اخبار تازه

پربازدید ها

  کد خبر ۱۲۱۳ انتشار : ۱۲ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۲۸

  تکنولوژی و سرمایه حلقه های مفقوده تولید گل و گیاه در مازندران

  ساری-ایرنا-تکنولوژی و سرمایه حلقه های مفقوده تولید گل و گیاه در مازندران هستند، استانی که بنابر امارها حدود یک سوم تولید گل و گیاه کشور را برعهده دارد.

  مازندران با هزار هکتار پرورش انواع گل و گیاه در گلخانه های روباز و پوششی حدود 33 درصد تولید گل و گیاه کشور را دارد که کمتر از نیم درصد آن به صورت کشت بدون خاک یا هیدروپونیک است.
  کشت بدون خاک یا همان تولید گلخانه ای هوشمند هیدروپونیک ،دانش فنی به همراه امکانات و تجهیزات پیشرفته از روش های نوین تولید گل و گیاه در دنیا است که تولید کنندگان استان مازندران همچنان از این روش بی نصیب هستند.
  کارشناسان و دست اندرکاران در امر تولید گل و گیاه استان مازندران بالا بودن هزینه سرمایه گذاری برای ایجاد سامانه هوشمند گلخانه با استفاده از دانش فنی را از مهمترین دلایل عقب افتادگی استان در روش تولید کشت بدون خاک عنوان می کنند.
  در تولید گل در گلخانه های هوشمند هیدروپونیک ، کارشناسان باید با طی دوره آموزشی لازم ،با اطلاع از تکنولوژی سازه و تجهیزات ،کسب دانش فنی تولید ، توانایی انجام تنظیمات دستگاه های کنترل شرایط زیستی گلخانه را داشته باشد و با نظارت فنی بر کارگران، تولید را بصورت کیفی و کمی تا ارسال به بازار محقق سازد.
  برای انجام کشت هیدروپونیک باید هزینه اولیه سنگین را برای ساخت گلخانه انجام داد. راه اندازی سامانه پیشرفته گرمایی و سرمایی،نیروی متخصص ،مهارت های مدیریتی و تجربه بالایی برای آماده کردن محلول، تنظیم و اصلاح کمبود عناصر، اطمینان از تهویه و حفظ شرایط مطلوب در داخل ساختارهای کنترل شده لازم است.
  حسن قلی زاده مالک سه واحد گلخانه هیدروپونیک یا همان کشت بدون خاک در آمل می گوید :تفکر انجام سرمایه گذاری برای کشت بدون خاک که نیازمند سرمایه سنگینی است، در بین تولید کنندگان استان مازندران وجود ندارد.
  وی اضافه کرد :هر چند دانش فنی و سامانه ایجاد گلخانه هوشمند در کشور کم است ،اما با انجام سرمایه گذاری ،این تجهیزات و دانش فنی قابل تهیه و در دسترس قرار می گیرد.
  وی توضیح داد :برای سه واحد گلخانه پیشرفته به روش تولید هیدروپونیک انواع شاخه بریده حدود 250 میلیارد ریال سرمایه گذاری شده است که سالانه حدود شش میلیون قطعه انواع گل های شاخه بریده از جمله لیلیوم ( سوسن ) و رز تولید و در بازار داخلی و خارجی عرضه می شود.
  وی بیان داشت: در این روش تولید ،مشکلات زیست محیطی ناشی از آلودگی و بیماری خاک به هیچ عنوان مطرح نیست.
  وی بیان داشت :اگر تفکر تولید کشت بدون خاک گل و گیاه با محوریت صادرات محصولات تولیدی در مازندران رونق بگیرد، بخش عمده ای از مشکلات بیکاری استان کاهش می یابد.
  به گفته قلی زاده اکنون حدود 70 نفر دراین سه واحد گل و گیاه به صورت مستقیم مشغول به کار هستند.
  شهرام طاهر نژاد یکی از کارشناسان گل و گیاه جهاد کشاورزی شهرستان محمودآباد افزایش تولید در واحد سطح و نداشتن مشکلات زیست محیطی را از مهمترین مزیت های کشت هیدروپونیک دانست و گفت: البته هزینه سرمایه گذاری برای در اختیار گرفتن مهندسان با دانش فنی هیدرو پونیک و ایجاد سامانه گلخانه هوشمند بالا است.
  وی اضافه کرد: از آنجاییکه پرداخت تسهیلات برای تغییر روش کشت گل و گیاه از سنتی به کشت بدون خاک محدودیت ندارد،اما تولید کنندگان نرخ سود وام را بالا دانسته و استقبال نمی کنند.
  وی یکی از مشکلات تولید کنندگان گل و گیاه در مازندران را بازار و نابسامانی آن دانست و بیان داشت: اینکه مصرف گل و گیاه در سه ماهه رمضان، صفر و محرم در استان به صفر برسد و استفاده از گل های شاخه بریده در بین مردم کمرنگ باشد ،رغبتی برای تغییر روش کشت که سرمایه گذاری سنگینی را نیز به همراه دارد ،در بین تولید کنندگان ایجاد نمی کند.
