اخبار تازه

پربازدید ها

  کد خبر ۱۲۵۶ انتشار : ۲۴ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۱۳

  شرایط برای ایفای نقش زنان در جامعه فراهم است

  سنندج- ایرنا- شرافت آقایی ساکن روستای خاندان قلی بیجار در زمینه پرورش بوقلمون فعالیت می کند، وی 40 سال دارد و صاحب دو فرزند دختر است، همسرش نیز در روستا به کار کشاورزی مشغول است، او معتقد است با تدابیر دولت اکنون شرایط برای ایفای نقش بانوان در عرصه تولید و اشتغال فراهم است.

  به گزارش پایگاه خبری استارتاپ های ایران به نقل از ایرنا نیروی انسانی مهمترین سرمایه هر جامعه است و بی شک بخشی از جمعیت جامعه را زنان آن جامعه تشکیل می دهند این قشر از دیرباز تاکنون نقش حایز اهمیتی در عرصه های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی ایفاء کرده است.
  از این نکته نباید غافل شد که نیمی از جمعیت زنان جامعه ساکن روستاها هستند با وجود کم برخورداری و دسترسی نداشتن به امکانات اما با سرمایه اندک توانسته اند به عنوان زنان توانمند موفق شناخته شوند و نقش قابل توجهی در جامعه روستایی ایفاء کنند.
  یکی از مباحث مهم در زمینه توسعه به ویژه توسعه پایدار، بهره‌گیری مناسب و بهینه از توانایی‌ها و استعدادهای زنان روستایی در جامعه روستایی است، شرافت اقایی از جمله این بانوان است که با بهره گیری از توانمندی های خود، توانسته است در شهرستان بیجار اشتغالزایی کند.
  آقایی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: در ابتدا در مهد کودک مشغول به کار بودم اما به تدریج به کار پرورش بوقلمون رو آوردم و اکنون پرورش بوقلمون را به صورت خانوادگی انجام می دهیم.
  وی با بیان اینکه از سال 86 با پرورش 100 بوقلمون فعالیتم را آغاز کردم افزود: اکنون 200 بوقلمون دارم و به دنبال توسعه این شغل هستم.
  آقایی با اشاره به راه اندازی صندوق اعتبارات خُرد روستایی در روستاها گفت: امور بانوان جهاد کشاورزی من را به عنوان تسهیلگر در روستا انتخاب کردند و هم اکنون در این زمینه فعالیت هایی انجام می دهم.
  هزار و 500 صندوق خُرد روستایی در سطح کشور راه اندازی شده است که تعدادی از این صندوق ها نیز در استان کردستان فعالیت دارند.
  وی با اشاره به اینکه صندوق کارآفرینی امید نیز آماده پرداخت تسهیلات به کارافرینان است گفت: در این زمینه مشغول فعالیت هستم و زنان روستایی را در راستای مشاغل خانگی تشویق می کنم.
  این بانوی کارآفرین روستایی افزود: در سال 86 به عنوان تسهیلگر معرفی شدم و سال 91 جزء 50 زن برتر کشور شناخته شدم.
  شرافت آقایی هدف از پرورش بوقلمون را تنها کسب سود و درآمدزایی نمی داند بلکه معتقد است زنان کارآفرین و توانمند برای خانواده و فرزندان اهمیت زیادی قایل هستند و در پرورش و تربیت فرزندان نیز موفق تر خواهند شد.
  وی ادامه داد: زنان روستایی با کمترین سرمایه می توانند در هر زمینه ای که علاقه مند باشند برای خود شغل ایجاد کنند.
  وی افزود: زنان روستا اگر در زمینه ای ابتکار و مهارتی دارند می توانند دست به کارآفرینی بزنند و زنان دیگر را نیز به سمت کارآفرینی هدایت کنند.
  او معتقد است: زنان روستایی با بهره‌گیری از توانایی‌ها و استعدادهای خود می توانند در افزایش تولید و رشد و توسعه اقتصادی روستا نقش آفرینی کنند.
  آقایی اظهار کرد: مناطق روستایی از ظرفیت های ارزشمندی برای توسعه کارآفرینی برخوردار است و زنان روستایی در عرصه های مختلف از جمله تولید کشاورزی، زنبورداری، پرورش طیور و یا فعالیت های خیاطی و گلسازی می توانند فعالیت کنند.
  وی مقوله آموزش را در تقویت زمینه‌های کارآفرینی برای زنان روستایی مهم ارزیابی کرد و خواستار برگزاری دوره های آموزشی برای زنان روستایی شد.
  1904/7352/6108

  این سایت صرفا مطالب مرتبط با کارآفرینی را جمع آوری نموده و به هیچ وجه در پی تایید و یا رد محتوای آنها نیست.
  برچسب ها :کارآفرینی