اخبار تازه

پربازدید ها

  کد خبر ۱۲۱۱ انتشار : ۱۲ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۰۷
  رئیس کانون کارآفرینی آذربایجان‌غربی در گفت‌وگو با تسنیم:

  دولت از توانمندی واحدهای صنعتی بومی در احیا دریاچه ارومیه استفاده کند

  رئیس کانون کارآفرینی آذربایجان‌غربی گفت: مجموعه‌های صنعتی و دهها واحد تولیدی بومی منطقه آماده ایفای نقش اثر بخش در مکانیزه سازی کشاورزی منطقه و روند احیای دریاچه ارومیه است و تنها درخواست ما از مسئولان، فقط بسترسازی برای کار است.

  به گزارش پایگاه خبری استارتاپ های ایران به نقل از خبرگزاری تسنیم از ارومیه، میر قاسم میرزاده متولد سال 1334 در روستای شهیدپرور و انقلابی "پر" در فاصله 20 کیلومتری شهرستان ارومیه است.وی مدرک دکترای اقتصاد و بازرگانی از خارج از کشور را دارد.

  میرزاده به عنوان یکی از خودساخته‌ترین فعالان اقتصادی آذربایجان غربی، در دو دهه اخیر نام خود و محصولات واحد تولیدی‌اش را در بین برترین چهره‌ها و واحدهای تراز اول صنعتی کشور تثبیت کرده و همزمان توفیقات او در زمینه ساخت مخازن پلی اتیلن از او یک چهره صنعتی جهانی ساخته است.

  او در سال 66 واحد تولیدی صنعتی "ایران پاش" را به تعبیر خود در آلونکی به ابعاد 2 در 2 متر راه اندازی کرد اما امروز این واحد تولیدی به عنوان بزرگترین کارخانه تولید کننده مخازن پلی اتیلن در جهان در کتاب رکوردهای گینس به ثبت رسیده است.

  خبرنگار تسنیم در مصاحبه پیش رو با وی که هم اینک رئیس کانون کارآفرینی آذربایجان‌غربی نیز هست به تشریح چگونگی ایفای نقش این شرکت در روند احیاء دریاچه ارومیه و توانمندی‌های این مجموعه صنعتی منحصر به فرد در ساخت قایق‌های تندرو، ساخت زیستگاه حفاظت شده برای آرتمیا، توسعه رشته‌های فنی دانشگاهی در منطقه، اشتغال آفرینی و ساخت انواع مخازن پلی اتیلن و مصنوعات دیگر پرداخته است.

  میرقاسم میرزاده در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم، با اشاره به توانمندی‌های این شرکت در زمینه ایفای نقش در روند احیا دریاچه ارومیه اظهار داشت: هم اینک با توجه به امکانات و تخصص‌های موجود در داخل استان آذربایجان غربی می‌توان با برنامه ریزی دقیق و کارآمد، کشاورزی کل حوضه آبریز دریاچه ارومیه را مکانیزه کرد و در عین حال از آب چاه‌های موجود نیر می‌توان با رعایت اصول کاهش مصرف استفاده از منابع زیرزمینی به نحو احسن بهره برداری کرد.

  وی افزود: تمامی باغات اطراف دریاچه ارومیه باید به آبیاری قطره‌ای مجهز شوند گرچه امسال بارندگی‌ها زیاد بوده اما باید با این فکر پیش برویم که در آینده بارندگی زیاد وجود نخواهد داشت و امسال فقط فرجه‌ای در دست ما افتاده است بنابراین باید از چاه‌ها به صورت مکانیزه استفاده کنیم.

  رئیس کانون کارآفرینی آذربایجان‌غربی گفت: یعنی در واقع می‌توان از 15 درصد این چاه‌ها استفاده کرد و در این صورت بقیه چاه‌ها مازاد می‌شوند و به این ترتیب چشمه‌هایی که آب آن‌ها کم شده خود به خود حیات پیدا می‌کنند و این موضوع به روند احیا دریاچه بسیار کمک می‌کند.

  میرزاده بیان کرد: گرچه دولت برای انجام آبیاری قطره‌ای بودجه و تسهیلاتی اختصاص داده است اما باید در آبیاری قطره‌ای از تمامی امکانات موجود در خود منطقه استفاده شود چون کارشناسان زبده در همین شهر ارومیه وجود دارند که می‌توانند روند مکانیزه سازی استفاده از چاه‌های کشاورزی و آبیاری نوین و مدرن را در سطح عالی انجام داده و مدیریت کنند تا کار احیا دریاچه ارومیه با سرعت بیشتری پیش برود.