  وی با اشاره به اینکه اکنون چند واحد گلخانه هیدروپونیک در شهرهای آمل ، محمودآباد، نوشهر و تنکابن وجود دارد، بیان داشت: هر چند این افراد با خطر پذیری بالا اقدام به سرمایه گذاری در کشت بدون خاک کرده اند اما محصولات آنان دارای بازار داخلی و خارجی است.
  وی در عین حال تصریح کرد :با توجه به اینکه خاک گلخانه های سنتی مازندران آلوده به بیماری نماتود ( وجود جانوران ریز ) است، تغییر الگوی کشت گل و گیاه به ویژه کشت هیدروپونیک ضروری است.
  نماتودها پس از حشرات متنوع ترین جانورانی هستند که در تمامی محیط ها وجود دارند و هر جا آثاری از رطوبت وجود داشته باشد، نماتودها هم هستند و نوع انگلی آن ریشه و سایر اندام های زیر زمینی گیاه را مورد حمله قرار می دهد.
  داود رشیدی یکی از کارشناسان مدیریت باغبانی سازمان جهاد کشاورزی مازندران هزینه تولید گل و گیاه در کشور را بالا دانست و گفت: ورود دانش فنی بدون امکانات و تجهیزات پیشرفته ،تولیدات گل و گیاه دراستان را با چالش های جدی و در واقع عقب انداخته است.
  وی بیان داشت: مزایای کشت هیدروپونیک ( کشت بدون خاک )این است که در جایی که خاک مناسب ندارد یا خاک دچار بعضی بیماری ها است ،قابل استفاده است.
  وی با اشاره به اینکه در کشت بدون خاک ،شخم، آبیاری، مبارزه با آفات خاک، مبارزه با علف های هرز وجود ندارد، گفت: این روش با توجه به اینکه مازندران با کمبود زمین و گران بودن آن مواجه است می توان بیشترین محصول را با کیفیت بالا تولید کرد.
  وی گفت: در روش تولید هیدروپونیک گل و گیاه ،آلودگی خاک مطرح نیست و آلودگی آب هم کمتر است و کنترل شرایط محیطی از جمله نور، دما، رطوبت و ترکیب هوا بسیار ساده تر است.
  رشیدی توضیح داد :نبود یارانه و مشوق های صادراتی ،تحریم و مشکلات ورود مستقیم دانش فنی و تجهیزات پیشرفته ،بی توجهی به مشکلات تولیدات گل و گیاه را دو چندان کرده و هزینه تولید را بالا برده است.
  این کارشناس گل و گیاه خاطر نشان کرد :هر چند دوره های آموزشی گل و گیاه و دیگر محصولات کشاورزی توسط واحد ترویج جهاد کشاورزی مازندران انجام می شود اما صرف برگزاری دوره های آموزشی بدون وجود زیر ساخت ها و امکانات و تجهیزات پیشرفته جوابگو نیست.
  وی گفت: اینکه در دانشگاه های ما نیز دانش فنی تولیدات محصولات کشاورزی برای دانشجویان تدریس شود اما تکنولوژی و تجهیزات آن در کشور وجود نداشته باشد ،اثر گذار نیست.
  وی گفت :اکنون در یکهزار هکتار استان مازندران فعالیت های گل و گیاه انجام می شود که کمتر از نیم درصد آن به صورت کشت بدون خاک و گلخانه هوشمند است.
  الیاس لاریجانی نائب رئیس اتحادیه گل و گیاه استان مازندران در گفت و گو با ایرنا نیز با اشاره به اینکه تولید گل و گیاه همچنان در استان سنتی است ،گفت: هنوز اراده قوی برای حل مشکلات تولید و ساماندهی فروش گل و گیاه در استان وجود ندارد.
  وی اضافه کرد : باید به دنبال سفارش ها و تقاضا مورد نیاز گل در داخل و خارج کشور باشیم.
  وی خاطر نشان کرد: هنوز محصولات صنعت گل و گیاه مازندران به خارج از استان و کشور معرفی نشده است و واسطه و دلالان از حلقه مفقوده بازاریابی و معرفی صحیح محصولات گل و گیاه سوء استفاده کرده وبیشترین سود را می برند.
  وی با تاکید بر این نکته که خاکی برای تولیدات گل و گیاه مازندران استفاده می شود بیمار است و گل ها قابلیت رشد و نمو را ندارند ، گفت: خاک های مازندران به آلودگی و بیماری نماتود آغشته شده است و به همین دلیل بیشتر گل های تولیدی مازندران قابلیت صادرات پیدا نمی کنند و قابل رقابت نیستند.
