اخبار تازه

پربازدید ها

  کد خبر ۱۱۸۶ انتشار : ۱۰ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۵۰

  چرخ چاپ در هرمزگان لنگ می زند

  بندرعباس-ایرنا- چاپخانه داران هرمزگان سالهاست که ازمسائلی همچون وجود واسطه ها ، ارسال سفارش های چاپ به خارج استان و نبود مرکزی برای پرورش نیروی کار متخصص رنج می برند و مجموع این شرایط موجب شده که چرخ چاپ 6 دهه پس از ورود این صنعت به استان همچنان لنگ بزند.

  به گفته چاپخانه داران هرمزگان ، مدیران کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و استانداران وقت درسال های گذشته وعده های متعددی برای رفع گرفتاری های چاپخانه ها داده اند که هیچ یک عملی نشده است.
  با واکاوی کنج ذهن پیشکسوتان عرصه چاپ هرمزگان که سرشار از سخنان نگفته است به خوبی می توان این مسائل را دید که از 20 سال قبل تا کنون در گنجینه ذهنشان نگهداری می کنند.
  چاپخانه داران هرمزگان گلایه می کنند که با وجود امکان انجام کارهای چاپی دستگاه های هرمزگان در بندرعباس هر روز صبح اتوبوس ها و خودروهای ورودی به بندرعباس محموله های چاپی را از استان های دیگری وارد می کنند.
  آنان وجود دلالان عرصه چاپ که سفارش را جذب و موجب ضربه خوردن اقصاد چاپخانه ها هستند را معضلی حل نشده می دانند که حل آن ضرورت دارد و مشکل دیگرشان را ورود صنف های دیگر از جمله تایپ و تکثیری ها و دفاتر فنی ساختمان به این عرصه است.
  چاپخانه داران هرمزگان پرداخت مالیات های اقتصادی در کار فرهنگی چاپ را معضلی می دانند که آن با توجه به رکود کاری ناشی از شرایط اقتصادی بر مشکل های آنان افزوده است.
  نشریه های هرمزگان با وجود چاپخانه مخصوص چاپ روزنامه برای سفارش های چاپی خود را به استان های دیگرارسال می کنند و تنها پنج نشریه محلی ( یک روزنامه و چهار ماهنامه ) سفارش چاپ خود را در استان انجام می دهند در حالی که در بانک اطلاعاتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان ، تعداد 58 نشریه محلی به ثبت رسیده است.
  این عده همزمان با بیان مشکل ها و گلایه ها راه حل های پیشنهادی خود را نیز مطرح می کنند و پیشنهادشان برای رفع مشکل رفتن سفارش های چاپی هرمزگان به سایر استان ها ، نپذیرفتن صورتحساب های چاپی استان های دیگر از سوی ذیحسابان دستگاه های اجرایی است.
  یک چاپخانه دار در خصوص تاریخچه صنعت چاپ هرمزگان به خبرنگار ایرنا گفت: چاپ گامبرون سال 1335 هجری شمسی به عنوان نخستین چاپخانه استان با یک دستگاه اُفسِت ایستاده تک رنگ توسط شخصی به نام نیک آیین کار خود را در بندرعباس آغاز کرد که پس از گذشت مدتی به دلیل نبود امکان ها و خدمت های تعمییر و نگهداری و دوری از مرکز سیاسی کشور نتواست ادامه کار دهد ، بنابراین ابتدا تعطیل و سپس فروخته شد.
  علی بابایی ادامه می دهد: چاپ خلیج فارس و سپاهان نیز پس از گامبرون در بندرعباس تاسیس و راه اندازی شدند که آنها نیز به مشکل نبود خدمت های تعمیر و نگهداری برخورد کرده و دچار مشکل شدند.
  وی بیان می کند: چاپ سپاهان در سال 1352 راه اندازی شد و با دو نفر پرسنل اداره می شد که اکنون با مدیریت جدید تعداد پرسنل آن به 12 نفر رسیده است.
  این چاپخانه دار اشاره کرد: دوری از مرکز برای دریافت خدمت های تعمیر و نگهداری دستگاه های چاپ از جمله مشکل هایی است که هزینه های چند برابر بر چاپخانه های هرمزگان نسبت به تهران به دلیل دعوت از تعمیرکار به استان وارد می کند.
  بابایی ابراز داشت: هزینه های بلیط تعمیرکار ، هتل ، گردش و خرید سوغات ومواد غذایی وی در شهر و سایر هزینه هایی که به واسطه این دعوت بر چاپخانه های هرمزگان وارد می شود ، لزوم وجود مرکز ارائه این خدمت ها را برای هرمزگان آشکار کرده است.