  رئیس کانون کارآفرینی آذربایجان‌غربی تصریح کرد: باید دست به دست هم دهیم و کل استان آذربایجان غربی با بسیج عمومی امکانات در این امر کمک کند که در این صورت اراضی کشاورزی استان از آبیاری قطره‌ای و مکانیزه برخوردار می‌شوند.

  مکانیزه سازی کشاورزی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه

  وی با اشاره به 4 برابر شدن زمین‌های زراعی در دهه‌های اخیر و در عین حال استمرار آبیاری سنتی در این اراضی اظهار داشت: گفته می‌شود دولت در زمینه مکانیزه کردن کشاورزی استان بیش از 80 درصد هزینه‌ها را توسط تسهیلات پوشش می‌دهد اما در عمل روند استفاده از این تسهیلات و اجرای پروژه‌های بزرگ ابیاری مدرن بسیار کند است و بعضاً مصوبات فقط بر روی کاغذ هستند و به همین خاطر تا به حال درصد کمی از اراضی استان به آبیاری مدرن تغییر وضعیت یافته پس باید تمامی مسئولان و سازمان‌ها برای به مکانیزه سازی کشاورزی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه دست به کار شوند.

  میرزاده گفت: شرکت ایران پاش و دانشگاه علمی کاربردی ایران پاش آمادگی هرگونه همکاری با مسئولان برای احیای دریاچه را دارد و می دانیم که شخص استاندار از این قضیه استقبال نیز می‌کند اما سازمان‌های دولتی دست همکاری به سوی ما دراز نمی‌کنند در حالیکه شرکت ایران پاش نیاز به هیچ گونه کمک دولتی یا حمایت خاصی ندارد و ما می‌توانیم به خودی خود همه کارها را پیش ببریم و برای اجرای پروژه‌های مربوط به احیا دریاچه ارومیه هیچ گونه کمبودی نداریم و تنها کاری که دولت می‌تواند انجام دهد این است که بسترهای اداری و متعارف را برای انجام کارها فراهم کند.

  رئیس کانون کارآفرینی آذربایجان‌غربی اظهار داشت: در آبیاری قطره‌ای آب دقیقاً به ریشه درختان نفوذ می‌کند بنابراین در صورت گرمی هوا این آب تبخیر نمی‌شود و باعث هدر رفت نمی‌شود.

  مکانیزه سازی چاه های کشاورزی حوضه آبریز دریاچه ارومیه

  وی تصریح کرد: در طرح آماده شده برای کمک به احیا دریاچه ارومیه از سوی این شرکت در نظر داریم یک مخزن هوایی برای هر 10 چاه موجود راه اندازی کنیم که آب به این مخزن‌ها هدایت می‌شود چون اصولاً برای هر چاه یک مخزن لازم نیست چون مخازن بزرگ این شرکت چندین هکتار را پوشش می‌دهند و این مهم، عملاً مورد آزمایش قرار گرفته و به صورت پایلوت به بهره برداری رسیده است.

  میرزاده بیان کرد: تمامی کارخانه‌های تولید کننده محصولات مرتبط به مدرن سازی آبیاری نوین در حوضه آبریز دریاچه ارومیه می‌توانند با کمک همدیگر در عرض یکسال زیرساخت‌های لازم برای شروع پروژه مکانیزه سازی آبیاری کشاورزی منطقه برای احیای دریاچه ارومیه را فراهم کنند و در این میان ده‌ها هزار نفر بیکار موجود در منطقه را می‌توانیم در پروژه‌ها به‌کارگیری کنیم و در این صورت مسئله اشتغال جوانان منطقه هم تا حد زیادی حل می‌شود.

  طرح های بومی برای جلوگیری از تبخیر دریاچه ارومیه

  وی افزود: برای جلوگیری از تبخیر دریاچه ارومیه نیز شرکت ایران پاش طرح‌هایی دارد که برخی حالت ابتکاری و برخی حالت الگوبرداری دارند.

  میرزاده افزود: در مناطقی که میزان گرمای هوا و تبخیر آب زیاد است از بویه‌های پلیمری استفاده می‌کنند که به صورت یکپارچه تولید می‌شوند را بر روی آب قرار می‌گیرند که بیش از 90 درصد از تبخیر آب جلوگیری می‌کند و اگر این پروژه بر روی دریاچه ارومیه اجرا شود تا حد بسیار زیادی از تبخیر آب دریاچه جلوگیری می‌شود.

