اخبار تازه

پربازدید ها

  کد خبر ۱۲۴۹ انتشار : ۲۳ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۱۳
  دبیرکل مجمع واردات در گفت‌وگو با تسنیم:

  موانع خود ساخته، گریبان بنگاه‌های کوچک را گرفته است

  دبیرکل مجمع واردات با بیان این که موانع خود ساخته، گریبان بنگاه های کوچک را گرفته است گفت: فرآیند اخذ جواز تاسیس، فرآیند دریافت اعتبار مالی، فرایند نقل و انتقال پول، و فرایند قانون کار از جمله مهمترین موانع خود ساخته در برابر فعالان اقتصادی است.

  محمد آقایی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به پیش شرط های راه اندازی یک بنگاه کوچک در حوزه تجارت خارجی  اظهار داشت: راه اندازی یک فعالیت اقتصادی در حوزه تجارت خارجی شرایط و مقدماتی می طلبد که بخشی از آن در این سوی مرز باید فراهم باشد و بخشی از آن نیز مربوط به تصویری است که ما از خود در آن سوی مرز به نمایش گذاشته ایم.

  وی ادامه داد: در این سوی مرز، شرط اینکه یک بنگاه کوچک در حوزه بازرگانی خارجی بتواند ایجاد و راه اندازی گردد و سپس با اجرای ایده‌های کارآفرینی فعالیت خود را تداوم بخشد و از این طریق امکان رشد و توسعه را بیابد، فراهم بودن بسترهای لازم در عرصه اقتصاد کشور است.

  دبیر کل مجمع واردات با انتقاد از کلاف سردر گم قوانین و مقررات حاکم بر فضای کسب و کار تاکید کرد: دستور العمل ها، آیین نامه ها و حتی قوانین و مقررات انقدر سر در گم کننده و ابهام آفرین هستند که فعالان اقتصادی به جای آنکه انرژی خود را صرف رصد بازار و فرصت آفرینی کنند، بیشترین توان خود را صرف گذر از موانع خود ساخته داخلی می کنند.

  وی ادامه داد: شواهد موجود در زمینه اقتصاد بنگاه های کوچک بازرگانی بیانگر این است که قوانین و مقررات وضع شده توسط دولت ها در عرصه اقتصاد نه تنها بسترهای مناسب برای فعالیت‌های کارآفرینی و تولیدی را فراهم نکرده، بلکه قوانین و مقررات وضع شده به عنوان مانعی جهت رشد کارآفرینی در صنایع کوچک و در نتیجه رشد و توسعه صنایع کوچک در اقتصاد ایران عمل کرده است.

  به گفته آقایی، فرآیند اخذ جواز تاسیس، فرآیند دریافت اعتبار مالی، فرایند نقل و انتقال پول، فرایند اخذ مجوز برای صادرات یا واردات، فرایند مالیات و عوارض،و فرایند قانون کار از جمله مهمترین موانع خود ساخته در برابر فعالان اقتصادی است.

  وی ادامه داد: انعطاف ناپذیری قوانین و مقررات حاکم بر سیستم دولتی موجب شده که سازمان ها با یک واحد کوچک بازرگانی به صورتی برخورد کنند که در نتیجه آن صنایع کوچک، با توجه به ویژگی‌هایی که دارند، نسبت به صنایع بزرگ در موقعیت بدتر و ضعیف‌تری در کسب مجوزها و تسهیلات بانکی قرار گیرند. و همین امر با درنظر گرفتن اینکه تسریع امور یکی از عوامل اصلی هر فعالیت اقتصادی است،‌خود منجر به کاهش انگیزه فعالیت در عرصه صنایع کوچک شده است.

  به گفته آقایی، سیستم غیرقابل انعطاف دولت ها موجب شده که کمتر ایده کارآفرینانه‌ای مورد حمایت قرار گیرد و اگر بپذیریم که بنگاه های کوچک از جمله مهمترین فعالیت‌های اقتصادی هستند که موجب گسترش اشتغال در کشور می‌شوند، لذا بی‌توجهی به آنها، در واقع بیانگر نقض هدف اجرای قوانین و مقررات است.

  دبیر کل مجمع واردات ادامه داد: طبیعتا تصویری که از اینگونه موانع خودساخته داخلی در خارج کشور برای شریک خارجی منعکس می شود، پیام آور بی اعتمادی و عدم حمایت دولت از بازرگانان است و به دنبال آن فضای کسب و کار آنها نیز برای بازرگانان ایرانی حالت انقباضی پیدا کرده و نوع برخوردها تغییر می کند و این به معنای آن است که فشار بر بنگاه های کوچک مضاعف شود.

  این سایت صرفا مطالب مرتبط با کارآفرینی را جمع آوری نموده و به هیچ وجه در پی تایید و یا رد محتوای آنها نیست.
  برچسب ها :کارآفرینی