  لاریجانی اضافه کرد: باید ساختار صادرات گل و گیاه را درست کنیم و خاکی را که می توان با کمترین قیمت وارد شود را باید برنامه ریزی کنیم.
  وی گفت: اکنون خاک های گل و گیاه در گلخانه های مازندران از خاک جنگلی و آلوده به بیماری است و هر نیسان از این نوع خاک ها با سه میلیون ریال توسط برخی از افراد سودجو که از جنگل ها و منابع طبیعی مخفیانه برداشت می کنند، در بازار عرضه می شود.
  وی بیان داشت: در حالی که خاک مناسب تولید گل و گیاه کشورهای هدف را می توان با قیمت پایین تر از خاک آلوده داخلی وارد کشور کرد.
  طبق آمار منابع رسمی،سالانه حدود 235 میلیون گل و گیاه زینتی و 38 میلیون درختچه به ارزش تقریبی 2هزار میلیارد ریال در مازندران به صورت اصله، شاخه، گلدان، بوته و پیاز تولید می شود که به گفته مسئولان بین پنج تا هفت درصد گل و گیاه تولیدی این استان صادراتی است.
  استان مازندران در تولید درخت و درختچه های زینتی مقام نخست و در تولید گل های زینتی مقام دوم کشور را دارد.
  آمارها نشان می دهد که حدود 12 درصد از تولیدات گل و گیاه مازندران به ضایعات تبدیل می شود که نبود سامانه مناسب حمل و نقل، بسته بندی نامناسب، بازاریابی ضعیف، نبود نمایشگاه دائم، نبود هماهنگی های بین بخشی، ضعف تشکیلاتی اتحادیه گل و گیاه زینتی، ناشناخته بودن بازار هدف و ضعف دانش صادرکنندگان از فنون بازاریابی بین المللی از جمله دلایل آن است.
  **ضرورت تکمیل پایانه گل و گیاه شمال کشور در عباس آباد مازندران
  ابراهیم یعقوبی معاون امور بازرگانی سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران به وجود بزرگترین پایانه گل و گیاه شمال در غرب استان اشاره کرد و گفت: پس از گذشت 10 سال از آغاز عملیات احداث این طرح ، فاز نخست آن سال قبل به بهره برداری رسید.
  وی اضافه کرد: در حال حاضر انبار، سورتینگ ، دفاتر اداری دولتی ،یک سالن نمایشگاهی این پایانه به بهره برداری رسیده است.
  ابراهیمی با اشاره به اینکه این طرح با مشارکت سرمایه گذار خصوصی با 800میلیارد ریال در حال انجام است، بیان داشت: با تکمیل شدن این پایانه مشکلات صادرات و حمل نقل گل و گیاه تولید کنندگان استان های شمالی کشور حل می شود.
  معاون سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران گفت: در دو سال اخیر با حمایت دولت در پرداخت تسهیلات ، روند ساخت پایانه گل و گیاه عباس آباد سرعت گرفته است.
  وی بدون اعلام آماری از صادرات گل و گیاه به خارج از کشور ،گفت: هر چند در حمل و نقل هوایی محصولات کشاورزی مازندران به کشورهای حاشیه دریای خزر از جمله روسیه و ترکمنستان با مشکلاتی مواجه هستیم، اما پارسال با راه اندازی فاز نخست این پایانه و استقرار نمایندگان دولتی در آن ، چند کامیون گل و گیاه به ترکمنستان صادر شد.
  عملیات احداث طرح پایانه گل و گیاه شمال کشور درسال 1384 در زمینی به گستره بیش از 10 هکتار و زیربنای حدود 60 هزار متر مربع در منطقه 'اسب چین ' شهرستان عباس آباد آغاز شد.
  سه تالار بورس، نمایشگاه دائم گل و گیاه، کارخانه تولید نهالچه های گل و گیاه، سردخانه 60 هزار تنی، بازار بورس گل و گیاه، دانشگاه، بانک، گمرک، اداره استاندارد، قرنطینه گل و گیاه، مرکز بذر و نهال، تالار حراج، مرکز تخلیه و بارگیری و دسته بندی(sorting)، اتاق بازرگانی، دفاتر اداری دولتی، هشت هزارمتر مربع فضای گلخانه ای، هتل و مرکز تفریحی و گردشگری با پیست اسب سواری و سامان دهی چشمه ای برای جذب گردشگر از بخش های مختلف این طرح ملی است.
  بنابر امارها 6 هزار بهره بردار گل و گیاه در مازندران فعالیت دارند و 30هزار نفر به صورت مستقیم در این بخش مشغول به کارند.
  6990/1899

  این سایت صرفا مطالب مرتبط با کارآفرینی را جمع آوری نموده و به هیچ وجه در پی تایید و یا رد محتوای آنها نیست.
  برچسب ها :بازاریابی