  رئیس کانون کارآفرینی آذربایجان‌غربی تصریح کرد: اگر این پروژه تا دو سال ادامه اجرا شود کمک شایانی به بالا آمدن سطح آب دریاچه ارومیه خواهد کرد و مشابه این کار که در سطح جهانی انجام شده است می‌توان از کشور آمریکا نام برد که همین کار را در یکی از دریاچه‌هایشان انجام داده‌اند و موفق به جلوگیری از تبخیر 90 درصدی آب شده‌اند.

  وی اظهار داشت: در کشورهای پیشرفته به آب اهمیت زیادی قائل هستند ولی در کشور ما به میزان آب مصرفی و یا آب مصرف شده زمین‌های زراعی چندان توجهی نمی‌شود در حالیکه اکنون با خشکیدگی دریاچه ارومیه اثبات شده که باید بیش از پیش تمامی مردم و مسئولان با همدیگر بسیج شوند و در کاهش مصرف آب در تمامی حوزه‌ها تلاش کنند.

  میرزاده بیان کرد: سابقه نشان می‌دهد که هر ساله حدود میلیارد متر مکعب از آب دریاچه ارومیه تبخیر می‌شود بنابراین باید بررسی شود تا رقم ریالی تأمین این مقدار آب به درستی برآورد شود تا توجیه اقتصادی لازم برای اجرای طرح‌های بازدارنده از تبخیر نیز به اثبات برسد.

  حفظ آرتمیای دریاچه ارومیه با طرح های ابتکاری

  وی با اشاره به ارزش اقتصادی آرتمیا در دریاچه ارومیه و اهمیت حفظ آن گفت: بسترهایی می‌توان ایجاد کرد که پرورش آرتمیا را دوباره احیا کنیم که این موضوع در دریاچه ارومیه کاملاً قابل احیاست و می‌توان با سازه‌هایی در درون دریاچه محدودیت ایجاد کرد تا غلظت نمک موجود در آب در حد مورد نیاز برای پرورش آرتمیا حفظ شود و اگر بتوانیم غلظت نمک را در حد 70 الی 90 گرم حفظ کنیم بهترین مکان برای رشد آرتمیا فراهم می‌شود.

  رئیس کانون کارآفرینی آذربایجان‌غربی افزود: هم اینک تخصص و ظرفیت انجام این کار نیز در داخل استان آذربایجان غربی وجود دارد و به جرات می‌توان گفت بزرگترین کارشناس ارشد آرتمیا جهان که دکتر آق هستند در ارومیه زندگی می‌کنند و این یک افتخار بزرگ برای کشور است بنابراین باید زمینه لازم را فراهم کرد تا بتوان از ظرفیت‌های موجود در پرورش آرتمیا به درستی استفاده کرد.

  میرزاده درباره نحوه همکاری دانشگاه علمی کاربردی ایران پاش با دانشگاه صنعتی شریف تهران اظهار داشت: این دانشگاه اماده است با استفاده از تمام ظرفیت‌های بومی و فنی موجود در منطقه در پروژه‌های علمی و تحقیقاتی و حتی اجرایی مربوط به احیا دریاچه ارومیه با دانشگاه صنعتی شریف همکاری کند.

  راه اندازی یک دانشگاه بین المللی در ارومیه

  وی  بیان کرد: ما در تلاش هستیم دانشگاه علمی کاربردی ایران پاش را به یک دانشگاه بین المللی در منطقه شمال غرب کشور تبدیل کنیم و حتی رشته‌هایی که در سطح کشور در دانشگاه‌ها ایجاد نشده‌اند را ایجاد کنیم و در این راستا و برای رسیدن به هدف عالی از هیچ یک از ارگان‌های دولتی هیچ گونه کمک ریالی نمی‌خواهیم اما متاسفانه با وجود نامه نگاری استاندار محترم آذربایجان غربی با وزیر علوم هنوز جوابی دریافت نکرده‌ایم.

  رئیس کانون کارآفرینی آذربایجان‌غربی خاطرنشان کرد: مثلاً می‌خواهیم رشته استاندارد که در هیچ یک از دانشگاه‌های ایران تدریس نمی‌شود را برای اولین بار در دانشگاه ایران پاش ایجاد کنیم و خواستار هیچ گونه کمک نقدی از دولت نیستیم و ما فقط منتظر یک جواب از طرف وزارت علوم هستیم که متاسفانه پروسه طولانی بوروکراسی مانع از انجام این کار شده است.

