اخبار تازه

پربازدید ها

  کد خبر ۱۲۵۸ انتشار : ۲۴ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۱۳

  کارآفرینی به جای مسافرکشی؛ تولید سالانه 20 هزار لیتر عرقیات گیاهی در خرمشهر

  خرمشهر – ایرنا - سیدطالب طاهری کارآفرین موفق خرمشهری تولید کننده گلاب و انواع عرق های گیاهی، این روزها به جای مسافرکشی، خود کارآفرینی شده است که زمینه اشتغال دیگران را نیز فراهم کرده است.

  یشتر مردم دنبال کار می گردند چه آنها که اصلا شغلی ندارند و چه آنها که به فکر کسب و کار بهتر و پردرآمدتری هستند، اما هر دو گروه اغلب پشت میز نشستن و داشتن شغل دولتی را مطمئن و مطلوب می دانند، برای همین شاید حتی به فکر کارآفرینی و تولید شغل آن هم با سرمایه ای نه چندان کلان نیفتند.
  برخی شغل ها قبل از آن که نیازمند پول باشد، دانش و مهارت می خواهد و البته قدری همت؛ تولید اسانس های گیاهی از این دسته مشاغل است یعنی شغلی که با وجود یک کاربر ماهر برپا می شود و به سوددهی می رسد.
  عرقیات گیاهی از پرطرفدارترین شکل‌های استفاده از گیاهان دارویی است و در ایران ده ها نوع نوع گیاه وجود دارد که عرق گیری شده و به صورت طبی مورد استفاده قرار می‌گیرند.
  عرقیات طبی، اسانس های گیاهی یا داروهای معطری هستند که به آب اضافه می شود و می‌تواند گیرنده‌های عصبی بویایی را تحریک کرده و بر روند ساخته شدن هورمون ها، درجه حرارت و سوخت و ساز بدن، سطح هورمون‌های استرس و جنسی، سامانه دفاعی بدن، افکار و رفتارهای عاطفی و جسمانی تاثیر بگذارند.
  این مواد معطر با تحریک مغز و ترشح انتقال دهنده‌های عصبی موجب پدید آمدن حالات روانی خاصی در انسان می‌شود و احساس سلامت، سرخوشی، خوشنودی و خرسندی را به وجود می‌آورند. مصرف عرقیات می‌تواند استرس شده و تا حدودی درد را کاهش داده و موجب تعادل عاطفی شود. از جمله عرقیات پرمصرف می‌توان به گلاب، عرق نعنا، عرق بهارنارنج و عرق بیدمشک اشاره کرد.
  عرقیات گیاهی از نسبتی تنگاتنگ با طب سنتی و بومی کشورمان برخوردار است و به همین دلیل همزمان با افزایش میل مردم به طب سنتی، مصرف عرقیات گیاهی نیز در کشور رو به افزایش گذاشته است.
  به طور متوسط هر لیتر گلاب با کیفیت عالی در بازار به قیمت 100 هزار ریال فروخته می شود، ضمن اینکه تفاله باقیمانده برخی گیاهان نظیر گل محمدی نیز می تواند به مصرف صنایع مربا سازی برسد، پس با راه اندازی چنین شغلی می توان با یک تیر، چند نشان زد.
  سیدطالب طاهری از تولید کنندگان موفق عرقیات گیاهی در روستای 'شنه ' خرمشهر استان خوزستان است.
  این کارآفرین که سال 81 قصد داشت تا با خرید خودرو، مسافر کشی کند، این روزها با راه اندازی کسب و کار، اعتباری در بازار به دست آورده و پس از 3 چند سال تلاش، کارگاه بزرگ تولید عرقیات گیاهی راه اندازی کرده و برای 6 تن نیز مستقیم و غیر مستقیم اشتغالزایی کند.
  این فعال عرصه تولید در خصوص نحوه آشنایی خود با عرصه تولید عرقیات گیاهی این گونه توضیح می دهد:
  سال 1381 برای خرید خودروی پیکان و مسافرکشی با سرمایه 17 میلیون ریالی عازم شیراز شدم، در آن شهر با توصیه یکی از دوستان و با توجه به آشنایی تجربی با صنعت گلابگیری و تولید عرق 'طارونه' از پوست نخل خرما، آن سرمایه را به سفارش دیگ بخار در صنعت تولید عرقیات اختصاص دادم.
  با خرید بشکه های ذخیره مایع و سپس گسترش کارگاه و دریافت وام 150 میلیون ریالی از سازمان بسیج سازندگی توانستم شغل آبرومندی دست و پا کرده و گامی در عرصه تولید بردارم.