  وی افزود: از سوی دیگر نبود کارگر ماهر و آشنا به دستگاه ها و فن چاپ ، با توجه به وجود نداشتن مرکزی برای ارائه آموزش صنعت چاپ در هرمزگان ؛ مدیران چاپخانه را وادار کرده افراد را به استان های دیگر ارجاع دهند یا اینکه آنها را به صورت استاد شاگردی آموزش دهند.
  این چاپخانه دار اضافه می کند: چاپخانه ها در چند سال گذشته با رکود کاری مواجه بوده و هستند که از مسئولان اقتصادی هرمزگان به خصوص اداره امور اقتصادی و دارایی انتظار همراهی بیشتری می رود ولی اداره مالیات توجهی به رکود کاری نداشته و هرسال بر میزان مالیات ها افزوده می شود.
  این پیشکسوت صنعت چاپ هرمزگان بیان می کند: صاحبان و مدیران چاپخانه ها در این شرایط سخت اقتصادی ایثارگونه در حال فعالیت اند تا کمکی به دولت کرده باشند ولی با وجود این گاه و بیگاه حتی جریمه دیرکرد پرداخت مالیات برچاپخانه ها تحمیل می شود.
  وی اظهار می دارد: شرایط رکود کاری به گونه ای است که برخی چاپخانه ها برای پرداخت حقوق ، عیدی و مزایایی کارگران خود در سال گذشته مجبور به دریافت وام بانکی شده اند.
  بابایی خاطرنشان می کند: بیشتر مشتریان چاپخانه های هرمزگان دستگاه ها ، نهادها و سازمان های دولتی و شرکت های وابسته به دولت هستند که صاحبان چاپخانه ها فاکتور های وصول نشده از آن ها دارند.
  وی یادآور می شود: مسئولان باید از چاپخانه ها حمایت کنند تا آن ها نیز بتوانند تا پایان رکود کاری به فعالیت خود ادامه دهند ولی به نظر می رسد آنان کارآفرین را به جای تشویق، تنبیه می کنند.
  چاپخانه دار دیگری که دارای سابقه 25 ساله فعالیت دراین صنعت فرهنگی است به خبرنگار ایرنا می گوید: حل مشکل های این بخش نیازمند حمایت قاطع اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی است.
  ناصر فلکیان می افزاید: به دلیل نبود این حمایت ها درسال های گذشته ، امکان های چاپخانه های هرمزگان از 37 سال قبل کمتر شده وانگیزه صاحبان و مدیران چاپخانه ها نیز برای بهبود بخشیدن دستگاه های چاپ و کیفیت کارشان نیز پائین تر آمده است.
  وی ادامه می دهد: جای تاسف دارد که امکان های چاپ افست و لیتوگرافی در هرمزگان آنچنان که باید پیشرفته و قوی نیست وهر چند گام هایی برای بهبود این امکان ها برداشته شده ولی هنوز جای کار فراوانی باقی مانده است.
  این پیشکسوت صنعت چاپ هرمزگان ابراز می دارد: از سوی دیگر وجود واسطه های چاپ در آشفته بازار چاپ هرمزگان که سفارش ها را دریافت و به استان های می فرستند ضربه ای است که بر پیکر چاپخانه ها و مالکانشان وارد می شود و توان آنها را در حفظ بازار کاهش می دهد.
  فلکیان اظهار می دارد: دستگاه ها و نهادهای دولتی هرمزگان به بهانه بالاتر بودن هزینه چاپ در هرمزگان به واسطه نبود سفارش از جانب خودشان که باعث کاهش سفارش های چاپی و انگیزه مدیران چاپخانه ها برای ارتقاء دستگاه های چاپ شده است ، کارهای چاپی خود را به استان های دیگر سفارش می دهند.
  وی بیان می کند: هر روز صبح با مراجعه به ترمینال بندرعباس می توان خودروهایی را مشاهده کرد که حامل حجم بالای سفارش های سرازیر شده چاپی استان به سایر نقاط کشور هستند.
  وی اشاره می کند: زمانی مدیران و صاحبان چاپخانه ها برای بهبود و ارتقاء دستگاه های خود انگیزه می یابند که سفارش وجود داشته باشد ولی در زمان رکود کاری و حجم پایین سفارش ها هیچ گاه نباید انتظار تغییر مثبت و محسوسی داشت.
  این چاپخانه دار خاطرنشان می کند: ورود رسته هایی که ارتباطی به صنعت چاپ ندارند به بازار چاپ مانند دفاتر فنی ساختمان ، کانون های تبلیغاتی ، تایپ و تکثیری ها و رسته های دیگر نیز از جمله مشکل هایی است که در صورت وجود اراده جدی مسئولان حل شدنی است.