  وی افزود: جز رشته‌های استاندارد برای رشته‌های دیگری همچون پلیمر نیز درخواست داده‌ایم چون برخی از پلیمرها که در ایران تولید نمی‌شوند از کشور انگلستان وارد کشور می‌شوند و در این میان می‌توان از پلیمر کراسلینگ نام برد که مرتبط با موضوعات و صنعت خودمان است اما در ایران تولید نمی‌شود و مجبور هستیم از کارخانه انگلستان که در لندن است وارد کنیم در حالیکه تولیذ آن کار خاص زیادی نیاز ندارد.

  آموزش رشته های فنی و اشتغال آفرین در دانشگاه ایران پاش

  میرزاده تصریح کرد: رشته پرورش ماهی در آب‌های آزاد یکی دیگر از رشته‌های درخواستی است که تولید قطعات ان به سادگی در این شرکت انجام می‌شود و به‌صورت پایلوت نیز اجرا شده و قطعات آن نیز تولید شده‌اند و این امکان هست که این قطعات به شرکت‌های موجود دیگر واگذار شود تا تولید ماهی در قفس را انجام دهند بنابراین آموزش این رشته دانشگاهی را از دانشگاه علمی کاربردی درخواست کرده‌ایم که ایجاد شود ولی هنوز در این مورد نیز پاسخی نگرفته‌ایم.

  وی افزود: بعضاً در پاسخ به این درخواست‌ها مجلل نبودن دانشگاه ایران پاش مورد بهانه برخی مدیران قرار می‌گیرد اما این رویکرد سنتی و بدون منطق است و اصلاً انتظار نمی‌رود یک فرد دارای مدرک دکتری چنین سطحی نگرانه به مسائل علمی بنگرد در حالیکه شرکت ایران پاش سالانه بیش از 1 میلیارد و 500 میلیون ریال از درآمدهای شخصی برای مازاد هزینه‌های دانشگاه خرج می‌کند.

  رئیس کانون کارآفرینی آذربایجان‌غربی خاطرنشان کرد: همین رویکرد سبب شد برخی از رشته‌های دانشگاه علمی کاربردی ایران پاش از بین بروند و این موضوع سبب شد تعداد دانشجویان از 300 نفر به 200 نفر کاهش یابد.

  وی تصریح کرد: چندی پیش یک زمین به وسعت بیش از 5 هزار متر مربع برای ایجاد دانشگاه در مجاورت مجموعه صنعتی ایران پاش خریداری شده است ولی به خاطر رویکرد غیر مسئولانه برخی مدیران تصمیم بر ساخت دانشگاه جدید گرفته نشده است.

  دولت فقط بسترهای کار را آماده کند

  میرزاده گفت: با مقام معظم رهبری در سفر دومشان به آذربایجان غربی و با اکثر روسای جمهور نیز دیدار داشته‌ایم و با وزرای ذی ربط هم پیوسته دیدارهای صورت می‌گیرد اما هیچ وقت در این دیدارها و نشست‌ها هیچ رقمی دریافت نکرده‌ایم و اساساً کمک مالی نخواسته‌ایم اما متاسفانه تعدادی از دستگاه‌های دولتی به جای کمک کردن و تسهیل شرایط کار برای این مجموعه جلوی پایمان سنگ اندازی کرده‌اند.

  رئیس کانون کارآفرینی آذربایجان‌غربی اظهار داشت: تنها درخواست ما از مسئولان دولتی این است که حداقل در سر راه تولید و توسعه صنعتی ما مانع ایجاد نکنند.

  وی با اشاره به سفر مقام معظم رهبری به شهر ارومیه در سال 70 گفت: آن زمان بنده دیداری در محل خانه جوان با ایشان داشتم که سوالاتی در مورد مجموعه ایران پاش شد و گزارش کار مختصری در اختیار ایشان قرار گرفت اما پس از این دیدار نیز دستگاه‌های دولتی برای رفع موانع تولید در این شرکت اقدامی در خور توجه انجام ندادند.

  وی با اشاره به اضافه کردن ظرفیت‌های دانشگاه علمی کاربردی ایران پاش در منطقه تصریح کرد: این مرکز با هدف عملی کردن درس‌های تئوری و کارآفرینی و اشتغال راه اندازی تا فرد بعد از فارغ اتحصیلی به رشته فنی آموزش داده شده خودش مسلط باشد بنابراین مدام به فارغ اتحصیلان دانشگاه ایران پاش توصیه می‌شود که سعی کنند شغل  کارمندی را انتخاب نکنند و همیشه در زمینه کارآفرینی تلاش کنند.

