اخبار تازه

پربازدید ها

  کد خبر ۱۰۸۹ انتشار : ۱۶ فروردین ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۱۴
  جوان کارآفرین در گفت‌وگو با تسنیم خبر داد

  کسب سود 2 میلیاردی در یک سال با پرورش ماهی/ ارزآوری 15 ماهی معادل یک بشکه نفت

  سود 2میلیاردی در یک سال ثمره فعالیت یک کارآفرین 25 ساله ای است که در حال حاضر پرورش 1000 تن ماهی کپور را در دست دارد و اکنون در انتظار سود 3 میلیارد تومانی برای سال 95 هست و در حال حاضر برای 60 نفر اشتغال زایی کرده است.

  به گزارش پایگاه خبری استارتاپ های ایران به نقل از خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، یکی از مهمترین مشکلات کشور مشکلات اقتصادی است. این مشکلات  می‌تواند با توجه به منابع و امکانات داخل کشور و تقویت تولید داخلی حل شود، به عبارت بهتر تقویت تولید داخلی علاوه بر اینکه تمامی مشکلات کشور از جمله مشکلات اقتصادی را حل می کند، باعث عزت و بی نیازی کشور در تمام بخش‌ها خواهد شد.

   اما نکته اساسی اینجاست که کشور با وجود منابع و امکانات غنی با مشکلات بسیاری روبرو است. رهبر معظم انقلاب در دیدارهای مختلف راه کارهایی را برای مقابله با مسائل و مشکلات اقتصادی کشور و بهبود وضع معیشت ارائه کردند. ایشان معتقدند حل مشکلات از جمله مشکلات اقتصادی کشور در گرو تقویت تولید داخلی و عمل به سیاست های اقتصاد مقاومتی است.

  امسال نیز بهار 94 مانند سال‌های قبل با سخنرانی مقام معظم رهبری در حرم مطهر رضوی همراه شد.  در این سخنرانی امام خامنه‌ای علاوه بر اشاره به چرایی نام‌گذاری سال به ایراد بیاناتی درباره اقتصاد کشور و راهکارهایی برای پیشرفت اقتصاد به‌ویژه تولید داخلی نیز پرداختند.

  ایشان فرمودند: "ما پیشرفت اقتصاد را باید از ظرفیت‌های درون کشور و درون مردم تأمین بکنیم؛ ظرفیت‌های بسیار زیادی در کشور وجود دارد که از این ظرفیت‌ها یا استفاده نشده است یا درست استفاده نشده است؛ از این ظرفیت‌ها استفاده کنیم؛ [یعنی] اقتصاد درون‌زا؛ اقتصادی که مایه خود و ماده خود را از درون کشور و از امکانات کشور و از توانایی‌های مردم خودمان به دست می‌آورد".

  امام خامنه‌ای همچنین تأکید کردند: "نگاه دوم به اقتصاد کشور نگاه به پیشرفت اقتصاد با استفاده از کمک بیرون از مرزها است؛ می‌گوید سیاست خارجی‌مان را تغییر بدهیم تا اقتصاد ما درست بشود، با فلان مستکبر کنار بیاییم تا اقتصاد رونق پیدا کند، تحمیل قدرت‌های مستکبر را در بخشهای گوناگون و مسائل گوناگون بپذیریم تا اقتصادمان رونق پیدا کند؛ این هم نگاه دوم است. امروز شرایط کشور به ما نشان داده است که این نگاه دوم یک نگاه کاملاً غلط و عقیم و بی‌فایده است".

  به گزارش پایگاه خبری استارتاپ های ایران به نقل از تسنیم،  با توجه به فرمایشات رهبر معظم انقلاب دیدگاه دوم مورد تأیید نیست و برای پیشرفت اقتصاد کشور باید از ظرفیت‌های درون کشور و مردم استفاده کرد.

   اما اقتصاد مقاومتی به معنی اقدام و عمل را باید در نمونه های مهم کارآفرینی یافت. به همین دلیل به سراغ  احمد زائری، یک پرورش دهنده موفق ماهی کپور در استان هرمزگان که دانش آموخته ریاضیات است و علاقه به کار تولید داریم رفتیم. وی در حال حاضر پرورش 1000 تن ماهی کپوررا در دست داریم.

  احمد زائری درباره ویژگی های ماهی کپور گفت: زیستگاه اصلی ماهی کپور در چین است است اما به دلیل رشد سریع، زندگی گله پذیر، امکان تکثیر مصنوعی و کیفیت مطلوب گوشت به عنوان مطلوب ترین ماهی پرورشی جهان معرفی و در تمام جهان تکثیر و پرورش داده می شود. از ویژگی های بارز ماهی کپور، پذیرش شرایط گرماست. ماهی کپور در دمای 18درجه سانتی گراد به بالا به خوبی تغذیه می کند و رشد و تکثیر می‌ یابد. بهترین شرایط رشد آنها در دمای28-25درجه سانتی گراد محقق می شود. در دمای 12درجه سانتیگراد سرعت فرآیند تبدیل غذا به گوشت در ماهی های کپور کاهش می‌یابد و در دمای 4 درجه سانتیگراد به خواب زمستانی فرو می‌روند.

