اخبار تازه

پربازدید ها

  کد خبر ۱۲۴۶ انتشار : ۲۲ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۳۶

  هنرمندان نیازمند حمایت و توجه بیشتر مردم و مسوولان هستند

  سنندج- ایرنا- ستاره اقتصاد مقاومتی کردستان می گوید: هنرمندان به عنوان قشری آسیب پذیر جامعه نیازمند حمایت ها و توجه بیشتر مردم و مسوولان دولتی هستند تا بتوانند در این فضای رقابتی، هنر خود را ادامه دهند.

  به گزارش پایگاه خبری استارتاپ های ایران به نقل از خبرنگار ایرنا، گلچین غلام ویسی بانوی ارغوان باف سنندجی که به عنوان ستاره اقتصاد مقاومتی کردستان معرفی شده با تلفیق هنر و خلاقیت در تولید سبدهای دست ساز خود، علاوه بر کسب درآمد و تامین زندگی خود برای چندین نفر دیگر نیز شغل ایجاد کرده است.
  وی می گوید: هنرمندان به عنوان قشری آسیب پذیر که بخشی از میراث فرهنگی جامعه را نگهداری و حفاظت می کنند، نیازمند حمایت و توجه بیشتر مسوول دولتی هستند و بازاریابی محصولات و توجه به بیمه هنرمندان از نیازهای مهم این قشر است.
  این بانوی کردستانی از شاخه های نازک ارغوان ساخت نوعی سبدبافی ابداعی را شروع کرده و توانسته با استفاده از چوب های ارغوان ابزار مختلفی مانند سبد میوه، تنقلات، جامدادی، سبد آبکش کردن برنج و سبزی، کشکولی، نینی خواب و کندوی زنبورعسل را بسازد.
  غلام ویسی می گوید: از چند سال قبل این حرفه را نزد یکی از اساتید برجسته سنندج شروع کردم و در ابتدا سبدهای دست ساز خودم را برای فروش به کارگاه استادم می بردم تا ضمن بهره مندی از راهنمایی استاد، امرار معاشی هم داشته باشم.
  وی اضافه کرد: پس از مدتی با همکاری میراث فرهنگی کردستان، کارگاهی را در عمارت حبیبی سنندج راه اندازی کردم و در این کارگاه ضمن ارغوان بافی به آموزش هنرجویان نیز مشغول شدم.
  در کارگاه این بانوی هنرمند هم اکنون چهار نفر به صورت مستمر به این حرفه اشتغال دارند و در دوره های آموزشی وی نیز هر دوره 15 نفر از علاقه مندان رشته سبدبافی حضور پیدا کرده و این مهارت را می آموزند.
  این هنرمند بخشی از شاخه های ارغوان را از مناطق جنگلی و پارک های حاشیه سنندج تهیه می کند و بخشی دیگر را از کشاورزان مناطق جنگلی مریوان خریداری کرده و در قسمتی از کارگاه نگهداری می کند.
  وی می گوید: از درآمد کارگاهم راضی هستم و از اینکه در حال آموزش و ترویج هنر مورد علاقه خودم هستم، خوشحالم و کارآموزانم با عشق و علاقه در جلسات آموزشی آماده می شوند.
  غلام ویسی فزود: تاکنون نتوانستم این حرفه را به صورت مکتوب و در قالب کتاب تدوین کنم و می خواهم در آینده با چند نفر از کارآموزان، این رشته را به صورت مکتوب تدوین کنیم تا بتوان به عنوان منبعی برای این رشته در دیگر مراکز مورد استفاده قرار گیرد.
  وی افزود: سبد از قدیمی ترین بافته های بشر است و از همان زمان که بشر با تنیدن ساقه ها و شاخه های نازک درهم آشنا شد، سبدبافی را نیز آغاز کرد و در آثاری که از مصر باستان به دست آمده، زن های مصری که سبدهای میوه روی سر و آهوبره در بغل دارند، دیده می شود.
  این هنرمند ارغوان باف گفت: انسان ها در طول قرن های گذشته هنر سبدبافی را از نسلی به نسلی دیگر انتقال دادند و امروز این صنعت با ترکیب هنر و خلاقیت توانسته خود را با سلایق و ذایقه مردم امروزی هم تطبیق دهد و از یک هنر سنتی و قدیمی در دهه های قبل، به یک کالای لوکس و زیینتی تبدیل شده است.