  ساخت قایق های بسیار تندرو پیشرفته در شرکت ایران پاش

  وی با اشاره به ساخت قایق‌های تندرو در این شرکت افزود: این قایق‌ها به صورت منحصر به فردی فقط در این شرکت قابل تولید هستند که کاربردها متنوع آن در عرصه‌های مختلف تست شده و مورد آزمایش قرار گرفته است و خط تولید انبوه آن نیز به سرعت قابل راه اندازی است.

  رئیس کانون کارآفرینی آذربایجان‌غربی بیان کرد: این مجموعه تولید کننده بزرگترین مخازن پلی اتیلن یکپارچه در جهان است و دومین محصول بزرگ این شرکت تولید بزرگترین قایق پلی اتیلن یکپارچه در جهان است که می‌تواند کاربردهای مختلفی داشته باشد  که می‌توان پر سرعت‌ترین و مقاوم‌ترین قایق جهان نامید.

  وی تصریح کرد: اگر مشکلی بر روی آب در این قایق پیش بیاید و اگر جرقه‌ای و انفجاری باشد قایق‌های دیگر در آن لحظه از بین می‌روند ولی در قایق تولیدی شرکت ایران پاش اینگونه نیست و حتی سرنشین می‌تواند از تکه‌های پلی اتیلن به عنوان جان پناه برای روی آب ماندن استفاده کند.

  میرزاده افزود: می‌توان در صنایع نظامی از این قایق‌ها استفاده کرد همانند قایق‌های گارد ساحلی آمریکا که همگی از پلی اتیلن هستند و دولت آمریکا برای این منظور 108 میلیون دلار بودجه تحقیقاتی اختصاص داده است و قایق‌های گارد ساحلی آمریکا طولی 7 متری و عرضی 2 متری دارند در حالی که قایق‌های تولید شده در ایران پاش دارای طول 8 متری و عرض 2 و نیم متری هستند.

  میرزاده خاطرنشان کرد: ساخت قالب این قایق بیش از 5 سال به طول انجامیده که هیچ نهاد دولتی و یا مسئولی در این زمینه به شرکت ایران پاش کمک مالی و هیچ حمایت دیگری نکرده است در حالیکه کار ما کاملاً تحقیقاتی بود با این حال اکنون شرکت ایران پاش پا در تولید انبوه این محصول گذاشته و آماده ارائه محصول در بازار است.

  وی گفت: وزن محصول پلی اتیلن از آب کمتر است و پر سرعتی این قایقها به خاطر فرم طراحی شده قایق است که بیش از هر قایقی شتاب می‌گیرد و سرعت اولیه بالایی دارد که این مهم طبق اعلام گارد دریایی نیروی انتظامی برآورد شده است و این قایقها در برابر سلاح‌های جنگی مقاومت بهتری نسبت به قایق‌های دیگر دارد و در عین حال در صورت شلیک به ان فقط امکان سوراخ شدن پلی اتیلن را دارد ولی امکان انفجار قایق وجود ندارد.

  میرزاده بیان کرد: این قایق از هر لحاظ مقاوم‌تر و محکم‌تر از دیگر جنس‌های مشابه است و 3 درصد ضریب انقباض و انبساط دارد و در مقابل ضربه نیز انعطاف پذیر است ولی دیگر جنس‌ها این ویژگی را ندارند، این قایق طول عمر بیشتری نسبت به کالاهای مشابه دارد و قیمت پایین و وزن پایین‌تری نیز دارد که از دیگر مزیت‌های این قایق تندرو است و در عین حال خط تولید سریعی نیز دارد و در طول 24 ساعت می‌توان حدود10 قایق را آماده بهره برداری کرد و حتی آب شور دریاچه ارومیه نیز نمی‌تواند تأثیر منفی بر روی قایق داشته باشد.

  وی افزود: هم اینک شرکت ایران باش با 100 نفر نیروی فنی شاغل به صورت مستقیم و 500 نفر اشتغال غیر مستقیم به طور 24 ساعته آماده باش و در حال تولید محصولات بسیار متنوع است و می‌تواند خلاءهایی که در بخش پلی اتیلن در جامعه وجود دارد را برطرف کند و این توانمندی را در سه دهه گذشته بدون اتکا به وام‌های بانکی و کمک‌های دولتی عملاً به اثبات رسانده است.

  این سایت صرفا مطالب مرتبط با کارآفرینی را جمع آوری نموده و به هیچ وجه در پی تایید و یا رد محتوای آنها نیست.
  برچسب ها :کارآفرینی