستان گرمه با بیان اینکه این صنعتگر فعال توانسته برای اعضای خانواده و تعدادی از همشهری هایش شغل ایجاد کند گفت: مریم اصلانی و خانواده اش از فعال ترین افرادی هستند که در بافت کلاه کرکی مشغول به کار هستند.
  نعمت قویدل افزود: این صنعتگر با دریافت تسهیلات از بسیج سازندگی توانسته برای تعدادی از افراد بیکار فرصت شغلی ایجاد کند.
  وی اظهار داشت: این فعال در سال اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل به صورت عملی توانسته برای خود و گروهی دیگر شغل ایجاد کند که تولیداتش از کیفیت بالایی برخوردار است که با حضور در نمایشگاه ها و همچنین فروشگاه به فروش می رساند.
  معاون هنرهای سنتی و صنایع دستی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی گفت: کلاه کرکی با شماره 108 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
  ˈعلی عابدی در خصوص کلاه کرکی اظهار داشت: کلاه کرکی از هنرهای دستی خاص و کهن شهرستانهای گرمه و جاجرم است که ماده اولیه آن کرک بز بوده و به صورت کاملا خام و خودرنگ استفاده می شود.
  وی افزود: جنس نخ مورد استفاده در این نوع کلاه، کرک است که با وسیله ای به نام دیکلون همزمان با بافت ریسیده می شود.
  وی اظهار داشت: بافت کلاه تنها با پنج میل ساده انجام می شود و نیاز به دستگاه خاصی ندارد.
  وی گفت: از ویژگیهای مهم این کلاه عایق بودن آن در برابر سرما و گرما است به همین دلیل اهالی منطقه در دو فصل تابستان و زمستان این کلاه را به سر دارند.
  وی افزود: هم اکنون شهرستان های گرمه، جاجرم و بجنورد مراکز مهم تولید کلاه در استان هستند.
  وی گفت: با توجه به مطالعه ای که در سطح استان انجام شده است بافت کلاه کرکی غیر از این مراکز در منطقه راز و جرگلان، شهرستان مانه و سملقان نیز وجود دارد.
  عابدی اظهار داشت: اکنون برای کلاه کرکی بازار یابی داخلی و خارجی نیز انجام شده است.
  وی افزود: در راستای احیای رشته های صنایع دستی کلاس های آموزشی به شیوه استاد شاگرد برگزار شده است.
  چاروق دوزی و بافت کلاه کرکی به عنوان دو رشته ممتاز این خطه اخیرا در فهرست آثار ملی کشور، با شماره 66 و 108 به ثبت رسیده و در همایش روز جهانی صنایع دستی رونمایی شد.
  هم اکنون صنعتگران خراسان شمالی در 25 نوع رشته صنایع دستی مشغول به فعالیت هستند.
  3007/ 6042

  این سایت صرفا مطالب مرتبط با کارآفرینی را جمع آوری نموده و به هیچ وجه در پی تایید و یا رد محتوای آنها نیست.
  برچسب ها :کارآفرینی