اخبار تازه

پربازدید ها

  کد خبر ۱۲۰۷ انتشار : ۱۲ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۰۷
  معاون وزیر کار خبر داد

  کفش، پوشاک و زعفران اشتغال‌زاترین صنعت‌های خراسان رضوی

  معاون توسعه، کارآفرینی و اشتغال وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی سه صنعت مهم کفش، پوشاک و زنجیره تولید زعفران را به عنوان اشتغال‌زاترین رشته‌های فعالیت در خراسان رضوی اعلام کرد.

  معاون توسعه، کارآفرینی و اشتغال وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی سه صنعت مهم کفش، پوشاک و زنجیره تولید زعفران را به عنوان اشتغال‌زاترین رشته‌های فعالیت در خراسان رضوی اعلام کرد.

  به گزارش پایگاه خبری استارتاپ های ایران به نقل از خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه خراسان، عیسی منصوری امروز 12 خرداد ماه در چهارمین نشست تخصصی توسعه اشتغال منطقه شرق کشور، اظهار کرد: در حال حاضر چند رشته فعالیت به منظور اشتغال‌زایی بومی ارزیابی شده‌اند که در خراسان رضوی شامل صنعت کفش، پوشاک و زنجیره ارزشی زعفران هستند.

  وی با اشاره به اینکه در بخش صنعت کفش در حال حاضر 15 هزار نفر در استان مشغول به فعالیت هستند، گفت: همچنین در بخش زنجیره ارزشی زعفران نیز ظرفیت اشتغال فراوانی را شاهد هستیم به طوری که تنها در بخش کشاورزی این محصول 137 هزار نفر به طور مستقیم درگیر فعالیت‌اند که این افراد با احتساب خانوارها حدود 400 هزار نفر هستند.

  منصوری ادامه داد: در حال حاضر مشکل مشهد در صنعت کفش پایین بودن سطح مهارت نیروی کار است، که به این منظور اقداماتی در دست اجراست، برای مثال اولین مدرسه تولید کفش کشور در سال گذشته در مشهد راه‌اندازی شده و نیروهای کار این مدرسه یا وارد بازار کار می‌شوند و یا خود اقدام به احداث کارگاه می‌کنند.

  معاون توسعه، کارآفرینی و اشتغال وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خاطرنشان کرد: در بخش کشاورزی زعفران در حال حاضر راندمان تولید 3.5 کیلو در هر هکتار است که باید این مقدار را افزایش داد همچنین در این راستا سال گذشته برای اولین بار خشک‌کننده مدرن زعفران را در اختیار روستاییان قرار دادیم. در زمینه زعفران باید بکوشیم تا از تولیدات خام به سمت فراوری محصول پیش رویم، در این زمینه برای اولین بار در دنیا قهوه زعفرانی را تولید و به کشورهای خاورمیانه صادر کردیم.

  منصوری با اشاره به اینکه کشور در زمینه پوشاک ظرفیت‌های فراوانی دارد، تصریح کرد: متاسفانه در بخش پوشاک به دلیل قاچاق کالا با مشکلاتی مواجه شدیم و این باعث شده نتوانیم از تمام ظرفیت این بخش استفاده کنیم.

  معاون توسعه، کارآفرینی و اشتغال وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در بخش دیگری از سخنان خود به افزایش سهم اشتغال غیررسمی به دلیل شکل‌گیری بنگاه‌های غیررسمی اشاره و اظهار کرد: به این منظور باید زمینه را برای شکل‌گیری بنگاه‌های رسمی تسهیل کرد و لازمه این امر تسهیل قوانین است.

  اطلاع دقیقی از آمار بیکاری وجود ندارد

  وی با اشاره به اینکه تنها مرجع آمار رسمی ما در زمینه‌های مختلف مرکز رسمی آمار ایران است، گفت: تاکنون هیچ گونه مرجع مشخصی برای ارائه داده‌های کاربردی وجود ندارد.

  منصوری به طراحی دو طرح تکاپو و حرکت برای جبران عقب‌ماندگی در ایجاد اشتغال اشاره و عنوان کرد: در سال 94 نسبت به سال 93 رشد افزوده کل کشور کمتر از یک درصد بوده و این درحالی است که رشد اقتصادی حاصل از ورود نیروی جدید دو برابر این میزان بوده و این بدان معنی است که بهره‌وری نیروی جدید نسبت به ارزش افزوده بیشتر است. واضع است که کار محمل خوبی برای رشد است. و تاثیر آن از سرمایه‌گذاری نیز بیشتر است.

  معاون توسعه، کارآفرینی و اشتغال وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: بهتر است به جای اینکه در صدد رشد اقتصادی برآییم ابتدا ایجاد اشتغال کنیم چرا که رشد اقتصادی مستقیما به ایجاد اشتغال نمی‌انجامد اما ایجاد اشتغال رشد اقتصادی به همراه خواهد داشت. در این زمینه نگاه ما باید اشتغال‌محور باش، در زمینه ایجاد اشتغال به سمت مزیت‌های بومی و منطقه‌ای رفته‌ایم زیرا اشتغال در این زمینه پایدارتر است.

  منصوری با اشاره به این که به منظور اجرای طرح‌های وزارت‌خانه باید مدیریت کلان استان‌ها همکاری لازم را به عمل آورند، گفت: بعضا نه تنها شاهد همکاری برخی از استانداری‌ها در این زمینه نیستیم بلکه سنگ‌اندازی هم می‌شود، تا زمانی که پول داشته باشیم تا تقسیم کنیم از ما استقبال می‌شود اما باید دانست که پول ایجاد اشتغال نمی‌کند برای اشتغال باید برنامه‌ریزی کرد.

  معاون توسعه، کارآفرینی و اشتغال وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه با اشاره به اینکه خواستار نقش‌آفرینی متفاوتی در زمینه اشتغال هستیم، گفت: در حال حاضر ما فاقد ابزار لازم برای سیاست‌گذاری‌های اشتغال هستیم داده‌های دقیقی نداریم و داده‌های مرکز آمار نیز خنثی است و نمی‌تواند دانشی برای تصمیم‌گیری برای ما ایجاد کند.

  نرخ 12 درصدی بیکاری برای خراسان رضوی مطلوب نیست

  وی اظهار کرد: خراسان رضوی علی‌رغم اینکه در سال 93 روند خوبی در کاهش نرخ بیکاری داشت متاسفانه در سال 94 این نرخ به 12 درصد افزایش پیدا کرد که به هیچ عنوان برای استان مطلوب نبود البته این موضوع حاصل مختصات اقتصادی کل کشور و مشکلات خاص استان در مسائل اقتصادی بود اما خوشبختانه ظرفیت خوبی در خراسان رضوی شناسایی شده که می‌تواند بیکاری را به درستی هدایت کند.

  منصوری بخشی از دلایل رشد نرخ بیکاری در استان را مهاجرت نیروهای بیکار سایر استان‌ها به خراسان رضوی دانست و گفت: معمولا با ورود شرایط اقتصادی کشور به تحریم و رکود و در نتیجه کاهش کار نیروهای بیکار از سایر استان‌ها به سمت استان‌های با ظرفیت جذب می‌شوند و این امر مساله‌ای است که برای خراسان رضوی نیز اتفاق افتاده و قابل انتظار است.

  انتهای پیام

  این سایت صرفا مطالب مرتبط با کارآفرینی را جمع آوری نموده و به هیچ وجه در پی تایید و یا رد محتوای آنها نیست.
  برچسب ها :کارآفرینی