اخبار تازه

پربازدید ها

  کد خبر ۱۲۱۵ انتشار : ۱۳ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۵۲

  افزایش مرگ و میر بدلیل مواد بکار رفته در ترکیبات مخدرهای صنعتی و شیمیایی

  استاد روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایران با تاکید بر ضرورت راه‌اندازی کارگاه‌های مشاوره‌ای برای مقابله با اعتیاد گفت: باید در کارگاه‌های مشاوره‌ای به افراد آموزش داده شود که چشم بسته در دام تبلیغات منفی اعتیاد به مصرف مواد مخدر صنعتی و داروهای روان گردان قرار نگیرند.

  استاد روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایران با تاکید بر ضرورت راه‌اندازی کارگاه‌های مشاوره‌ای برای مقابله با اعتیاد گفت: باید در کارگاه‌های مشاوره‌ای به افراد آموزش داده شود که چشم بسته در دام تبلیغات منفی اعتیاد به مصرف مواد مخدر صنعتی و داروهای روان گردان قرار نگیرند.

  به گزارش پایگاه خبری استارتاپ های ایران به نقل از سرویس «اجتماعی» ایسنا، نیره معیدی افزود: همچنین در این کارگاه‌های مشاوره‌ای که سازمان‌های مردمی، کانون‌های فرهنگی، اجتماعی در محله‌ها و مناطق مختلف و نهادهای آموزشی متولی برگزاری آن هستند، باید علاوه بر شرکت قشر جوان کشور، والدین، مدیران، روان پزشکان نیز درباره پیشگیری و شناسایی علل موثر در گرایش افراد به مصرف مواد مخدر حضور یابند.

  وی با اشاره به اینکه مواد مخدر را می‌توان به دو دسته سنتی و صنعتی تقسیم کرد، گفت : مخدرهای دسته سنتی به صورت مورفین و کدئین مورد استفاده قرار می‌گیرد ولی مخدرهای دسته دوم به مواد شیمیایی گفته می‌شود که بر روی عملکرد مغز اثر گذاشته و منجر به تغییرات رفتاری، شناختی، خلقی و همچنین درجه هوشیاری در فرد مصرف کننده می‌شوند.

  این روانپزشک اظهار کرد: سوء مصرف مواد روانگردان و محرک پیامدهای زیان بار اجتماعی و اقتصادی دارد و به ویژه بهداشت فردی و همگانی را تهدید می‌کند.

  معیدی با بیان اینکه بسیاری از جرائمی که در جامعه رخ می دهد ، ناشی از مصرف مواد مخدر صنعتی و شمیایی توهم‌زا است، ادامه داد: تنوع و تکثر مواد روانگردان و گسترش سوء استفاده از این مواد به همراه آثار بسیار زیان بار آن برای سلامت عمومی، ضرورت اصلاح قانون مربوط به پیش بینی اقدامات حمایتی موثر و تدابیر سرکوبی مناسبی را ایجاب می‌کند.

  این استاد دانشگاه تصریح کرد: از سوی دیگر سوء استفاده از مواد روانگردان محرک گاه به اختلال روانی منجر شده و علاوه بر نابودی فرد مصرف کننده، جان سایر افراد را نیز تهدید می کند.

  معیدی، رویکرد اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر را اقدام مثبت و به هنگام در جهت پیشگیری اولیه و ثانویه دانست و گفت: در حال حاضر میزان آگاهی و شناخت افراد مختلف جامعه از قرص های روانگردان و علائم مصرف و آثار سوء آن در سطح پایینی است و تحقیقات مختلف نشان می دهد که اکثر افراد درباره مواد مخدر صنعتی و روانگردان ها، عوارض و علائم مصرف آن اطلاعات و شناخت کافی ندارند که این می‌تواند به خاطر آن باشد که کمتر درباره این مسئله مهم اطلاع رسانی شده است.

  این روانپزشک خاطرنشان کرد: همچنین باید تدوین کتاب‌های آموزشی درباره اعتیاد و مواد مخدر توسعه یابد و بصورت رایگان در دسترسی افراد قرار گیرد تا آگاهی و نگرش آنان نسبت به مواد مخدر به خصوص روانگردان ها تغییر یابد.

  به گفته معیدی، مخدرهای صنعتی و شیمیایی اثری ترکیبی از توهم زایی و تحرک بخشی دارند، با توجه به اینکه مصرف مواد روانگردان و محرک باعث ایجاد ناامنی در جامعه، خانواده و افزایش جرایم می‌شود، عوارض اجتماعی مهم ترین آسیب مصرف این مواد است.

  وی افزود: مصرف مواد مخدر صنعتی و شیمیایی اثر سوء بر سلامتی نوجوانان دارد به طوری که پیامدهای اجتماعی شومی مثل تمایل بیشتر به ارتکاب جرم ، تهاجم فیزیکی و تجاوز جنسی و تصادفات و ترک تحصیل ها، غیبت، فرار از مدرسه و بیماریهای منتقله از طریق جنسی به همراه دارد و در بزرگسالی نیز تداوم خواهد داشت.

  به گزارش پایگاه خبری استارتاپ های ایران به نقل از روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر؛ این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه ارائه تعریف جامع از اعتیاد به ویژه در زمینه مواد صنعتی و شیمیایی مشکل است، تصریح کرد: عوامل روانی، فیزیولوژیکی و بیوشیمیایی در تمام مراحل اعتیاد از جمله علل سیر و پیشرفت و حتی در درمان آن، باید مورد توجه قرار گیرند.

  وی خاطرنشان کرد: متاسفانه نوع مواد تولیدی بکار رفته در ترکیبات مواد صنعتی و شیمیایی موجب افزایش مرگ و میر شده است.

  انتهای پیام

  این سایت صرفا مطالب مرتبط با کارآفرینی را جمع آوری نموده و به هیچ وجه در پی تایید و یا رد محتوای آنها نیست.
  برچسب ها :صنعت تبلیغات