  این جوان که قبلا کارمند فنی مخابرات بوده است، با داشتن سرمایه اندک و ایده و خلاقیت، با راه اندازی کارگاه تولید عرقیات گیاهی ماهیانه بیش از 20 میلیون ریال درآمد کسب کرده و دو نفر از افراد بیکار روستای شنه از توابع خرمشهر را به صورت دائمی مشغول به کار کند.
  سیدطالب طاهری این روزها به تولید گلاب و انواع عرقیات گیاهی نظیر عرق طارونه، نعنا، خارشتر، شیرین بیان، زیره، رازیانه، کاسنی، شوید، گشنیز می پردازد.
  به گفته طاهری 1سال 138 با سرمایه 17 میلیون ریالی قصد داشت خودرو پیکانی را خریداری کند ولی با پیشنهاد یکی از پیشکسوتان محلی تولید عرق طارونه که از پوست محصول نخل خرما تهیه می شود و اهالی محلی شهرستان های آبادان و خرمشهر از آن به عوان یک نوشیدنی همراه با آب آشامیدنی استفاده می کنند مواد اولیه آن از خرما که در روستای آنها فراوان است، اقدام کند.
  وی گفت:از سال 81 تا 86 تنها عرق طارونه تهیه می کردم و تنها یک مشتری برای خرید محصول داشتم، ولی پس از آن، با بازرایابی محصول، مشتریان بیشتری برای خرید محصول اضافه شدند و هم اینک علاوه بر عرق طارونه عرق انواع گیاهان به خصوص گیاهان محلی از جمله شیرین بیان، شویت، نعناع نیز تولید می کنم.
  طاهری اظهار داشت: ابتدا کارگاه کوچکی را راه اندازی کرده و با دریافت تسهیلات 150 میلیون ریال از محل صندوق توسعه کارآفرینی با معرفی نامه بسیج، کارگاه خود را تجهیز و به 300 مترمربع رساندم.
  این کارآفرین، بیشتر فروش محصولات تولیدی خود را بازارهای آبادان، خرمشهر، شهر بندر امام خمینی(ره) و هندیجان عنوان کرد و گفت:برای توسعه کار و فروش در شهرهای مختلف نیاز به بازاریابی و برخی مجوزها دارم.
  وی با اشاره به روش تهیه عرق طارونه گفت:عرق طارونه از اواخر اسفند تا 25 فروردین موقع تلقیح 'گرده افشانی'نخلستان های، از جمع آوری پوست مورد نیاز محصول تهیه می شود و پس از عرق گیری، محصول باید بین 25 تا 30 روزدر فضای مناسب ذخیره سازی شود تا قوام یابد و پس از آن آماده فروش می شود.
  طاهری گفت: امسال برای جمع آوری پوست نخل به غیر از هزینه های جانبی به میزان 70 میلیون ریال دستمزد به کارگر پرداخت کردم.
  طاهری هزینه های سال گذشته کارگراه خود را 420 میلیون ریال عنوان کرد و گفت:امسال از یک تن و 47 کیلوگرم گل محمدی، دو هزار و 600 لیتر گلاب تهیه شد و سالانه 20 هزار لیتر تولید دارم.
  *** نیازهای این فعال اقتصادی برای توسعه و تجهیز کارگاه:
  سیدمحمد طاهری تهیه یک دستگاه بسته بندی با رول خاص به قیمت 120 میلیون ریال، دستگاه اسانس گیری به قیمت 10میلیون ریال و یک دستگاه پرس برای آبغوره و یک دستگاه خودرو یخچال دار برای نقل و انتقال گل و گلاب و آبلیمو و آبغوره را از ملزومات تجهیز کارگاه خود و اشتغال بیشتر همشهریان عنوان می کند.
  وی افزود: در صورت توسعه کارگاه امکان جذب پنج کارکر جدید در کارگاه فراهم می شود.
  کارگاه تولید عرقیجات سیدمحمد طاهری در روستای شنه نهر 11 از توابع شهرستان خرمشهر قرار دارد و سالانه 20 هزار لیتر انواع عرقیات گیاهی در بسته بندی 1.5 لیتری، دو لیتری، چهارلیتری و 20 لیتری تولید می کند.
  7100/6125

  این سایت صرفا مطالب مرتبط با کارآفرینی را جمع آوری نموده و به هیچ وجه در پی تایید و یا رد محتوای آنها نیست.
  برچسب ها :کارآفرینی