  در گذشته های دور به علت عدم دسترسی آسان به مواد پلاستیکی و فلزی، مردم از سبدهای چوبی برای کارهای روزانه و به عنوان ابزاری کار و فروش محصولات استفاده می کردند و مواد اولیه آن به آسانی در دسترس همگان قرار داشت.
  با ورود مواد پلاستیکی و فلزی، سبدهای چوبی که از استحکام و تنوع کمتری برخوردار بودند، جای خود را به این محصولات جدید دادند و هنر سبدباقی تا حدودی حالت همگیری خود را از دست داد و تنها بخشی از جامعه این حرفه را به عنوان نوعی هنر دنبال می کنند.
  در جنوب ایران سبد را بیشتر با برگ خرما می بافند، در برخی شهرهای خوزستان از نی و قیطان، در آذربایجان از شاخه های نازک درختان آلبالو و سنجد و در خراسان از شاخه های ارغوان و بیدمشک استفاده می شود. ‏
  در استان کردستان نیز از قدیم سبد بافی (سه وته بافی) در مناطق مختلف این استان مرسوم بوده و کردستانی ها از شاخه های نازک درختان، ابزار و ظروف مختلفی را می ساختند و در زندگی روزمره از آن استفاده می بردند.
  هنرمندان به عنوان قشری آسیب پذیر که بخشی از میراث فرهنگی جامعه را نگهداری و حفاظت می کنند، نیازمند حمایت و توجه بیشتر مسوول دولتی هستند و بازاریابی محصولات و توجه به بیمه هنرمندان از نیازهای مهم این قشر است.
  معاون مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان گفت: از سال 1390 میراث فرهنگی بیمه هنرمندان را در دستور کار قرار داد و در این مدت هفت هزار و 138 هنرمند در این استان تحت پوشش بیمه قرار گرفتند.
  فرهاد حامدی افزود: روند بیمه کردن هنرمندان از سال 1394 متوقف شده و در این مدت نیز 239 هنرمند دیگر برای بیمه هنرمندان درخواست خود را تحویل واحد صنایع دستی استان دادند.
  وی اضافه کرد: هم اکنون از مجموع هنرمندان استان سه هزار 858 نفر تحت پوشش بیمه قرار دارند و برای حمایت از هنرمندان سنندج، عمارت حبیبی در اختیار هنرمندان صنایع دستی قرار گرفته است.
  او اظهار کرد: از بین هنرمندان این استان 14 نفر در بخش سبدبافی فعالیت می کنند و دوره های سبد بافی با حضور علاقمندان برگزار می شود.
  سازمان بسیج سازندگی از دو سال قبل با هدف حمایت از تحقق اقتصاد مقاومتی و اشتغالزایی در سطح اقتصاد خرد، اقدام به حمایت از فعالان اقتصادی برای راه اندازی واحدهای تولیدی کوچک و زودبازده کرده است.
  قالیبافی، رسیندگی، گوهرتراشی، صنایع دستی، پرورش شترمرغ، مرغ بومی، اردک، بلدرچین، ماهی و سردآبی و گرمآبی، قارچ، دام سبک و سنگین، گیاهان دارویی، ترشی و شوریجات، مربا و شربت و صنایع تبدیلی از قبیل اسانس گیری، بسته بندی، خشک کن، پودرکن، روغن گیری، تولید محصول از ضایعات و ... از جمله عرصه هایی است که سازمان بسیج سازندگی از فعالان آن حمایت به عمل می آورد.
  در دو سال گذشته بیش از 90 هزار واحد تولیدی اقتصاد مقاومتی در عرصه های مذکور راه اندازی شده و به صورت مستقیم حداقل 150 هزار شغل ایجاد شده است.
  با توجه به ورود روز افزون محصولات و کالاهای چینی به بازار یکی از نیازهای مهم هنرمندان صنایع دستی برپایی نمایشگاه های تخصصی و بازاریابی برای فروش محصولات است.
  ‏لازم است میرات فرهنگی نیز برنامه های حمایتی خود را برای این قشر افزایش دهد تا این افراد بتوانند ضمن کارآفرینی و ایجاد شغل زمینه را برای گسترش صنایع دستی متخلف فراهم سازند و از به فراموشی سپرده شدن این هنر که گذشتگان توانستند نسل به نسل به ما منتقل کنند، حفظ شود.
  3020/1904

  این سایت صرفا مطالب مرتبط با کارآفرینی را جمع آوری نموده و به هیچ وجه در پی تایید و یا رد محتوای آنها نیست.
  برچسب ها :بازاریابی