  وی مساله مهم دیگر را ایجاد اتحادیه چاپخانه داران و مستقل شدن آن از سایر رسته ها عنوان کرد و گفت: اکنون چاپخانه داران با رسته های دیگر همچون تابلوسازها، مُهر سازها و تایپ و تکثیری ها در یک اتحادیه قرار دارند که باعث شده اتحادیه نتواند کار موثر و مفیدی برای این صنعت انجام دهد زیرا در 20 سال گذشته 90 درصد اعضای آن را اعضاء سایر رسته ها تشکیل داده اند.
  این چاپخانه دار با سابقه اضافه می کند: در مدت طولانی 25 سال گذشته تا کنون وعده ها و سخنان فراوانی از جنس عملی و اجرایی می شود به گوش خود شنیده ام ولی در صحنه اقدام ، اجرا و عمل رویداد قابل ذکری رخ نداده است.
  یکی دیگر از چاپخانه داران هرمزگان که دو سالی است چاپخانه با قابلیت چاپ روزنامه را در بندرعباس راه اندازی کرده از مشکل نیروی انسانی وهزینه بالای تعمیر و نگهداری گله می کند.
  غلامعباس اسدپور می گوید: نبود نیروی انسانی آشنای به این فن درهرمزگان موجب شده ابتدای کار مجبور به وارد کردن نیرو از سایر نقاط کشور شویم و به مرور نیروی انسانی را تربیت کنیم و از سوی دیگر در حال حاضر تنها پنج نشریه سفارش چاپی خود را در اینجا انجام می دهند.
  این چاپخانه دار ابراز می دارد: به نظر می رسد آموزش صنعت چاپ در کشور ارائه نمی شود و کارگران صنعت چاپ به صورت تجربی این فن را در چاپخانه ها فرا می گیرند.
  وی اضافه می کند: همچنین نبود مرکز و نیروی متخصص تعمیر و نگهداری دستگاه های چاپ نیز مشکل دیگری است که این هزینه چاپخانه ها را افزایش داده به گونه ای که برای تعویض یک فنر باید تعمییر کار از تهران به هرمزگان دعوت شود.
  اسدپور ، اشاره می کند: هزینه تعویض یک فنر در تهران 500 هزار ریال و در بندرعباس به علت وجود هزینه های جانبی همچون بلیط هواپیما و محل اسکان تعمیرکار سه تا چهار میلیون ریال و بیشتر می شود.
  وی ادامه می دهد: نکته جالب ماجرا آنجاست که تعمیرکاران دستگاه های چاپ حاضر به سفر با وسیله ای غیرازهواپیما نیستند.
  این چاپخانه دار اظهار می دارد: در حال حاضر حجم بالایی از سفارش های چاپ هرمزگان به استان های دیگر برده می شود اما این درصورتی است که قیمت انجام کار در بندرعباس و تهران تفاوتی ندارد و انجام سفارش در استان با حذف هزینه رفت و برگشت و انجام دو تا سه ساعته سفارش برای سفارش دهندگان مقرون به صرفه تر است.
  وی یادآورشد: مشکل جالب چاپخانه ها در هرمزگان پرداخت مالیات کارهای اقتصادی برای فعالیت فرهنگی است ، کارهای فرهنگی آنچنان درآمدی ندارند ولی اداره امور اقتصادی و دارایی استان به این نکته توجه چندانی ندارد.
  معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ وارشاد اسلامی هرمزگان در خصوص مسائل و مشکل های مطرح شده از سوی چاپخانه داران ابراز می دارد: گلایه ها و مشکل های چندین ساله مدیران چاپخانه بر اساس واقعیت ها است و باید برای رفع آنها جهت بهبود زیرساخت های صنعت چاپ استان گام های عملی برداشت.
  سعید موحدی بیان کرد: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان اقدام هایی را در راستای حمایت از فعالان عرصه چاپ و به خصوص چاپخانه ها آغاز کرده ، زیرا اگر این مشکل های زیرساختی حل و زیرساخت ها بهبود و گسترش نیابد امکان چاپ کتاب در استان فراهم نخواهد شد.
  وی با تاکید بر اینکه کمک هایی که به چاپخانه ها انجام می شود باید از راه ارائه سفارش و پرداخت هزینه آن باشد ، ادامه می دهد : به همین دلیل سال گذشته نشستی با معاون سیاسی ، امنیتی ، اجتماعی و انتظامی استانداری هرمزگان برگزار و موضوع پائین بودن سفارش های چاپ به چاپخانه های استان مطرح شد.