  زائری درباره نحوه ورودش به عرصه پرورش ماهی کپور می افزود: دانش آموخته رشته ریاضیات هستم. اما به کار تولیدی و ایستادن روپای خود، علاقمند بودم.  علاقه ای به زندگی کارمندی و حقوق بگیری ندارم.  به دنبال کاری بودم که برای فعالیت تولیدی و در همین حین با تأکیدات عمومی رهبر انقلاب بر امر اقتصاد مقاومتی، اشتغالزایی و افزایش تولید ملی مواجه بودم که انگیزه های من را افزایش می داد. با مطالعاتی که انجام دادم نهایتاً به عرصه پرورش ماهی کپور رسیدم.

  این پرورش دهنده ماهی با بیان اینکه در انتظار سود 3 میلیارد تومانی برای سال 95 هستم ادامه داد: تحصیل در رشته ریاضیات به من کمک کرد تا ذهن خلاقی داشته باشم و منتظر شغل اداری نمانم. پس از گذراندن دوره های آموزشی کار احداث مجتمع پرورش ماهی گرمابی را با توکل به خدا آغاز کردم. این مجتمع در حال حاضر برای 5 نفر به صورت مستقیم و برای 10نفربه صورت غیر مستقیم اشتغال ایجاد کرده است.

  احمد زائری درباره میزان تولید ماهی کپور و سود حاصله از آن در مجمع تولیدی اش، اظهار می کند:در حال حاضر مشغول پرورش 1000 تن ماهی کپور هستم. حدود 8 ماه طول می کشد تا بچه ماهی های کپور به وزن 1 کیلو گرم برسند. قیمت هر کیلو ماهی کپور در بازار داخل حداقل 10 هزار تومان است. این بدین معنی است که پس از رشد کافی ماهی ها، از فروش آن ها در بازار 4 میلیارد تومان بدست می آورم که حداقل 3 میلیارد تومان آن سود خالص است. ماهی کپور بازار بسیار خوبی در داخل دارد و هیچ نگرانی بابت فروش آن ندارم.

  این فعال اقتصاد مقاومتی که در عمل به اقتصاد مقاومتی توجه کرده است بیان می‌کند که هر 15 ماهی کپور معادل یک بشکه نفت سود دارد گفت:ماهی کپور را می توان به عراق و کشورهای حاشیه خلیج فارس و حتی روسیه صادر کرد و در حال حاضر تمام قراردادهایمان را برای صادرات در سال جاری منعقد کرده ایم.

  وی با تأکید بر اینکه صادرات هر 15 ماهی کپور به کشورهای همسایه معادل یک بشکه نفت برای کشورمان ارز آوری دارد اظهار می‌کند: برای پرورش 2هزار تن آمادگی داریم. علاوه بر آن اشتغال زایی هایی که داشتیم توانستیم برای 50 نفر در سال جاری مجدداً اشتغال زایی کنیم. این کار را با احداث فاز دوم توسعه مجمتع تولیدی دنبال می کنیم.

  این کارآفرین درباره مشکلات متعدد در پرورش ماهی می گوید:استان هرمزگان به دلیل استعداد بالقوه خدادای می تواند قطب اقتصاد مقاومتی در جنوب کشور باشد. اما متاسفانه بیشتر جوانان بعد از دریافت دیپلم، برای کارگری به شهرهای بزرگتر مهاجرت می کنند. هیچکس به آن ها نمی آموزد که چگونه می توانند روی پای خودشان بایستند و با استفاده از نعمت های خدادادی تولید ثروت کنند. پرداخت وام های خوداشتغالی در کنار آموزش کارآفرینی به صورت بومی می تواند بسیاری از جوانان را از کارگری به کارآفرینی سوق دهد. من کار تولید را با وام 40 میلیون تومانی بسیج سازندگی شروع کردم اما لازم است همه دستگاه ها به فکر اشتغالزایی و اقتصاد مقاومتی باشند. من آماده ام تا به صورت رایگان پرورش ماهی کپور را به صورت عملی به جوانان علاقمند هرمزگانی آموزش دهم.

  این سایت صرفا مطالب مرتبط با کارآفرینی را جمع آوری نموده و به هیچ وجه در پی تایید و یا رد محتوای آنها نیست.
  برچسب ها :کارآفرینی