  وی اضافه می کند: پیرو آن نشست بنا شد معاون استاندار هرمزگان در حکمی اداری دستگاه های اجرایی و نهادهای دولتی را مُکلف به انجام کارهای چاپی خود در استان کند که انجام این اقدام مقداری از مشکل های چاپخانه داران استان مرتفع می شود.
  معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ وارشاد اسلامی هرمزگان در خصوص راه اندازی اتحادیه چاپخانه داران نیز اظهارمی دارد: به دلیل تعداد اندک و به حد نصاب نرسیدن چاپخانه های استان (بر اساس قانون اتحادیه باید دارای 200 تا 300 عضو باشد که این تعداد برای هرمزگان غیر منطقی است) امکان ایجاد چنین اتحادیه ای وجود ندارد ولی با وجود این مساله ؛ نامه نگاری هایی با اداره کل صنعت معدن و تجارت و استانداری جهت راه اندازی اتحادیه صنوف فرهنگی (شامل صنوفی همچون چاپخانه ها ، چاپ دیجیتال ، کانون های تبلیغاتی وموسسه های فرهنگی) انجام شده که تاکنون نتیجه ای در پی نداشته است.
  موحدی خاطرنشان می کند: در خصوص مالیاتی که اکنون چاپخانه ها می پردازند نیز در سال گذشته مذاکره هایی با وزارت ارشاد و اداره مالیات هرمزگان صورت گرفت که امیدواریم این مشکل به زودی مرتفع و چاپخانه ها شرایط بهتری یابند.
  وی اشاره می کند: اکنون بازار چاپ بندرعباس به دلیل ورود و وفور کانون های تبلیغاتی اشباع شده است در حالی که آنها اجازه فعالیت در این حوزه را ندارند و همین تخلف منجر به تعطیلی 21 کانون تبلیغاتی در سال گذشته شد.
  معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ وارشاد اسلامی هرمزگان ابراز می دارد: این تداخل بین صنف ها که نمونه آن بیان شد باعث شده فرد ضرورتی برای مراجعه به چاپخانه ها احساس نکند زیرا بسیاری از تایپ و تکثیری ها ، کانون های تبلیغاتی و حتی دفاتر فنی ساختمان کار چاپخانه ها را انجام می دهند و جلوگیری از فعالیت این صنف ها در بخش چاپ بسیار دشوار شده است.
  موحدی با تصریح اینکه این بزرگترین مشکل در زمینه صنعت چاپ است ، اظهار داشت: نمی دانیم چگونه باید جلوی این مشکل را بگیریم.
  وی می گوید: 100 نسخه بیشترین تیراژی است که تایپ و تکثیری های مجوز چاپ دارند که این سقف را رعایت نمی کنند و این امر در زمستان سال گذشته منجر به تعطیلی هشت تایپ و تکثیری شد ولی این افراد برای دریافت مجوز چاپ دیجیتال مراجعه می کنند و نمی توان به آنها مجوز نداد.
  معاون فرهنگی اداراه کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان ابرازمی دارد: هنگامی که با متخلفان برخورد می شود آنها دستگاه ها را به منازلشان انتقال داده و آنجا به چاپ مشغول می شوند ولی چاپخانه های سنتی امکان چنین کاری را ندارند و از این سو نیز اقتصاد آسیب پذیری دارند.
  موحدی در خصوص مشکل آموزش صنعت چاپ در هرمزگان نیز ابراز داشت: امکان برگزاری دوره و پرورش نیروی انسانی برای چاپخانه ها وجود دارد و پیشنهاد برگزاری دوره آموزش چاپ به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای ارتقاء دانش فنی کارگران چاپخانه ها ارائه شده و این اداره کل درصدد برگزاری این دوره به صورت عمومی است.
  وی مشکل بسیار مهم را در زمینه صنعت چاپ استان اختلاف بین چاپخانه های سنتی و دیجیتال عنوان می کند و ابراز می دارد: مسئله بین چاپخانه های سنتی و دیجیتال هرمزگان در حال تبدیل شدن به مشکل است زیرا چاپ دیجیتال به واسطه به روز بودن بسیار راحت و آسوده انجام می شود و چاپخانه های سنتی از این شرایط ناراضی اند زیرا چاپخانه های دیجیتال به عنوان رقیب قوی وارد میدان شده و به راحتی بازار را از دست آنها خارج کرده اند.
  وی اشاره می کند: هرمزگان دارای 43 چاپخانه اُفسِت ، دیجیتال ، سیلک و صحافی است که پنج چاپخانه آن غیر فعال هستند.
  3219 /2094

  این سایت صرفا مطالب مرتبط با کارآفرینی را جمع آوری نموده و به هیچ وجه در پی تایید و یا رد محتوای آنها نیست.
  برچسب ها :صنعت تبلیغات